Najlepšia rodinná dovolenka
Najlepšia rodinná dovolenka

Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Farby, vône, zvuky a čaro Orientu. Vitajte v Maroku

Farby, vône, zvuky a čaro Orientu. Vitajte v Maroku

15.08.2016


More, pláže, hory, púšte, oázy. Maroko je pestré ako celý kontinent. Štyri kráľovské mestá Fez, Meknes, Marakéš a Rabat čakajú návštevníkov s mohutnými mestskými bránami, antickými ruinami, nádhernými mešitami a farebnými trhmi. Živé námestie Djemaa El Fna v centre Marakéša sa večer zapĺňa zaklínačmi hadov, rozprávačmi, stánkami s občerstvením a pouličnými umelcami. Tradičným obrazom sú aj ťavy, ktoré sa kolísavým krokom pohybujú cez duny Sahary.

Od atmosféry ako z rozprávky Tisíc a jedna noc nás delí len štvorhodinový let, po ktorom sa pred nami otvára Orient so všetkým, čo k tomu patrí. Maroko je ideálnou voľbou  na poznávací zájazd, ale aj dovolenku v niektorom z top luxusných hotelov. Hlavná sezóna trvá od novembra do marca, okolo apríla a októbra sa ešte dá vystihnúť príjemné počasie a ceny sú nižšie. Na jar je Maroko svieže a zelené, v letnom a zimnom období netreba podceňovať extrémy, môžu byť naozaj brutálne. Medzi májom a septembrom sem veľa turistov necestuje, najmä kvôli tomu, že v rozpätí týchto mesiacov dodržuje prevažne moslimská krajina ramadán. Aj keď to môže byť tiež zaujímavý čas na spoznávanie, nezabudnite, že sa mnoho reštaurácií a kaviarní v priebehu dňa zatvorí.

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, atlas, pohorie

Pohorie Atlas je neoddeliteľnou súčasťou Maroka.

FOTO: depositphotos.com

Pravé mesto Orientu

Marakéš je snáď najznámejšie marocké mesto (alebo možno po Casablance, ktorú vo svete preslávil film z roku 1942 a získal aj niekoľko cien). Magickým stredobodom Marakéšu je námestie Djemaa El Fna. Ako každý kúzelník, ani ono neodhalí všetky svoje tajomstvá hneď na prvý raz, preto sa sem budete musieť vrátiť, spoznávať, vychutnávať, objavovať. Ráno sú prvými ľuďmi na trhu predajcovia s čerstvými šťavami, ktorí pred sebou tlačia svoje vozíky plné pyramíd z chutných a voňajúcich pomarančov. Dopoludnia sa pridávajú umelci, ktorí návštevníkov lákajú na tetovanie henou a ukazujú im bezpočetné nápady a vzory. Bylinkári predstavujú mastičky a lektvary, ktoré vyliečia ekzém, zbavia žalúdočných ťažkostí či dokonca pomôžu pri impotencii. Rannému šumeniu dodáva jedinečnú atmosféru flauta zaklínačov hadov, ktorí predvádzajú svoje umenie priamo uprostred námestia a kvílivými tónmi sa snažia prebrať z letargie hadov zložených v slamených nádobách.

Popoludní prehodia s okoloidúcimi turistami pár slov krotitelia zvierat, ktorým na pleci sedia opice alebo jastraby. Keď natrafia na človeka, ktorý vyzerá, že ochotne zaplatí za fotografiu, neváhajú ani chvíľu. Ak sa im chcete vyhnúť, radšej sa pri nikom nezastavujte. Ak vám nevadí obetovať pár dirhamov (miestne platidlo, jeden dirham je v prepočte približne desať centov), zaplaťte si za jedinečný suvenír. Odmietnuť však nemôžete pozvanie na posedenie pri mätovom čaji. Ten objavíte na každom rohu, no ani jeden nie je rovnaký. Niektorý je viac sladký, iný skôr horký, chutí je nekonečné množstvo.

