Rakúsko je krajina, ktorá láka návštevníkov pre nádhernú prírodu, umenie a zaujímavé mestá, kde sa stále vznáša atmosféra z čias veľkolepej éry. Takmer dve tretiny územia pokrývajú vápencové Alpy. Sever krajiny spestruje Dunaj s menšími kopcami, kotlinami, lúkami a tiež močiarmi. Rakúske dedinky sú ako vyčarované z rozprávok, kde vládne čisto, pokoj a poriadok.
Großglockner je najvyššia hora v Rakúsku a takisto aj najvyššiu hora Álp na východe od Brennerského priesmyku. Grossglockner leží na hranici medzi rakúskymi okresmi Korutánsko a Tirolsko. Skalný vrch Grossglockner, vzhľadom k vysokému alpskému, ťažko glaciovanému vzhľadu sa často porovnáva s horami západných Álp. Spolu s Kleinglocknerom na juhovýchode vytvára výrazný dvojitý vrchol. Prvý výstup na tento štít sa uskutočnil už v 18. storočí.
Dachstein je horský masív v Rakúsku, konkrétne v časti Východné Alpy. Najvyšší vrch masívu Hoher Dachstein je druhý najvyšší v Severných Vápencových Alpách. Ľadovec na severnej strane je síce zatiaľ lyžiarsky využívaný po väčšinu roka, no v dôsledku globálneho otepľovania sa to môže zmeniť. Južné steny masívu sú horolezecky zaujímavé, no menej využívané. Len tri minúty od lanovky sa vo vnútri dachsteinského ľadovca nachádza ľadový palác „Dachstein Ice Palace“ - len tu môžete počas celého roka obdivovať fascinujúci svet ľadu, doplnený o žiarivé ľadové sochy a komnaty so svetelno – akustickými efektmi.
Jazero Hallstatt sa nachádza vo výške 508 metrov nad morom a na severnom úpätí masívu Dachstein. Jazero je dlhé 5,9 km a široké 2,3 km a je súčasťou obcí Bad Goisern, Hallstatt a Obertraun. Cez jazero premáva lodná linka spájajúca mesto Hallstatt s jeho železničnou stanicou, v minulosti bola dokonca prevádzkovaná snežným skútrom v zimných mesiacoch.
Krajina
Rakúsko
Hlavné mesto
Viedeň
Časový posun
0h
Mena
euro
Užitočné informácie
Štátne zriadenie
spolková republika
Rozloha a populácia
Rozloha Rakúska je 83 858 km2 a má približne 8 022 300 obyvateľov.
Jazyky
nemčina
Náboženstvo
rímskokatolícke, protestantské
Nockberge je prezývané aj ako krajina medzi nebom a zemou. Národný park Nockberge tvorí najzápadnejšiu časť Gurktalerských Álp. Je to krajina, pre ktorú sú typické polia bez hrebeňov a strmých svahov a aj napriek tomu sa nachádza v srdci Álp so štítmi cez 2000 metrov. Väčšinu času roka sa toto územie nachádza nad oblakmi. Národný park Nockberge je domovom viacerých vzácnych druhov rastlín a živočíchov.
Možno jazero Wörthersee poznáte pod prezývkou rakúsky Karibik. Dĺžka jazera Wörthersee je 16,5 km a šírka 2 km. Je známe najmä teplou vodou, ktorá v lete dosahuje až 28°C. Napriek tomu, že ste v Alpách, prostredie a atmosféra bude vo vás evokovať pocity ako keby ste boli v prímorskom meste.
Jedinečné je tiež jazero Neziderské, ktoré patrí nielenže medzi kultúrne pamiatky svetového dedičstva UNESCO, ale je aj domovom hniezdiacich vtákov, zelených pasienkov, malebných dediniek a nedozerných pásov viníc. Prírodný raj so vzácnou faunou a flórou však ponúka aj ďalších šesť prírodných parkov, jedinečné ekosystémy, unikátne prírodné úkazy a historické pamiatky.
