Anjelský záliv
Nice sa nachádza pri ústi rieky Payon na brehu Anjelského zálivu, ktorý je súčasťou Stredozemného mora. Leží na juhovýchode Francúzska, pri hranici s Talianskom. Od Paríža ho delí 960 km, 230 km je vzdialené Marseille a 200 km taliansky Janov. Má mieru klímu, a pred vetrom je skryté za alpskými horami. Letá sú teplé, teplota dosahuje 28 °C a slnko tu svieti takmer po celý rok.
Nice, stredomorská perla. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Nice je staroveké mesto založené Grékmi v 4. storočí p.n.l. Meno získalo po bohyni Niké, a víťazstve nad Ligurmi. Následne sa Nice stalo jedným z najväčších obchodných centier Ligurského mora a prosperovalo až do lombardskej invázii v 6. storočí. V 7. storočí sa Nice pripojilo k janovskej lige, ktorá združovala veľké mestá Ligúrie.
V roku 729 Nice odrazilo inváziu Saracénov. V 9. storočí však bolo vyplienené a vypálené. Pomerne dlhú dobu si zachovalo svoju nezávislosť. V 13. a 14. storočí mesto dobyli kniežatá z Provensálska a na konci 14. storočia bolo pod ochranou Savojského štátu. Až do roku 1860 ostalo súčasťou Savojska. Potom bolo postúpené Francúzsku na základe Turínskej zmluvy. Preto má mesto taliansku architektúru.
Nice sa môže pochváliť svojim starým mestom s tienistými uličkami, farebnými fasádami a typicky stredomorskými okenicami. Preslávené je jeho staré mesto "le Vieux Nice" s Cours Saleya, kde sa takmer každé ráno (okrem pondelka) koná slávny trh, kde nechýbajú ani kvety. V pondelok ráno sa Cours Saleya stáva veľkým blším trhom pod holým nebom! Je to tiež ideálne miesto na posedenie na jednej z mnohých terás. Starému mestu dominuje Námestie súdu (Place du Palais de Justice), Námestie Rossetti (Place Rossetti), kde sa nachádza nádherná katedrála svätého Reparata, či Námestie sv. Františka (Place Saint François) s malým rybím trhom.
Staré mesto v Nice. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Slavný hotel Negresco je jednou z hlavných atrakcií mesta. Kedysi v ňom prebývali hviezdy ako Coco Chanel, Marlene Dietrich, Françoise Sagan, Ernest Hemingway. Predsieň hotela zdobí obrovský luster, mramorová podlaha je pokrytá kobercom na rozlohe 400 m2. Každá izba je navrhnutá individuálne a každé poschodie hotela predstavuje určitú historickú epochu.
Hotel Negresco. Nice. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Východne nad mestom sa vypína stredomorský les Mount Boron. Je to tiež miesto, kde bola postavená pevnosť Fort Mount Alban. Ponúka mnoho prechádzok s krásnym výhľadom na záliv Anjelov a záliv Villefranche.
Známe námestie Massena je kultúrnym centrom Nice a zároveň je najväčším námestím v meste. Tento veľký mestský priestor spojuje historické centrum s novými obchodnými štvrťami. Má krásnu architektúru 17. storočia a dominuje mu veľká fontána so sochou.
Nachádza sa tu i palác Massena v štýle "Belle époque", kde je Múzeum umenia a histórie so zbierkou obrazov francúzskych, holandských, talianskych umelcov 15. - 20. storočia.
Palác Massena. Nice. Francúzsko. Foto: unsplash.com
Aj okolie Nice ponúka množstvo zaujímavých miest, ako napríklad, malé mestečko Villefranche-sur-Mer, s pekným starým mestom, prístavom a citadelou St. Elme, tiež jednoducho nazývaná "citadela Villefranche". Saint-Jean-Cap-Ferrat je polostrov miliardárov s neuveriteľnými luxusnými vilami, ako je vila Ephrussi de Rothschild. Krása je i pobrežná prechádzka Cap Ferrat, ktorá začína od pláže "Passable". Môžete tiež využiť loď a plaviť sa z jednej zátoky do druhej.
Dedina Eze je posadená nad morom a je jednou z najkrajších dedín vo Francúzsku. Tiež stojí za návštevu i exotická záhrada Eze. Menton je mestečko na talianskych hraniciach, známe pre svoj citrónový festival a slnko.
Antibes má krásne historické jadro a je známe predovšetkým svojou vojenskou pevnosťou (Fort Carré) zo 16. storočia. Krásna je i prehliadka Cap d'Antibes a jej nádherné rezidencie.
Z Nice sa môžte vybrať aj na návštevu Cannes, kde sa každoročne koná slávny filmový festival. Nenechajte si ujsť prechádzku po slávnej "Croisette" a návštevu Lerinsových ostrovov.
Monako je známe svojím luxusným životným štýlom! K videniu je palác, ktorý sa nachádza na Le Rocher, Casino de Monte-Carlo, Oceánografické múzeum a ak máte radi krásne autá, stará zbierka automobilov princa Rainiera III.
Medzi najkrajšie dediny v okolí Nice patrí: Peille, Saint Agnès (najvyššie posadená dedina na pobreží), Coaraze so slnečnými hodinami a zrúcaniny Châteauneuf-Villevieille.
Kedy vycestovať
Vhodným obdobím na poznávanie je od jari do jesene. Na kúpanie sú najvhodnejšie letné mesiace.
Letisko a dĺžka letu
Priame lety z Viedne do Nice v trvaní cca 1 hod. 45 minút.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo SR v Paríži 125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž Tel.: +33 171937333 Email: si.paris@mzv.sk
Víza a doklady
Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.
Colné predpisy
Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený.
Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest. Devízové predpisy Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:
Service des titres du commerce extérieur 14 rue Yves Toudic, 75010 Paris, dg-setice@douane.finances.gouv.fr
alebo na
Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy, Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe, 95701 Roissy.
Doprava
Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.
Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber.
Sviatky
1. január
Nový rok
marec/apríl
Veľkonočný pondelok
marec/apríl
Veľkonočná nedeľa
1. máj
Deň práce
8. máj
Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj
Nanebovstúpenie Krista
5. jún
Svätodušná nedeľa
6. jún
Svätodušný pondelok
14. júl
Štátny sviatok
15. august
Nanebovzatie Panny Márie
1. november
Sviatok všetkých svätých
11. november
Deň prímeria
25. december
Prvý sviatok vianočný
Tipy na výlety v Nice
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.
Antibes
Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.
Arcachon
Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.
Arromanches
Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.
Beaufort
Územie Beaufortu, ktoré bolo od staroveku okupované rôznymi národmi, bolo evanjelizované v 5. storočí. Výrazný rozvoj zažilo v 10. storočí predovšetkým pre poľnohospodárstvo a salašníctvo. Ďalší rozmach nastal objavením baní v 15. storočí. Dnes je toto savojské mesto zamerané najmä na lyžiarsku turistiku a za svoju slávu vďačí najmä syru - slávnemu Beaufort. Okrem výnimočnej krajiny má mesto aj veľmi krásne architektonické a historické dedičstvo.
Caen
Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.
Cannes
Toto mesto všetci poznajú v spojení s Medzinárodným filmovým festivalom Cannes vo Festivalovom paláci. Od druhej polovice 19. storočia sa pôvodne rybársky prístav so 4 500 obyvateľmi menil na moderné kúpele a postavené boli aj luxusné hotely. Na prvý pohľad by ste možno neverili, že taký Zinedine Zidane má niečo spoločné s Édith Piaf, no pravdou je, že oboch radíme k slávnym rodákom tohto mesta. Na preslávenú promenádu La Croisette určite vyrazte aj s fotoaparátom, keďže hrozí, že narazíte na nejednu celebritu.
Champagne
Vinárska oblasť Champagne sa nachádza v severovýchodnom Francúzsku. Táto oblasť je najznámejšia pre výrobu šumivého bieleho vína, ktoré nesie názov regiónu. Právo Európskej únie vyhradzuje výraz "šampanské", používať výlučne pre vína, ktoré pochádzajú z tejto oblasti. Tento región je rozdelený do ďalších piatich častí a v každej z nich sa pestuje iné hrozno. Medzi hlavné hrozno pestované v regióne patrí Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier.
Champs Elysées
Champs Elysées je pravdepodobne najznámejšia ulica v celom Paríži. Ulica je známa pre svoje divadlá, kaviarne a luxusné obchody, pre každoročnú vojenskú prehliadku v deň Bastily a pre finálový cyklus Tour de France. Na západnom konci Champs Elysées as nachádza Víťazný oblúk, ktorý patrí medzi najznámejšie pamiatky Paríža. Pamätník bol postavený na počesť tých, ktorí bojovali a zomreli za Francúzsko vo francúzskych revolučných a napoleonských vojnách.
Châteauneuf-du-Pape
Dedina Châteauneuf-du-Pape, medzi Orange a Avignon. Na hlavnom námestí je fontána, nazývana "Grande Fontaine" so štyrmi vyrezávanými nymfami hľadiacimi do vody. Táto fontána bola hlavným zdrojom vody pre dedinu od 17. storočia a je zásobovaná vodou z prameňa niekoľko kilometrov odtiaľto. Najzaujímavejšou je v dedine impozantná radnica s okrúhlou hodinovou vežou. Ikonou dediny je hrad, ktorý dal postaviť pápež Ján XXII., keď boli pápeži začiatkom 14. storočia v exile v Avignone, preto terajší názov dediny. Z hradu je výhľad na Avignon, Rhônu a vinice, ktoré obklopujú dedinu.
Clos Lucé
Clos Lucé je zámok v Amboise vo Francúzsku. Miesto je známe ako oficiálne sídlo Leonarda da Vinciho v rokoch 1516 až 1519, kedy Leonardo zomrel. Clos Lucé sa nachádza 500 metrov od kráľovského zámku Amboise, ku ktorému je pripojený podzemný chodník. Dnes je v Clos Lucé múzeum Leonarda da Vinciho, ktoré odráža prestížnu históriu regiónu a zahŕňa až štyridsať modelov rôznych strojov navrhnutých Leonardom. Múzeum tiež obsahuje kópiu Mony Lisy, ktorú v roku 1654 nakreslil Ambroise Dubois.
Colleville-sur-Mer
Colleville-sur-Mer vďačí za svoju turistickú reputáciu mnohým pozostatkom súvisiacim s druhou svetovou vojnou. Nachádza sa na brehu mora Lamanšského prielivu, obec je pár kilometrov od Bayeux. Mestečko má pekné normandské centrum, známu pláž Omaha, pôsobivý americký cintorín na počesť padlým vojakom počas kampane a vylodenia v Normandii.
Crème brûlée a palacinky
Sladkému smotanovému dezertu Crème brûlée sa len ťažko odoláva a tiež patrí medzi francúzsku klasiku. Francúzskou lahôdkou sú i karamelizované palacinky s pomarančovou šťavou a trebárs i likérom.
Dambach
Obec sa nachádza v Piedmont des Vosges a prechádza cez ňu vinárska cesta. Vinohradníctvo odpradávna zaujalo významné miesto v tejto obci. Dambach je najväčšia vinárska dedina v Alsasku s mnohými nezávislými vinármi, obchodníkmi a kooperatívnou pivnicou. Vína z Dambach-la-Ville sú známe vďaka slávnemu Alsaskému Grand Cru Frankstein. V Dambachu sa to len hemží rôznymi remeslami a kvalitným vínom a najkrajší pohľad na mesto si užijete z kaplnky svätého Sebastiána.
Dinan
Dinan je jedno z najčarovnejších miest vo Francúzsku. Obklopuje ho najdlhší bretónsky val v dĺžke až 2,7 km. Mesto má najmenej 130 hrazdených domov, prekrásne uličky a autentické kaviarne. Spomedzi historických miest vyčnieva cez stredovekú hudbu, rytierov, ktorí sa tu sem tam premávajú. Mesto sa pýši hradom z 13. storočia, hodinovou vežou, kostolmi a slávnym bretónskym rytierom Bertrandom du Guesclin, ktorý sa stal vojenským veliteľom počas storočnej vojny.
Divoké pláže na západnom brehu Francúzska
Na západnom brehu Francúzska je počasie divokejšie a také sú aj pláže. Sú veľké, dlhé, pieskové s dunami a píniovými lesmi.
Duna Pilat
Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Dune de Pyla sa často označuje ako Dune de Pilat. Je asi 3 km dlhá. Výhľady zhora z duny sú jednoducho ohromujúce - na more, pozdĺž pobrežia a lesy Les Landes. Vzhľadom na povahu prúdov okolo ústia rieky Gironde a pozdĺž tejto časti atlantického pobrežia a prílivovú časť Bassin d'Arcachon sa len kúsok od pobrežia ukladá veľké množstvo piesku, čo je príčinou jej vzniku. Vietor z Atlantiku potom nesie piesok na dunu a tiež zabezpečuje, že duna každý rok ustúpi o niekoľko centimetrov.
Eiffelova veža
Historická dominanta Paríža sa nachádza v parku Champ de Mars v blízkosti Seiny. Postavili ju v roku 1889 pri príležitosti stého výročia Francúzskej revolúcie. Pomenovaná je podľa jej tvorcu, geniálneho konštruktéra Gustava Eiffela. Týči sa do výšky niečo vyše 300 metrov a nepochybne patrí medzi symboly Francúzska a vôbec najznámejšie stavby sveta. Drží si tiež prvé miesto v návštevnosti platených monumentov na svete. Prehliadka veže pozostáva z troch stupňov. Vystúpiť na prvé a druhé poschodie je možné aj po dokopy presne 704 schodov. Na tretí stupeň sa používajú už iba výťahy. V noci sa veža rozžiari žltým svetlom, svetelná výzdoba pozostáva z vyše 20 tisíc žiaroviek.
Francúzska klasika
Francúzskou klasikou je hovädzie mäso na burgundský spôsob. Ku dusenému mäsu sa pridáva vývar, zelenina, víno a rôzne korenia. Podávať sa môže s chlebom.
Francúzska kuchyňa plná farieb a zdravia
Veľmi rozmanitá a originálna, pestrá, zdravá, farebná, plná zeleniny a ovocia, stredomorskej aj exotickej chuti, i taká je francúzska kuchyňa. Cez stáročia ju ovplyvnila aj talianska kuchyňa. Počas stredoveku vznikol husty pokrm Cassoulet, ktorý tvorí klobása, fazuľa a často sa podáva s chlebom. Dnes existuje mnoho iných verzií. V 15. storočí sa zrodila zelená a biela omáčka a rôzne spôsoby prípravy jedál z vajec. O storočie neskôr vzniká maslové cesto. V 17. storočí sa začali vyrábať paštéty zo zveriny a tiež vzniká omáčka Bešamel, pomenovaná podľa finančníka Bešamela.
