New York

New York

"Veľké jablko"

Stiahnuť PDF

Americký New York je unikátny a mimoriadne inšpiratívny. Jeho označenie ako "Veľké jablko" sa považuje za akýsi pupok sveta. Mesto vyniká dokonalou esenciou sofistikovanosti a perfektne zvládnutého urbanizmu a to priamo medzi vysokými mrakodrapmi ako aj zelenými parkmi. Je to tiež miesto, kde si mnohí prišli splniť svoje sny. 

Zobraziť viac

Americký New York je unikátny a mimoriadne inšpiratívny. Jeho označenie ako "Veľké jablko" sa považuje za akýsi pupok sveta. Mesto vyniká dokonalou esenciou sofistikovanosti a perfektne zvládnutého urbanizmu a to priamo medzi vysokými mrakodrapmi ako aj zelenými parkmi. Je to tiež miesto, kde si mnohí prišli splniť svoje sny. 

lighted high-rise buildings during golden hourNew York. Foto: unsplash.com

Dovolenky v New Yorku

Nechajte sa jednoducho unášať "newyorským" prúdom v piatich mestských štvrtiach, kde vládne organizovaný chaos, noblesa a romantika. Na každom rohu vás bude udivovať nejaký kontrast. Viac ako 10 miliónové mesto si žije v usporiadanom štýle.

black and white street signDokonalé ulice v New Yorku. Foto: unsplalsh.com

Brooklyn je štvrťou umelcov a kľudnejšieho životného tempa a dosť ďaleko od mrakodrapov na Manhattane. Ten je však akými srdcom mesta. Celkom nové sídliská vyrástli v štvrti Queens a sú tiež domovom múzeí a rôznych svetových kuchýň. Aj keď sa síce štvrť Bronx považuje za neatraktívnu časť New Yorku, má svoje čaro a okrem toho, nikde vraj nevaria talianske špeciality lepšie ako práve tu na ulici Arthur. Vo štvrti Harlem zas pulzuje pravý afroamerický život. 

cars on road between high rise buildings during night timeQueens. Foto: unsplash.com

To najlepšie z architektúry vás ohromí keď navštívite nádražie Grand Central Terminal a to aj v prípade, ak nikam nebudete cestovať. Budova je klenotom mesta, ktorá sa budovala začiatkom 20. storočia. Oficiálne bola sprístupnená v roku 1913. V jej okolí stoja ďalšie honosné staviteľské klenoty ako Roosevelt Hotel alebo Waldorf Astoria. Zaujímavosťou nádražia je i to, že v roku 1947 tadiaľto prešlo 65 miliónov cestujúcich, čo bola vtedy skoro polovica obyvateľov USA. Aj keď postupne stanica strácala svoj lesk, Jackie Onassis sa postarala o jej záchranu. 

Grand Central Station, New YorkGrand Central Terminal. Foto: unsplash.com

Originálna mestská promenáda High Line je obľúbená pešia zóna všetkých Newyorčanov. Kedysi tvorila železničné spojenie medzi továrňami a skladmi. Akoby mávnutím čarovného prútika je z nej príjemná promenáda s lavičkami, fontánami, zelených plôch, kam sa dostanete po schodoch z nižšie položených ulíc. 

gray and brown concrete high-rise buildingHigh Line. Foto: unsplash.com

Ak sa chcete započúvať do hlasného koncertu, ktorý vydáva 20 tonový najväčší zvon na svete, zájdite si do kostola Riverside Church. Kostol hostil aj známe osobnosti, ktoré tu predniesli svoje prejavy, ako Nelson Mandela, Martin Luther King Jr. Pri zvonici je park Sakura s pravidelne usporiadaním stromov, ktorý pôsobí elegantným francúzskym dojmom. Krásny je aj počas jesene a v zime. V zimných mesiacoch je zas zážitkom si zakorčuľovať priamo pred Rockefellerovým centrom. 

people ice skating on field surrounded by high-rise buildingsNewyorské ľadové kráľovstvo. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Central Park

Hoci veľká časť „pľúc New Yorku“ vyzerá ako práca prírody, skutočnosť je iná. Ide teda o umelo vytvorený park s množstvom trávnatých plôch, chodníkov a detských ihrísk. Nájdeme tu aj umelé jazerá a dva štadióny na korčuľovanie. Obľubovaný je aj pozorovateľmi vtákov, ktoré tu majú svoju oázu pri migrovaní. Možností teda ponúka táto zelená pozdĺžna plocha s rozlohou takmer 3,5 km² neúrekom. Najviac ožíva predovšetkým cez víkendy po 19. hodine, kedy je zastavená automobilová doprava a nahrádzajú ju húfy cyklistov, korčuliarov a bežcov.

