Najlepšia rodinná dovolenka
Najlepšia rodinná dovolenka

Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Ktorá krajina je najšťastnejšia na svete?

Ktorá krajina je najšťastnejšia na svete?

26.08.2016


Šťastní ľudia sa viac usmievajú, majú pozitívni prístup k životu a len tak niečo ich nerozhádže. Existuje dokonca rebríček najšťastnejších krajín sveta, ktorý každý rok zverejňuje OSN. Tento rok sa na prvé miesto vrátila krajina, ktorú minulý rok predbehlo Švajčiarsko. Ktorá to je?

Najšťastnejší ľudia žijú podľa OSN v Dánsku. Je to síce pomerne malá krajina, ale veľkosť kompenzuje širokou škálou zaujímavostí pre turistov. Možnosti siahajú od objavovania obchodov a kultúry mestského života, až po turné okolo starých hradov, malých miest a pobrežných ostrovov. V Dánsku stretnete milých a priateľských ľudí s radosťou do života, ktorá je doslova „infekčná“.

Za Dánskom skončili ďalšie krajiny zo severu Európy - Švajčiarsko, Island, Nórsko a Fínsko.

Správa pritom porovnáva až 157 štátov z celého sveta. Dôležitými faktormi pri vytváraní rebríčka sú rovnosť, výška HDP na obyvateľa, sociálna podpora, očakávaná dĺžka života, vnímanie korupcie a sloboda vo vlastných rozhodnutiach. Štúdia tiež skúmala, ako ľudia sami hodnotia svoj život na stupnici od jeden do desať.

Ani na Slovensku sa podľa správy nežije zle, sme 45. najšťastnejšou krajinou sveta. Z okolitých štátov nás predbehlo len Rakúsko (12.) a Česko (27.), za nami skončilo Poľsko (57.) aj Maďarsko (91.).

Na druhom konci zoznamu skončilo Burundi, ktoré je tak najmenej šťastnou krajinou na svete. Nasledujú ho Sýria, Togo, Afganistan a Benin. Spomedzi európskych krajín sa najnižšie umiestnilo Bulharsko (na 129. mieste). Grécko sa ešte stále nevie vymotať z krízy, ktorá krajinu sužuje v posledných rokoch. Odrazilo sa to aj na výsledku, keď v zozname skončili Gréci na 99. mieste. O niečo prekvapujúcejšie je umiestnenie Portugalska na 94. priečke.

Najlepšie atrakcie Dánska

Krásne rozprávkové hrady, svieže lesy, mierne podnebie, ale aj pláže. Dánsko má mnoho kúziel, ktoré prilákali do krajiny tisícky turistov. Pre milovníkov literatúry je nutnosťou návšteva Odense, rodného mesta majstra rozprávok Hansa Christiana Andersena.

Na každom kroku je navyše vidieť, že sa obyvatelia snažia myslieť čo najviac ekologicky. V Kodani má bicykel prednosť pred autom a je to pravdepodobne najlepší spôsob ako preskúmať toto kompaktné a malebné mesto. 

dansko, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, kodan, bicykel, satur

V Kodani sa najlepšie jazdí na bicykli.

FOTO: depositphotos.com

Záhrady Tivoli, Kodaň

Pri návšteve Kodane zamieri množstvo turistov práve do záhrad Tivoli. Ideálne miesto na relax otvorili v roku 1843. Stalo sa inšpiráciou pre svetoznáme zábavné parky Disneyland. Aj v Tivoli je množstvo atrakcií, vrátane toboganov, kolotočov, bábkových divadiel, reštaurácií, kaviarní, záhrad, pavilónov s jedlom a dokonca koncertná sála v maurskom štýle. Park Tivoli je známy po celom svete, ocitol sa v niekoľkých filmoch a stal sa symbolom Kodane.

Christiansborg, Kodaň

Na malom ostrove Slotsholmen v centre Kodane stojí dánske sídlo vlády. Má za sebou vyše osemstoročnú históriu, je základňou Dánskeho kráľovstva, sídli tu parlmanet, Úrad predsedu vlády aj Najvyšší súd. Niekoľko krídel stále používa kráľovská rodina a veľa miestností je prístupných verejnosti.

Nyhavn, Kodaň

Nyhavn alebo tiež Nový prístav je hviezdou nespočetného množstva pohľadníc mesta. Je to tiež skvelé miesto na prechádzku alebo na nasiaknutie kodanskej kaviarňovej atmosféry. Nyhavn je v súčasnosti mimoriadne pôvabná štvrť, odkiaľ sa môžete vydať loďou do Švédska alebo na prehliadku pamiatok.

Okrúhla veža, Kodaň

Je najlepšou príležitosťou na panoramatický výhľad do okolia. Veža je vysoká 36 metrov a postavili ju ako observatórium v roku 1642. Je v nej umiestnená malá zbierka spojená so známym dánskym astronómom Tychom de Brahem. Vrcholom je však vyhliadková plošina. Sklenená podlaha sa nachádza vo výške 25 metrov nad zemou, vďaka čomu sa návštevníci môžu kochať výhľadom na strechy mesta.