Giverny
Claude Monet žil štyridsaťtri rokov, od roku 1883 do roku 1926, vo svojom dome v Giverny. S vášňou pre záhradníctvo, ako aj pre farby, koncipoval svoju kvetinovú záhradu a vodnú záhradu ako skutočné umelecké diela. Pri prechádzke jeho domom a záhradami môžu návštevníci stále cítiť atmosféru, ktorá vládla v dome majstra impresionizmu a obdivovať kvetinové kompozície a nymfy, jeho najväčšie zdroje inšpirácie.
Ile de Bréhat
Súostrovie Bréhat sa skladá z hlavného ostrova a 86 susedných ostrovčekov. Ile de Bréhat je známy aj ako ostrov kvetov. Ostrov poznačila námorná a vojenská história. Mesto Bréhat, zvané Le Bourg má kostol Notre-Dame postavený v 12. storočí. Nachádza sa tu i niekoľko mlynov, ako napríklad mlyn Birlot, postavený v 17. storočí. Vyrábal múku až do roku 1920. Súostrovie sa pýši krásnou prírodou a plážami ako napríklad Guerzido. Pobrežie okolo Ile de Bréhat je obzvlášť rozmanité, s malými prístavmi a plážami, ktoré ustupujú dramatickým červeným útesom a zubatým ostrovom vyčnievajúcim z mora.
Justičný palác
Predtým kráľovské sídlo s korunovačnými klenotmi, dnes komplex súdnych budov, kde sa nachádza najvýznamnejšie súdne inštitúcie. Palais de Justice čiže Justičný palác leží v Paríži na ostrove Cité. V tomto súdnom komplexe budov sídli niekoľko významných francúzskych súdnych inštitúcií. V minulosti ale táto významná stavba nebola iba budovou súdu. Kedysi bývalo toto miesto na ostrove Cité sídlom francúzskych kráľov, a to od 10. storočia. V 14. storočí sa ale šľachta rozhodla opustiť tento ostrov a zostala tu parížska administratíva, kancelára a účtovný komora. Ešte v predrevolučnej dobe tu boli uchovávané francúzske kráľovské korunovačné klenoty.
Katedrála v Remeši
Remeš spoločne s Épernay a Ay funguje ako jedno z centier výroby šampanského. Mnohé z najväčších domov na výrobu šampanského, známe ako les grandes marques, majú svoje sídlo v Remeši a sú otvorené najmä na ochutnávky a turistické zájazdy. Šampanské tu stárne v mnohých jaskyniach a tuneloch pod Remešom, ktoré tvoria veľké bludisko pod celým mestom. Niektoré nápisy vytesané v skalách hovoria o osídlení tohto územia už od rímskych čias. Známou je tu i katedrála pod názvom Notre Dame. Od roku 1991 je zapísané do zoznamu UNESCO. Katedrála v Remeši je miestom, kde boli korunovaní francúzski králi a hostila 33 korunovácií za niečo viac ako 1000 rokov. V tejto katedrále sa v roku 498 konal aj krst Clovisa, vďaka ktorému sa tak zrodilo kráľovstvo Frankov a preto sa Remeš stalo vyvoleným mestom na korunovanie kráľov. Nachádza sa tu aj viac ako 2000 sôch, ktoré tiež prispievajú ku kráse katedrály: sochárske stĺpy, oblúky (brúsený kameň), ozdobné figúrky, svätostánky, vnútorné a vonkajšie postavy a slávny usmievavý anjel.
La Madeleine
Église de la Madeleine, kostol svätej Márie Magdalény je neoklasicistická stavba v štýle rímskeho chrámu, ktorá dala meno ôsmemu parížskemu obvodu. Stavbu dal pôvodne postaviť Napoleon v roku 1806 na znak vďaky za víťazstvá jeho armád – mal to byť pamätník Temple de la Gloire de la Grande Armée v štýle antického chrámu Maison Carré v Nîmes. Po páde Napoleona sa chvíľu uvažovalo o prestavbe nedokončeného chrámu na prvú železničnú stanicu Paríža, no nakoniec sa rozhodlo o pôvodnom poslaní.
Le Mans
Na rozdiel od stredovekých štvrtí väčšiny miest vo Francúzsku je štvrť v Le Mans úplne oddelená od moderného mesta. Leží vysoko nad mestom, kde nič neruší tunajší kľud a ticho. Nachádza sa tu nádherná katedrála sv. Juliena postavená v 11. storočí. Staré mesto má krásne úzke uličky, kamenné domy, mnohé so zložitými detailmi, colombage (drevené budovy) a krásne bridlicové strechy typické pre túto oblasť Francúzska. V Le Mans je množstvo hrazdených stredovekých domov zo 14. až 16. storočia: najznámejší je "Maison du Pilier rouge" zo 16. storočia na Grand Rue s ľahko rozpoznateľnou drevenou konštrukciou načervenou farbou. V Le Mans sa v roku 1129 Geoffrey Plantagenet oženil s Matildou, dcérou anglického kráľa Henricha I., ktorí mali spoločne syna Henricha II. Pre mnohých je samozrejme Le Mans synonymom pre preteky: 24-hodinové pretekárske predstavenie, ktoré sa koná raz ročne.
Les Baux de Provence
Les Baux-de-Provence je dedina 20 kilometrov južne od Avignonu a radí sa medzi najnavštevovanejšie dediny Francúzska. Do Baux-de-Provence sa vstupuje cez bránu Porte Mage z 19. storočia. Mesto v dnešnej podobe pochádza z veľkej časti z 15. - 16. storočia. Kostol svätého Vincenta z 12. storočia zdobí námestie. Na námestí Place François de Herain môžete vidieť krásny mestský dom zo 16. storočia nazývaný Hôtel de Porcelet. Jednou z najzaujímavejších pamiatok je tu veľké okno v renesančnom štýle, ktoré je všetkým, čo zostalo z vily zo 16. storočia, a nesie nápis "Post Tenebras Lux" ("Po tme, svetlo"). Naproti sa nachádza Hotel de Manville, ďalší veľmi pôsobivý mestský dom zo 16. storočia.Na vrchole skalnatého výbežku nad dedinou leží zrúcanina hradu - zámok Baux-de-Provence.
Locronan
Locronan bol založený v 10. storočí pustovníkom Ronanom a najväčší rozkvet dosiahol v 16. storočí, kedy sa tu rozvinula výroba plátna. Práve z tejto doby pochádza jadro obce tvorené renesančnými žulovými domami a kostolom sv. Ronana z 15. storočia. Pre svoju zachovalosť je rada miestnych budov chránená nálepkou historická pamiatka a opakovane sa stáva kulisou pre filmárov.
Louvre
Múzeum je možno pre Louvre v Paríži slabý výraz – je to jedno z najúžasnejších miest na tejto planéte – pocta výtvorom ľudského umu, vynaliezavosti a umeleckej zručnosti. Múzeum sa nachádza v Palais du Louvre, bývalom sídle francúzskej šľachty. Palác sa vyvinul z stredovekej pevnosti, ktorá tu stála už v 12. storočí, postupne sa v priebehu francúzskej revolúcie premenil na múzeum a pretrvávajúci symbol francúzskej výnimočnosti v umení. V zbierkach múzea sa však nachádza vyše 380 000 predmetov – Louvre je jedno z najväčších múzeí na svete, najnavštevovanejšie na svete – ročne ho navštívi 8.5 milióna návštevníkov.
Mer de Glace
Mer de Glace alebo "more ľadu", sa stalo veľmi populárnou turistickou atrakciou v Chamonix-Mont-Blanc. Tento údolný ľadovec je dlhý viac ako 7 km a hlboký 200 m a je považovaný za najväčší ľadovec vo Francúzsku a druhý najväčší v Európe. Mer de Glace sa neustále mení, čo zase vedie k tvorbe nových trhlín. Mer de Glace je prístupný železnicou Montenvers, ktorá funguje od roku 1908. Tento malebný červený vlak odchádza zo Chamonix a vyvezie vás na stanicu Montenvers, ktorá sa nachádza v nadmorskej výške 1 913 m. Cesta pozemnou lanovkou poskytuje nádherný výhľad na údolie Chamonix a trvá len asi 20 minút. Malá lanovka zo železničnej stanice Montenvers poskytuje prístup k Mer de Glace. Keď sa ocitnete pri lanovke, môžete zostúpiť po 480 schodoch, aby ste sa dostali ku vchodu do ľadovej jaskyne, ktorá vás zavedie do srdca ľadovca.
Montpellier
Mesto Montpellier je stredomorskou križovatkou, so stredovekými koreňmi, čoho dôkazom je časť Mikvé v centre mesta, Place de la Comédie, či Place du Peyrou. Zaujímavá je aj jeho moderná architektúra. Mesto leží v srdci regiónu Languedoc-Roussillon na juhu Francúzska len 10 kilometrov od Stredozemného mora.
Musée d´Aquitaine
Musée d´Aquitaine predstavuje históriu Bordeaux a jeho regiónu od praveku až po súčasnosť prostredníctvom zbierok archeológie, histórie, regionálnej a mimoriadnej etnografie. "Múzeum civilizácie", každoročne prezentuje dočasné výstavy zamerané na dejiny a rôzne kultúry z celého sveta. Ponúka verejnosti kultúrny program ako napríklad rôzne konferenčné cykly, premietania, prehliadky so sprievodcom, koncerty, stretnutia so zahraničnými komunitami, či vzdelávacie workshopy.
Najlepšie pláže na severnom pobreží Korziky
Na ostrove Korzika si môžete vychutnávať krásne výhľady. Zaujímavé je Porto Vecchio s dláždenými ulicami a ružovými domami. Avšak tie najlepšie pláže sú ukryté na severnom pobreží, pláž Palombaggia s ružovým pieskom alebo Saleccia.
Najobľúbenejšie pláže Francúzska
Na južnom pobreží Francúzska nájdete tie najobľúbenejšie pláže Francúzska, ako klasické plážové letovisko Nice, umelecké Antibes, žiariace Cannes a sexy Saint Tropez.
Noblesná francúzska kuchyňa
Vynikajúcu a noblesnú úroveň dosiahla za panovania Ľudovíta XV. Vo Francúzsku vzniká aj syrová omáčka, ktorú vykúzlil Anton Caréme. Neskôr sa v gastronómii preslávili aj hotelové reťazce Ritz, Savoy, ktoré na vrchol kulinárskeho neba vyšvihol Auguste Escoffier. Francúzi si potrpia na kvalitnom jedle a zároveň aj na štýlovom prestretí stola. Radi sa bavia o jedle a aj pri jedle. Vedia si ho užiť a vychutnať.
Notre Dame de la Garde
Notre Dame de la Garde bola postavená v Marseille pred viac ako 800 rokmi neďaleko Starého prístavu, na kopci, vo výške 150 metrov. Nesie názov aj ako "Bonne Mére". S prvou výstavbou sa začalo v roku 1214, kedy vznikla malá kaplnka. V 15. storočí dochádza k prestavbe. V roku 1853 bol kostol zničený, aby uvoľnil miesto pre väčšiu baziliku. Ku stavbe bol použitý biely mramor z Carrary a červený mramor z Brignoles spolu s mozaikami v byzantskom štýle. Zvonica je vysoká 41 metrov. Bazilike dominuje zlatá socha Márie s výškou 11 metrov a váhou 9796 kg. Vyrobila ho spoločnosť Christofle a každé štvrťstoročie ho treba pozlátiť 500 gramami zlata. Jeho výstavba si vyžiadala viac ako 40 rokov práce. Interiér má dĺžku 32 metrov a šírku 14 metrov. Zdobia ho bočné kaplnky. Pod bazilikou bola vyhĺbená krypta priamo do skaly.
Notre Dame
Katedrála láka znova a znova tisíce návštevníkov, ktorí akoby sa chceli nadýchať tej tajomnej atmosféry doby, ktorú nám tak krásne priblížil Victor Hugo vo svojom románe o hrbáčovi. Katedrála Notre Dame je typickou predstaviteľkou skorého gotického štýlu. S výstavbou významnej rímsko-katolíckej katedrály sa začalo v období stavebnej expanzie a hospodárskeho rozvoja Paríža v roku 1163. Dominantnú zásluhu na začatí stavebných prác mal biskup Maurice de Sully, ktorý zastával biskupský post od roku 1160 celých 36 rokov. Katedrála bola dlhé roky dejiskom všetkých významných udalostí, ktoré sa v meste konali.
Opera Garnier
Opera Garnier, nazývaná tiež Palais Garnier je jednou z dvoch budov, kde pôsobí Národná parížska opera, ktorá je najvýznamnejším operným súborom vo Francúzsku. Zaujímavosťou tejto veľkolepej stavby je, že práve vďaka nej vzniklo svetoznáme dielo Fantóm opery od Gastona Lerouxa, ktorý vychádzal zo „skutočných“ udalostí. Počas prvých predstavení totiž vychádzali z podzemných miestností divadla zvláštne zvuky a v roku 1896 sa tu udiala dodnes neobjasnená nehoda, kedy spadlo protizávažie ťažkého krištáľového lustra a usmrtilo vtedajšiu správkyňu divadla. Tieto nezvyčajné okolnosti dali za vznik mýtu o fantómovi opery, ktorý tu pretrváva dodnes.
Ostrov Ile de Ré
Za La Rochelle, kde si môžete vychutnať náherné západy slnka, sa nachádza krásny ostrov Ile de Ré, ktorého krása spočíva v nespútanosti a divokosti Atlantiku. Vychutnať si tu môžete pozdĺž pobrežia jazdu na koni tak, ako to robia aj Parížania.
Ostrov Korzika
Skvelú kombináciu francúzskej sofistikovanosti s talianskou atmosférou ponúka ostrov Korzika. Pláže farby šampanského sú nádherné a čiastočne aj v 21. storočí nedotknuté.
Palais Garnier
Palais Garnier je nádherné divadlo, ktoré bolo postavené v rokoch 1861 až 1875 pre Parížsku operu. Vtedy dostalo meno Salle des Capucines, pretože sa nachádza na bulvári des Capucines. Čoskoro sa však divadlo stalo známe ako Palais Garnier, vďaka jeho bohatosti a architektovi Charlesovi Garnierovi. Divadlo sa často označuje ako Opéra Garnier a historicky bolo známe aj ako Opéra de Paris alebo jednoducho Opéra. Palais Garnier je pravdepodobne najznámejším operným divadlom na svete. Toto miesto je takisto považované za symbol Paríža rovnako ako je katedrála Notre Dame, Louvre či Bazilika Sacré Coeur.
Panthéon
Panthéon je stavba v Latinskej štvrti v Paríži. Bol pôvodne postavený ako kostol sv.Genoveva, ktorý sa usadil v relikviárnom slohu s jeho relikviami. Po mnohých zmenách teraz funguje ako sekulárne mauzóleum s pozostatkami významných francúzskych občanov. Panthéon je príkladom skorého neoklasicizmu, s fasádou modelovanou ako na Panthéone v Ríme. Jeho dizajnér Jacques-Germain Soufflot chcel spojiť svetlosť a jasnosť gotickej katedrály s klasickými princípmi, avšak úloha mauzólea si vyžadovala zablokovanie gotických okien.