New York Central ParkCentral Park. Foto: unsplash.com

Time Square

Len málo ľudí ešte nepočulo o dopravnom uzle New Yorku umiestneného na strednom Manhattane. Hlavná križovatka mesta, ktoré nikdy nespí, dokonalo zachytáva výstižný popis celej metropoly a často býva nazývanou aj „križovatkou sveta“. Times Square je obľúbenou turistickou zastávkou, nepretržito vysvietenou nespočetným množstvom reklamných pútačov. Ročne sem zavíta až 50 miliónov návštevníkov, pričom veľká časť z nich sa rozhodne osláviť na tomto mieste príchod nového roka.

Time Square. Foto: unsplash.com

Broadway

Neďaleko neutíchajúceho Times Square vyrástla ulica, ktorá mu svojou rušnosťou môže bezpodmienečne konkurovať. Nachádza sa tu totiž jedno z hlavných kultúrnych centier – Broadway, ktorý je zaplnený viac ako štyridsiatimi profesionálnymi divadlami. Ak teda túžite vidieť najznámejšie, prevažne muzikálové tituly ako sú Fantóm opery, Hello, Dolly, Leví kráľ alebo Mačky, práve tu sa naskytá jedinečná príležitosť zažiť veľkoleposť americkej scény.

New York Time SquareNeutíchajúci ruch v New Yorských uliciach. Foto: unsplash.com

SoHo

Kedysi prázdne priemyselné ulice jednej z častí ostrova Manhattan dnes ponúkajú nekonečné možnosti trávenia času „na úrovni“. Drahé butiky, preslávené bary, kaviarne a rozličné galérie, to je to, čo môžete zažiť na každom kroku. Duch pôvodnej „The South Houston Industrial Area“, teda industriálnej časti v južnom Houstone, už cítiť len minimálne. Odráža sa najmä v historickej oblasti, ktorá si zachovala pôvodnú architektúru. Väčšina z 250 newyorských budov, v ktorých bola hlavným stavebným prvkom liatina, sa totiž nachádza práve tu.

red and green store front during daytimeSoHo. Foto: unsplash.com

Little Italy

Rovnako ako Chinatown, aj jej južný sused ponúka možnosť vytrhnúť sa nachvíľu z amerického ruchu a ukryť sa, tentoraz do ulíc nasýtených Talianskom. V štvrti ohraničenej Canal Street a East Houston Street žije okolo stotisíc obyvateľov s talianskym pôvodom. Niektorí z nich si tu otvorili obchodíky a reštaurácie, na aké boli zvyknutí aj vo svojej domovine. Vďaka tomu táto oblasť získala jedinečný a svojrázny nádych, ktorý sa nedá nezažiť.

people walking on streetsLittle Italy v New Yorku. Foto: unsplash.com

Chinatown

Jedno z najľudnatejších miest planéty v sebe spája množstvo najrozmanitejších kultúr sveta. Medzi ne patrí aj tá čínska, ktorá tu má pomerne výrazné a významné zastúpenie – čo sa prejavuje najmä v štvrti trvalo obývanej približne 100tisíc ľuďmi s ázijským pôvodom. Zaujímavé je, že táto mestská časť začala vznikať už v polke 19. storočia, keď na jej území obchodník Ah Ken začal predávať cigary. Odvtedy sa na tomto mieste rozmohlo nie len obchodovanie, ale presadila sa tu aj pravá východná atmosféra. Budovy sú pokryté typickými, zdobenými strechami a návštevníci môžu zažiť pocit ruchu v ozajstnom čínskom prostredí.

people walking on street with balloons on the street during daytimeChinatown v New Yorku. Foto: unsplash.com

