Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Dĺžka pobytu

Cestujúci

 • KATEGÓRIA

  POLOHA

  PLÁŽ

 • STRAVA

  OBSADENIE

  WELLNESS, SPA

 • IZBA/VYBAVENIE

  PRE DETI

 • ŠPORT

  INÉ

Luxusná dovolenka so SATUR Exclusive - Blogy

Spať

Louvre a Guggenheimovo múzeum v Abú Dhabí. Šejkovia dokazujú megalomanstvo

Louvre a Guggenheimovo múzeum v Abú Dhabí. Šejkovia dokazujú megalomanstvo

16.06.2016

 

Spojené arabské emiráty sa už dnes pýšia mnohými prvenstvami, ktorými ohromili svet. No zdá sa, že im to nestačí. Vo svojich megalomanských plánoch pokračujú ďalej. Hoci ich na istý čas pribrzdili finančné problémy, teraz sa ich situácia zlepšila a plány na obrovské projekty sú znova na stole.

Abú Dhabí je najbohatším arabským emirátom, ktorý má pod kontrolou šesť percent svetových ropných rezerv. Keďže sa cena ropy na svetových trhoch opäť stabilizovala, emirát môže znova pomýšľať na veľké projekty.

 

Ostrov Saadyiat – centrum kultúry Abú Dhabí

 

Jedným z nich je aj pobočka Guggenheimovho múzea. K uzatvoreniu zmlúv by malo dôjsť ešte do konca roku 2016, príp. na začiatku roka 2017, uviedol podľa portálu Bloomberg predseda odboru ekonomického rozvoja Ali Majed Al Mansoor. Stáť bude na ostrove Saadyiat, ktorý sa stane centrom kultúry v emiráte. Už na konci tohto roka by tu totiž mali otvoriť pobočku Louvru a národné Múzeum šejka Zayeda.

Abú Dhabí je vyhľadávanou lokalitou, kam za oddychom a komfortnými službami lieta aj stále viac Slovákov. Dobrou správou preto je, že emirát plánuje v budúcom roku ešte viac investovať do rozvoja cestovného ruchu.

 

Jediné univerzálne múzeum v arabskom svete

 

Slávnostného otvorenia by sa ešte tento rok mala dočkať pobočka Louvru v Abú Dhabí. Autorom neobvyklého diela je uznávaný architekt Jean Nouvel. Inšpiroval sa na jednej strane modernými architektonickými prvkami a dizajnom, do ktorého zakomponoval elementy tradičnej arabskej kultúry. Predlohou pre kupolu boli prekladané palmové listy, ktoré sú v Spojených arabských emirátoch využívané ako strecha. Má to však aj druhý efekt. A to jedinečnú hru svetla a tieňa, ktorá vytvára na stenách neopakovateľné obrazce. 

louvre, abu dhabi, spojene arabske emiraty, sae, letna dovolenka v abu dhabi, dovolenka pri mori, satur exclusive

Neobvyklá architektúra Louvre Abú Dhabí.

FOTO: TDIC, Design: Ateliers Jean Nouvel 

Sám Nouvel o projekte tvrdí, že je metaforou tradičného arabského trhoviska, s malými zatienenými pasážami. Cez deň tak poskytne toľko potrebný tieň, v noci sa stane oázou svetla pod kupolou. Konštrukciu celej stavby tvorí asi sedemtisíc ton železa, ktoré stoja na štyroch podporných pilieroch. Jeho rozloha má byť 24-tisíc metrov štvorcových.

Louvre Abú Dhabí bude vystavovať historické, kultúrne a sociologické diela od čias antiky až po súčasnosť. Galérie budú mať dokopy rozlohu deväťtisíc dvesto metrov štvorcových. Stála galéria vezme návštevníkov na prechádzku do starovekých čias i do súčasnosti a to všetko vďaka dielam z rôznych civilizácií. Dočasná výstava venuje priestor prezentácií medzinárodných výstav. Bude obohatená o diela z francúzskych múzeí ako Louvre, Musee d'Orsay a Centre Pompidou. Louvre Abú Dhabí sa stane prvým univerzálnym múzeom v arabskom svete.

louvre, abu dhabi, spojene arabske emiraty, sae, letna dovolenka v abu dhabi, dovolenka pri mori, satur exclusive

Jedinečnú hra svetla a tieňov dovoľuje unikátne premyslená kupola.