Plavba po Seine
Plavba loďou po Seine je výborná možnosť, ako si v pokoji, doslova posediačky, prezrieť niektoré zaujímavé parížska miesta, pamiatky a mosty z inej perspektívy. Aj keby ste neboli zrovna milovníci pamiatok, atmosféra na lodi Vás doslova pohltí. Máte jedinečnú možnosť nasávať miestnu parížsku atmosféru, sledovať miestnych obyvateľov, ako relaxujú na nábreží pozdĺž Seiny. Preplávate cez Ile de la Cité, kde miniete pozoruhodnú katedrálu Notre Dame, cez Arabský inštitút, múzea Orsay a Louvre, pomaly až ku 13. obvodu, kde z diaľky uvidíte aj Národnú knižnicu Francoisa Mitteranda. Pri návrate sa budete pomaly vracať cez ostrov Ile de Saint Louis, takže aj spiatočná cesta pre Vás nebude monotónna.
Pláže a ostrovy Azúrového pobrežia
V Saint Tropez sa nachádza známa pláž Pampelonne a jej legendárnym klubom Le Club 55. Pokojnejšie pieskové pláže nájdete v Cavalaire-sur-Mer a Juan-les-Pins.Úplný kľud ponúkajú tri idylické ostrovy Les Iles d´Or s vôňou eukalyptusu a levandule.
Pont du Gard
Gardský most je akvadukt vo Francúzsku, ktorý je významný hlavne vďaka tomu, že bol postavený za čias starovekého Ríma, no taktiež je 49 metrov vysoký a až 275 metrov dlhý. Zaujímavý je aj architektonicky, keďže je postavený z troch na sebe stojacich arkád a cieľom výstavby bol prívod vody do mesta Nîmes. Je neuveriteľné, že stále máme možnosť uchvátene pozorovať majstrovské dielo rímskeho staviteľstva, pravdepodobne z roku 19 pred Kristom, z čias cisára Augusta.
Promenade des Anglais
Neodmysliteľnou súčasťou je už ikonická promenáda v Nice, ktorá vedie pozdĺž pláže Baie des Angles a celá pešia zóna je lemovaná dlhým radom nádherných paliem. Medzi pravým brehom riečky Paillon a predmestí Croix de Marbre ju nechali vybudovať Angličania, ktorí v tomto krásnom prostredí trávili zimy. Prvotný plán dlhej cesty, medzi skromnými domčekmi a plážou zožal úspech, no drobné obydlia neskôr nahradili luxusné hotely a kasína.
Quiche
Francúzskou delikatesou sú paštéty z husí alebo kačíc, Foie Gras. Quiche sú výborné francúzske slané koláče. Ochutnajte napríklad Quiche Lorraine so slaninou. V Marseille si môžete dopriať rybie špeciality, polievku z čerstvých rýb, vývaru, bieleho vína a šafranu.
Quimper
Quimper leží v juhozápadnom Bretónsku v peknom údolí na sútoku riek Odet a Steir. Hoci história Quimperu siaha až do rímskych čias, práve v stredoveku sa mesto stalo dôležitým regionálnym centrom. Mesto bohatlo od 17. storočia vďaka rozmachu hrnčiarskeho priemyslu. Mesto má pekné centrum, ktoré tvorí veľké námestie pred katedrálou Place Saint-Corentin, početné stredoveké hrazdené budovy a niekoľko malých mostov cez rieku. Katedrála Saint-Corentin je v gotickom štýle a pochádza z 13. - 16. storočia. Je to najstaršia a zároveň najväčšia budova svojho druhu v Bretónsku. Kúsok od katedrály sa nachádza Palais des Eveques postavený v polovici 17. storočia, ktorý bol domovom miestnych biskupov.
Ratatouille
Ratatouille, zeleninové jedlo, ktoré tvorí baklažán, paradajky, cesnak, cibuľa, cuketa, paprika, olivový olej sa zrodil na juhu Francúzska v 18. storočí a dodnes patrí medzi svetové pokrmy. Pripravuje sa na mnoho spôsobov.
Rozmanitá francúzska kuchyňa
V kuchyni sa na prípravu pokrmov využívajú sladkovodné i morské ryby, plody mora, ako krevety, ustrice, mušle, kraby, ktoré sa pripravujú s rôznymi omáčkami, ale i ako polievky alebo hlavné jedlá. Francúzskou lahôdkou sú samozrejme aj slimáky. Z hovädziny, teľaciny, baraniny, hydinového mäsa a zveriny sa pripravuje najviac hlavných jedál v rozmanitej podobe a to i s veľkým výberom zeleninových šalátov. Vynikajúce sú i francúzske dezerty a samozrejmosťou sú kvalitné syry a klobásy. Úplnou prirodzenosťou je víno, ktoré sa používa aj pri varení.
Ruský kostol v Nice
Pravoslávna katedrála vo francúzskom Nice v tomto storočí spôsobila veľký ruch. Bohato zdobený kostol za vlády cára Mikuláša II. postavili na Francúzskej riviére Rusi. Prípad katedrály sa niesol medzi potomkami Rusov, ktorí ušli pred boľševickou revolúciou a kostol do roku 2010 spravovali, ako aj Moskvou, ktorá si vďaka kráse chrámu a rovnako aj možným turistickým ziskom kládla nárok na túto pamiatku. Dodnes sa vraví, že Dóm sv. Mikuláša je najkrajším ortodoxným kostolom postaveným mimo územia Ruska.
Sacré Coeur
Bazilika svätého srdca (La Basilique du Sacré-Coeur) stojaca na najvyššom bode Paríža upúta už z diaľky svojou mohutnosťou. Biela fasáda baziliky je vyzdobená sochami Jany z Arcu a Ľudovíta IX. Svätého. Ústredná socha Krista je umiestnená ponad svätcov. Svoju snehobielu farbu si bazilika zachovala vďaka kameňu Château-Landon (travertín), z ktorého je postavená. Vždy keď prší, tento kameň reaguje na vodu vylučovaním kalcitu, ktorý v tomto prípade pôsobí ako bielidlo. Na vrchol dómu vedú špirálovité schody a zvon (La Savoyarde), ktorý sa tu nachádza je jedným z najťažších na svete (18.5 tony). Kostol vás nadchne svojou atmosférou i keď nepatríte práve k veriacim.
Saint Paul de Vence
Saint-Paul de Vence nie je oficiálny názov, no vďaka blízkosti pri obci Vence a tiež pre rozlíšenie od iných obcí nesúcich toto meno, je obec Saint-Paul mylne nazývaná týmto menom. Je jedným z významných turistických miest, pretože si zachovalo za svojimi takmer neporušenými hradbami charakter feudálneho mesta, ktoré chránilo bývalú hranicu oblasti Var.
Sentier des Ocres
Okrový chodník "Sentier des Ocres" charakterizujú rokliny, rozprávkové komíny vytesané do svahu cez žlté, oranžové, červené a fialové útesy. Nachádza vo francúzskej obci Roussillon. Tento chodník bol vybudovaný v starých okrových lomoch pod holým nebom. Tieto pozoruhodné krajiny boli formované viac ako storočie priemyselnou činnosťou ťažby okru. Používanie okru sa datuje do paleolitu, ale na konci devätnásteho storočia zažila okrová aktivita obrovský rozmach. Dnes sa okr používa ako pigment v oblasti výtvarného umenia, v remeslách a v stavebníctve na výrobu vápna na steny domov. Odtiene okru farbia dediny celého okolitého kraja Luberon.
Sigean
Na juhu Francúzska,medzi Narbonne a Perpignanom sa nachádza ZOO - Réserve Africaine de Sigean. Je domovom niekoľkých tisícok zvierat na veľkých otvorených priestranstvách. Táto ZOO vznika už v roku 1974. Na ploche 300 hektárov žije skoro 4 000 zvierat. Vzhľadom na veľkosť parku sa časť návštevy uskutoční autom. Vo vzdialenosti 7,5 km prejdete cez africkú buš, parkom ázijských čiernych medveďov, levím parkom, africkou savanou, kde žijú biele nosorožce, zebry, pštrosy a iné druhy. Pešia prehliadka vás potom zavedie popri soľných jazerách, kde žijú plameniaky, pelikány ružové a bociany biele. Objavíte množstvo krásnych miest s výhľadom na africké antilopy, šimpanzy, slony. Vivárium, domov aligátorov a korytnačiek, vás vtiahne do tajomného sveta plazov.
Talloires
Talloires je krásna dedinka na brehu jazera Annecy. Jazero Annecy je obklopené horami a pri jeho brehoch sú čarovné dedinky. Jedna z nich je práve Talloires. V centre dediny sú domy pozdĺž hlavnej ulice a sú typickými príkladmi savojskej architektúry.
Villa Ephrussi de Rotschild
Táto impozantná vila bola postavená v roku 1906 Béatrice Ephrussi de Rothschild. Má výhľad na Stredozemné more z krásnej oblasti Cap Ferrat. Interiér je plný starožitného nábytku, obrazov starých majstrov, sôch a zbierok vzácneho porcelánu. Béatrice bola dcérou baróna Alphonse de Rothschilda, bankára a renomovaného zberateľa umenia. Ako 19-ročná sa vydala za o 15 rokov staršieho parížskeho bankára ruského pôvodu Mauricea Ephrussiho, priateľa svojich rodičov. Manželstvo nebolo pre Béatrice veľmi šťastné. Maurice bol hazardným hráčom a v roku 1904 jeho dlhy predstavovali viac ako 12 miliónov zlatých frankov, čo je dnes ekvivalent 30 miliónov eur. S Mauriceom sa napokon rozviedla v roku 1904 a venovala sa svojej vášni, zbierke umenia. Keď zdedila majetok svojho otca, rozhodla sa postaviť si svoj vysnívaný dom v Cap Ferrat. Práce sa začali v záhrade, ktorá trvala 7 rokov, kým stavba vily sa začala v roku 1907. Jacques-Marcel Auburtin bol architekt, ktorý uspokojil náročnú Béatrice a postavil ju s renesančnom štýle. V roku 1912 sa presťahovala do vily, ktorá sa zmenila na jej zimné sídlo. Teraz môžete navštíviť krásne upravené záhrady v tradičnom francúzskom štýle, ako aj španielske, florentské a japonské.
Zámok Ussé
Čarovný svet zámku Ussé Vás uchváti. V tomto zámku sa budete cítiť ako vo svete Šípkovej Ruženky. Všade sú nádherné historické obrazy predošlých majiteľov. Interiér je zaplnený ružami, ružovou a červenou farbou. Nábytok v zámku je tak luxusný, že by ste si niektoré kúsky chceli ihneď zobrať domov. Nádherné zrkadlá, postele, koberce. V týchto priestoroch vidieť, že v nich bývali kedysi šľachtici. V zámku a pravidelne konajú rôzne výstavy a určite si prídu všetci na svoje.
Zámok Versailles
Na svojom počiatku bolo Versailles poľovníckym zámkom, ktorý dal postaviť Ľudovít VIII. Až „kráľ Slnko“ (Ľudovít XIV.) ho nechal prestavať do terajšej podoby. Skvostná rezidencia kráľov leží približne 20 km od Paríža na piesočnatej rovine. Rezidenciu kráľov tvorí zámok s prekrásnym parkom a záhradami. V paláci isto neuniknú vašej pozornosti miestnosti ako Galéria bitiek, Korunovačná sieň, Kráľovnine schody, Izba štátnej rady či Salón Apolla, zariadené sú v prepychovej nádhere a dokonalosti. Zámok a park vo Versailles tvoria neoddeliteľnú jednotu. Jeden bez druhého by stratili svoje neopakovateľné čaro a atmosféru.
Éperney
V najstaršej štvrti mesta ležia úzke a nepravidelné ulice. Okolité predmestie je však moderné a priestrannejšie. V La Folie na východe sa nachádzajú viaceré vily patriace bohatým obchodníkom s vínom. Mesto sa tiež rozšírilo na pravý breh rieky Marne. Jeden z kostolov v Éperney si zachoval portál a vitráže zo 16. storočia, avšak ostatné verejné budovy sú modernej konštrukcie. Najznámejšou ulicou v meste Épernay je Avenue de Champagne, kde nájdete hlavných výrobcov šampanského. Okolie ponúka krásne zelené vinice.
Étretat
Príroda vyrezala nezvyčajné tvary z bielych útesov v Étretate a v dôsledku toho toto malebné miesto prilákalo mnoho impresionistických maliarov, ktorí sa snažili zachytiť útesy na plátne. Pekné prímorské mestečko Étretat poskytuje nádherný výhľad na útesy a mesto.Étretat je však viac ako útesové útvary a kamienková pláž. Mestečko za ním je malebné a plné pekných reštaurácií a obchodov, zatiaľ čo pozoruhodný drevený krytý trh a vila Le Clos Lupin z 19. storočia.
Šarmantný Côte d´Azur
Aristokratický šarm má nepochybne Côte d´Azur, ťahajúci sa od Menton po Marseille. Južné pobrežie Francúzska lemujú nielen lákajúce pláže, ale aj sympatické mestečká, kde sa môžete túlať nekonečné hodiny a spoznávať tak čaro Azúrového pobrežia.
Široké pláže v Cap Ferret a Biarritz
Široké pláže sú Cap Ferret, kde sa najvyššie duny v Európe zvažujú do tmavého Atlantiku posiateho bielymi rybárskymi loďami. A v Biarritz, kde sa Francúzsko stretáva so Španielskom si prídu na svoje najmä milovníci surfovania.
Abbaye de Senanque
Keď niekto povie Provensalsko, každý si to spojí s levanduľovými poliami a možno si myslíte, že o Abbaye de Senanque počujete prvýkrát, pravdou je, že ste fotografie z tohto fialového miesta videli už niekoľkokrát. Kláštor Sénanque navštívia ročne tisíce turistov, ktorí majú možnosť obdivovať architektúru kláštora, poprechádzať sa po levanduľových hájoch, zakúpiť si originálny levanduľový med, chutné koláčiky a voňavé levandulové vrecúška
Aix-en-Provence
Na mieste dnešného mesta bolo už pred naším letopočtom keltské a ligurské osídlenie, neskoršie tu vzniklo prvé rímske mesto v Galii, o niekoľko storočí neskôr sa z neho stalo politické centrum celej provincie a na konci 4. storočia tu vzniklo sídlo diecézy. Významné mesto minulosti je rovnako obľúbené aj dnes- je typickým univerzitným mestom. Ikonický systém fontán, ktorý región dokonale zásobil vodou, sa dnes podpisuje pod známu prezývku- „Mesto vody“.
