Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina je pohostinná balkánska krajina, ktorá sa nesie v znamení tradícií, rôznych kultúr a tiež netypickou rozmanitosťou. Vyniká horami, malebnosťou miest a dedín a pohostinnosťou domácich obyvateľov, ktorí po náročných rokoch tvoria svoju krajinu do krásy.

Tvorí hranicu medzi východom a západom, kde žijú katolíci, moslimovia a svoje zastúpenie tu má i pravoslávne náboženstvo. Bosna a Hercegovina je štátny útvar zložený z dvoch rovnoprávnych celkov (entít) - Federácie Bosny a Hercegoviny a Republiky Srpskej. Väčšina právomocí patrí práve im. V krajine absentujú niektoré spoločné inštitúcie ako napr. ministerstvo vnútra, resp. školstva alebo poľnohospodárstva. Federácia Bosny a Hercegoviny je na rozdiel od Republiky Srpskej značne decentralizovaná, pozostáva z 10 kantónov (každý s vlastnou vládou) a 74 municipalít. Bosna a Hercegovina hraničí s Chorvátskom, Srbskom a Čiernou Horou. Na severe krajiny sa nachádza Panónska nížina, smerom na juh sú horské oblasti a Jadranské more. Krajina má necelých 20 km pobrežia v oblasti Južnej Dalmácie.

Krajina
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Hlavné mesto
Sarajevo
Časový posun
0h
Mena
konvertibilná marka
Dĺžka letu
2h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
parlamentná demokracia
Rozloha a populácia
Bosna a Hercegovina má približne 54 129 km2 a 3 816 459 obyvateľov.
Jazyky
bosniansky, srbský, chorvátsky
Náboženstvo
moslimské 40%, pravoslávne 31%, rímskokatolícke 15%
Mostar
Mostar. Foto: unsplash.com

Podnebie sa zo stredomorského postupne mení na horské a kontinentálne. Zimy sú tu prevažne mierne, letá bývajú dlhé a teplé. Horské oblasti sú chladnejšie, je tu kratšie leto a dlhšie zimy. Najteplejšia oblasť je pri mori, okolo mesta Neum.

Bosna a Hercegovina príroda
Príroda, Bosna a Hercegovina. Foto: unspalsh.com

Územie Bosny a Hercegoviny je z geologického pohľadu pomerne mladé. Dinárske hory nad pobrežím vytvárajú svojimi vápencovými stenami nádherné scenérie. Štíty hôr medzi riekami Drina a Neretva sa dvíhajú až do výšok 2000 m. Vďaka ľadovcom sú tú krasové pohoria divoké a pestré. Smerom na východ sú horské masívy členené hlbokými kaňonmi. 

Peručica
Peručica. Foto:unsplash.com

Prírodný park Blidinje tvorí oblasť, ktorá spája vrcholy Cvrsnica a Vran na juhozápadnom okraji Bosny a Hercegoviny. Je charakteristický veľkými kmeňmi endemických borovíc, hustými lesmi a stredovekými stélami z predotomanskej éry. Park má značené trasy a je vhodný na turistické aktivity.

Bosna a Hercegovina
Turistická oblasť v Bosna a Hercegovine. Foto: unsplash.com

Národný park Una predstavuje krásnu panenskú prírodu uprostred divokých kopcov, ktoré prechádzajú z dinárskeho pohoria na okraji Chorvátska. Rastú tu lužné lesy, vyniká tu rieka Una a Unac, vodopády pri Martine Brode, ale i zaujímavé pamiatky ako zrekonštruovaný kláštor Rmanj.

vodopád
Bosna a Hercegovina. Foto: CK Satur

Dejiny Bosny a Hercegoviny dotvárali Ilýri, Rimania, Slovania, Turci a neskôr rakúsko-uhorská monarchia. Neustále v dejinách sa tu stretávali rôzne kultúry, náboženstvá a ríše. Keď krajina vystúpila z Juhoslovanskej federácie, došlo ku krvavej občianskej vojne a etnickým čistkám. Po mierovej dohode, dostala krajina svoje pôvodné hranice, ale rozdelila sa na moslimsko-chorvátsku Bosnu a Hercegovinu na juhu a Srbskú republiku na severe.

Pamätník 2. sv. vojny v Údolí hrdinov
Pamätník 2. sv. vojny v Údolí hrdinov. Foto: unsplash.com

Vojna zanechala veľké škody ako aj rany, avšak krajina sa rozvíja aj do oblasti turizmu, pretože je bohatá na kultúrne a prírodné bohatstvo. Staré mesto Sarajeva pripomína dobu z tureckej nadvlády. Vodopády pri meste Jajce či malebný Starý most v Mostare lákajú turistov z celého sveta. 

turizmus Bosna a Hercegovina
Turizmus v Bosne a Hercegovine. Foto: unsplash.com

Top lokality

Mostar

Mesto Mostar leží cca 80 km od Gradaca, v Bosne a Hercegovine. Dominuje mu Staré mesto – historická časť s Hajrudinovým mostom cez rieku Neretvu, ktorý je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a spája dve odlišné kultúry, kresťanskú a moslimskú. Prvý krát sa mesto v písomných zmienkach objavuje v 15. storočí. Keď ho získali Turci, obyvateľstvo pozostávalo z 19 rodín a 1 starého mládenca. Starý most, nádherné dielo tureckej architektúry, ktorý bol počas občianskej vojny zničený, znovu postavili.

Mostar
Mostar. Foto: unsplash.com

Stojí za to navštíviť i Karadžozbegovu mešitu, ktorá sa radí medzi najkrajšie. Uličke Stara Čaršija na ľavom brehu rieky Neretvy je ďalšia pamiatka na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mostar
Mostar z výšky. Foto: unsplash.com

Jajce

Pri sútoku riek Pliva a Vrbas leží mesto Jajce, ktoré po vojne zničené, vďaka pokračujúcej obnove rastie do krásy. V meste sa nachádza vodopád a to priamo v centre mesta, orientálne turecké stavby ako mešita Esma Sultana z 18. storočia, ktorá je pomenovaná podľa ženy bosnianskeho vezíra, čo ju dala postaviť, či stredoveká pevnosť odkiaľ je krásny výhľad a tiež zbytky chrámu boha Mithra zo 4. storčia n. l.

Jajce
Staré mesto Jajce. Foto: unsplash.com

Trebinje

Trebinje sa nachádza v najjužnejšej časti Republiky srbskej (Bosna a Hercegovina), len 25 km od pobrežia Jadranu. Trebinje ležiace pri kľukatej rieke Trebišnjica, ktorá prechádza aj srdcom historického mesta sa pýši zmesou elegantných osmanských domov postavených prevažne v 18. storočí.

Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina. Foto: CK Satur

Je to mesto s najväčším počtom národných pamiatok v Bosne a Hercegovine. Nájdeme tu kostoly, katedrály, mešity, kláštory a vínne pivnice. Mesto sa preslávilo aj svojou kuchyňou. Vyrába sa tu veľmi kvalitný med, syrové výrobky či lahodná šunka. Na okraji mesta sa nachádza klenutý most Arslanagic a srbská pravoslávna katedrála. Okolie meste ponúka rôzne aktivity ako paragliding, turistiku, kajaky na rieke Trebišnjica a cykloturistiku.

Bosna a Hercegovina Most
Bosna a Hercegovina. Foto: CK Satur

Stolac

Mesto Stolac sa nachádza v oblasti známej ako Hercegovina Humina, v južnej časti krajiny, v údolí rieky Bregava. Pre svoje priaznivé prírodné podmienky, podnebiu a geologickému zloženiu bolo mesto osídlené už od staroveku. Počas vojny bolo mesto dosť zničené. V roku 2013 bola obnovená Hodinová veža. Mesto bolo založené v 9. storočí a pod názvom Stoalc sa spomína už od 15. storočia. Nachádza sa tu nekropola s názvom Radimlja stećak z 15 storočia, ktorá pozostáva zo 133 náhrobných kameňov, z ktorých polovica je zdobená geometrickými tvarmi, špirálami, figurálnym zobrazením s mužskými postavami, výjavmi z poľovačiek, rytierskych turnajov. Náhrobné kamene boli vyrobené z vápenca, orezané a následne presunuté do nekropoly na konečnú úpravu.

Nekropola Radimlja
Nekropola Radimlja. Foto: unsplash.com

Višegrad

Malé východnobosnianske mesto Višegrad sa dostalo do povedomia po tom, čo nositeľ Nobelovej ceny Ivo Andric vydal v roku 1961 román Most na Drine. Ikonou mesta je most Mehmed Pasha Sokolovic zo 16. storočia zapísaný aj na zozname UNESCO, ktorý sa klenie nad riekou Drina. Koncom 16. storočia veľkovezír Mezmed Pasha Sokolovic požiadal Mimara Koca Sinana, aby navrhol most. Sinan bol jedným z najlepších osmanských architektov. Vytvoril tak 11-oblúkový most v dĺžke 180 m. Kedysi bol jednou z dôležitých zastávok na ceste do Istanbulu. Most utrpel škody počas prvej a druhej svetovej vojny, avšak neskôr bol zrekonštruovaný so zachovaním pôvodných prvkov.

Višegradský most
Višegradský most. Foto: unsplash.com

Višegrad je známy aj pre svoje kúpele, ktoré majú svoj pôvod v 16. storočí. Ich vznik sa spája so stavbou mosta Mehmeda Pasu Sokolovica. Keď Osmani ťažili kameň, objavili termálnu vodu a čoskoro tak vznikli turecké kúpele. Voda má 34℃, má terapeutické účinky a nachádza sa 5 km od mesta. Pri kúpeľoch je hotel, turecké kúpele a kostol sv. Jovana.

Banja Luka

Banja Luka je po Sarajeve druhé najväčšie mesto krajiny. Je regionálnym hlavným mestom prevažne srbskej oblasti krajiny. Od občianskej vojny v 90. rokoch prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. Dnes sa radí medzi najmodernejšie mestá. Pýši sa mešitou Ferhat-Pasha, pravoslávnou katedrálou, ktorá bola postavená v 20. rokoch minulého storočia. Vnútorné dekorácie obsahujú zlaté detaily a maľby, vonkajšia časť je impozantná pre svoju vežu. V blízkosti centra sa nachádza pevnosť s rímskym sarkofágom, staré kamenné múry a pekný výhľad na rieku Vrbas. Na rieke Vrbas sú vodopády Krupe, a to len kúsok od mesta. 

Katedrála v meste Banja Luka.
Katedrála v meste Banja Luka. Foto: unsplash.com

Vodopády Kravice

Bosnianska príroda sa pýši krásnymi vodopádmi Kravice, ktoré sa nachádzajú južne od Mostaru. Viac ako 25 m vysoké vodopády sú skvostom rieky Trebizat. Počas horúcich dní sú ideálnym miestom aj na osvieženie. 

Kravice
Kravice. Foto: unsplash.com

Blagaj

Mestečko Blagaj sa nachádza neďaleko Mostaru. Podmanivý je pre prameň rieky Buny s prietokom až 40 tisíc litrov za minútu. Vyviera pod 200 metrovým skalným masívom, kde sa nachádza kláštor, ktorý si postavil islamský rád dervišov v 16. storočí. V interiéri sa nachádzajú zaujímavé drevorezby. Okrem kláštora sú tu typické osmanské stavby ak napríklad Velagićov dom z 18. storočia.

Kláštor v mestečku Blagaj
Kláštor v mestečku Blagaj. Foto: unsplash.com

V okolí Blagaja sa nachádza pevnosť Hercega Stjepana, ktorý vládol stredovekému kráľovstvu Hum. Pevnosť tu však založili Ilýri a Rimania. Pevnosť je dostupná pešky, asi hodinovým výstupom, odkiaľ sú pekné výhľady na rieku Neretvu.

Pevnosť pri Blagaji
Pevnosť pri Blagaji. Foto: unsplash.com

Hlavné mesto

Sarajevo

Sarajevo je hlavné a najväčšie mesto Bosny a Hercegoviny. Vzhľadom na dlhú a bohatú históriu náboženskej a kultúrnej rozmanitosti sa Sarajevo niekedy nazývalo Jeruzalemom Európy alebo Jeruzalemom na Balkáne. Toto veľké európske mesto v sebe ukrýva mešitu, katolícku cirkev, pravoslávnu cirkev a synagógu v rámci toho istého susedstva. Napriek tomu, že sa v meste spájajú tieto všetky náboženstvá, každé z nich si zachovalo svoju osobitnú kultúru a dodržiava svoje tradície.

Sarajevo
Sarajevo. Foto: depositphotos.com

Sarajevo získalo pomenovanie podľa tureckého slova “saray”, čo značí palác. Je to mesto, kde žijú kresťania a moslimovia. Do dejín sa mesto dostalo počas Osmanskej ríše ako aj v roku 1914 pre atentát na následníka rakúsko-uhorského trónu Františka Ferdinanda d´Este, čím sa rozpútala prvá svetová vojna. V roku 1984 sa tu odohrali zimné Olympijské hry. Začiatkom 90. rokov minulého storočia mesto obliehala srbská armáda. Mesto dnes tvoria spletité uličky, kde nájdete rôzne reštaurácie, obchody a čulý ruch.

Sarajevská ulica
Sarajevská ulica. Foto: unsplash.com

Osud a dejiny Sarajeva boli v dejinách Balkánu veľmi pestré. Rozkvet mesta pripadá do osmanskej éry. Najznámejším staviteľom bol Gazi Husrev-beg. Preto, sa mestu hovorilo, že je pokladom na Balkáne. Keď však v roku 1697 vojská Eugena Savojského mesto vypálili, pôvodnú krásu už nikdy nezískalo. V osmanskom štýle v meste dnes stojí Gazi Husrev-begova impozantná mešita z roku 1531. Počas občianskej vojny Sarajevo utrpelo veľké škody. V čase obliehania a ostreľovania, obyvatelia utekali z mesta cez množstvo tajných podzemných chodieb.

Únikové cesty v Sarajeve
Únikové cesty v Sarajeve. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Horúce letá a studené zimy. V hornatých oblastiach je leto krátke, no nevylučuje výskyt vysokých teplôt. Zimy sú v týchto oblastiach dlhé a studené. Prímorská oblasť so stredomorskou klímou je typická horúcimi letami s občas až tropickými horúčavami a miernymi a daždivými zimami. Na poznávanie krajiny je ideálne obdobie jar a jeseň. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sarajeve, Trnovska 6, Sarajevo 710 00

Tel: +387 33716440
E-mail: emb.sarajevo@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania môžu cestovať a tranzitovať cez územie Bosny a Hercegoviny s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom vo forme identifikačnej karty. Na územie Bosny a Hercegoviny môžu občania SR vstúpiť a zdržiavať sa na ňom bez víz, ak dĺžka ich pobytu nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia. 

Colné predpisy

Colné predpisy pre bežné turistické cesty sú veľmi podobné naším (napr. na jednu dospelú osobu je limit na bezcolný dovoz „tvrdého“ alkoholu 1 liter, limit na bezcolný dovoz cigariet je 1 kartón). Dovozné obmedzenia existujú pre produkty mäsiarskeho charakteru, ktoré nie je možné dovážať do Bosny a Hercegoviny. Stále však trvá nejednotnosť vykonávania zákonných normatívov pre vývoz a dovoz tovarov v jednotlivých častiach krajiny.

Doprava

V prevádzke je jedno medzinárodné vlakové spojenie, ktoré by prípadne mohli slovenskí občania využiť, a to každodenne vlak Sarajevo – Budapešt - Sarajevo. Cesta je však, najmä zásluhou stavu železnice v Bosne a Hercegovine, dlhá a nepohodlná.

Letecké spojenie so zahraničím zabezpečujú letiská v Sarajeve, v Banja Luke a v Mostare.

Pre záujemcov o tranzit územím Bosny a Hercegoviny smerom k jadranskému pobrežiu odporúčame následné trasy:
Hraničný prechod Slavonski Brod a cesta č. 17-2 cez oblasť mesta Derventa na cestu č. M 17 cez mestá Doboj, Zenica, Sarajevo, Mostar až po hraničný prechod Metkovic, prípadne hraničný prechod Bosanski Šamac a cesta č. M 17 cez mestá Doboj, Zenica, Sarajevo, Mostar až po hraničný prechod Metkovic, alebo cez hraničný prechod Županja cestou č. M 18 cez mestá Orašje, Tuzla, Olovo, Sarajevo na cestu č. M 17 cez mesto Mostar až po hraničný prechod Metkovic.

Rizikovým faktorom je i množstvo mínových polí (celkovo zaberajú cca 4 percentá územia Bosny a Hercegoviny). Z tohoto dôvodu neodporúčame prípadným cestovateľom používanie lesných a poľných ciest a tzv. „skratiek“. Prevažná väčšina území s výskytom mín je riadne označená výstražnými značkami.

Tipy na výlety v Bosne a Hercegovine

  • šunka
    • Top

    Na celom Balkáne je veľkou pochúťkou mleté mäso s ryžou, ktoré sa vkladá do vínnych alebo kapustných listov. “Lonac” je dusené mäso so zeleninou. Lahôdkou je aj sušená šunka “pršut”. Typickým jedlom je aj “musaka” zapečené jahňacie mäso, baklažán a bešamel.

  • Mestečko Blagaj, kamenné domy a skalný masív. Bosna a Hercegovina. Foto: unsplash.com
    • Top

    Mestečko Blagaj je oázou pokoja a prírodnej harmónie. Leží na troch riekach a je miestom známym pre svoje bohaté kultúrne a historické dedičstvo a prírodné krásy. Jednou z hlavných atrakcií v Blagaji je Staré Mesto, ktoré bolo rodiskom bosnianskej kráľovnej Katariny Kosača-Kotromanić. Staré mesto tvorí veľká pevnosť s typickými stredovekými vežami. Z vrcholu Starého Mesta je krásny výhľad na rieku Buna a okolitú krajinu. S príchodom Osmanskej ríše boli v meste postavené ďalšie veže a z tohto obdobia pochádza viac ako 500 rokov stará mešita sultána Sulejmana. V Blagaji je prameň rieky Buna, ktorá je najväčším prameňom čistej a pitnej rieky v Európe, nachádza sa pod skalami vysokými niekoľko sto metrov. Blagaj je domovom asi 170 druhov vtákov a podnebie podporuje pestovanie stredomorských plodín, ako sú jahody, čerešne, hrozno, figy, broskyne, marhule, granátové jablká. V rieke Buna sa chová svetoznámy kalifornský pstruh, ktorý je tu špecialitou. Vedľa cesty je veľa obchodov, ktoré predávajú miestne produkty ako med, džem, sušené figy a čerstvé ovocie.

  • Konjic v Bosne a Hercegovine
    • Top

    Mesto Konjic vzniklo na obchodnej trase, ktorá spájala Sarajevo so Stredomorím. Prvé zmienky o meste sú zo 14. storočia. Významný je tu Starý most, ktorý prechádza ponad rieku Neretvu a patrí medzi typické osmanské stavby. Zároveň je najstarším v krajine.

  • jahňacie špeciality na Balkáne
    • Top

    Kuchyňa Bosny a Hercegoviny je ovplyvnená tureckou, gréckou a stredoeurópskou. Dominuje v nej zelenina a mäsové pokrmy. Najčastejšie je hovädzie a jahňacie mäso.

  • čevapčiči
    • Top

    Medzi obľúbený pokrm patrí “čevapčiči”, rolky grilovaného hovädzieho mäsa podávané so zeleninovou prílohou alebo v chlebe, “pljeskavica” placka z mletého mäsa, či “mešano”, čo sú rôzne druhy grilovaného mäsa.

  • grilovaný pstruh
    • Top

    Ani v tejto balkánskej kuchyni nechýbajú ryby. Najznámejší je grilovaný pstruh, ktorý sa najčastejšie podáva s chlebom, zeleninou a zemiakovým šalátom.

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie v Bosne a Hercegovine