Palác Amalienborg, Kodaň

V štvrti Frederiksstaden stojí palác Amalienborg so svojimi pokojnými záhradami pri vode. Pôvodne boli budovy postavené ako rezidencie pre šľachticov. Dánska kráľovská rodina ho začala využívať po požiari v Christiansborgu v roku 1794. Aj neskôr ostal palác jej zimným sídlom.


Ktoré ďalšie miesta stojí za to spoznať? Prečítajte si!

Nové miesta na zozname UNESCO: Päť najpozoruhodnejších pamiatok v Európe


Most Oresunde

Trvalo roky, kým ho naplánovali, a často sa považuje za veľmi kontroverznú stavbu. Napriek tomu sa stal most Oresunde veľmi rýchlo škandinávskou ikonou. Od Kodane je vzdialený asi desať kilometrov. Most sa na dánskej strane začína tunelom, aby nedošlo k nehode s lietadlami prichádzajúcimi na susedné dánske letisko alebo odlietajúcimi z neho. Most spájajúci Dánsko a Švédsko vedie z najväčšieho dánskeho ostrova Zealand do švédskeho prístavného mesta Malmo.

Open-air múzeum Lyngby

Časť dánskeho Národného múzea zaberá plochu 35 hektárov a nachádza sa približne 15 kilometrov od Kodane. Jeho súčasťou sú autentické usadlosti, poľnohospodárske stavby a mlyny. Zábavným zážitkom je prejsť sa okolo areálu na konskom povoze a alebo si urobiť piknik.

Zámok Kronborg, Helsingør

Zámok je nielen miestom deja Shakespearovho Hamleta, ale tiež pamiatkou na zozname UNESCO. Impozantná stavba je viditeľná už z diaľky a väčšinou jej neodolá žiadny z turistov. Súčasnú podobu má hrad od roku 1640, no aj predtým stálo na tomto mieste niekoľko iných pevností.

Múzeum Hansa Christiana Andersena, Odense

Žiadna návšteva Dánska by nebola úplne bez prehliadky múzea najväčšieho dánskeho rozprávkara. Múzeum je otvorené od roku 1908 a je venované spisovateľovmu životu a práci s ukážkami artefaktov, vlastnými skicami a umeleckými dielami Andersena.

odense, hans christian andersen, muzeum, dansko, rozpravky, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Múzeum Hansa Christiana Andersena v Odense.

FOTO: depositphotos.com

Potrebujete, aby sa aj na vás nalepilo trochu šťastia, úsmevov a dobrej nálady? Vyberte sa do krajín na severe Európy s nami. Spoločne preskúmame 7 divov Islandu, pozrieme si najkrajšie mestá Švajčiarska, prevezieme sa od ľadovcov až k palmám a v Zľave dňa máme pripravenú fantastickú ponuku na predĺžený víkend v Kodani!

Autor: Satur.sk

Radi spoznávate nové miesta a krajiny? Vyberte si poznávací zájazd z ponuky cestovnej kancelárie Satur!


Náš TIPGRAND TOUR ŠKANDINÁVIOU / Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

10-dňový letecký zájazd

od 1 699 za osobu

Ušetríte do 199 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPNICE PRE DETI S NÁVŠTEVOU MARINELANDU / Francúzsko

Francúzsko

4-dňový letecký zájazd.

od 369 za osobu

Ušetríte do 59 € (14 %)

Ďalej
Náš TIPÍRSKO, BRETÓNSKO A NORMANDIA / Francúzsko, Írsko

Francúzsko, Írsko

11-dňový letecký zájazd.

od 1 299 za osobu

Ušetríte do 99 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9/11-dňový letecký zájazd

od 1 199 za osobu

Ušetríte do 159 € (12 %)

Ďalej
Náš TIPVEĽKÝ OKRUH DÁNSKOM A SEVERNÝM NEMECKOM / Nemecko, Dánsko

Nemecko, Dánsko

10-dňový kombinovaný zájazd

od 1 098 za osobu

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 499 za osobu

Ušetríte do 59 € (11 %)

Ďalej
Náš TIPČÍNA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / Čína

Čína

10-dňový letecký zájazd

od 1 379 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeSLOVÁCKO A VODNÝ SVET / Česká republika

Česká republika

2-dňový autokarový zájazd

od 69 za osobu

Ušetríte do 5 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPAZERBAJDŽAN - UNIKÁTNE SYMBOLY KRAJINY OHŇA / Azerbajdžan

Azerbajdžan

6 - dňový letecký zájazd.

od 659 za osobu

Ušetríte do 39 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPIRÁN  - PERZSKÁ KRÁSA / Irán

Irán

12 - dňový letecký zájazd.

od 1 699 za osobu

Ušetríte do 59 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL, CITY BREAK TEL AVIV / Izrael

Izrael

4-dňový letecký zájazd.

od 619 za osobu

Ušetríte do 19 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPKOLUMBIA - EL DORADO A RELAX V KARIBIKU / Kolumbia

Kolumbia

13-dňový letecký zájazd

od 2 498 za osobu

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.