Battery Park

Tento park dostal svoje meno podľa delostreleckej batérii, ktorá tu v rôznych obdobiach mala svoje stanovisko, aby Holanďania a Briti ochránili prístav. Dnes je miestom rozličných podujatí a javiskom pouličných hudobníkov, akrobatov, živých sôch a predavačov dáždnikov a „pravých rolexiek“. Na jeho konci sa nachádza aj jeden z množstva pamätníkov v meste – tento je určený spomienke na obete AIDS.

aerial view of city buildings near body of water during daytimeBattery Park. Foto: unsplash.com

Wall Street

Centrum svetového finančníctva, známe z novín aj filmov, je jedným z hlavných symbolov „veľkého jablka“. Pôsobiť v najdôležitejšej budove na tejto ulici, v Newyorskej burze cenných papierov, je snom nejedného finančníka zo širokého okolia. Každý pracovný deň tu menia majiteľov akcie v hodnote cca 35 miliárd dolárov a dejú sa tu tie najvýznamnejšie obchody s nimi. Zakúste obchodnú atmosféru úzkej uličky a prezrite si nie len architektúru tohto dôležitého miesta, ale aj sochu G. Washingtona na schodoch pred budovou burzy. Tá tu bola postavená ako pripomienka miesta, kde prvý prezident USA zložil svoju prísahu.

black statue of a womanWall Street. Foto: unsplalsh.com

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Metropolitan Museum of Art, USA

Kultúra

Metropolitan Museum of Art

Najväčšie múzeum v USA, založené v roku 1870 a sídliace na rohu Central Parku, je zároveň najnavštevovanejším na svete. Niet sa čomu diviť, stála expozícia obsahuje viac ako 2 milióny umeleckých diel, rozdelených do 17 častí. Sú tu kúsky od staroveku až po dnes, domovské krajiny ktorých sa rozliehajú po celom svete. Súčasťou výstavných siení sú aj rôzne kolekcie hudobných nástrojov, kostýmov, podobne ako aj antických zbraní a štítov.

Brooklyn Bridge, USA

Iné atrakcie

Brooklyn Bridge

Metropolitný New York sa rozprestiera na niekoľkých ostrovoch a len jedna jeho časť leží na pevnine – Bronx. Všetky ostatné sú medzi sebou poprepájané mostmi a niekoľkoprúdovými cestami. Prvým z nich bol Brooklyn Bridge, ktorý spojil Brooklyn s Manhattanom. V čase jeho slávnostného otvorenia to bol najväčší zavesený most na oceľových lanách. Odvtedy sa stal symbolom panorámy mesta a od roku 1964 patrí medzi národné historické pamiatky.

Socha slobody, USA

História

Socha slobody

Socha slobody pripomína priateľstvo a pomoc, ktorú Francúzsko poskytlo americkým osadníkom v ich boji za nezávislosť od Británie začiatkom roku 1776. Stojí na ostrovčeku pred New Yorkom a pravou rukou držiacou fakľu nad hlavou víta všetkých prichádzajúcich od oceánu už od roku 1886. Váži až neuveriteľných 205 ton a spolu s podstavcom je vysoká 93 metrov. Významné sú najmä dosky s nápisom JULY IV MDCCLXXVI, ktoré drží v ruke, pretože symbolizujú vyhlásenie americkej nezávislosti v tento deň. Zaujímavé je, že má aj svoju mladšiu a menšiu sestru v Paríži, ktorá má pripomínať jej francúzsky pôvod.

Rockefeller Center, USA

Iné atrakcie

Rockefeller Center

Pôvodné centrum bolo sídlom Radio City. Postaviť ho nechal obchodník John D. Rockefeller počas Veľkej krízy v 30. rokoch. Oficiálne bolo otvorené v roku 1933 a získalo si každodenne tisícky návštevníkov. Je komplexom devätnástich komerčných budov a ešte stále je jeden z najväčších vo vlastníctve súkromníkov. Od roku 1988 patrí medzi národné historické pamiatky a je dlhodobo obľúbený aj počas adventného obdobia. Vtedy sa tu už tradične otvára ľadové klzisko a slávnostne rozsvecuje obrovský vianočný stromček.