Ďalšie úchvatné jazero Millstätter sa radí medzi najkrajšia jazerá Korutánska a patrí medzi najvyššie položené jazerá v Rakúsku. Jazero leží v nadmorskej výške 588 m. n. m., jeho plocha má rozlohu 13, 3 km2 a dĺžka jazera je 12 km s maximálnou hĺbkou 147 m. V letných mesiacoch dosahuje voda teplotu 24°C – 27 °C. Pre niektorých je takáto teplota ideálna na kúpanie, no tí, ktorí majú radi teplejšiu vodu sa môžu okúpať v 2 krytých bazénoch prípadne si vyskúšať potápanie v potápačskom centre.
Jazero Wolfgangsee je najznámejším jazerom v Soľnej komore, ktoré je priamo obklopené vrcholkami hôr a nachádza sa v lone neopísateľne krásnej prírody.
Podľa legendy na brehu jazera Wolfgangsee, sv. Wolfgang postavil prvý kostol po tom, ako sa stiahol do blízkeho kláštora Mondsee v roku 976. Podľa legendy hodil sv. Wolfgang sekeru do hôr, aby našiel miesto a dokonca presvedčil diabla, aby prispel k stavbe budovy tým, že mu sľúbil prvého živého tvora, ktorý vstúpi do cirkvi. Satan bol však sklamaný, pretože prvým tvorom na prahu bolo vlk a nie človek. Po Wolfgangovej kanonizácii v roku 1052 sa kostol stal hlavným pútnickým miestom. Toto miesto ukrýva v sebe aj trochu temnú históriu, pretože počas druhej svetovej vojny sa tu nachádzala podskupina koncentračného tábora Dachau.
Schörfling am Attersee je mestečko, ktoré sa nachádza v Hornom Rakúsku. Okrem nádherného jazera vás môžu zaujať aj krásne historické pamiatky ako napríklad zámok Kammer, ktorý bol postavený v roku 1165 alebo tématický chodník Gustava Klimta, kde môžete získať prehľad o živote a tvorbe tohto secesného umelca, ktorý tu kedysi žil a tvoril. Schörfling am Attersee je príjemné mestečko, ktoré vám môže ponúknuť aj veľa vodných aktivít ako napríklad plachtenie na jazere.
Vrch Turracher Alpe sa podobne ako Turrach See rozpiestiera na hranici medzi Korutánskom a Štajerskom. Od 17. storočia sa pod vrchom Turracher Alpe začalo rozvíjať baníctvo a neskôr sa na tomto mieste rozvíjal priechod po dláždenej ceste. V priebehu 20. storočia bol región postupne otvorený cestovnému ruchu. Rastúca biodiverzita rastlín a zvierat na Turracher Alpe je chránená krajinná oblasť a pri zriaďovaní hotelov a reštaurácií sa veľmi dbalo na ochranu miestnej prírody.
Nádhernú rakúsku prírodu dotvárajú aj vodopády. Najvyšší vodopád Krimmel dosahuje výšku až 380 metrov. Je stupňovitý vodopád, ktorý začína v hornej časti údolia Krimmler Ache a znižuje sa v troch etapách. Horná etapa má pokles 140 metrov, stred 100 metrov a najnižšia časť 140 metrov. V roku 1879 zdokonalil rakúsky alpský klub cestu na panoramatický výhľad na vrchu vodopádu. Ročne si vodopád príde obzrieť približne 40 000 turistov. Nenechajte si ujsť túto nádhernú prírodnú scenériu a príďte sa pozrieť na tento vodopád.
Raggaschlucht je roklina v rakúskom Mölltal pri obci Flattach v Korutánsku. S dĺžkou približne 800 metrov je jednou z najkratších roklín v Rakúsku, ale za to je jednou z najpôsobivejších vďaka svojej čarovnej príťažlivosti a hĺbke až 200 metrov. Je prístupná všetkým návštevníkovi po chodníkoch, schodoch a mostoch. Ukazovacie tabule pozdĺž móla vysvetľujú formáciu a geológiu rokliny. Dominantné horniny rokliny sú paragneiss a mica schist. Raggaschlucht je od roku 1978 prírodnou pamiatkou.