Keď ustupuje najväčšia horúčava a tiene sa predlžujú, začínajú si obchodníci na námestí pripravovať svoje stánky s jedlom. Najpopulárnejšie z tunajších jedál je tajine, v cenovo výhodných reštauráciách zaň zaplatíte asi 25 dirhamov. Sú to korenené kúsky mäsa, ktoré sa niekoľko hodín dusia v špeciálnom hlinenom hrnci. Čím viac stánkov pribúda, tým viac narastá očakávanie večera. Pretože až vtedy sa začína ten pravý virvar, v ktorom sa prekrikujú kaukliari, rozprávači, hudobníci. K tomu všetkému sa pridávajú akrobati, zaklínači hadov, vykladači snov, veštice či tanečnice. Na ploche asi dvakrát takej ako futbalové ihrisko iskrí pravý život Orientu. Precíťte vône, zvuky a farby spolu s nami počas poznávacieho zájazdu.

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, marakes, trh, dzemaa el fna, trhovisko

Námestie Djemaa El Fna v Marakéši ožíva hlavne večer.

FOTO: depositphotos.com

Pre tých, ktorí sa nechcú nechať zlákať vírom večernej zábavy, má Marakéš pripravené iné prekvapenia. Popíjanie koktejlov na streche niektorého z riádov z 18. storočia a pozorovanie západu slnka. Keď sa správne otočíte, uvidíte minaret mešity Kutubia. Tá však nie je jediný skvost, ktorý treba v Marakéši obdivovať. Brána Bab Agnau bola kedysi vstupom do almohadského paláca, dnes je skôr dekoračným prvkom. Podobne to platí aj v prípade pavilónu s očistnou fontánou Kubba Ba‘ Adiyn. Ako z rozprávky Tisíc a jedna noc pôsobí palác Bahia a svätyňa učenosti – škola koránu Medresa Ben Yuseff.

Tradičné marocké domy

Marakéš, Fez a Essaouria sú dokonalým príkladom miest s tradičnými marockými domami – riádmi. Kedysi patrili bohatým mešťanom a nachádzajú sa v medine. Niekedy ich nájdete v úzkych ošarpaných uličkách. Ak sa nepoddáte prvému dojmu a nazriete do nich, objavíte zvláštne murované domy bez okien do ulice, ktoré svoju krásu ukrývajú za vstupnou bránou.

Keď ňou prejdete, ocitnete sa v inom svete. Za múrmi sa totiž skrývajú zdobené nádvoria s bazénmi, hamammi alebo fontánami. Tieto honosné domy majú na strechách často priestor, kde si môžete posedieť a z vtáčej perspektívy obdivovať okolitý ruch mesta. Vďaka ich jedinečnej architektúre poskytujú riády toľko potrebný chládok najmä v lete, keď sa teploty blížia k štyridsiatkam alebo ich aj prevýšia. Klasicky mávajú len niekoľko izieb, vďaka čomu tu nájdete súkromie a ticho.

Záhrada, akú inde neuvidíte

Hoci by sa mohlo zdať, že v horúcom Maroku počasie nepraje zeleni, nie je to celkom tak. Turistov o tom presviedča záhrada Jardin Majorelle, taký malý kúsok botanického zázraku, ktorý sa podaril vybudovať francúzskemu maliarovi Jacquesovi Majorellovi. Marakéš ho uchvátil natoľko, že si v roku 1924 kúpil pozemky pre rezidenciu, ateliér a záhradu. Roky ju napĺňal exotickými a nezvyčajnými botanickými úlovkami zo svojich ciest po celom svete. Jeho duša umelca sa naplno prejavila pri tvorbe záhrady. Neustále sa meniaci živý obraz vytvára neopakovateľný rast a premena kvetov a stromov. V roku 1947 Majorelle sprístupnil záhradu verejnosti.

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, jardin majorelle, zahrada, yves saint lauren

Záhrada Jardin Majorelle v Marakéši.

FOTO: depositphotos.com

Po jeho smrti ale začala chátrať a už-už sa z nej stala súčasť developerského projektu a namiesto krásnych kvetov by dnes na jej mieste stál hotel. Nakoniec ju ale v roku 1980 zachránil módny návrh Yves Saint Lauren a spoločne s jeho partnerom ju odkúpili. Rozhodli sa vrátiť jej zašlý lesk a slávu, vybudovali nový zavlažovací systém, vysadili nové kvety a dodali jej jedinečného ducha.