Ajaccio
Ajaccio je hlavné mesto ostrova Korzika, ktoré leží na jeho západnom pobreží. Mesto je plné zelene, ktorá obklopuje prístav či citadellu v zálive Ajaccio. Klíma v Ajacciu zostáva mierna aj v zimných mesiacoch, a preto je mesto obľúbené pre turistov počas väčšiny roka. Centrum mesta Ajaccio je založené okolo citadely zo 16. storočia. Toto "staré mesto" v časti Ajaccio zahŕňa námestie Bonaparte, katedrálu kardinála Fescha a pokračuje až na miesto Place Marechal Foch v blízkosti nábrežia, čo predstavuje časť, ktorá je pre návštevníkov najzaujímavejšia. Čo ale preslávilo toto mesto najviac, je jeho rodák - Napoleon Bonaparte, ktorý tu má sochu, múzeum i rodný dom.
Alabastrové pobrežie
Jedna z najkrajších gotických katedrál vo Francúzsku sa nachádza v meste Rouen a je sídlom rouenského arcibiskupa, ktorý je zároveň prímasom Normandie. V samom srdci historického mesta, stále žije katedrála, ktorá bola zničená počas vikingských vpádov v roku 841 a neskôr čiastočne zbombardovaná v roku 1944. Notre Dame má najdlhšiu vežu vo francúzsku a meria neuveriteľných 151 metrov.
Annecy
Mesto Annecy sa nachádza na juhovýchode Francúzska, v blízkosti hraníc so Švajčiarskom a Talianskom. Najväčšou atrakciou je jazero Lac d´ Annecy, ktoré patrí k najčistejším v Európe a taktiež je domovom viac ako dvadsiatim druhom rýb a rakov. V tieni neostáva ani Hrad Annecy z 12. storočia, nachádza sa v ňom observatórium, akvárium s rybami z Lac d´ Annecy a rozsiahle miestne archeologické a etnologické zbierky.
Arles
Mesto Arles si so sebou nesie obdivuhodnú históriu. Bolo založené Galmi, Gaius Iulius Caesar ho povýšil na rímsku vojenskú kolóniu, súťažilo s Marseille o prestíž v obchode a v 3. storočí sa Arles stalo sídlom biskupa, v roku 400 arcibiskupa. Vďaka bohatým dejinám mesta obrovský počet pamiatok prechádza deľbou na rímske pamiatky, stredoveké a novoveké pamiatky.
Asterix Park
Zábavný park ležiaci pár kilometrov od Paríža. Zažijete tu veľké množstvo zábavy, o ktorú sa postará sprievodný program, desiatky kolotočov. Súčasťou parku sú aj vodné atrakcie, preto, ak ich chcete všetky vyskúšať, pribaľte si radšej ešte jedno suché oblečenie navyše. V Asterix parku sa nachádza tiež delfinárium, kde budete môcť pozdraviť delfíny aj tulene. Okrem Asterixa a Obelixa stretnete aj ich ostatných kamarátov, ako napr. verného kamaráta Idefixa, protivníka Gaiusa Juliusa Caesara či krásnu Falbalu.
Avignon
Toto mesto sa prezíva aj sídlo pápežov a je to tak hlavne kvôli pápežovi Klementovi V., ktorý sa sem presťahoval, čím reagoval na vtedajšiu situáciu v Ríme. Do 14. septembra 1791 mesto patrilo cirkvi, pápežskému štátu, no neskôr ho anektovala novovzniknutá Francúzska republika. Zrejme najznámejšou pamiatkou a symbolom mesta je Avignonský most, dobre zachovalé sú aj hradby, ktoré vystavali pápeži a unikátnou pamätihodnosťou je aj opevnený Pápežský palác.
Bastia
Bastia je hlavným prístavom ostrova Korzika a jeho hlavným obchodným mestom. Bastia je obzvlášť známa svojimi vínami. Bastia má veľký počet budov a lokalít, ktoré sú registrované ako historické pamiatky. Sú to napríklad Záhrady Johanky z Arcu, Verejná záhrada Romieu či Citadela a Palác guvernéra a viaceré iné. Miestnymi špecialitami sú Sardines au brocciu, čerstvé sardinky plnené syrom Brocciu vyrobeným z ovčieho mlieka a Baccala, čo predstavuje silno nasolenú tresku.
Baux de Provence
Les Baux-de-Provence, ktorá sa nachádza v srdci národného parku Alpilles, je vyznamenaná viacerými titulmi, no najviac ju vystihuje hodnosť jednej z najkrajších dedín vo Francúzsku. V skutočnosti je dedinka jedinečná, pretože je to trochu slávnejšia a taktiež trochu magickejšia než ostatné. Malebné miesto zachytáva podstatu, ktorú majú provensalské dediny, veľmi špeciálnu atmosféru a vôňu, dobre zastreté terasy, úzke uličky a malé obchody.
Bayonne
Mesto Bayonne je vzdialené šesť kilometrov od Atlantického oceánu, v blízkosti východných Pyrenejí. Centrum mesta Bayonne je zaradené medzi chránené historické mestá. Prechádzky úzkymi uličkami starého mesta a nasiaknutie jeho atmosféry, sú to, čo toto mesto ponúka. Počas prechádzky môžete sledovať miestnu architektúru, alebo si posedieť v typickej francúzskej kaviarničke.
Biarritz
Biarritz je mesto v Biskajskom zálive na pobreží Atlantického oceánu v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa 35 km od hranice so Španielskom. Táto luxusná prímorská turistická destinácia je známa pre hotel Hôtel du Palais, ktorý bol pôvodne postavený pre cisárovnú Eugéniu, kasína a surfovanie. V meste sa nachádza množstvo kultúrnych i historických atrakcií. História je síce krásna, ale určite vás zaujme najmä múzeum čokolády. Kto by predsa do takéhoto múzea nechcel ísť? V tomto múzeu nájdete celú históriu výroby čokolády a okrem toho, môžete tu aj ochutnať rôzne druhy.
Bordeaux
Bordeaux je prístavné mesto na rieke Garonne. Bordeaux je hlavným svetovým mestom vínneho priemyslu a zároveň je domovom svetového veľtrhu vína, Vinexpo. Bordeauxské víno sa vyrába v regióne už od 8. storočia. Vinič zaviedli do regiónu Bordeaux Rimania, pravdepodobne v polovici prvého storočia, aby poskytol víno na miestnu spotrebu. Historická časť mesta je na zozname svetového dedičstva UNESCO ako vynikajúci mestský a architektonický súbor z 18. storočia. Po Paríži má Bordeaux najvyšší počet zachovaných historických budov vo Francúzsku.
Bretónsko
Bretónsko je kultúrny región na severozápade Francúzska, ktorý pokrýva západnú časť Armorice, ktoré bolo známe počas obdobia rímskej okupácie. Bretónsko bolo tiež známe aj ako malá Británia. Bretónsko je domovom viacerých megalitických pamiatok. Bretónsko má veľké množstvo stredovekých stavieb. Zahŕňajú početné románske a francúzske gotické kostoly, zvyčajne postavené pomocou miestneho pieskovca a žuli. Okrem kostolov sa v Bretónsku nachádza aj viacero hradov. Väčšina bretónskych hradov bola prestavaná medzi 13. a 15. storočím.
Calanques
Z výletnej lode sa Vám naskytne pohľad na biele vápencové útesy vystupujúce z priehľadného čistého mora až do výšky 400 metrov. Aj keď oči zabáva okolitá príroda, skutočné poklady sa skrývajú práve na dne mora. Loď prechádza cez niekoľko jaskýň z doby kamennej a v jednej z nich sa našli v roku 1991 kresby divokých koní, ktoré sú staré cez 13 tisíc rokov.
Calvi
Calvi je zaujímavé mesto na Korzike. Zaujímavé je najmä tým, že podľa legendy, Krištof Kolumbus pravdepodobne pochádza z Calvi, ktoré bolo v tom čase súčasťou Janovskej ríše. Prístavné mesto Calvi v regióne Balagne na severozápade Korziky, sa môže pochváliť spojením tradičnej korzickej kultúry a moderného letoviska. Nájdete tu malebné výhliadky na pobreží a takisto aj veľa príjemných miest na trávenie času v samotnom Calvi aj v okolitom regióne. Calvi v sebe ukrýva nádhernú historickú časť ale aj prekrásnu čistú pláž.
Camargue
Oblasť veľkej biosférickej rezervácie, prírodného parku Camargue, ktorá je tiež označená ako svetové dedičstvo UNESCO, je navštevovaná počas celého roku, ale najkrajšia je na jar a na jeseň, kedy mokrade v parku predstavujú hlavné oddychové miesto pre stovky tisíc migrujúcich vtákov. V prirodzenom prostredí môžete pozorovať ružových plameniakov, jazdiť na ikonických bielych koňoch, býkov, volavky a mnoho ďalších zvieratiek.
Carcassone
Carcassone je opevnené mesto vo Francúzsku. Samotné opevnené mesto sa skladá v podstate zo sústredeného dizajnu dvoch vonkajších stien s 53 vežami a barbikánmi. Jedna časť stien je rímska a výrazne sa odlišuje od stredovekých stien s oznamovacími vrstvami červených tehál a plochých terakotových dlaždíc. Jedna z týchto veží bola sídlom katolíckej inkvizície v 13. storočí a je ešte stále známa ako Inkvizičná veža. Samotný zámok má vlastný padací mostík a priehradu.
Carnac
Táto francúzska obec je známa vďaka kamenným kultovým pilierom ešte z neolitu. Najznámejšie sú „megalitické rady“ tvorené niekoľkými tisíckami menhirov (v bretónčine: men = kameň, hir = dlhý) rozostavených v radách, v diaľke asi 1 km. I keď vieme, že kamene mali súvis s pochovávaním, neboli náhrobníkmi v pravom zmysle. Stali sa skôr symbolickými znakmi, ktoré celkom jednoznačne vyjadrovali iba jednu charakteristickú vlastnosť človeka – vzpriamené držanie tela, ktorým sa odlišuje od zvierat.
Cassis
Staré, malé a pokojné rybárske mesto ponúka krásne scenérie v prístave, zrúcaninu stredovekého hradu z roku 1381 a pôvabné uličky, ktoré sú centrom kaviarní a reštaurácií. Cassis je známy aj vďaka miestnej kuchyni a pokiaľ neochutnáte špeciality, akoby ste ani túto lokalitu nenavštívili. Tak čo, necháte sa zlákať na odvážnu ochutnávku morského ježka, alebo radšej ostanete pri suchom, ľahkom, bielom víne Blanc de Cassis?
Chagallovo múzeum
V rozprávkovom prostredí zelene a božského pokoja nájdete zbierku Biblických príbehov od ruského maliara Marca Chagalla, ktorý venoval svoju zbierku 17tich plátien Francúzsku. Plátna tvoria stálu zbierku a sú doplnené viac než 400 kresbami a maľbami. Súčasťou múzea je aj nádherný park s olivovníkmi, ktorý sa rozprestiera nad slnečným mestom Nice
Chamonix
Lyžiarske stredisko Chamonix sa nachádza v blízkosti masívnych vrcholov Aiguilles Rouges a predovšetkým Aiguille du Midi. Chamonix je jedným z najstarších lyžiarskych stredísk vo Francúzsku. Chamonix je destinácia populárna po celom svete. V uliciach tohto vysokohorského mesta budete počuť jazyky z každého kúta sveta. Ľudia, ktorí prichádzajú na toto miesto majú rovnaký spôsob myslenia a rovnakú lásku k horolezectvu. Keď budete nakupovať v centre mesta, kdekoľvek sa pozriete uvidíte 4 810 metrov vysoké skaly so snehom a ľadom.
Chrám Nanebovstúpenia Panny Márie, Chartres
Nie je prekvapením, že jedna z najväčších gotických katedrál na svete je aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Najväčšou vzácnosťou tohto kostola je však dar, ktorý tu v roku 876 zanechal francúzsky kráľ Karol II. Holý- svätú relikviu, tuniku Panny Márie, ktorú mala oblečenú pri prijatí správy o nepoškvrnenom počatí a narodení jej syna Ježiša Krista od archanjela Gabriela.
Cité
Île de la Cité alebo ostrov Cité (fr. doslova Ostrov (starého) jadra mesta) je ostrov na francúzskej rieke Seina. Tento ostrov sa nachádza v samom strede Paríža a bol taktiež ako prvý z celého Paríža osídlený. Stojí tu jedna z prvých gotických stavieb, katedrála Notre Dame. Medzi ďalšie pamiatky patrí napr. Sainte Chapelle z 13. storočia, najstarší most v Paríži cez rieku Seina Pont Neuf a palác Conciergerie, ktorý bol neskôr počas Francúzskej revolúcie bývalou väznicou dokonca aj pre Máriu Antoinettu. Najznámejší a najnavštevovanejší je však ostrov Ile de la Cité kvôli svojej majestátnej a nádhernej katedrále Notre Dame.
Colmar
Colmar je tretia najväčšia obec v Alsasku. Mesto sa nachádza na alsaskej vínnej ceste a považuje sa za hlavné mesto alsaského vína. Colmar je známe svojimi zachovanými starými domami, početnými architektonickými pamiatkami a múzeami, medzi ktoré patrí múzeum Unterlinden s oltárom Isenheim. Toto nádherné mestečko je takisto prezývané ako Malé Benátky. Colmar je plné rôznych zaujímavých náboženských historických pamiatok i sekulárnych budov.
Conciergerie
Conciergerie je bývalý kráľovský palác, ktorý sa nachádza na ostrove Île de la Cité, v centre Paríža neďaleko Katedrály Notre-Dame. Conciergerie bol postavený koncom 13.teho a začiatkom 14.teho storočia a v tých dobách slúžila táto budova ako palác pre kráľovskú rodinu. Neskôr počas francúzskej revolúcie slúžil ako väznica. Bolo tu väznených 1 200 väzňov, medzi nimi aj Mária Antoinetta. Od roku 1914 je budova prístupná verejnosti. Aj keď Conciergerie dnes pôsobí ako majstrovská ukážka stredovekého staviteľstva, to čo dnes vidíme je prestavba z roku 1858. Conciergerie dnes slúži hlavne ako súčasť Paláca justície, sídla parížskych súdov.
Corte
Mestečko v srdci Korziky, Corte bolo hlavným mestom ostrova v rokoch 1755-1769 pod vedením Pasquale Paoliho. Rovnako ako zaujímavé mesto v sebe, Corte je skvelým miestom pre objavovanie hôr, údolí a scenérie centrálnej Korziky a okolitého prírodného parku. Po príchode do Corte v prvom momente uvidíte dramatickú citadelu sediacu na vrchole skalného výbežku nad mestom a údolím Tavignano. V meste sa okrem toho nachádza aj múzeum, no najzaujímavejším miestom v Corte je rozhľadňa, z ktorej uvidíte za dobrého počasia na desiatky kilometrov ďaleko.