FOTO: TDIC, Design: Ateliers Jean Nouvel

 

Jedinečný výhľad na Perzský záliv

 

Rovnako pôsobivé sú plány a vizualizácie Guggenheimovho múzea, ktoré odrážajú spôsob, akým sa v tejto krajine premýšľa. Jeho dizajn bude jedinečný a neobvyklý, pripomínať má starobylé veterné veže. Navrhol ho architekt Frank Gehry, ktorý sa snažil skombinovať arabské tradície a moderný dizajn. Zodpovedajú tomu aj náklady, ktoré sú zatiaľ odhadované na približne 800 miliónov dolárov. Len výstavná plocha múzea bude predstavovať 18-tisíc metrov štvorcových, priestor galérie má mať 13-tisíc metrov štvorcových a okrem toho sa v rámci projektu plánuje aj divadlo s kapacitou 350 návštevníkov, knižnica, výskumné centrum a nákupné priestory, uvádza stránka saadyiat.ae.

guggenheimovo muzeum, abu dhabi, spojene arabske emiraty, sae, letna dovolenka v abu dhabi, dovolenka pri mori, satur exclusive

Guggenheimovo múzeum v Abú Dhabí bude obklopovať more.

FOTO: TDIC and Gehry Partners, LLP

Pri projekte sa hneď od začiatku myslí aj na detaily. A tak už dnes vieme napríklad to, že Guggenheimovo múzeum na ostrove Saadyiat v Abú Dhabí bude obklopené vodou, ponúkne ohromujúci výhľad na celý ostrov i na Perzský záliv. Galérie, ktoré prekvapia svojou veľkosťou, budú rozptýlené okolo centrálneho átria na štyroch úrovniach a spojené sklenenými mostmi.

Nadnárodné múzeum bude poskytovať priestor na prezentáciu lokálneho, regionálneho a globálneho súčasného umenia a kultúry. Do stálej expozície Guggenheimovho múzea majú patriť najvyberanejšie exempláre celosvetového umenia od roku 1960 až po súčasnosť. Pre všetkých návštevníkov Abú Dhabí a, samozrejme, aj dovolenkárov sa tým otvoria nové možnosti na to, ako stráviť čas v emiráte. Guggenheim Abú Dhabí chce okrem klasických prezentácií zbierok a výstav organizovať aj vzdelávacie programy.

guggenheimovo muzeum, abu dhabi, spojene arabske emiraty, sae, letna dovolenka v abu dhabi, dovolenka pri mori, satur exclusive

Architektúra robí už zo samotnej stavby zážitok.

FOTO: TDIC and Gehry Partners, LLP

 

Luxusné hotely s nadštandardnými službami

 

Spojené arabské emiráty si od týchto a ďalších projektov sľubujú, že do krajiny prilákajú ďalších cestovateľov, milovníkov umenia, nadšencov všetkého moderného i tradičného. Už dnes tu stoja najluxusnejšie hotelové rezorty sveta. Do Abú Dhabí vás zavedie aj ponuka CK Satur pod značkou Exclusive by Satur. Priamo na ostrove Saadiyat sa nachádza St. Regis Saadyiat Island Resort*****.

Od Abú Dhabí je vzdialený len 10 kilometrov, od nákupného centra Abu Dhabi Mall len osem kilometrov. Pre hotelových hostí je pripravený zdarma shuttle bus do Marina Mall, mešity a na ostrov Yas.

abu dhabi, letna dovolenka v emiratoch, spojene arabske emiraty, dovolenka pri mori

St. Regis Saadyiat Island Resort na ostrove Saadyiat, ktorý sa stane kultúrnym centrom arabského sveta.

FOTO: archív CK Satur

Ďalším päťhviezdičkovým luxusným plážovým rezortom na ostrove Saadyiat je Park Hyatt Abu Dhabi Hotel*****, ktorý je zasadený pozdĺž nedotknutých pláží ostrova. Nachádzajú sa v ňom priestranné izby s balkónom, vrátane štýlových apartmánov a súkromných víl. Hotel poskytuje aj exkluzívne zázemie pre stretnutia a špeciálne akcie, umocnené kompletným vybavením strediska od vynikajúceho jedla až po komfortné kúpele.

abu dhabi, letna dovolenka v emiratoch, spojene arabske emiraty, dovolenka pri mori

Park Hyatt Abu Dhabi Hotel v Spojených arabských emirátoch je výbornou voľbou pre náročných klientov.

FOTO: archív CK Satur

Služby oboch hotelov uspokoja každého cestovateľa. Príjemným miestom na relax sa stanú pre každého, kto vie, čo znamená luxusná letná dovolenka.

NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.