Exotický ostrov pobrežia Tanzánie, prezývaný tiež "ostrov korenia" vás očarí nielen svojou exotickosťou, panenskou prírodou, podmorským svetom s množstvom koralov, ale aj prívetivosťou miestnych obyvateľov. Zanzibar, tak ako si mnohí mylne myslia, nie je len jeden ostrov ale súostrovie tvorené dvomi hlavnými ostrovmi Unguja a Pemba a nespočetným množstvom maličkých ostrovov.
Keby ste sa nevedeli rozhodnúť, či sa počas dovolenky na Zanzibare, skôr oddáte oddychu na pláži, šnorchlovaniu alebo skôr navštívite historické mesto Stone Town, môžete sa pokúsiť prebádať zopár z týchto ostrovčekov. Slovo Zanzibar môžeme preložiť ako "pobrežie čiernych ľudí", kedysi bol ostrov známy pre trh s otrokmi, dnes je navštevovaný najmä pre svoje azúrovo modré more a pláže s bielym pieskom, ktoré sa radia medzi najkrajšie na svete.
Zanzibar je súostrovím v Indickom oceáne, ktoré leží 35 km od brehov východnej Afriky. V tejto časti sa vynárajú početné ostrovy. Celé súostrovie bolo kedysi samostatným štátom Zanzibar, ktorý sa spojil s Tanganikou a vytvoril Tanzániu, preto je tento názov odvodený z oboch krajín. Hlavným mestom je Zanzibar City. Stará časť mesta je známa ako Stone Town a je súčasťou svetového dedičstva.
Prvé zmienky o osídľovaní Zanzibaru sa datujú do obdobia asi 20 000 pred n.l. Slávny grécky geograf Ptolemaios sa zmienil o tejto krajine v 2. storočí n.l. Ostrov bol súčasťou obchodnej cesty z Rímskej ríše do indo-čínskych prístavov. Od 4. storočia dochádza k usadzovaní sa Bantuovcov, neskôr Arabov a perzských emigrantov. Ostrov bol využívaný ako základňa počas obchodných ciest medzi Arábiou, Afrikou a Indiou. Vďaka zmiešaným manželstvám vznikol kiswahilský jazyk, ktorý tvorí základ súčasnej svahilčiny. Obchodovalo sa so zlatom, slonovinou, ebenom, panciermi korytnačiek a otrokmi. Na oplátku sa vymieňali látky, korálky a porcelán.