Záhrada je však pomerne maličká a ak si v nej chcete dopriať pokojné chvíle, vyberte sa sem radšej ráno, inak sa môže stať, že sa budete zrážať aj s ďalšími návštevníkmi hľadajúcimi ticho. Na dokonalú očistu od vonkajšieho stresu vám postačí aj pol hodina. Navyše rôzni alternatívni liečitelia a senzibilovia tvrdia, že v nej prúdi ozdravujúca klíma. Súčasťou záhrady je obchodík s kúskami od Yvesa Saint Laurenta aj galéria, kde vystavuje svoje novoročné pozdravy.

Agadir, Fez, Casablanca

Okrem Marakéša je ďalším turistickým cieľom mesto Agadir, najznámejšie letovisko krajiny. Tradičné marocké mesto zničilo v roku 1960 silné zemetrasenie. Po ňom sa začala obnova mesta a výstavba do dnešnej podoby. V mnohom sa ale upustilo od tradícií a dôraz sa kládol najmä na hotely. Na prvé miesto sa dostali potreby turistov a dovolenkárov, mesto je prispôsobené na rozvíjanie cestovného ruchu. Veď až 300 (!) dní do roka tu svieti slnko a to treba využiť. Okrem toho je Agadir aj prístavným mestom, ktorého história siaha do 16. storočia, kedy tu zakotvili prvé portugalské lode. Dnes je časť prístavu cintorínom starých lodí, vytvárajúcich ohromujúcu kulisu pre večernú prechádzku. Pre dovolenku v Agadire sa rozhodnite, ak si potrebujete oddýchnuť a nabrať nové sily, okúpať sa v mori a pocítiť slnečné lúče. 

agadir, maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur

Dovolenkovým strediskom v Maroku so všetkým, čo k tomu patrí je mesto Agadir.

FOTO: depositphotos.com

Niekdajšie hlavné mesto Maroka, Fez, leží severne od pohoria Atlas. Zaradené je k svetovému dedičstvu UNESCO a zároveň je to najväčšie mesto sveta, kde nejazdia autá. Pred niekoľkými rokmi sa Fez stal druhým Marakéšom, čo sa cestovného ruchu týka. Aj v súčasnosti sa tu stavajú nové hotely a renovujú tie staršie. Medina vo Feze prebúdza v návštevníkoch všetky zmysly. Bludisko úzkych uličiek a bazárov doslova praská vo švíkoch vďaka stánkom s aromatickým jedlom, remeselným dielňam, mešitám a nekonečnému sprievodu ľudí. Počas poznávacieho zájazdu spoločne spoznáme mesto, ktoré je známe aj pre svoje výrobky z kože. Najväčšia a najstaršia tunajšia garbiareň je stará až tisíc rokov. Garbiarne tvoria početné kamenné nádoby naplnené širokou paletou farieb. Spracovavájú sa tu kože kráv, oviec, kôz a tiav a premieňajú sa na kvalitné kožené výrobky ako tašky, kabáty, topánky a papuče. Celá práca sa robí ručne a proces výroby sa od stredoveku takmer nezmenil. No do ostatných oblastí života prenikli moderné technológie a tak tu na seba neustále naráža staré a nové – muž, ktorý poháňa osly a mulice, má k uchu priložený mobilný telefón. Starovekú panorámu prerušujú paraboly a antény rovnako ako minarety. 

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, fez, garbiarne, farbenie kozi

Fez, mesto známe pre svoje garbiarne.