V roku 1912 po odstrele vo vtedajšej sadrovej bani Hinterbrühl natieklo do chodieb a štôlní pod veľkým tlakom neuveriteľné množstvo vody. Prienikom vody sa vytvorilo obrovské jazero, ktoré je dnes najväčším podzemným jazerom v Európe. Jazero Seegrotte sa nachádza neďaleko Viedne a je jednou z najimpozantnejších prírodných atrakcií sveta.
Grand Canyon Rakúska, aj tak nazývajú tiesňavu Treffling, ktorou sa kaskádovito valí vodopád a vy máte tak počas výstupu jedinečný zážitok z blízkosti 120 metrov hlbokého vodného živla. Turistický okruh, ktorý tu je vybudovaný už vyše 100 rokov je jedným z najkrajších v celom Rakúsku.
Bärenschützklamm (Medvedia roklina) je považovaná za jednu z najkrajších tiesňav celého Rakúska. Roklina bola pre turistický ruch prvý raz sprístupnená pred vyše sto rokmi a v roku 1978 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku - čo znamená, že dodnes sú v nej zakázané horolezecké aktivity. Systém drevených rebríkov a lávok bol vybudovaný v roku 1901 - v rokline sa ich nachádza 49 rebríkov a 115 lávok a mostíkov s počtom 2900 stupienkov, celkovo na dĺžke 1400 m.
Burgenland je jednou z najkrajších častí Rakúska. Tento región má nespočetné množstvo starých hradov, vidieckych domov s veľkými dvormi, prírodných a kultúrnych pamiatok. Pri jeho najznámejšom jazere, Neusiedler See, sa budete cítiť ako v stredomorskej destinácii. Jednoznačne musíte ochutnať miestne vína, ako napríklad frankovku modrú, ktorá sa skvelo hodí ku rôznym miestnym syrom. Burgenlandská krajina je nádherná, tichá a ideálna na oddych.
Top lokality
Salzburg
Salzburg je štvrté najväčšie mesto v Rakúsku. Salzburgské "Staré mesto" je celosvetovo známe svojou barokovou architektúrou a je jedným z najzachovalejších stredísk v Alpách. V roku 1997 bolo dokonca zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Turisti navštevujú toto mesto práve kvôli nádhernému historickému centru a takisto kvôli malebnému alpskému prostrediu. Okrem iného je Salzburg rodiskom známeho skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta.
Hallstatt
Hallstatt je obec v Rakúsku v spolkovej krajine Horné Rakúsko. Nachádza sa pri jazere Hallstätter See a spoločne s pohorím Dachstein a krajinnou a historickou kultúrnou oblasťou Inneres Sallzkammergut patrí k Svetovému dedičstvu UNESCO.
Semmeringský priesmyk
Obec nachádzajúca sa v rovnomennom priesmyku s počtom asi 600 obyvateľov. V minulosti ju preslávila hlavne semmeringská železnica a klimatické kúpele, dnes lyžiarske stredisko pod horami Sonnwendstein a Hirschenkogel. Za vysokú návštevnosť vďačí hlavne blízkosti Viedne.