Côte de Granit Rose
Na svete nájdete len tri miesta, kde sa nachádza takýto typ pobrežia z ružového granitu – v Číne, na Korzike a v Bretónsku. Obrovské skaly z ružového granitu na pobreží vytvárajú romantickú atmosféru a spolu s rozbúreným morom a plážou sa stávajú typickou snímkou Bretónska. Odborníci, ale i bežní turisti považujú skalisté pobrežie za jedno z najkrajších v Európe.
Disneyland
Dostať sa do Disneylandu nie je len snom každého dieťaťa, ale i mnohých dospelých. Disneyland je plný postavičiek a stavieb inšpirovaných z rozprávok Walta Disneyho. Nájdete tam úplne všetko. Mickey Mouse, Káčer Donald, Alica z krajiny zázrakov, Indiana Jones, Pinocchio a veľa iných pre Disney typických postáv. Okrem toho, že uvidíte postavičky, môžete sa s nimi pohrať, podať im ruku, odfotiť sa s nimi, dokonca zahrať sa na rôznych atrakciách, ktoré si pre vás pripravili Disney kamaráti.
Dobrodružná krajina - Disneyland
V Dobrodružnej krajine sa vydáte na odvážnu expedíciu plnú vzrušenia. Cesta do úchvatného sveta, kde vás obklopuje veľa prírodných divov, prírodné prostredie a neslýchané nebezpečenstvo. Vstúpte do strateného chrámu alebo sa ponorte do temných džunglí. Pridajte sa ku ostatným prieskumníkom, ktorý hľadajú tajomstvá v tejto krajine. Dobrodružná krajina láka najmä adrenalínovou horskou dráhou Indianu Jonesa. Skvelou atrakciou pre malých i veľkých sú Piráti z Karibiku.
Elyzejské polia
Svetoznámy obchodný bulvár. Champs-Élysées, v preklade Elyzejské polia, sa nachádza v Paríži. Je jednou z najznámejších ulíc na svete, ktorú obkolesujú luxusné obchody, kaviarničky a bary. Rozprestiera sa od námestia Place de la Concorde až po námestie Place de Charles de Gaulle, na ktorom nájdete Víťazný oblúk. Ulica vedie aj k Elyzejským záhradám a palácom Grand Palais a Petit Palais. Ulicu dala postaviť v roku 1616 Mária Medicejská, ktorá sa rozhodla vysadiť na poli mimo centra Paríža aleju stromov. V roku 1667 ju návrhár André Le Nôtre vynovil a pomenoval Grande Allée du Roule. Už vtedy bola obľúbenou promenádou. Svoje meno získala až po 27 rokoch, keď aleju pomenovali Champs- Élysées.
Európsky parlament, Štrasburg
Jeden z najvýznamnejších orgánov Európskej únie sídli v Štrasburgu a na každom z plenárnych zasadnutí hostí 751 poslancov, no ročne jej prejaví dôveru aj masa turistov. Hlavným lákadlom je rokovacia sála, v ktorej je vždy cítiť atmosféra najväčších a najdôležitejších rozpráv, či historických hlasovaní. Návšteva Európskeho parlamentu, ktorý je hlasom občanov Európskej únie, je vynikajúcou príležitosťou, ako sa môžete oboznámiť s jeho činnosťou a vplyvom v Európe.
Eze
Ak si myslíte, že Francúzska riviera vie byť len nablýskaná, snobská a luxusná, prechádzka kľukatými cestičkami skromnej horskej dedinky Eze vás privedie do rozpakov a preberie z omylu. Prechádzky medzi tunajšími olivovníkmi očarili aj známeho herca Geogra Clooney. Pri prechádzke labyrintom mesta zbadáte umelecké ateliére, malebné obchodíky s remeselnou výrobou, milé kaviarne a nezaostáva ani sféra gastra a miesto sa pýši najmä reštauráciou Chèvre d'Or s dvoma Michelinovymi hviezdami, zaradenou medzi sto najlepších v Európe.
Glanum
Rímska rozvalina Glanum bola objavená v roku 1921, no pochádza ešte z 6. storočia pred našim letopočtom, kedy si Kelti na kopci Mont Gaussier postavili opevnené oppidium. V 17. a 18. storočí sa tu našli sochy, nápisy a mince, no hlavne sa tu zachovalo množstvo pamiatok z helénskej a rímskej doby. Pôdorysy hovoria o obytných domoch, chrámoch, kúpeľoch, divadle, radnici a mnohých ďalších stavbách.
Golfo du Porto
Golfo du Porto je podmanivý záliv na francúzskom ostrove Korzika. Na konci zálivu Porto sa nachádza mesto s rovnakým názvom, Porto. Napriek tomu, že z tohto mesta sa vám nenaskytne scénický výhľad na záliv, nachádzajú sa v ňom nádherné historické pamiatky. Do zálivu Porto sa dá najlepšie dostať loďou či pešou turistikou. Záliv Golfo du Porto sa nachádza v objatí vrcholkov hôr, rokliny plnej červenej žuly Calanches, eukaliptov a zubatými vrcholmi Paglia Orba.
Golfo du Porto
Golfo du Porto je podmanivý záliv na francúzskom ostrove Korzika. Na konci zálivu Porto sa nachádza mesto s rovnakým názvom, Porto. Napriek tomu, že z tohto mesta sa vám nenaskytne scénický výhľad na záliv, nachádzajú sa v ňom nádherné historické pamiatky. Do zálivu Porto sa dá najlepšie dostať loďou či pešou turistikou. Záliv Golfo du Porto sa nachádza v objatí vrcholkov hôr, rokliny plnej červenej žuly Calanches, eukaliptov a zubatými vrcholmi Paglia Orba.
Grand canyon du Verdon
Grand canyon du Verdon alebo Gorges du Verdon je jeden z najhlbších kaňonov Európy a samozrejme patrí do zoznamu UNESCO. Dosahuje hĺbku vyše 700 m a vápencové steny sú v najužšom mieste od seba vzdialené iba 6 m. Tento velikán dostal názov podľa rieky Verdon, ktorá ním preteká a prekladáme ju ako ver – zelený a don – dar ako odkaz na čarovné tyrkysové zafarbenie vody.
Grasse
Grasse je považované za hlavné mesto svetového parfumérstva, keďže sa v okolí Grasse tradične pestovali aromatické byliny ako levanduľa, myrta, jazmín, ruža, pomarančovníkový kvet a mimóza. Miestni si veľmi dávajú záležať na chode mesta, o čom svedčia aj viaceré ocenenia - získali titul v súťažiach o kvetinovú výzdobu, o mesto umenia a histórie. Medzi hlavné pamiatky mesta patrí katedrála Notre-Dame-du-Puy de Grasse, Saracénska veža, Radnica alebo Medzinárodné múzeum parfumérstva.
Grenoble
Grenoble je mesto v juhovýchodnom Francúzsku na úpätí francúzskych Álp. Okrem toho, že Grenoble hostí viacero medzinárodných hudobných festivalov, je sídlom viacerých divadiel. Okrem kultúry je Grenoble známe pre svoje vlašské orechy, Noix de Grenoble, ktoré majú označenie kontrolovaného pôvodu. V meste sa nachádza aj známy komiksový vydavateľ Glénat, ktoré vydalo viacero známych komiksov a manga časopisov vo Francúzsku a Španielsku.
Haut Koenigsbourg
Haut Koenigsbourg je nádherný stredoveký hrad. Od roku 1900 do roku 1908 bol prestavaný na výzvu nemeckého cisára Wilhelma II. Nachádza sa na strategickom mieste na skalnatom výbehu s výhľadom na Porýnie. Hrad počas rokov prešiel viacerými deštrukciami, rekonštrukciami a takisto i majiteľmi. Dnes je významnou turistickou lokalitou, ktorá každoročne priťahuje stotisíce ľudí. Jeho kópiu môžete vidieť dokonca aj v Malajzii.
Hlavná ulica - Disneyland
Pri prechádzke Hlavnou ulicou v Disneylande budete mať pocit akokeby sa prechádzate po malom americkom mestečku zo začiatku 21. storočia. Celú ulicu lemujú rôzne budovy známe z rozprávok. Na konci ulice uvidíte krásny zámok Le Chateau de la Belle au Bois Dormant, alebo zámok Šípkovej Ruženky, cez ktorý sa dostanete do Krajiny Fantázie, kde si môžete pozrieť napríklad predstavenie o dobrodružstvách Pinocchia. Okrem atrakcií tu nájdete i množstvo reštaurácií a obchodov so suvenírmi.
Honfleur
Honfleur je predovšetkým známy vďaka svojmu starému malebnému prístavu, s typickými domami pokrytými bridlicovými fasádami, ktorý sa často stával predlohou maliarom, ako sú Gustav Courbet, Eugèn Boudin, Claude Monet a Johan Barthold Jongkind, zastupitelia formujúci Honfleurskú školu, ktorá prispela k vytvoreniu impresionistického smeru.
Hotel Ritz - Place de Vendôme
Na najkrajšom námestí v Paríži – na Place Vendôme otvoril v roku 1898 César Ritz najluxusnejší hotel, ktorý nemal do tej doby vo svete páru. Následne začal priťahovať pozornosť najväčších magnátov biznisu, celebrity a členov kráľovských rodín. Hotel Ritz Paris sa nachádza na námestí Klenotníkov – Place Vendóme, neďaleko slávnej opery Garnier a historického Louvru. Už od svojho začiatku predstavuje ideálne miesto stretnutí európskej aristokracie, politickej elity a slávnych umelcov. O čare hotela Ritz v Paríži sa presvedčili také osobnosti, akými boli princ z Walesu, Charlie Chaplin, Coco Chanel, ktorá tento hotel milovala, Ernest Hemingway – večný fanúšik Ritz Paris, ale tiež princezná Diana.
Hrad Azay-le-Rideau
Hrad Azay-le-Rideau bol postavený na ostrove Indre pod záštitou kráľa Františka I. Nenápadná zmes francúzskej tradície a inovatívnej talianskej výzdoby, je ikonou nového umenia budovania v údolí Loiry v 16. storočí. Jeho následní majitelia z neho urobili architektonicky harmonický poklad v údolí Loiry. V roku 1905 sa hrad Azay-le-Rideau stal štátnym vlastníctvom. Najvýznamnejšou črtou zámku je veľké centrálne schodisko. Jeho dizajn je inšpirovaný schodiskom zámku Châteaudun.
Katedrála Saint André de Bordeaux
Katedrála Saint André de Bordeaux je všeobecne známa ako Bordeauxská katedrála. Tento rímskokatolícky kostol sv. Ondreja sa nachádza v Bordeaux vo Francúzsku a je sídlom arcibiskupa Bordeaux. Katedrála bola vysvätená pápežom Urbanom II. v roku 1096. Z pôvodnej románskej stavby zostáva len múr v lodi. Kráľovská brána pochádza zo začiatku 13. storočia, zatiaľ čo zvyšok stavby je väčšinou zo 14. až 15. storočia. Budova je národnou pamiatkou Francúzska. Katedrála je domovom kolekcie Marcadé, ktorá pozostáva zo skupiny štyridsaťdva iluminácií, medzi inými predmetmi ako sú maľby, sochy, liturgické rúcha a predmety zo striebra.
Kayserberg
Kaysersberg je jedným z najlepších vinárskych oblastí v Alsasku. Prvé viniče sa sem priviedli v 16. storočí z Maďarska a výroba vína je ešte dnes veľmi dôležitým aspektom hospodárstva mesta. Víno vyrobené z odrody Pinot Gris je miestnou špecialitou. Pinot Gris alebo Rulandské šedé sa vyznačuje zlatistou farbou, jemnou ovocnou vôňou a korenistou chuťou. Víno z tejto oblasti je veľmi vhodné napríklad ku grilovaným rybám. Víno z tejto oblasti je veľmi jedinečné.
Kostol Saint Emilion
Monolitický kostol je podzemná náboženská budova, ktorá bola začiatkom 12. storočia vytesaná v obrovských rozmeroch. Je dlhá 38 metrov a 12 vysoká metrov. V srdci mesta monopolný kostol pripomína náboženskú činnosť mesta v stredoveku a zaujme vás svojim neobvyklým dizajnom. Cieľom jeho realizácie je pravdepodobne rozvoj mesta okolo pútnickeho miesta pri hrobke patróna sv. Emiliona. Kostol bol postavený na pamiatku bretónskeho pustovníka, ktorý sa usadil v blízkej jaskyni v priebehu 8. storočia.
Krajina fantázie
Práve v tejto krajine môžete stretnúť úplne všetkých svojich obľúbencov z Disney príbehov. Malé dievčatká sa určite potešia tomu, že môžu stretnúť princezné ako Šípkovú Ruženku, Popolušku alebo Snehulienku. V Krajine fantázie cítiť čarovný prášok na každom kroku. Celá krajina je inšpirovaná stredovekými dedinkami Francúzska, Nemecka, Švajčiarska a Anglicka. Atrakcie sú sprístupnené podľa poveternostných podmienok.
Krajina objavov - Disneyland
Už dnes si môžete v Disneylande vyskúšať krajinu budúcnosti. Naštartujte svoje rakety a začnite objavovať vynálezy zajtrajška. Oddýchnite si na vzrušujúcich jazdách po horských dráhach, ktoré vás dovedú donekonečna a ešte ďalej. Vydajte sa skúmať tajomstvá Hviezdnych vojen počas intergalaktického výletu. Takisto tu môžete vidieť to, ako si vynálezcovia v minulosti predstavovali budúcnosť. Malé deti od 7 do 12 rokov sa tu dokonca môžu zapojiť do výcvikového tábora Jedi rytierov.
La Défense
La Défense je najmodernejšia časť Paríža. Leží severozápadne od centra, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia a, prirodzene parky. Jednou z najvyšších budov je od roku 1985 veža Tour Total (187 metrov), ktorej rastie konkurencia v podobe nadstavovanej veže Tour Axa, ktorá by mala dosahovať neuveriteľných 240 metrov. Prekonaním tejto hranice by sa tak stala najvyššou budovou celého Francúzska.
La Petite France, Štrasburg
Typické labyrinty vodných kanálov a úzke stredoveké uličky, ktoré lemujú polohrázdené domy dodávajú známemu miestu vážnosť a kvetiny na balkónoch domov tejto štvrti dodávajú na farebnosti. V ikonických obydliach vykonávali svoju prácu rybári, garbiari a mlynári. La Petite France, v preklade „Malé Francúzsko“ je od roku 1988 zapísané v svetovom dedičstve UNESCO.
La Rochelle
La Rochelle je mesto v západnom Francúzsku a morský prístav v Biskajskom zálive, ktorý je súčasťou Atlantického oceánu. Hlavným rysom La Rochelle je Vieux Port, starý prístav, ktorý je v srdci mesta, malebný a lemovaný reštauráciami, kde podávajú miestne špeciality z rýb. Mestské múry sú vhodné najmä pre večernú prechádzku. Staré mesto je dobre zachované a veľmi romantické miesto vhodné na dlhé prechádzky. Na tomto mieste môžete zažiť typickú atmosféru francúzskeho prímorského mesta.