Empire State Building, USA

HistóriaIné atrakcie

Empire State Building

Jeden z najznámejších mrakodrapov, ktorý svojimi 381 metrami predbehol aj dovtedy najvyššiu Chrysler Building, bol dostavaný v roku 1931. Navrhnutý bol v štýle Art deco a jeho múry siahajú ešte takmer 17 metrov pod úroveň terénu. Svoje meno dostala vďaka Georgeovi Washingtonovi, prvému americkému prezidentovi. Architekta W. F. Lamba totiž inšpirovali práve jeho výroky o štáte New York, ktorý s obľubou prezýval „Empire State“.

Flatiron Building, USA

HistóriaIné atrakcie

Flatiron Building

Patrí medzi najstaršie a najvyššie mrakodrapy, a predsa sa jej nepodarilo dosiahnuť ani jedno „naj“. No aj napriek tomu stojí za to navštíviť ju a obzrieť si zblízka jej neobyčajnú architektúru. Svojim tvarom totiž pripomína žehličku a čo je najzaujímavejšie, v svojom najužšom bode má len dva metre. Dokonale tak zapĺňa rohový priestor priľahlých ulíc. Je tiež jednou z prvých budov s oceľovou konštrukciou, vďaka čomu mohla aj pri svojom neobyčajnom pôdoryse dosiahnuť výšku až 87 metrov. Zaujímavá je aj svojou fasádou z terakoty a rozdelením do troch horizontálnych časti podobne ako antické stĺpy.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Prírodovedecké múzeum

Už len samotná monumentálna budova múzea Natural Histroy z exteriéru pôsobí veľkoryso. Aj v interiéri na vás čakajú rozsiahle expozície, kde sa zoznámite s kúzelným svetom prírody. Sú tu vystavené svetové unikáty, ako 21 000 karátový topás Brazílska princezná, dlhé cédrové kanoe, meteorit o váhe 34 ton, či sálu s dinosaurami alebo obrovskú kostru Tyrannosaura rexa. Múzeum pre deti pripravuje Noc v múzeu, kde si deti môžu vyskúšať cestu odvahy s baterkou v ruke. 

selective photography of t-rex statueAmerican Museum of Natural History. Foto: unsplash.com

Za zábavou do Central Parku

S deťmi sa oplatí zájsť aj do Central Parku, kde sú kolotoče či zoo. Príjemné prechádzky parkom im môžete spestriť pri jazierkach. 

white concrete building near body of water during daytimeCentral Park. Foto: unsplash.com

South Street Seaport Museum

Výborný tip pre deti je návšteva flotily v námornom múzeu, pričom sa na niektorej z nich môžete vydať aj na samotnú plavbu po zálive. Nájdete tu vystavené plachetnice, parníky, ktoré sa tu kedysi plavili. Nachádza sa tu veľká plachetnica Peking z roku 1911, či majáková loď Ambrose, čo strážila vody tunajšieho zálivu. 

city skyline across body of water during daytimeNewyorské vody. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Gastronómia

USA je krajina nekonečných možností a aj samotný New York ponúka nekonečné stravovacie možnosti. Reštaurácií je tu na každom kroku, pričom je niekedy aj ťažko vyberať. Zaujímavé sú aj typické pouličné stánky, v ktorých kúpite hotdog, hamburger, palacinky. New York vám tak ponúka kuchyňu na akú si len pomyslíte. 

Výborné pekárstvo je City Bakery, kde je výborný ázijský šalát so šafránovou ryžou, praclíky, croissanty či lahodná horúca čokoláda. Vychýernú a ojedinelú artičokovú pizzu si môžete vychutnať v reštaurácii Artichoke Basille´s. Alebo nejakú zaujímavú artičokovú špecialitu.

filled round white plate on black surfaceArtičoky. Foto: unsplash.com

Ak vás lákajú kórejské špeciality, skúste marinované hovädzie "galbi", alebo krevety "saeoo gae", ktoré nájdete v nikdy nespiacej kórejskej štvrti Korea Town. Jedlo sa pripravuje priamo pri stole grilovaním na ohni. Ako prílohu si môžete zvoliť ryžu "bibimbop" alebo rezance "bi bim naeng myun". Lahodné knedlíky skúste zas v Mandoo Bar. Ku jedlu sa podáva aj pálenka "sodžu", ktorá pripomína vodku. Po dokonalom jedle, vám nič nebude brániť v tradičnom karaoke. 