FOTO: depositphotos.com

V Casablance sa mnoho cestovateľov často nezdrží. Pritom by si toto miesto zaslúžilo, aby mu venovali viac času. Možno nie je také exotické, no po ekonomickej stránke ide o najvýznamnejšie mesto krajiny. Casablanca „vytvára peniaze“, je tu priemysel, umelecké galérie s najlepšími súčasnými dielami. Starý pirátsky brloh sa pozerá do budúcnosti a na obdiv vystavuje svoje bohatstvo a úspechy. Na začiatku 20. storočia bola Casablanca vybudovaná ako hospodárske centrum. Francúzsky architekt Henri Prost jej dal podobu európskych miest so širokými bulvármi a modernými urbanistickými prvkami. Domáci obyvatelia sú kozmopolitnejší a viac otvorení západným spôsobom, čo sa odráža v mnohých oblastiach života – v štýle obliekania, v spôsobe, akým muži a ženy spoločne trávia čas v reštauráciách, baroch, na plážach a v kluboch. Ale Európa nie je jedinou inšpiráciou. Stále viac a viac mladých Casablančanov si uvedomuje, že pochádzajú z krajiny z fascinujúcou históriou. V Casablance kotví tiež výletná loď MSC Splendida, s ktorou spoznáte krásy Andalúzie a Maroka.

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, casablanca

Dajte Casablance šancu a prejdite si ju celú, zaslúži si to.

FOTO: depositphotos.com

Argánovníky a kozy na stromoch

Pri potulkách Marokom natrafíte na skutočnú zvláštnosť – kozy, ktoré sa pasú v korunách stromov, presnejšie argánovníkov. Keď uvidíte, ako neisto prepletajú svojimi tenkými nôžkami, len ťažko uveríte, že toto je ich prirodzené prostredie a sami sa hore vyšplhali. Či už vás o tom budú domáci presviedčať, alebo nie, isté je, že nič podobné vo svete nenájdete. Akonáhle vytiahnete fotoaparát, zjaví sa vedľa vás „pastier“ týchto kôz a vypýta si od vás poplatok.

Keď už však hovoríme o argánovníkoch, nemôžeme ich odbaviť len jednou vetou. Argánový olej sa v Maroku považuje za tekuté zlato a natrafíte naň (a výrobky z neho) takmer na každom kroku. Môže sa vám stať, že sa po chvíli prestanete orientovať a nebudete vedieť, aký rozdiel je medzi olejom za päť eur a za dvadsať eur. Možno vám trochu pomôže, keď si spomeniete na to, aká je výroba argánového oleja náročná. Na jeden liter je potrebných až 30 kíl plodov. Tie sa najskôr nechajú vysušiť, potom sa roztlčú, ošúpu a rozomelú v primitívnych kamenných mlynoch. Nenechajte sa pomýliť, žiadna pásová výroba ani najmodernejšie stroje. Naopak, len ženské ruky a roky praxe dokážu vyrobiť ten najjemnejší, viac či menej voňajúci olej. Berbeské ženy pracujú v manufaktúrach, ktorými je krajina posiata. Výroba jedného litra oleja trvá až tri dni. Za svoju prácu dostávajú aj náležitú výplatu, čo si tiež musíte zarátať do ceny oleja. Takže, ak sa ten, ktorý ste si vyhliadli, približuje k spomínaným dvadsiatim eurám, pravdepodobne ste sa rozhodli správne.

maroko, dovolenka v maroku, orient, dovolenka v oriente, poznavaci zajazd, satur, kozy na stromoch, arganovnik, kozy na arganovnikoch

Neuveriteľnou atrakciou sú kozy „pasúce sa“ na stromoch.

FOTO: depositphotos.com

Použitie argánového oleja je mnohoraké – využíva sa tak v kozmetike, ako aj v kuchyni. Môže sa stať vaším elixírom na krásu od hlavy až po päty. Je plný esenciálnych mastných kyselín, antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré podporujú zdravie, hydratujú a zvláčňujú, rovnako ako chránia tvár a vlasy pred poškodením slnkom bez škodlivých toxínov a parabénov.


Za spoznanie stoja aj ďalšie miesta v Európe. Prečítajte si o nich viac!

Nové miesta na zozname UNESCO: Päť najpozoruhodnejších pamiatok v Európe


Zaujímavosti o Maroku

  • Vedeli ste, že starý Marakéš očaril množstvo Európanov tak, že si tu zakúpili svoje sídla? Svoje riády tu majú Yves Saint Lauren, Madonna, Mick Jagger, Alain Delon či Richard Branson.
  • V Maroku môžete podniknúť aj zaujímavú lyžiarsku dovolenku. V pohorí Atlas, len 60 kilometrov od Marakéšu, je vybudovaný lyžiarsky areál Oukaimeden s dvadsiatimi zjazdovkami a siedmimi vlekmi. Najvyšším vrchom pohoria Atlas, ktoré siaha až do Tuniska, je Jabal Toubkal s výškou 4167 metrov.
  • Pri nakupovaní na trhu nezabudnite zjednávať. Rovnako ako v iných orientálnych krajinách, aj tu platí, že prvá cena, ktorú si obchodník za tovar pýta je vysoko nadhodnotená. Pokojne môžete začať aj s ponukou päťnásobne nižšou, postupne sa spoločne dopracujete k dohode. Ak sa vám cena aj tak bude zdať vysoká, stále sa môžete otočiť a odísť. Keď sa za vami obchodník rozbehne, mali ste pravdu. Ak vás nechá ísť, znamená to, že cena bola reálna a vy sa podľa toho budete vedieť zariadiť.
  • Rozhodne sa vyhnite príliš odhaľujúcemu oblečeniu. Hoci je Maroko najmä v lete veľmi horúce, tielka a minisukne sú vo všeobecnosti v islamskej krajine tabu.
  • Dedinka Ait Benhaddou je krásnou ukážkou tradičnej architektúry, no s dotykom Hollywoodu. Filmoví fanúšikovia tu rozpoznajú kulisy filmov Lawrence z Arábie, Ježiš z Nazaretu, Klenot Nílu alebo Gladiátor. Známe filmové štúdia spoločne navštívime počas poznávacieho zájazdu.

Autor: Satur.sk

Radi spoznávate nové miesta? Vyberte si svoj POZNÁVACÍ ZÁJAZD z ponuky cestovnej kancelárie Satur!


Náš TIPGRAND TOUR ŠKANDINÁVIOU / Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

10-dňový letecký zájazd

od 1 769 za osobu

Ušetríte do 129 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPNICE PRE DETI S NÁVŠTEVOU MARINELANDU / Francúzsko

Francúzsko

4-dňový letecký zájazd.

od 399 za osobu

Ušetríte do 29 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPÍRSKO, BRETÓNSKO A NORMANDIA / Francúzsko, Írsko

Francúzsko, Írsko

11-dňový letecký zájazd.

od 1 299 za osobu

Ušetríte do 99 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9/11-dňový letecký zájazd

od 1 229 za osobu

Ušetríte do 129 € (9 %)

Ďalej
Náš TIPVEĽKÝ OKRUH DÁNSKOM A SEVERNÝM NEMECKOM / Nemecko, Dánsko

Nemecko, Dánsko

10-dňový kombinovaný zájazd

od 1 098 za osobu

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 499 za osobu

Ušetríte do 59 € (11 %)

Ďalej
Náš TIPČÍNA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / Čína

Čína

10-dňový letecký zájazd

od 1 379 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeSAFARI DVŮR KRÁLOVÉ A PERNÍKOVÁ KRAJINA / Česká republika

Česká republika

2-dňový autokarový zájazd

od 79 za osobu

Ušetríte do 3 € (4 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeSLOVÁCKO A VODNÝ SVET / Česká republika

Česká republika

2-dňový autokarový zájazd

od 69 za osobu

Ušetríte do 5 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPAZERBAJDŽAN - UNIKÁTNE SYMBOLY KRAJINY OHŇA / Azerbajdžan

Azerbajdžan

6 - dňový letecký zájazd.

od 659 za osobu

Ušetríte do 39 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPIRÁN  - PERZSKÁ KRÁSA / Irán

Irán

12 - dňový letecký zájazd.

od 1 699 za osobu

Ušetríte do 59 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL, CITY BREAK TEL AVIV / Izrael

Izrael

4-dňový letecký zájazd.

od 619 za osobu

Ušetríte do 19 € (3 %)

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.