Semmeringská horská železnica dlhá 41,7 kilometrov bola postavená v rokoch 1848 až 1854. V čase dokončenia predstavovala najvyššie položenú železnicu sveta (895 m n. m.). Zároveň bola prvou európskou železnicou s normálnym rozchodom koľajníc. Hlavným zámerom pre výstavbu bolo zabezpečenie spojenia Viedne s morom – prístavným mestom Terst. K významným osobnostiam, ktoré jej služby využil patril napr. cisár František Jozef s manželkou Alžbetou. Železnica Semmering je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Carnuntum
Staroveký skvost neďaleko Bratislavy je dnes najväčším archeologickým náleziskom v Rakúsku a jedinečným strediskom antickej kultúry. Prvá zmienka o rímskom meste na tomto území pochádza už z roku 6 v 1. stor. po Kristovi a v roku 15. tu vznikol vojenský tábor, ktorého hlavnou úlohou bolo chrániť strategický priechod Jantárovej cesty cez Dunaj. Tábor bol súčasťou opevnenia Limes Romanus, ktoré malo v minulosti chrániť severné hranice Rímskej ríše pred barbarskými kmeňmi. Bolo taktiež hlavným mestom provincie Panónia.
Langenlois
Malebné mestečko Langenlois leží uprostred viníc, nádherných záhrad a s krásnou architektúrou. Oblasť známa pre svoj vinič, ktorý tu má ideálne podmienky dáva za vznik mnohým značkám vína - Gobelsburg, Zöbing, Mittelberg, Schiltern a Reith. V posledných desaťročiach sa Langenlois a najmä záhradná dedina Schiltern stali skutočným príkladom, pokiaľ ide o záhradnú turistiku a zážitok zo záhrady.
Rust
Mestečko Rust je známe ako mesto bocianov a dobrého vína. Na jar a v lete tu bocianie hniezda možno vidieť takmer na každom druhom komíne. O kráse mesta svedčí aj fakt, že bolo už niekoľkokrát zvolené za najkrajšie mesto Burgenlandu a od roku 2001 je dokonca Rust zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Baden bei Wien
Baden bei Wien je kúpeľné mesto v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko a leží 26 kilometrov južne od Viedne. Teplé sírne pramene sú tu známe už asi 5 000 rokov a tvoria základ miestnych kúpeľov. Mesto patrí už od čias rakúsko-uhorskej monarchie k obľúbeným kúpeľným miestam.
Eisenstadt
Knieža Esterházy si vybral za miesto svojho sídla, práve dnešné hlavné mesto Burgenlandu - Eisenstadt. Vďaka tomu tu na každom kroku objavíte stopy príslušníkov kniežacieho dvora ako aj hudobné dedičstvo po velikánovi klasickej hudby Josephovi Haydnovi. Hlavnou pamiatkou mesta je zámok rodu Esterházyovcov, ktorý sa dnes prezentuje ako miesto živej kultúry.
Graz
Hlavné mesto spolkovej krajiny Štajersko - Graz sa rozkladá po oboch brehoch rieky Mur. Priamo uprostred mesta sa nachádza Zámocký vrch - Schlossberg - zalesnený kopec, na ktorý sa dá vystúpiť. Z bývalej pevnosti na plošine nad mestom zostali vcelku už iba vežové hodiny, ktoré sa stali akýmsi symbolom mesta. Za nový symbol mesta sa dá považovať Kunsthaus - Dom umenia, ktorý sa nachádza pravom brehu rieky Mur ako obrovská modrá bublina.
Tulln
Mesto Tulln sa nachádza na pravom brehu rieky Dunaj. Je to síce malé ale napriek tomu významné mesto. Tulln je známe pre svoje nádherné záhrady. Pravidelne sa v ňom konajú veľtrhy a výstavy. Návštevníci tu môžu nájsť vyše 65 vzorových záhrad. Počas prehliadky záhrady sa toho veľa dozviete, načerpáte sily a nájdete tipy pre svoju záhradu i dom.
Kitzbühel
Toto malé stredoveké mestečko sa nachádza v Kitzbühelských Alpách pozdĺž rieky Kitzbühler v Tirolsku. Kitzbühel je celosvetovo známe lyžiarske stredisko a jeho lyžiarska sezóna trvá od polovice októbra až do začiatku mája. Je najväčším lyžiarskym strediskom v Rakúsku. Turisti v Kitzbühli majú k dispozícii 56 lanoviek, 168 km zjazdoviek a aj 40 kilometrov upravovaných bežeckých tratí. Počas zimy a na jar býva toto lyžiarske stredisko často navštevované predovšetkým rôznymi celebritami z Rakúska i zo zahraničia.
Zell am See
Mestečko Zell am See je veľmi známou turistickou oblasťou. Nachádza sa v Kitzbühelských Alpách medzi povodiami riek Saalach a Salzach, približne sto kilometrov od Innsbrucku. Zell am See je známe najmä pre obľúbencov zimných športov, ktoré môžu vykonávať na dobre zasneženom vrchu Schmittenhöhe.
Wels
Druhé najväčšie mesto Horného Rakúska. Mesto zažilo svoj rozkvet najmä v období stredoveku. Je sídlom rôznych zaujímavých miest ako napríklad vedecké centrum Welios alebo ZOO Wels. Najviac však toto mesto preslávila adventná atmosféra. Táto atmosféra nie je totiž založená len na nejakých vianočných svetielkach povešaných po pouličných lampách. Atmosféra vo Welsi v predvianočnom i vianočnom období je minimálne čarovná. O romantiku je postarané viac ako dosť vďaka rôznym expozíciám po celom meste.
Innsbruck
Innsbruck je hlavné mesto Tirolska v západnom Rakúsku. Nachádza sa v širokom údolí medzi vysokými horami, tzv. severným reťazcom v Karwendelských Alpách. Innsbruck je medzinárodne uznávané stredisko zimných športov a hostilo viaceré zimné olympijské hry ako aj zimné paralympijské hry. Vďaka početným stavbám z doby cisára Maximiliána I., jedinečnej polohe uprostred tirolských hôr a v neposlednom rade z dôvodu rozsiahlych športov, ktoré ponúka Innsbruck je vyhľadávaným cieľom turistov z celého sveta.
Od roku 1952 hostil Innsbruck jednu časť turnaja Four Hills. Skokanský mostík v Berg Isel bol postavený z betónu pre zimné olympijské hry 1964 ako náhrada za staršie, menšie rampy. Používal sa aj na zimné olympijské hry v roku 1976. V roku 2003 bola otvorená nová rampa, ktorú navrhla svetoznáma architektka Zaha Hadid, keďže stará rampa už nespĺňala súčasné požiadavky na skoky na lyžiach. Berg Isel bol tiež miestom snowboardového festivalu Air & Style.
Weitra
Weitra je historické mestečko v Dolnom Rakúsku na rieke Lužnici (Lainsitz) v blízkosti českých hraníc, ktoré kedysi patrilo k Českému kráľovstvu. Po 1.svetovej vojne 1920 bolo Vitorazsko rozdelené medzi Československo a Rakúsko a nepriaznivá poloha pri hraniciach sa tu zvlášť prejavila po druhej svetovej vojne, kedy bola hranica z českej strany opevnená a úplne nepriestupná. Mesto založené na úpätí vrchu s hradom, neskôr zámkom, si zachovalo svoj historický ráz. Takmer neporušené sa zachovali žulové hradby z konca 13. storočia a jedna z dvoch pôvodných brán, renesančne prestavaná Zwettlerská brána (1526), symbol mesta.
Hlavné mesto
Viedeň
Hlavné mesto Rakúska ležiace na rieke Dunaj, vzdialené len necelých 70 km od nášho hlavného mesta, Bratislavy. Viedeň má skoro 2 milióny obyvateľov. Svoje sídlo tu má mnoho medzinárodných organizácií OSN. V roku 2001 bolo historické centrum Viedne dokonca zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je rozdelené do 23 mestských častí, ktoré sú z praktických dôvodov očíslované. V meste Viedeň nájdeme veľké množstvo historických zámkov, záhrad či krásnu zoologickú záhradu.
V historickom centre Viedne sa nachádza nenapodobiteľná katedrála sv. Štefana, ktorá je dominantou mesta. Zaujímavý je exteriér ako aj bohatý interiér.
Zámok Schönbrunn býval letným sídlom rodu Habsburgovcov a v súčasnosti je zaradený na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Pôvodne bol tento zámok postavený ako poľovnícke sídlo. Prvá písomná zmienka o ňom je z roku 1642. Zámok prešiel počas rokov niekoľkými prestavbami a v súčasnosti je upravený v štýle rokoka. Zámok je obklopený rozsiahlym zámockým parkom. Areál je veľmi rozsiahly a preto na prepravu môžete použiť zámocký vláčik.
Hofburg je bývalý hlavný cisársky palác v centre Viedne v Rakúsku. Bol postavený v 13. storočí a rozšírený v priebehu storočí. Vďaka týmto rozšíreniam tomuto palácu v súčasnosti patria viaceré rezidencie, jazdecká škola, stajne či cisárska pokladnica. Palác bol sídlom vládcov habsburskej dynastie a dnes je oficiálnym sídlom a pracoviskom prezidenta Rakúska. V zimnom období poslúžil ako cisárska zimná rezidencia. Palác sa nachádza na námestí Heldenplatz, ktoré malo byť súčasťou veľkého námestia Kaiserforum. Toto námestie však nikdy nebolo dokončené.
Najvyššia veža vo Viedni Donauturm bola postavená v roku 1964 podľa návrhu architekta Hannesa Lintla. Nachádza sa uprostred Donauparku a je to populárna turistická atrakcia. Má výšku 252 metrov a vo výške 150 metrov sa nachádza pozorovacia plošina s otáčajúcou sa reštauráciou. Pri pozorovacej plošine je plošina na bungee jumping, ktorá sa používa v lete.
Hundertwasserhaus vo Viedni je jedným z najznámejších diel architekta, maliara a sochára Friedensreicha Hundertwassera. Pôvodnou funkciou domu malo byť ubytovanie sociálne slabších, v súčasnosti je skôr turistickou atrakciou. Vzhľad Hundertwasserovho domu je odrazom celoživotných tvrdení a myšlienok autora. Neobsahuje rovné, pravidelné línie - fasádu tvorí množstvo pestrých farebných plôch a dom je porastený zeleňou.
Mozarthaus Vienna na Domgasse 5 je jediným zachovaným príbytkom skladateľa W. A. Mozarta. Počas prehliadky vám predstavia život a dielo nezabudnuteľného skladateľa, s dôrazom na jeho roky strávené vo Viedni, ktoré predstavujú vrchol jeho skladateľskej tvorby. Rozsiahla prezentácia prináša najvýznamnejšie diela a obdobie životnej dráhy W. A. Mozarta.
Albertina je galéria umenia založená v roku 1768 vo Viedni vojvodom Albertom Saským a jeho ženou Máriou Kristínou (rakúskou arcivojvodkyňou, štvrtou dcérou cisárovnej Márie Terézie), je jednou z najväčších svetových zbierok grafiky. Zbierky galérie tvorí cca 50 tisíc kresieb, leptov a akvarelov a viac ako 1,5 milióna rytín. V roku 1919 budova galérie i jej zbierky prešli z majetku Habsburgovcov do vlastníctva Rakúskej republiky a verejnosti je dostupná dodnes.
Kunsthistorisches Museum Umeleckohistorické múzeum bolo postavené cisárom Františkom Jozefom pre uchovanie prekrásnych zbierok Habsburgovcov, ktoré získavali v priebehu niekoľkých storočí. Na ploche 2 700 m2 tu nájdeme vyše 2 200 svetových umeleckých diel. Samotná budova múzea je výnimočným dielom architektov Gottfried Sempera a Karla Hasenauera.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni, Armbrustergasse 24, Wien, A-1190
Tel.: +43 13189055200 Email.: emb.vienna@mzv.sk
Víza a doklady
Vyžaduje sa platný cestovný pas alebo platný občiansky preukaz vo forme identifikačnej karty.