multiple dishes field bowls on table. Kórejské špeciality. Foto: unsplash.com

Ak vás láka africká kuchyňa, kde sa podáva šťavnaté jahňacie, či ryby s hnedou ryžou a zeleninou s cesnakom vyskúšajte napríklad reštauráciu Little Senegal, ktorá bola vôbec prvá svojho druhu v New Yorku. Nielen pre zaujímavosť ale aj výborné chute sa oplatí ochutnať černošskú kuchyňu v reštaurácii Sylvia´s, kde výborne chutí kura s lievancami a južanské omáčky. 

cooked food on white ceramic plateLahodné kura. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Zábava

Macy´s

V meste obchodu a neutíchajúceho ruchu by bolo hriechom nenavštíviť najväčšie nákupné centrum na svete, sídliace na rušnom Herald Square. Macy’s bolo pritom založené už v roku 1858 a odvtedy sa rozšírilo až na 728 pobočiek po celých Spojených štátoch. Stráviť sa tu dá nespočetné množstvo času a nájdete tu doslova všetko – dokonca za prijateľné ceny. Ak teda túžite po pravých amerických nákupoch, neváhajte ani chvíľu a naplno si vychutnajte ruch tohto neobyčajného obchodného domu.

aerial photography of buildingsBudova Macy´s v New Yorku. Foto: unsplash.com

Nočný život v Meatpacking District

Kedysi bola štvrť Meatpacking plná mäsa, baliarní, gay klubov a drog. Akoby mávnutím čarovného prútika sa zmenila na výkladnú skriňu "horných desaťtisíc". Nájdete tu ulice s fantastickými butikmi a slávny hotel Standard na promenáde High Line. Na 18. poschodí je bar Boom Boom odkiaľ sa vám večer naskytne fantastický pohľad na mesto a rieku Hudson. Romantiku si zas môžete užiť v talianskej reštaurácii Monte´s. V reštaurácii Pastis si okrem výborného jedla užijete i francúzsky šarm. 

cars parked in front of brown building during daytimeMeatpacking District. Foto: unsplash.com

Hudson River Park

Skoro 9 km dlhá príjemná promenáda Hudson River Park je miestom relaxu, oddychu ale aj aktívneho vyžitia. Nájdete tu parky, cyklocesty, tenisové kurty, ihriská, zajazdiť si môžete na kajaku či dokonca zaloviť ryby. Mólo Pier 45 je príjemným miestom, kde vás čaká otvorený priestor a krásny západ slnka. 

brown wooden bench near body of water during daytimeHudson River Park. Foto: unsplash.com

Central Park žije nielen v lete ale aj v zime, kedy tu vyrastie ľadové kráľovstvo, ktoré milujú nielen jeho obyvatelia ale aj návštevníci. 

group of people skating on iceĽadová plocha v Central Parku. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Greenwich Village

Ulica Greenwich Village bola v minulosti príliš "vykričaná" aby bola pre newyorskú smotánku čímsi zaujímavá. Ako však roky plynuli a mesto sa začalo modernizovať aj do tejto štvrti zavial noblesný vietor. Dnes je plné luxusných obchodov ako Stella McCartney, Alexander McQueena, Coach, Ralph Lauren, Marc Jacobs a iných svetových značiek. Šarmantné obchody tu mnohým dámam nedajú spávať.

Bold Hatmak storeŠarm v Greenwich Village. Foto: unsplash.com

Sladký dezert zo seriálu Sex v meste

Slávna filmová cukráreň Magnolia Bakery sa zapísala do sveta cez seriál Sex v meste. Legendárne košíčky "cupcakes" sa stali neuveriteľne obľúbené. Nechajte sa tu zlákať aj na "banana cream pie" alebo "icebox cake".