Le Mont-Saint-Michel
Le Mont-Saint-Michel je ostrovná obec v Normandii vo Francúzsku. Nachádza sa asi kilometer od severozápadného pobrežia krajiny, pri ústí rieky Couesnon v blízkosti Avranches a má rozlohu približne 100 ha. Ostrov držal strategickú pozíciu opevnenia od staroveku a od 8. storočia nášho letopočtu je sídlo kláštora, vďaka ktorému získal aj svoje meno. Na ostrove sa nachádza kláštor Mont-Saint Michel, ktorý patrí medzi najznámejšie pamiatky Francúzska a navštívia ho ročne približne 3 milióny turistov.
Le Pont de Normandie
Normandský most je závesný diaľničný most, ktorí je postavený cez rieku Seinu, medzi normandskými mestami Le Havre a Honfleur. Dva piliere v tvare obrátených Y sú produktom fantastického technického riešenia architekta Michela Virlogeuxa, no taktiež sú silným estetickým prvkom. Le Pont de Normandie je dlhý 2143,21 metrov a náklady na stavbu predstavujú 465 miliónov dolárov.
Les Halles
Les Halles je bývalým centrom parížskeho trhu s čerstvými potravinami. V roku 1971 bolo nahradené budovou Forum des Halles, ktorú môžete vidieť i dnes. Forum des Halles je nákupné centrum, ktoré denne navštívi viac ako 150 000 návštevníkov. Les Halles bolo typickým trhoviskom v Paríži. V roku 1883 kráľ Filip II. August zväčšil trhovisko a postavil na ňom stánky pre predavačov, ktorý sem chodili zo širokého okolia. Na západnom konci sa medzi rokmi 1763 a 1769 vybudoval kostol svätého Eustacha. Ak vám je toto miesto známe, možno ste ho videli v niektorých filmoch ako napríklad vo filme ,,Nechytajte sa bielej ženy".
Lurdy
Podľa veriacich sa v Lurdoch objavila celkom osemnásťkrát Panna Mária. Lurdy sa tak stali hlavným miestom rímskokatolíckej púte a zázračných uzdravení. Vo večerných hodinách 11. februára 1858, mladá rímska katolícka dievčina, Bernadette, šla vyzdvihnúť drevo so svojou sestrou a kamarátom, keď sa jej v jaskyni Massabielle zjavila nepredstaviteľne krásna dáma. Hoci pani nepovedala Bernadette jej meno, keď sa jej spýtali, povedala im, aby sa vrátili do jaskyne. Pri ďalších návštevách sa táto pani ukázala ako Panna Mária.
Luxemburské záhrady
Luxemurské záhrady sa nachádza na hraniciach medzi Saint Germain des Présom a Latinskou štvrťou. Luxemburské záhrady, inšpirované záhradami Boboli vo Florencii, vznikli z iniciatívy kráľovnej Marie de Medici v roku 1612. Záhrady, ktoré pokrývajú 25 hektárov pôdy sú rozdelené na francúzske záhrady a anglické záhrady. Medzi nimi leží geometrický les a veľký rybník. K dispozícii je tiež sad s množstvom starých a zabudnutých jabloní, včelínom, ružovou a orchideovou záhradou. Okrem nádhernej flóry sa tu môžete zabaviť hraním šachu či tenisu.
Marseille
Multikultúrny prístav Marseille s bohatou históriou, ktorá sa tiahne až do antického Grécka. Marseille bolo v minulosti vnímané ako špinavšie a chýbal mu pôvab Cannes alebo St Tropez. No táto "čierna ovca" na pobreží Provensálska postupne vyrástla až na Európske hlavné mesto kultúry (r. 2013). Srdcom Marseille je živý Vieux Port (starý prístav), starodávna štvrť Le Panier - najstaršia časť mesta a za návštevu určite stojí aj štvrť République so štýlovými butikmi a oblasť Joliette, v ktorej nájdete katolícku katedrálu Notre Dame de la Major.
Monako
Monako sa dá opísať jedným jednoduchým slovom - luxus. Domov bohatých ľudí, noblesných jácht, najdrahších áut, pompéznych palácov, či preplnených kaviarní. Druhý najmenší štát sveta sa preslávil aj vďaka piatim kasínam, pričom najznámejšie je Casino de Monte-Carlo. Ak nie ste fanúšikmi hazardu, určite oceníte nádherný interiér, no nezabúdajte na dress-code! Vďaka bezdaňovému raju, sa môže prechádzka v prístave ľahko zmeniť na živý chodník slávy.
Mont Saint Michel
Nie je prekvapivé, že 80 metrov vysoká skala pripadala Božím služobníkom nadpozemsky a rozhodli sa vybudovať na nej kláštor. Príbeh sa začal písať v jedenástom storočí a ako prvý bol vybudovaný kostol, no dnes už na vyvýšenine vyrástlo nádherné mestečko, obdivované mnohými turistami. Keď aktuálne nie je príliv, okolo sa nachádzajú dlhé pieskové pláže, ktoré môžu siahať do vzdialenosti pätnástich kilometrov. No keď sa voda začne presúvať do jeho blízkosti, more začne oblizovať skaliská a ponúka unikátne divadlo
Montmartre
Mestská štvrť na kopci Montmartre láka svojou pochybnou históriou. Montmartre alebo aj Hora mučeníkov sa nachádza na severe Paríža. Je to mestská časť, ktorá je dnes vychváleným miestom pre turistov aj domácich. Názov je vyvodený od mučeníka Sv. Denisa, parížskeho biskupa, ktorý bol na vrchole kopca popravený. Štvrť vznikla pri modernizovaní centra Paríža, keď boli pôvodní obyvatelia vysťahovaní do okrajových častí. Najvyšší parížsky kopec, vysoký 130 metrov, je sídlom mnohých zaujímavostí. Na vrchu kopca nájdete Baziliku Sacré-Cœur (Baziliku najsvätejšieho Ježišovho srdca), žiarivo biely rímsko- katolícky kostol. Dokončená bola v roku 1912 a ročne láka milióny návštevníkov.
Moulin Rouge
Je to jeden z najznámejších kabaretov na svete a symbol Paríža. Jeho červené svetlá lákali a ešte vždy lákajú davy ľudí, ktorí chcú tento lokál navštíviť a spríjemniť si pobyt v meste. Kabaret pod Montmartrom postavil v roku 1889 Josepf Oller, ktorý už vlastnil jeden zábavný podnik, so svojím obchodným partnerom Charlesom Zidlerom. Priemyselná revolúcia znížila rozdiely medzi triedami a vytvorila sa nová vrstva dekadentných Parížanov, ktorí sa stali návštevníkmi podobných zariadení a vďaka ktorým Moulin Rouge začal prekvitať. Samotní majitelia dali podniku prezývku Le Premier Palais des Femmes, čo v preklade znamená Prvý ženský palác.
Musée de Montmartre
Musée de Montmartre bolo založené v roku 1960 a v roku 2003 bolo klasifikované ako Musée de France. Múzeum sídli v budovách, ktoré sú staré tri storočia, v hoteli Demarne a Maison du Bel Air. Zbierky múzea patria združeniu Le Vieux Montmartre, ktoré vzniklo v roku 1886 a obsahuje obrazy, fotografie, plagáty a rukopisy, ktoré zobrazujú históriu okolia, jeho rozmanitosť, bohémskosť a kabarety z 19. a 20. storočia. Za budovami môžerte vidieť zaujímavé záhrady, ktoré boli zrekonštruované podľa Renoirových obrazov.
Ménec a Kermario
Ménec a Kermario predstavujú mimoriadne hustú zbierku megalitických polí. Viac ako 3000 prehistorických stojacich kameňov bolo vytesaných z miestnych skál a postavených precelitskými obyvateľmi Bretónska. Tvoria tak najväčšiu takúto zbierku na svete. Väčšina kameňov je v bretónskej dedine Kermario, ale niektoré sa nachádzajú aj v Ménec. Kamene boli postavené v určitom štádiu počas neolitu, pravdepodobne okolo roku 3300 pred našim letopočtom, no niektoré však môžu pochádzať už z roku 4500 pred našim letopočtom.
Múzeum Jany z Arku, Rouen
Slávny život Francúzskej hrdinky, s ešte slávnejšou smrťou, ktorá je veľmi úzko spätá s mestom Rouene. Johanka z Arku bola Cirkevným súdom v Rouene odsúdená za kacírstvo a čarodejníctvo a 30. mája 1431 vykonali popravu upálením. Svedkovia popravy však tvrdili, že jej srdce nezhorelo. Príbeh národnej legendy, bojovníčky v storočnej vojne proti Angličanom a od roku 1920 svätej Jany z Arku ožíva v múzeu, venovanému jej životu.
Narbonne
Narbonne je významné mesto v oddelení Aude v Languedoc-Roussillon, ktoré bolo kedysi hlavným mestom prvej rímskej kolónie v Galii a neskôr hlavným mestom Visigothského kráľovstva. Až do stredoveku bolo Narbonne prosperujúce mesto a prístav, ale mor, vojna a ho zaviedlo k poklesu jeho bohatstva. Stále však zostáva atraktívnym mesto na pobreží Stredozemného mora medzi Perpignanom a Montpellierom. Stredom mesta prechádza kanál Canal du Midi, pri ktorom sú viaceré kaviarne a budovy, ktoré lákajú viacerých turistov.
Negresco
Prepychový hotel oproti Stredozemnému moru prvýkrát otvoril dvere už v roku 1913 a nesie meno po konštruktérovi Henri Negrescovi. Zaujímavosťou je aj veľkolepý luster so 16 309 kusmi krištáľov, ktorý patril cárovi Nicholasovi II., ktorý sa kvôli Októbrovej revolúcii už nedostavil. Finančné ťažkosti prišli prirýchlo, keďže po 2 rokoch nastala prvá svetová vojna a počet bohatých návštevníkov prudko klesol. Z hotela sa na pár rokov stala aj nemocnica, dnes však stále svieti ako dominanta pešej zóny
Nice
Prímorská atmosféra na Azúrovom pobreží, prechádzka po palmovej promenáde, svetová francúzska móda, tradičné špeciality - to je Nice. Mesto je známe rozprávkovou prírodou, historickými pamiatkami v kombinácií s umením. V Nice, ktoré je pôvodne z gréckeho názvu Nikaia a symbolizuje víťazstvo, žije 346 000, no ak by sme pripočítali aj predmestia a okolie, vyšplhali by sme sa k číslu až 933 000 obyvateľov.
Notre Dame, Štrasburg
Rímskokatolícka katedrála Notre Dame je jasným príkladom gotickej architektúry a napriek tomu, že sa nachádza vo francúzskom Štrasburgu, patrí skôr do tradície nemeckého gotického staviteľstva. Stavba prebiehala v rokoch 1015 – 1439 a najväčšiu zásluhu na jej výstavbe pripisujeme nemeckému architektovi Erwin von Steinbach. Katedrála, so svojimi 142 metrami, si medzi rokmi 1625 a 1874 niesla titul najvyššej stavby na svete.
Námestie svornosti
Place de la Concorde, v preklade Námestie Svornosti, sa nachádza v 8. obvode Paríža, vo Francúzsku. Nájdete ho na konci bulváru Champs- Élysées. Námestie navrhol Jacques-Ange Gabriel pre kráľa Ľudovíta XV. So stavbou sa začalo v roku 1754 a posledné práce sa ukončili v roku 1763. Námestie bolo postavené okolo jazdeckej sochy kráľa, podľa ktorého bolo aj pomenované. Neskôr ho premenovali na Námestie slobody a umiestnili naň gilotínu, ktorá sťala hlavy Márie Antoanety, kráľa Ľudovíta XVI. a revolucionára Robespierra. Až v roku 1830 získalo námestie svoje aktuálne meno.
Obernai
Na mestečko Obernai sa viaže legenda o sv. Odílii. Odília, dcéra vojvodu z Alsaska sa narodila slepá. Odmietnutá jej otcom bola ukrytá v kláštore v Burgundsku a v deň jej krstu sa jej vrátil zrak. Jej brat Hugues ju priviedol späť, avšak keď sa Odília mala vydať za mladého princa, utiekla. Akoby zázrakom sa pred ňou otvorila skala a mohla sa v nej ukryť. Skala sa však zavrela a na jej vrchu bol postavený kláštor Hohenburg. V tomto kláštore sa nachádza kaplnka sĺz sv. Odílie a kaplnka anjelov.
Orange
Mesto Orange sa nachádza v juhovýchodnom Francúzsku. Okrem Víťazného oblúku je mesto známe pre svoju rímsku architektúru a jeho rímske divadlo. Rímske divadlo v Orange je popisované ako najpôsobivejšie a stále existujúce v Európe. V roku 1869, kedy bolo obnovené rímske divadlo, Orange bolo miestom hudobného festivalu. Festival sa pod názvom Chorégies d'Orange koná každoročne od roku 1902 známy ako medzinárodný festival, ktorý žne veľa úspechov.
Ostrov If
Výstavba pevnosti začala v roku 1529 na príkaz kráľa Františka I. Postavená bola k obrane marseillského prístavu pred nájazdami Španielov a Turkov. Neskôr začala slúžiť ako väznica pre nežiadúce osoby či odporcov vlády. Poslední uväznení tu boli nemeckí vojenskí zajatci počas prvej svetovej vojny. Do dejín a pevnosť If zapísala v 19. storočí, keď Alexander Dumas napísal svoj slávny román Gróf Monte Christo. V pevnosti sa nachádza expozícia popisujúca hrdinu spisovateľa Alexandra Dumasa, ako aj jeho samotného.
Palais Royal
Palais Royal pôvodne nazvaný Palais Cardinal, je bývalý kráľovský palác, ktorý sa nachádza v 1. parížskom obvode. Pôvodne nazývaný Palais Cardinal bol osobným sídlom kardinála Richelieu. Architekt Jacques Lemercier navrhol jeho dizajn v roku 1629 a stavba sa začala v roku 1633. Výstavba tohto palácu bola dokončená v roku 1639. Po smrti Richelieu v roku 1642 sa palác stal majetkom kráľa a získal nové meno Palais Royal. Palais Royal dnes sídli na Conseil d'État. V zadnej časti záhrady môžete vidieť staršie budovy Bibliothèque nationale de France, národnej knižnice so zbierkou viac ako 30 miliónov kníh.
Paríž
Paríž - mesto lásky, umenia, architektúry, skvelého jedla a bohatej histórie. Vďaka svojej kráse a mnohotvárnosti uchváti každého a všetci si v ňom nájdu niečo pre seba. Hlavné mesto Francúzska ponúka turistom nespočetné množstvo atrakcií, ktoré tak pre svoju jedinečnosť patria medzi najlákavejšie na svete.
Perpignan
Perpignan, posledné veľké mesto pred španielskymi hranicami, je hlavným mestom regiónu Languedoc-Roussillon. Nachádza sa na úpätí Pyrenejí a len pár kilometrov od mora. Má bohatý zoznam aktív a pôsobí ako most medzi Barcelonou a južným Francúzskom. Toto mesto s Katalánskou atmosférou je situované v perfektnom prírodnom prostredí vedľa pobrežia Stredozemného mora so známymi rekreačnými destináciami ako Collioure, pohoria vrátane impozantného masívu Canigou, vinohradov a sady Roussillonskej planiny.
Perpignan
Perpignan, posledné veľké mesto pred španielskymi hranicami, je hlavným mestom regiónu Languedoc-Roussillon. Nachádza sa na úpätí Pyrenejí a len pár kilometrov od mora. Má bohatý zoznam aktív a pôsobí ako most medzi Barcelonou a južným Francúzskom. Toto mesto s Katalánskou atmosférou je situované v perfektnom prírodnom prostredí vedľa pobrežia Stredozemného mora so známymi rekreačnými destináciami ako Collioure, pohoria vrátane impozantného masívu Canigou, vinohradov a sady Roussillonskej planiny.
Place Vendôme
Place Vendôme, pôvodne Place Louis le Grand (Námestie Ľudovíta Veľkého) je jedno z kráľovských námestí v Paríži. Vzniklo v rokoch 1685 – 1699 na prianie kráľa Ľudovíta XIV. podľa plánov architekta J. Hardouin-Mansarta. Place Vendôme je veľkolepé obdĺžnikové námestie v 1. obvode medzi Jardin des Tuileries a Operou, kde je i najbližšia stanica metra. Jeho osou prechádza jediná ulica (Rue de la Paix) a uprostred stojí Colonne Vendôme, pôvodne z roku 1810. Fasády domov okolo námestia majú jednotný architektonický vzhľad, ktorý sa zachoval v takmer neporušenej podobe. V posledných rokoch bolo pod námestím vybudované podzemné parkovisko, takže z neho zmizli parkujúce autá.
Place de la Bourse
Place de la Bourse symbolizuje mesto Bordeaux po celom svete po stáročia a zohrávalo významnú úlohu v rozvoji, obchode a reputácii mesta. Obyvatelia Bordeaux a aj návštevníci obdivujú toto veľmi elegantné námestie. Vybudovanie tohto námestia a zároveň symbolu mesta trvalo 20 rokov tvrdej práce v 18. storočí. Place de la Bourse bolo pôvodne oddelené od rieky zábradlím, ale to však zmizlo počas francúzskej revolúcie. Kráľovská jazdecká socha bola krátko nahradená jednou Napoleonovou, po ktorej nasledovala fontána troch milostí v roku 1869.
Place du Tertre
Place du Tertre je malé námestie na Montmartri v Paríži, len pár metrov od kostola Saint-Pierre de Montmartre a baziliky Sacré-Cœur. Námestie je známe množstvom pouličných maliarov a karikaturistov, ktorí tu predávajú svoje výtvory turistom. Napriek daždivému počasiu, na ktoré sú očividne miestni obyvatelia zvyknutí, ich tu je neúrekom. Stretávajú sa tu maliari, sochári, rezbári, ale aj predavači znamenitého francúzskeho vínka. Place du Tertre je centrum bývalej obce Montmartre. Na námestí sa nachádza i prvá radnica Montmartru, ktorá bola v roku 1790 zriadená v dome prvého starostu Félixa Desportesa.
Port Grimaud
Verte či neverte, aj vo Francúzsku viete nájsť talianske Benátky. Neobyčajný architektonický experiment vyrástol doslova z pieskových dún a močiarov okolo rieky Giscle v roku 1966. Kontrastom taliansky vyzerajúceho mesta sú unikátne francúzske domčeky. Jedno z najviac navštevovanejších miest Francúzska poteší aj fanúšikov dobrého jedla, trhy s čerstvými morskými plodmi, ovocím alebo zeleninou sú už samozrejmosťou, no poprechádzať sa môžete aj medzi lokálnymi vinicami, v ktorých sa vyrába kvalitné francúzske víno.
Porto
Mesto Porto bolo postavené na oboch stranách ústia kanála Candiano. V súčasnosti sa na severnom brehu kanála nazýva mesto Porto Corsini, zatiaľ čo časť na južnom pobreží sa od roku 1930 nazýva Marina di Ravenna. Popri tradičných atrakciách Porto Corsini ponúka aj nádherné pláže, borovicové lesy a šancu na "vychádzku do mora" prechádzaním sa po dlhej hrádzi v prístave, ktorá vymedzuje severnú stranu prístavného nábrežia. Mestečko Porto je veľmi oceňované rybármi, cyklistami a chodcami. Jeho morská plocha je prirodzeným biotopom pre ryby, lastúrniky a prosperujúce vodné rastliny.
Porto Vecchio
Porto-Vecchio je stredne veľké prístavné mesto umiestnené na dobrom mieste, najjužnejšom močiarnom a aluviálnom východe Korsiky. Obyvatelia sa nazývajú Porto-Vecchiais vo francúzštine a Portivechjacciu na Korzike. Názov znamená Porto Vecchio znamená v preklade "Starý prístav", ktorý sa môže vzťahovať na rímsky prístav, ktorý v okolí zanechal stopy. Následne bol región viac menej opustený kvôli močiarom, z ktorých sa šírila nebezpečná malária ale stalo sa súčasťou veľkej kresťanskej farnosti.
Promenade des anglais
Neodmysliteľnou súčasťou je už ikonická promenáda v Nice, ktorá vedie pozdĺž pláže Baie des Angles a celá pešia zóna je lemovaná dlhým radom nádherných paliem. Medzi pravým brehom riečky Paillon a predmestí Croix de Marbre ju nechali vybudovať Angličania, ktorí v tomto krásnom prostredí trávili zimy. Prvotný plán dlhej cesty, medzi skromnými domčekmi a plážou zožal úspech, no drobné obydlia neskôr nahradili luxusné hotely a kasína.
Provensálsko
Provensálsko je oblasť na juhu Francúzska. Je známe nielen nádhernými levanduľovými poliami, ale i obrazmi. V Provensálsku sa maľovalo už od praveku, o čom svedčia jaskynné nálezy. Slávny Pablo Picasso často navštevoval Côte d'Azur, kde sa neskôr i presťahoval a neustále tvoril. Alebo tiež známy maliar Edvard Munch navštívil a maľoval v Nice a Monte Carle. Provence má osobitné postavenie i v histórii filmu. Prebehlo tu jedno z prvých premietaní filmu, L'Arrivée d'un train en gare de La Ciotat. Päťdesiat sekundový nemý film, ktorý bol vyrobený bratmi Lumièrovcami na vlakovej stanici pobrežného mesta La Ciotat.
Quiberon
Quiberon je komúna v Bretónsku v západnom Francúzsku. Nachádza sa na južnej strane polostrova Quiberon. Toto mesto je primárne známe ako prímorské letovisko pre francúzskych turistov počas leta a pre svoju históriu výroby sardiniek. V 19. storočí sa do tohto mesta presťahovalo veľa ľudí počas rybárskej sezóny. Keď sa muži vydali na more, ženy pracovali v továrňach na výrobu sardiniek. Po otvorení železničnej trate na konci 19. storočia bol rybolov, konzervovanie a využívanie morských rias nahradené cestovným ruchom, čo živý toto mesto doteraz.
Rennes
Najvýznamnejšie mesto v Bretónsku, je súčasne aj ôsmim najväčším francúzskym študentským mestom. Z 209 000 obyvateľov je 60 000 študentov. Dejiny mesta siahajú až do obdobia keltov, a za svoju históriu stihlo byť aj hlavným mestom Bretónskeho kniežatsva. Mesto má dlhý zoznam pamiatok, ktoré sa opatia vidieť, počnúc Bretónskym parlamentom. Vychýrený je aj trh z 15. storočia, na ktorom sa schádzajú remeselníci z celého Bretónska a vy tak máte možnosť ochutnať miestne špeciality ako jablčný mušt či solené maslo.
Restonica
Údolie Restonica, v horách západne od Corte v strede Korziky, je jedným z najobľúbenejších destinácií v regióne kvôli relatívne dobrému prístupu do krásnej horskej scenérie. Kvôli svojej prírodnej kráse a potrebe chrániť životné prostredie je údolie chránené ako miestna pamiatka aj ako súčasť regionálneho prírodného parku Korzika. Cestička pozdĺž roklín je veľmi príjemná s veľa miestami, kde sa môžete zastaviť a vychutnať si výhľad na dolné riečne doliny so svojimi balvanmi a tichými potôčikmi zelenej vody, ako aj na stromy a hory pred vami.
Ribeauvillé
Ribeauvillé je romantické mesto, ktoré je čiastočne obklopené starobylými stenami. Má veľa malebných stredovekých domov a dva staré gotické kostoly sv. Gregorija a sv. Augustína. V mestskej radnici môžete vidieť cennú zbierku starožitností. Ribeauvillé sa nachádza uprostred viníc Alsaska. Z tejto oblasti pochádzajú mnohé chutné vína ako napríklad Rizling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir či mnohé iné. Každé víno má svoju charakteristické chuť, vôňu i farbu.
Riquewihr
Mestečko Riquewihr je populárnou turistickou atrakciou najmä pre jeho historickú architektúru. Riquewihr známy aj pre Ryzling i ďalšie skvelé vína vyrobené v tejto obci. Riquewihr vyzerá aj dnes viac menej ako v 16. storočí. Ak chcete vidieť a zažiť miesto, ktoré naozaj dýcha históriou, Riquewihr je to pravé pre Vás. Riquewihr bolo jedným z mála miest v tejto oblasti, ktoré nebolo ťažko poškodené počas druhej svetovej vojny. Mesto je obklopené stredovekými opevneniami a v neďalekom hrade sa nachádza múzeum.
Riquewihr
Riquewihr je vinohradnícka obec na známej Vínnej ceste a patrí medzi najkrajšie dediny vo Francúzsku. Nachádza sa len 10 kilometrov od Colmaru. Mestečko si v 16. storočí začalo budovať svoju povesť a prosperitu z poľnohospodárstva a obchodu s vínom. Riquewihr je viac-menej rovnaký ako v 16. storočí a má pozoruhodné architektonické dedičstvo. Zachovali sa tu 3 obranné veže, niektoré z najstarších opevnení z roku 1291. Nad mestečkom sa týči veža Dolder z 13. storočia. Mestečko má malé nádvoria zasadené pozdĺž ulíc s malebnými balkónmi a oknami, s množstvom kvetov, s výhľadom na studne a fontány v starom štýle.
Roquefort
Mestečko Roquefort má dlhú históriu! Avšak najmä ho preslávil syr. V 1. storočí nášho letopočtu sa Plínius Starší zmienil o existencii modrého syra v tomto regióne. Sám panovník Karol Veľký ho vraj ochutnal. A cisár to vraj ocenil. Ľudovítovi XIV. chutil tiež a Diderot mu udelil titul "kráľ syrov". Najstaršia známa zmienka o Roqueforte pochádza z roku 1070. Výrobcovia roquefortu sa veľmi rýchlo postarali o zachovanie výrobných práv. Začiatkom 15. storočia Karol VI. udelil obyvateľom obce kráľovským privilégiom exkluzivitu zrejúceho syra rokfort. Toto privilégium bolo opäť potvrdené v roku 1666 parlamentom v Toulouse. Napokon, v roku 1925 bol roquefort prvým syrom, ktorý získal označenie Appellation d’Origine a dnes využíva označenie Appellation d’Origine Contrôlée, ktoré zaručuje pôvod výrobku.
Rouen
Jedna z najkrajších gotických katedrál vo Francúzsku sa nachádza v meste Rouen a je sídlom rouenského arcibiskupa. V samom srdci historického mesta, stále stojí katedrála, ktorá bola zničená počas vikingských vpádov v roku 841 a neskôr čiastočne zbombardovaná v roku 1944. Notre Dame má najdlhšiu vežu vo Francúzsku s výškou neuveriteľných 151 metrov. Rouen sa spája aj so slávnou francúzskou hrdinkou, Johankou z Arku, ktorá bola Cirkevným súdom v Rouene odsúdená za kacírstvo a čarodejníctvo, a 30. mája 1431 bola upálená. Svedkovia popravy však tvrdili, že jej srdce nezhorelo. Príbeh národnej legendy, bojovníčky v storočnej vojne proti Angličanom a od roku 1920 svätej Jany z Arku ožíva v múzeu, venovanému jej životu.
Roussillon
110 miliónov rokov vytvárala príroda tento oslnivý fenomén, ktorý musíte vidieť naživo, keďže ani fotka nezvládne zachytiť atmosféru tohto miesta. Medzi vinicami s kombináciou vône levandule sa zamilujete do mestečka, s pár stovkami obyvateľov, ponoreného do okrového odtieňa. Krásy mesta sa odrážajú aj do umenia miestnych- domáci radi vlastnia ateliér, kde sa ponárajú do sveta malieb a hrnčiarstva.
Ruský kostol, Nice
Pravoslávna katedrála vo francúzskom Nice v tomto storočí spôsobila veľký ruch. Bohato zdobený kostol za vlády cára Mikuláša II. postavili na Francúzskej riviére Rusi. Prípad katedrály sa niesol medzi potomkami Rusov, ktorí ušli pred boľševickou revolúciou a kostol do roku 2010 spravovali, ako aj Moskvou, ktorá si vďaka kráse chrámu a rovnako aj možným turistickým ziskom kládla nárok na túto pamiatku. Dodnes sa vraví, že Dóm sv. Mikuláša je najkrajším ortodoxným kostolom postaveným mimo územia Ruska.
Saint Emilion
Saint Emilion je malebná dedinka v juhozápadnom Francúzsku. Saint Emilion je jednou z hlavných oblastí Bordeaux v oblasti červeného vína spolu s oblasťou Médoc, Graves a Pomerolo. Región je však oveľa menší ako Médoc a susedí s Pomerolom. Rovnako ako v prípade Pomerola a ostatných území na pravom brehu rieky Gironde sú primárne odrody hrozna Merlot a Cabernet Franc, pričom relatívne malé množstvá Cabernet Sauvignon sa používajú aj v niektorých zámkoch. Zaujímavosťou je, že vína Saint Emilion neboli zaradené do klasifikácie Bordeaux v roku 1855. Prvá formálna klasifikácia v Saint Emilion sa uskutočnila v roku 1955.
Saint Malo
Saint Malo je malebné francúzske prístavné mestečko, ktoré leží v zálive Lamanšského prielivu, medzi Bretónskom a Normandiou. Stredisko cestovného ruchu Vás ohúri svojim potenciálom a náladou. Tamojší prístav je tiež rodným hniezdom významného námorného kapitána Jacquesa Cartiera, ktorému pripisujeme najväčšiu zásluhu na objavení Kanady. „Kamenná koruna na vlnách", či "žulová citadela" sa môže popýšiť jedným z najväčších svetových rozdielov medzi prílivom a odlivom (8-13 metrov), čo využíva miestna prílivová elektráreň.
Saint Rémy
Aj napriek tomu, že Saint Rémy, ponúka množstvo miest, ktoré lahodia turistickým očiam, toto mesto sa preslávilo hlavne vďaka slávnemu krajanovi Nostradamusovi, vlastným menom Michelovi de Nostredamovi. Rodisko osobného lekára kráľa Karla IX. a astrológa Kataríny Medicejskej sa nachádza na ulici Hoche. Mesto slávnych nekončí len pri Nostradamusovi, keďže v kláštore St. Paul de Mausole v rokoch 1889-1890 býval aj samotný Van Gogh, ktorý sa tu liečil po tom, ako si odrezal ucho. Tento rok bol pre neho veľmi plodný, vytvoril tu svoje najznámejšie diela ako Hviezdna noc, Olivovníky, Pole s cypruštekmi a ďalšie.
Saint Tropez
Málokto by uveril, že toto mesto plné prepychu bolo kedysi len malou rybárskou dedinkou. Po vylodení spojeneckých vojsk v roku 1944 bolo Saint Tropez prvým oslobodeným mestom. Toto miesto žije z turizmu, rybolovu, kúpeľníctva, módneho, poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu. Medzi známymi rodákmi je Brigitte Bardotová, francúzska bývalá modelka, herečka, speváčka a aktivistka za práva zvierat.
Saint croix
Umelo vytvorené priehradné jazero, dobudované v roku 1974 národnou energetickou spoločnosťou, leží v zalesnenej oblasti Provensalska, v prírodnom parku Verdon. Obsahuje viac než 750 miliónov m³ vody, ktorá sa využíva na zavlažovanie, je zásobárňou pitnej vody a dodávateľom elektrickej energie v okolí. Miesto je ideálne pre tých, ktorí radi obdivujú krásy prírody a tiež zbožňujú vodné plochy, no súčasne nemajú radi preplnené pláže.
Sainte Chapelle
Ako jeden z mála zachovaných klenotov však žiari kaplnka Sainte-Chapelle, ktorá slúžila pre potreby kráľovského páru a na uchovanie posvätnej relikvie – Kristovej tŕňovej koruny. Saint Chapelle bola postavená ako posvätný relikviár v mocenskom centre francúzskej monarchie. Kaplnka je svetoznáma pre nádherné vitrážové sklá, ktoré celému priestoru dávajú ľahkosť a svetlo. Množstvo z nádherných pamiatok v kaplnke však bolo zničených v turbulentných časoch Francúzskej revolúcie, no aj to čo ostalo je dych vyrážajúcim svedectvom o šikovnosti a ume stredovekých majstrov.
St. Trophime
Kedysi rímskokatolícka katedrála Arleskej arcidiecézy, bola v roku 1882 povýšená na baziliku. Kostol postavili na Námestie republiky v polovici 12. storočia, pričom využívali románsky štýl. Toto miesto je navštevované aj vďaka zachovalej architektúre a precízne vyhotoveným detailom sôch, viditeľných nad vstupnou bránou. Bazilika svätého Trofima vznikla údajne už roku 606 a je pomenovaná podľa gréckeho apoštola, ktorý rozšíril kresťanstvo v Provensálsku.
Toulouse
Toulouse je štvrtým najväčším mestom vo Francúzsku. Mesto je centrom európskeho leteckého priemyslu so sídlom spoločnosti Airbus a tiež sídlom akadémie des Jeux Floraux. Vďaka čomu je Toulouse považované aj za neoficiálne hlavné mesto okultizmu. No mesto je známe aj pre svoju gastronómiu - typickými jedlami regiónu sú klobása Saucisse de Toulouse, klobása Toulousain, fazuľa a bravčový guláš.
Víťazný oblúk
Víťazný oblúk, po francúzsky „Arc de Triomphe“, predstavuje významný bod celého Paríža. Pripomína víťazstvá Napoleona Bonaparteho, ale aj francúzskeho národa. Pre Parížanov je miestom osláv najväčších štátnych sviatkov. Víťazný oblúk stojí na pravom brehu Seiny. Nachádza sa na námestí Place de l'Étoile známom aj ako Place de Charles de Gaulle. Oblúk tvorí súčasť parížskej „axe de historique“ - historickej osi. Je to základná a asi najkrajšia os, ktorá prechádza Parížom. Začína v Louvri a končí sa budovou Grande Arche de la Fraternité - veľkým oblúkom bratstva. Z víťazného oblúku vychádza nie menej ako 12 ulíc a jednou z nich je aj známa Avenue de Champs- Élysées.
Zámok Amboise
Dominantný renesančný zámok Amboise nachádzajúci sa v údolí rieky Loiry vo Francúzsku je vidieť skôr, než vstúpite do mesta, pretože jeho poloha vysoko nad riekou Loire zabezpečuje to, že ho je vidno už z diaľky. Zámok bol postavený na základoch starej pevnosti. Na začiatku 17. storočia bol zámok úplne opustený, keď majetok prešiel do rúk brata kráľa Ľudovíta XIII. Po jeho smrti sa vrátil do rúk kráľovskej koruny a stal sa štátnym väzením. Následne zámok trpel v rukách revolucionárov a cisára Napoleona.
Zámok Blois
Zámok Blois sa nachádza v strede mesta Blois vo Francúzsku. Tento zámok bol rezidenciou niekoľkých francúzskych kráľov a takisto bol aj sídlom Johanky z Arcu. Zámok má 564 izieb a 75 schodísk, hoci iba 23 bolo často používaných. V každej izbe je krb. Na rozdiel od väčšiny zámkov v údolí rieky Loiry, ktoré predstavujú jediný identifikovateľný štýl, zámok v Bloise zahŕňa rôzne budovy, ktoré boli postavené v priebehu niekoľkých storočí.
Zámok Chambord
Zámok Chambord je jedným z najznámejších zámkov na svete, pretože jeho veľmi výrazné prvky francúzskej renesančnej architektúry spájajú tradičné francúzske stredoveké formy s klasickými renesančnými stavbami. Budova, ktorá nebola nikdy dokončená, bola postavená kráľom Františkom I. Chambord je najväčší zámok v údolí Loiry. Bol postavený tak, aby slúžil ako lovecký zámok pre Františka I. Do dizajnu zámku bol podľa niektorých prameňov zapojený aj známy Leonardo da Vinci.
Zámok Chenonceau
Chenonceau je francúzsky zámok, preklenujúci rieku Cher. Je to jeden z najznámejších zámkov v údolí Loiry. Zámok sa nazýva aj "Dámský hrad", pretože to boli skoro vždy len ženy, ktoré určili jeho príbeh a jeho osud. Zámok Chenonceau a jeho záhrady sú otvorené pre verejnosť. Okrem kráľovského paláca vo Versailles je najnavštevovanejším zámkom vo Francúzsku. Súčasný zámok bol postavený v 16. storočí na základoch starého mlyna a neskôr bol rozšírený aby sa rozprestieral cez celú rieku.
Zámok Cheverny
Zámok Cheverny je magické miesto, ktoré očarí návštevníkov všetkých vekových kategórií. Cheverny je veľkolepý majetok, ktorý sa nachádza v rovnakej rodine už viac ako šesť storočí. Na tomto mieste to vždy žilo a každá generácia vynaložila veľké úsilie na to, aby sa starala a vyzdobila ho veľmi veľkolepo. V roku 1922 bol jedným z prvých súkromných domov, ktoré otvorili svoje dvere verejnosti. Návštevníci tak môžu oceniť nádheru a potešenie z reálneho života na zámku. Majitelia vás pozývajú objaviť toto fantastické a živé dedičstvo.
Zámok Villandry
Zámok Villandry je známy predovšetkým svojimi krásnymi záhradami. Zámok Villandry pochádza z obdobia okolo roku 1536, kedy ho postavil jeden z ministrov financií, Jean le Breton. Rovnako ako krásne vybavené izby, Vás určite zaujme strop orientálneho salónu alebo umelecké diela zobrazené v galérii. Ak máte radšej trochu akcie, môžete si vyskúšať detské bludisko, ktoré nie je až také náročné alebo prejsť sa po nádherných záhradách.
Île de la Cité
Île de la Cité je jedným z dvoch prírodných ostrovov na Seine vo vnútri mesta Paríž. Île de la Cité je centrom Paríža a miestom, kde bolo obnovené stredoveké mesto. Na západnom konci sa udržal palác od Merovingovských čias a jeho východný koniec od toho istého obdobia bol zasvätený náboženstvu, najmä po stavbe katedrály z 10. storočia, ktorá predchádzala dnešnej katedrále Notre Dame. Iba najzápadnejšie a severovýchodné časti ostrova sú dnes obývané a v iných častiach sa zachovávajú niektoré domy zo 16. storočia. Okrem katedrály Notre Dame tu môžete vidieť kaplnku Louisa IX. a väznicu Conciergerie.
Štrasburg
Štrasburg je hlavné a najväčšie mesto regiónu Est vo Francúzsku a takisto je sídlom Európskeho parlamentu. Historické centrum Štrasburgu bolo zapísané v roku 1988 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je prepojením francúzsko-nemeckej kultúry a bolo kultúrnym mostom medzi Francúzskom a Nemeckom. Štrasburg je sídlom medzinárodne uznávaných hudobných a dramatických inštitúcií ako napríklad Národná opera Rín či Národné divadlo v Štrasburgu.
Štvrť Marais
Marais je historická štvrť v Paríži. Táto dlhá aristokratická štvrť v sebe ukrýva mnohé nádherné budovy historického a architektonického významu. Marais je dnes jednou z hlavných a najnavštevovanejších štvrtí v Paríži. Po viacerých obnovách sa Marais stala módnou štvrťou, domovom mnohých trendových reštaurácií, a umeleckých galérií. Marais je tiež známe pre čínsku komunitu, ktorá sa tu začala formovať už počas 1. svetovej vojny. V tom čase Francúzsko potrebovalo pracovníkov, aby nahradili vojnových vojakov. Čína sa rozhodla poslať niekoľko tisíc svojich občanov pod podmienkou, že sa nezúčastnia vojny. Po skončení tu viacerí z nich ostali a ich rodiny tu žijú a pracujú dodnes.
„Butte Montmartre“
Butte Montmartre je okres plný autentického šarmu, známy pre baziliku Sacré-Coeur a nádherný výhľad na Paríž. Táto štvrť je známa aj tým, že na konci 19. storočia a na začiatku 20. storočia tu študovalo alebo pracovalo viacero známych osobností ako napríklad Amedeo Modigliani, Claude Monet či Pierre-Auguste Renoir. V súčasnosti je Butte Montmarte známe najmä pre rôzne pamiatky, ktoré tu môžu vidieť turisti. Počas dňa tu môžu návštevníci navštíviť také pamiatky ako Place du Tertre a cez noc pre zmenu kabaret du Lapin Agile.
Aiguille du Midi
Aiguille du Midi je najvyšší bod, ku ktorému sa dostanete lanovkou v údolí Chamonix. Stanica stojí vo výške 3 842 metrov a nachádza sa priamo oproti Mont Blancu. Aiguille du Midi je najbližšie, ako sa väčšina nehorolezcov môže dostať na Mont Blanc a ponúka bezkonkurenčný výhľad na masív, ľadovce a údolie Chamonix, nehovoriac o veľkom kuse Álp a okolitých krajín. Lanovka drží svetový rekord v najvyššom prevýšení. Jedná sa o dvojetapovú cestu vychádzajúcu z údolia vo výške 1 035 metrov. Aj v letných mesiacoch môžu teploty na vrchole Aiguille du Midi dosahovať až -10 ° C (bez chladného vetra), takže nezabudnite na zimné bundy.
Antibes
Mesto na pobreží Stredozemného mora je obľúbenou letnou destináciou francúzskych i zahraničných turistov. Miesto je poznačené ako rodisko španielskeho maliara Pabla Picassa, no nachádza sa tu aj stará pevnosť, delfinárium, akvapark, azúrové pobrežie a ďalšie turisticky zaujímavé objekty. Toto letovisko sa snaží organizovať aj mnoho podujatí, ktoré lákajú masy turistov a možno to je dôvodom, prečo ho viacerí považujú za rovnocenné s Monakom.
Arcachon
Arcachon je veľmi obľúbenou pobrežnou destináciou v juhozápadnom Francúzsku. Nachádza sa západne od Bordeaux na severnom konci najdlhšieho a najpiesočnatejšieho pobrežia v Európe, ktoré sa tiahne 200 kilometrov južne od Biarritzu. Pobrežie je známe ako Argentské pobrežie alebo Strieborné. Medzi hlavné atrakcie patrí Zimné mesto s rozsiahlym počtom víl postavených v roku 1860 a najkompletnejšie mesto v štýle "belle epoque".. Piesočná duna "Dune du Pilat" sa nachádza niekoľko kilometrov južne od Arcachonu a je najväčšou piesočnou dunou v Európe s výškou viac ako 110 metrov. Je asi 3 km dlhá.
Arromanches
Arromanches je príjemné prímorské mesto, ktoré je známe aj svojou úlohou pri vylodení v deň D 6. júna 1944. V centre Arromanches je kostol svätého Petra, postavený v roku 1860. Nachádza sa tu i Múzeum vylodenia v Normandii s informáciami o operácii Overlord a prístav Mulberry a množstvo zbraní druhej svetovej vojny.
Beaufort
Územie Beaufortu, ktoré bolo od staroveku okupované rôznymi národmi, bolo evanjelizované v 5. storočí. Výrazný rozvoj zažilo v 10. storočí predovšetkým pre poľnohospodárstvo a salašníctvo. Ďalší rozmach nastal objavením baní v 15. storočí. Dnes je toto savojské mesto zamerané najmä na lyžiarsku turistiku a za svoju slávu vďačí najmä syru - slávnemu Beaufort. Okrem výnimočnej krajiny má mesto aj veľmi krásne architektonické a historické dedičstvo.
Caen
Hlavné mesto regiónu Normandia, ktoré leží asi 200 km západne od Paríža nie je známe veľkým množstvom pamiatok – väčšina bola zničená pri vylodení spojencov, no pre turistov je atraktívne najmä historické centrum mesta, pamätník vylodenia spolu s múzeom mieru a hrad vybudovaný Viliamom Dobyvateľom.
Zobraziť všetky zážitky
Zobraziť na mape
So Saturom až z piatich letísk
Bratislava
Košice
Viedeň
Poprad
Budapešť
Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom
registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo:
2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava
© 1998-2024 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.