Tipy na výlety v Rakúsku
Top
Vyhliadka 5 fingers je pravdepodobne najpôsobivejšia vyhliadková plošina v Alpách a ponúka adrenalínový zážitok na najvyššej úrovni. Viac ako 5 platforiem (5 palcov), každý v inom dizajne, z ktorých si môžete vychutnať jedinečné výhľady nad Hallstatt s jazerom Hallstättersee a vnútornou oblasťou Salzkammergut. Jedna z platforiem je vyrobená výhradne zo skla, ďalšia umožňuje návštevníkom získať svoj osobný pohľad na lokalitu svetového dedičstva Hallstatt prostredníctvom veľkého barokového obrazového rámu. "5fingery" sú osvetlené až do polnoci a môžu byť viditeľné z diaľky a široko, dokonca aj v noci.
Top
Burgenland je jednou z najkrajších častí Rakúska. Tento región má nespočetné množstvo starých hradov, vidieckych domov s veľkými dvormi, prírodných a kultúrnych pamiatok. Pri jeho najznámejšom jazere, Neusiedler See, sa budete cítiť ako v stredomorskej destinácii. Jednoznačne musíte ochutnať miestne vína, ako napríklad frankovku modrú, ktorá sa skvelo hodí ku rôznym miestnym syrom. Burgenlandská krajina je nádherná, tichá a ideálna na oddych. Najvyššie položeným hradom tu je Bernstein.
Top
Lyžiarske stredisko, ale aj rozhladňa arcivojvodu Jána s výhľadom na okolité Alpy - to je vrchol Burgerlape (1266 m.n.v.). Dostanete sa sem lanovkou priamo z mestečka Mariazell.
Top
Názov mesta Eggenburg sa prvýkrát uvádza v dokumentoch v roku 1140 ako „Egenburch“ a „Egenenburg“, kedy už malo aj hradby. Dokončením románskeho kostola okolo roku 1180 bolo vtedajšie opevnené mesto dokončené. Dve impozantné veže, ktoré stoja dodnes, pochádzajú z toho istého obdobia. Rudolf Habsburský obnovil v auguste 1277 mestské privilégiá udelené desaťročia predtým. Po vymenovaní vojvodu Albrechta V. za vládcu Horného a Dolného Rakúska, v Eggenburgu začalo mesto v 16. storočí skutočne zažívať zlatý vek. O bohatstvo mesta sa zaslúžil biely kameň z Eggenburgu, konkrétne pieskovec ťažený v Zogelsdorfe. Katastrofálny požiar v roku 1808 spôsobil pokles bohatstva mesta. Ďalší zlom nastal v roku 1870 s výstavbou železničnej trate: Franz-Josefs-Bahn. Vďaka čomu bola Viedeň dostupná ľahšie a Eggenburg sa stal opäť príťažlivejším a oživil svoju stratenú popularitu.
Top
Eisenerz je horské stredisko. Leží v Hornom Štajersku pod horou Erzberg, ktorá sa považuje svojím zjavom za "najväčšiu pyramídu" na svete. Roky neustáleho dolovania tak dotvorili tento zujímavý zjav, ktorý poskytuje každý rok 12 miliónov ton horniny. Toto nálezisko železnej rudy dosahuje celkovo výšku 1466 metrov. Jedná sa o najväčšiu zásobárňu železnej rudy v Rakúsku. Každý rok sa tu koná aj motokrosový závod. Samotné mestečko Eisenerz je bohaté na tradície.
Top
Hrad Forchtenstein je jedným z najvýznamnejších symbolov Burgenlandu. Leží na úpätí pohoria Rosaliengebirge a dominuje výhľadu z nížiny smerom na západ. Počiatky tejto mohutnej stavby siahajú do roku 1300a spájajú sa s mattersdorfskými grófmi - vežu dodnes zdobí erb mattersdorfských grófov. V polovici 15. storočia rod vymrel po meči a hrad sa na ďalších 170 rokov stal majetkom Habsburgovcov.