baked cupcakeSladký košíček z Magnolia Bakery. Foto: unsplash.com

Ulica Bowery

Ak vás láka zažiť atmosféru aká panovala v New Yorku v 19. storočí, zájdite na ulicu Bowery. Kedysi mala otrasnú povesť, ale dnes tu nájdete kvalitné hotely a reštaurácie. Ak by ste chceli osláviť narodeniny s noblesou, vyskúšajte tak hotel Bowery, kde oslavovali Marc Anthony či Ashton Kutcher. 

grayscale photography of man walking upstairsČaro v Bowery. Foto: unsplash.com

Park Washington Square

Veľmi príjemný park, ktorý sa podarilo upraviť za 16 mi. dolárov je obľúbeným miestom na obed pre študentov z neďalekej univerzity New York. Ak budete mať šťastie na dobré počasie, narazíte tu na palacinkový stánok, kde ponúkajú fantastické palacinky "dosa" a to v čase od 11. do 16. hod. Nájdete tu i fontánu ,v okolí ktorej sa často spieva a tiež sa tu konajú aj koncerty. 

people sitting on blue and red outdoor lounge chair during daytimePestré námestie Park Washington. Foto: unsplash.com

Kníhkupectvo Three Lives alebo Strand

Ak milujete knihy zájdite si do kníhkupectva Three Lives. A ak ste romantická duša, do tohto miesta sa určite zamilujete. Je to knižný raj, kde nájdete všetko možné i nemožné. Asi 18 miliónov kníh ukrýva kníhkupectvo Strand a patrí medzi najväčšie v USA. 

brown and white wooden shelfKníhkupectvo Strand. Foto: unsplash.com

St Luke´s Gardens

Aj uprostred rušného New Yorku je malý raj, park St Luke´s Gardens pretkaný mnohými chodníkmi, kde môžete pozorovať motýle a započúvať sa do vtáčieho spevu. Je to jedinečný park, kde svieža zeleň dotvára pokojnú atmosféru. Pri parku sa nachádza aj kostol sv. Lukáša z 19. storočia, ktorý patrí medzi najstaršie v New Yorku. 

brown butterfly on pink flowerMotýlí raj. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: federatívna republika

Rozloha a populácia: 783 km2
10 mil. obyvateľov

Jazyky: anglický 

Náboženstvo: kresťanstvo a iné náboženstvá

Mena: americký dolár

Kurz: 1€ = 1.0541USD

Časový posun: -7h

Klimatický diagram

Zobraziť viac

Kedy vycestovať

Všeobecne je počasie dosť premenlivé. Letá (máj- september) sú pomerne teplé. 
Negatívne ovplyvniť cestovanie môžu tiež snehové búrky, či dažďové búrky. Ideálne je vhodná na poznávanie New Yorku jar a jeseň. Zážitokom sú však aj Vianoce alebo Nový rok v New Yorku. 

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne do New Yorku trvá priamy let cca 8 hodín.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone, 3523 International Court NW, Washington D.C., 20008

Tel: +1 2022371054, +1 202 361 6298 (v núdzových prípadoch)
Email: emb.washington@mzv.sk

Víza a doklady

Na vstup sa vyžaduje platný cestovný pas a vyplniť online formulár ESTA.

Colné predpisy

Spojené štáty americké sú krajinou s otvorenou ekonomikou a zvýšenou vládnou reguláciou dovozu po teroristických útokoch na USA Okrem cla, ktoré je vyrubované podľa HS colného sadzobníka USA, sa uplatňujú aj prísne obchodno-technické predpisy pri dovoze potravinárskych výrobkov, niektorých liekov, zvierat a živočíšnych produktov, zbraní a munície, ovocia, zeleniny, orechov, mäsa a mäsových výrobkov, mlieka a mliečnych výrobkov, rastlín a tovarov rastlinného pôvodu, hydiny a hydinových výrobkov, ropy a ropných výrobkov. Niektoré kategórie vyššie uvedených tovarov môžu byť pri dovoze úplne zakázané.

Doprava

Veľmi dobré je pokrytie MHD v New Yorku, kde funguje rozsiahla sieť liniek metra a autobusov, ale aj lodí, ktoré spájajú jednotlivé ostrovy v meste.

Sviatky

17.03.   Deň sv. Patrika
25.05.   Memorial Day
04.07.   Deň nezávislosti
07.09.   Deň práce
26.11.   Deň vďakyvzdania

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR