Lotyšsko

Lotyšsko

Starobylý baltský národ žijúci tradíciami

Stiahnuť PDF

Kartografi hovoria o Lotyšsku, že je "malá, plochá a mokrá plnka v sendviči tvorenom zo susedných štátov". Jeho rozloha je viac ako 64. tisíc km2 a krajinu obýva cez 1,8 mil. obyvateľov. Najvyšší vrch dosahuje 311 m. Lotyšsko je prostrednou z troch pobaltských krajín. Hraničí so štyrmi štátmi a to s Litvou, Bieloruskom, Ruskom a Estónskom. Na západe ho obmýva Baltské more.

canoes docked in front of white and green housePodmanivé Lotyšsko. Foto: unsplash.com

 

Dovolenky v Lotyšsku


Hlavné a zároveň najznámejšie mesto Lotyšska je jednoznačne Riga. Medzi najväčšie zaujímavosti patrí určite to, že Lotyši miluj hudbu a odmala dostávajú hudobné nástroje. Pre Lotyšsko sú tým pádom typické rôzne hudobné festivaly. Niektoré hudobné festivaly sa dokonca konajú len v Lotyšsku. Ich piesne sa spievajú väčšinou v ich národnom jazyku, ktorému len ťažko porozumieť.

aerial view of city buildings during daytimeRiga. Foto: unsplash.com

Na svoju rozlohu a geografickú polohu je "prechodným" štátom medzi pobaltskými krajinami. Povrch krajiny bol vytvorený ľadovou pokrývkou, čo sa ťahá do Škandinávie. Piesočné pobrežie Rižského zálivu zasahuje do vnútrozemia pomerne hlboko. 40% povrchu pokrývajú lesy. Na východe krajiny sú jazerá, močiare a mokrade. Podnebie je mierne chladné a záliv počas zimy aj zamŕza. 

road between treesLotyšská príroda. Foto: unsplash.com

Rieka Gauja je najvýznamnejšia rieka v Lotyšsku s dĺžkou 460 km. Pramení vo Vidzemskej vrchovine v centrálnej časti krajiny. Tečie najskôr na sever, kde tvorí časť hranice s Estónskom a potom sa stáča na juh a na západe ústi do Baltského mora. Rieka sa veľmi krúti po celom svojom toku, a s tým sa spája povesť, že koryto rieky vymietla svojim chvostom líška, ktorá naháňala zajaca. 

green trees on brown field during daytimeRieka Gauja. Foto: unsplash.com

Pobrežie pri Baltskom mori je rozmanité tiahnuce sa až 500 km. Je posiate bielymi pieskovými plážami, ktoré v lete lákajú na kúpanie. Tvoria ho tiež staré obydlia, ktoré tu kedysi postavili pôvodní obyvatelia. Pekné je pobrežie v Jurkalne, či v Kolkasrags, kde sa vlny Baltického mora zrážajú spolu s Rižským zálivom alebo pobrežné lúky pri Ainaži na pozorovanie vtáctva.

aerial photograph of road beside seaAinažu. Foto: unsplash.com

Veľa pláží je ocenené Modrou vlajkou, čo značí čistotu ako aj vhodné vybavenie. Pobrežie v Kaltene, Tuja a Oviši je kamenisté. Vyskytuje sa tu aj baltské zlato – teda jantár. Malé pobrežné rybárske mestečká sa stále venujú lovom rýb a ich spracovaniu. Zaujímavú vojenskú históriu ponúka prístav v Liegaji, kde od 19. storočia bola cárska základňa. Dnes sa tu nachádza múzeum.

brown sand beside body of water at daytimeLotyšské pláže. Foto: unsplash.com

Letgale sa nazýva aj „krajinou modrých jazier“, ktorých sa v tejto oblasti nachádza viac ako 1000. Mnohé z nich sú obklopené lesmi, tak ako jazerko Velnezers s čistou zeleno modrou vodou, známe aj ako Čertokos, ktoré leží 12 km od Aglony.

Velnezers (Čertoks)
Jazero Velnezers. Foto: latviatravel

Na pobreží Liv sú roztrúsené rybárske dediny, vrátane Kolky, od brehoch Kurzeme, od Melnsils po Luznu. Livónci sú malou a najzápadnejšou skupinou ugrofínskych národov žijúcich pri Baltskom mori. Majú svoju kultúru a tradície. Na brehoch Kurzeme sú prístaviská lodí, sklady sietí, staré budovy z 18. storočia. Nájdete tu výstavy tradičných a starých predmetov. Dobre tu funguje aj vidiecky turizmus.

leafless tree on brown grass field under white cloudsKurzeme. Foto: unsplash.com

 

Top lokality

Gauja

Národný park Gauja je najväčším národným parkom v Lotyšsku. Pre národný park je charakteristická biologická rozmanitosť. Môžete tu vidieť rôzne skalné výstupy, pramene či malebnú krajinku. Dominantnou pamiatkou tohto územia je údolie rieky Gauja. Údolie je chránené a zároveň je možné hovyužiť na prírodné a kultúrne dejiny cestovného ruchu, ako aj na zdravú rekreáciu. Prírodné rezervácie zaberajú pomerne malú, ale zároveň veľmi cennú časť parku a návštevy turistov sú v týchto oblastiach prísne zakázané.

bird's eye photography of forestGauja. Foto: unsplash.com

Palác Rundale a krásne záhrady 

Rundale leží uprostred úrodnej Zemgalskej nížiny na juhu Lotyšska. Väčšina interiérových dekorácií vznikla v druhej polovici 18. storočia, keď v paláci pôsobil berlínsky Sochár Graff a talianski maliari Martini a Zucchi. Pre verejnosť sú sprístupnené reprezentačné miestnosti – Pozlátená sála, Biela sála a Veľká galéria a apartmány. Palác zdobí park vo francúzskom štýle s ružovou záhradou a fontánou. Park spolu s palácom navrhol Rastrelli, ktorý tu vytvoril aj zložité bludisko uličiek, križovatiek a pergol. Ružová záhrada odráža históriu pestovania ruží v Európe od začiatku 18. storočia.

Rundale palace
Palác Rundale. Foto: latviatravel

Ligatne

Ligatne, ktoré leží v národnom parku Gauja je hodinu jazdy od hlavného mesta Riga. V krásnom zelenom prostredí môžete po náučných chodníkoch, ktoré majú dĺžku viac ako 5 km pozorovať lotyšskú faunu a flóru. Rezervácia bola zariadená v roku 1975 na ochranu zvierat. Dnes tu žijú medvede, rysy, losy, jelene a zubry. Preteká tadiaľto aj rieka Gauja a jej údolie je známe geologickými útvarmi, jaskyňami a pieskovcovým kaňonom Fern Glen s papradím. V okolitých skalách sa nachádzajú aj otvory, ktoré slúžili ako pivnice a obydlia. Obec Ligatne bola postavená v 19. storočí v blízkosti papierní. Pri Ligatne sa nachádza aj sovietsky protiatómový bunker, o ktorom miestni obyvatelia ani netušili. Dnes je zaujímavou turistickou atrakciou.

Image
Ligatne. Foto: depositphotos.com

Biosférická rezervácia Vidzeme

Biosférická rezervácia Vidzeme je jediná v Lotyšsku. Pokrýva 60 km pobrežie Vidzeme v Rižskom zálive a široké územie regiónu Severné Vidzeme. Vyznačuje sa aj veľkou oblasťou rašelinísk. Je jediným osobitne chráneným prírodným územím svojho druhu v krajine s rozlohou 457 000 ha pôdy  16 750 ha mora. Zriadená bola v roku 1997 a aj v ten istý rok sa dostala na zoznam UNESCO.

Skanaiskalns cliff and the Salaca River with boaters
Vidzeme. Foto: latviatravel

Cēsis a podmanivé okolie

Mesto Cēsis má viac ako 800 ročnú históriu a je jedným z najzachovalejších stredovekých miest v Pobaltí. V srdci mesta stojí stredoveký hrad, zrúcaniny hradu Livón a niekoľko krásnych parkov. Vznik mesta je spojený so stredovekým hradom, okolo ktorého sa v 13. storočí začalo stavať aj mesto. V priebehu storočí hrad zdieľal svoj osud spolu s mestom v bitkách s ruskými, poľskými a švédskymi jednotkami. Dnešnú podobu získal po prestavbe a rozšíreniu začiatkom 16. storočia. Návštevníkov priťahuje svojím romantickým šarmom stredovekej architektúry. Len 10 km od mesta leží Ungurmuiža, čo je jediný drevený kaštieľ v Lotyšsku.

Cēsu viduslaiku pils
Cēsis. Foto: latviatravel

Kuldiga

Kuldiga je najromantickejšie mesto v Lotyšsku a pozoruhodné v každom ročnom období a láka na malebné prechádzky cez dobre udržiavané turistické chodníky na oboch brehoch rieky Venta. Upravené mestské prostredie a príjemná atmosféra je tu jedinečná. Mestu sa zvykne hovoriť „Severské Benátky“ vďaka vode, ktorá tu preteká a bohatej historickej architektúre. Kuldiga je známa aj pre najširšie európske vodopády.

white and brown house near green trees during daytimeKuldiga. Foto: unsplash.com

Najširšie vodopády Európy Ventas Rumba v Kuldige majú šírku, ktorá dosahuje až 250 metrov. Zároveň však patria i ku najnižším vodopádom sveta, pretože sú vysoké len 1,8 metra a na jar dosahujú až 2,2 metra. Túto prírodnú krásu nájdete približne 150 kilometrov od hlavného mesta Lotyšska, Rigy. V lete vám tu dokonca miestne ryby spravia vodnú šou, pretože vyskakujú von z vody. Miestnymi druhmi rýb, z ktorých sa radujú najmä rybári sú lososy a jesetery.

river between trees during daytimeVodopády Ventas Rumba. Foto: unsplash.com

Neďaleko mesta sa nachádzajú 2 km dlhé podzemné labyrinty jaskýň Riežupe, čo je najväčší jaskynný systém v Lotyšsku. Je tu aj Jaskyňa lásky, kde vraj kvety zanechané novomanželmi vydržia celé mesiace aj napriek tomu, že nemajú vodu.

Riežupe. Foto: latviatravel

Hlavné mesto

Riga

Hlavné a zároveň najväčšie mesto Lotyšska sa rozprestiera na 30 405 hektároch a je centrom kultúry, vzdelávania a politiky. Historické centrum Rigy je dokonca zapísané na zozname UNESCO, takže máte zaručene postarané o rôzne kultúrne zážitky. Architektútra tohto mesta je porovnateľná s architektúrou Viedne alebo Barcelony. Riga má množstvo pamiatok, no medzi najväčšie lákadlá jednoznačne patrí Evanjelická katedrála alebo tzv. Prašná veža. Prašná veža je jediná zachovalá veža z mestských hradieb a v tejto veži sídli Lotyšské vojenské múzeum. 

Image
Riga. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Radničné námestie v Rige

História

Radničné námestie v Rige

Hlavné mesto Lotyšska sa zrodilo na strategickom mieste rieky Daugavy a v zálive v Baltickom mori. Vzniká v 13. storočí. Riga ako mesto vyniká svojou mestskou architektúrou a právom sa považuje za klenot Pobaltia. O tom svedčí aj samotné Radničné námestie. To bolo kedysi trhoviskom aj popraviskom. Pri jeho návšteve evokuje pocit obdivu a vzrušenia z toľkej nádhery. Námestiu dominuje 3,5 metrov vysoká socha sv. Rolanda, ktorý drží v ruke meč a štít. Obľúbená postava v dejinách, čo bol zároveň aj hrdina umrel mučeníckou smrťou v 8. storočí. Pôvodná socha sv. Rolanda, ktorá bola poškodená v čase vojny bola uložená do kostola sv. Petra. Pôvodnú Rižskú radnicu zničenú počas vojny nahradila celkom nová z roku 2003. Je jej presnou kópiou.

Dom Čiernohlavcov v rige

HistóriaIné atrakcie

Dom Čiernohlavcov

Snáď najznámejšia budova celej Rigy je Dom Čiernohlavcov, ktorý stojí na Radničnom námestí. Budova z 14. storočia slúžila spoločenstvu kupcov, ktorí pomenovanie Čiernohlavci získali tým, že nosili čierne klobúky. Budova je nádhernou ukážkou baltskej gotiky ako aj štýlu holandskej renesancie z obdobia 17. storočia. Priečelie zdobia sochy Neptúna, Merkura, Mieru a Jednoty, ako aj znaky štyroch dôležitých obchodných miest, Rigy, Hamburgu, Brém a Lübecku. V čase 2. sv. vojny bola budova zničená. Avšak bola obnovená podľa pôvodnej podoby a to v roku 2001, keď Riga slávila 800 rokov od svojho založenia.

Ulica Alberta, Lotyšsko

HistóriaKultúra

Ulica Alberta

Ulica Alberta je v súčasnosti považovaná za secesný skvost v meste Riga, pretože je plná nádherných secesných historických stavieb. Kedysi bola považovaná za ulicu architektonickej hanby, no neskôr na nej boli postavené budovy, ktoré môžete vidieť i dnes. Stavby boli postavené vo veľmi krátkom čase, trvalo to totiž len sedem rokov. Dnes je dokonca osem budov na ulici Alberta považovaných za národné bohatstvo. Podľa legendy bola Riga založená biskupom Albertom a preto je táto nádherná ulica pomenovaná po ňom.

Múzeum okupácie v rige

HistóriaIné atrakcie

Múzeum okupácie

Múzeum okupácie sa nachádza na Radničnom námestí, ktoré je od 13. storočia tepnou Rigy. Keďže mnoho budov tu bolo v čase 2. sv. vojny zničených, väčšinu nahradili nové. V čase ZSSR sa námestie nazývalo Lotyšských strelcov, a tak na ich pamiatku tu bola postavená budova Múzeum strelcov v štýle chladného socialistického štýlu. V roku 1993 tu bolo zriadené Múzeum okupácie. To dokumentuje okupáciu Rusov nad Lotyšskom v čase od roku 1941 do 1991.

Hrad turaida v lottyšsku

História

Turaida

Stredoveký hrad Turaida ležiaci v blízkosti Siguldy pri rieke Gauja sa zaraďuje medzi najnavštevovanejšie miesta v Lotyšsku zároveň aj s národným parkom Gauja. Pôvodne na tomto mieste stála drevená pevnosť. Hrad od 13. storočia sa stáva dôležitým administratívnym a vojenským centrom. V priebehu nasledujúcich storočí sa hrad postupne rozširoval. V 18. storočí blesk zasiahol sklad s pušný prachom, čo malo za následok poškodenie hradu a následne jeho chátranie. Od 20. storočia sa hrad rekonštruuje. Dominantou hradného areálu je obranná 40 m vysoká veža z nepálených červených tehál. Hrúbka muriva je až 6,5 m. Súčasťou hradu je aj múzeum, ktoré poukazuje na jeho históriu. V parku sú vystavené žulové sochy symbolizujúce lásku, krajinu a  prírodu. Lotyšskú ľudovú architektúru môžete obdivovať aj na drevenom kostolíku z 18. storočia v blízkosti hradného areálu alebo v podhradí.

Aglona, Lotyšsko

HistóriaKultúra

Aglona

V Aglone sú významné najmä dve miesta a to bazilika Nanebovzatia Panny Márie a Múzeum chlebu. V netradičnom múzeu návštevníkov čaká hostiteľka múzea oblečená do tradičného latgálskeho kroja, spieva latgálske piesne a víta turistov latgálskym pozdravom. Múzeom sa šíri vôňa čerstvého chleba. Návštevníci môžu ochutnať obilné zrná, z ktorých sa neskôr bude robiť chlieb či vyskúšať si otáčanie ručného mlynu. V Aglone je však najväčším lákadlom bazilika Nanebovzatia Panny Márie.

Stiahnuť PDF

Pláže

Jurmala

Jedna z najobľúbenejších pláží je Majori, ktorá leží len 30 min od Rigy. Je dlhá viac ako 20 km s bielym pieskom, je tiež dobre upravená a vhodná na opaľovanie a kúpanie.

Jūrmalas pludmaleJurmala. Foto: latviatravel

Liepaja

8 km dlhý pás pozdĺž pobrežia Baltského mora je skvelým miestom, kde si môžete užiť teplé letné dni, pieskové pláže a výbornú gastronómiu. Táto pláž je vhodná na hľadanie jantáru. Liepaja zaujme aj drevenou architektúrou, budovami v štýle Art Nouveau, galériami a pevnosťou z konca 19. storočia.

body of water under cloudy sky during sunsetLiepaja. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Pre deti

Pape

Prírodný park Pape je známy pre krásne okolie ako aj divoké kone a bizóny, ktoré sú vypustené vo voľnej prírode. Ako jedna z najväčších oblastí zhromažďovania sťahovavých vtákov v Lotyšsku, je to aj raj pre pozorovateľov vtáctva. Na spoznávanie okolia môžete využiť náučné chodníky ako aj skanzen.

Pape. Foto: latviatravel

Tervete

Prírodný park Tervete je obdarený najvzácnejším borovicovým lesom v Lotyšsku. Je zároveň obľúbeným miestom pre rodiny s deťmi, kde sa môžu zábavnou formou dozvedieť veľa o tunajšej prírode. Sú tu vzdušné dobrodružné chodníky, ktoré nadchnú všetky deti, ako aj množstvo drevených sôch.

Tervete. Foto: latviatravel

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Mnoho návštevníkov Lotyšska veľmi často chvália kvalitu tunajších surovín. Počas návštevy určite ochutnajte aj tradičnú ako aj súčasnú kuchyňu, pričom v ponuke nájdete skvelú zmes rôznych jedál, od ľahkých polievok až po výdatné dezerty.

Ražný chlieb je v Lotyšsku veľmi obľúbený, dokonca je vhodný aj ako darček pre rodinu a priateľov. Lotyši vyrábajú aj veľa dezertov z ražného chleba, ako napríklad „rupjmaizes kārtojums“, čo je ražný chlebový dezert s ovocím a smotanov, alebo „maizes zupa“, čo je chlebová polievka, alebo puding so sušeným ovocím. Tieto lahôdky sú na jedálnych lístkoch v mnohých reštauráciách.

cereal and three bunsRažný chlieb. Foto: unsplash.com

Ryby sa v minulosti údili na účely konzervácie, no v dnešnej dobe je stále údenie v Lotyšsku populárne. Priamo čerstvé údené ryby nájdete v stánkoch a farmách v lotyšských rybárskych dedinkách pozdĺž pobrežia - Pāvilosta, Ragaciems, Lapmežciems alebo Salacgrīva. Obľúbený je sleď, šťuka, treska, pstruh, zubáč, losos či sumec.

school of fish collageRybie špeciality. Foto: unsplash.com

Lotyši majú v obľube aj uhorky a kyslú kapustu, ktoré radi konzervujú na zimné mesiace. V Rige na centrálnom trhu je množstvo tradičných konzumných výrobkov, ako aj nakladaný cesnak, paradajky, mrkva, či exotický šalát z nakladanej kapusty s karí a marinádou z granátového jablka.

Nakladaná zelenina. Foto: unsplash.com

Typická je cviklová polievka, ktorá sa podáva za studena a je obľúbená hlavne počas leta. Polievka sa pripravuje na kefírovom alebo jogurtovom základe, s nastrúhanou cviklou, vajcom, jarnou cibuľkou a kôprom. Je to ľahký pokrm no pomerne sýty. Niekedy je ochutená aj horčicou a chrenom. Je tak obľúbená, že ju dostanete kúpiť aj na čerpacích staniciach alebo v obchodoch so zmiešaným tovarom.

red and white ceramic bowl with red sauceCviklová polievka. Foto: unspalsh.com

Mrkvovo-zemiakový koláč „sklandrausis“ je aj trochu sladký aj slaný. Je to skutočne tradičná pochúťka pochádzajúca zo západného Lotyšska. Mrkvová a zemiaková kaša sa navrství do základu z ražného cesta a posype sa rascou. Niektoré recepty tiež odporúčajú pridať vrchnú vrstvu kyslej smotany a škorice.

Lotyšský zeleninový koláč. Foto: latviatravel

Koncom leta sa veľa domácich venuje zberu húb. V krajine sú veľmi obľúbené, priamo čerstvé, ale mnohé sa zachovajú na zimu. Menšie huby sa nakladajú, a tie väčšie druhy sa narežú a sušia, či mrazia na použitie v polievkach alebo omáčkach.

orange fruit on black ceramic bowlJedlá z húb. Foto: unsplash.com

Lotyši sú veľmi hrdí na svoj sivý hrach, ktorý má aj svoju európsku ochrannú známku. Podáva sa so slaninou a cibuľovou omáčkou a je hitom počas zimy, keď človek vyhľadáva výdatnejšie jedlá. Radi ho zapíjajú pohárom kefíru. 

Šedý hrach. Foto: latviatravel

Lotyšsko bolo veľa rokov domovom najsevernejšej vinice na svete, ale množstvo vyprodukovaného hrozna nestačilo na naštartovanie miestneho vinárskeho priemyslu. Preto sa častejšie stretnúť s ovocným vínom vyrobeným z jabĺk, čiernych ríbezlí, púpav, jarabiny a iného typického ovocia. Ak chcete niečo ozaj špeciálne, vyskúšajte šumivé víno z rebarbory alebo brezovej šťavy. Medzi menej bežné a netradičné chute patrí aj víno z príchuťou tekvíc či dubových listov.

people toasting wine glassesLahodné nápoje. Foto: unsplash.com

Vyskúšajte aj tvarohové knedle „klockas“ alebo „kuģelis“ zo strúhaných zemiakov, či plnené zemiakové knedle „gulbešnīki“. V Lotyšsku je slávny aj Rižský čierny balzam, silný bylinkový nápoj, ktorý si najlepšie vychutnáte ako súčasť horúceho nápoja. Dva obľúbené recepty sú horúca šťava z čiernych ríbezlí s balzamom a káva s balzamom a šľahačkou. Existuje aj verzia Riga Black Balsam z čiernych ríbezlí alebo smotanového likéru.

Rižský balzam. Foto: latviatravel

Stiahnuť PDF

Zábava

Park Abava

V lotyšskom parku Abava sa nachádza druhý najširší vodopád v Lotyšsku – Abavas Rumba. Rieka Abava je veľmi obľúbená aj pre člnkovanie. Park má bohatú flóru, pričom tu rastie viac ako 50 druhov chránených druhov. Existuje tu množstvo jaskýň a náučných chodníkov. Túto oblasť vyhľadávajú aj vinári. Nájdete tu skvelé ochutnávky.

Park Abava. unsplash.com

Jurmala Open Air Museum

V Jurmale sa nachádza krásne múzeum pod holým nebom, ktoré vám predstaví život pred niekoľkými desaťročiami, kedy bola len rybárskou dedinkou. Neďaleko sa nachádza aj prírodný park Ragakāpa s krásnym borovicovým lesom.

Jūrmalas brīvdabas muzejsJurmala Open Air Museum. Foto: latviatravel

Ķemeri

Vydajte sa objavovať rašelinisko a jeho obyvateľov v zaujímavom národnom parku Ķemeri. Tunajšia trasa ponúka nezabudnuteľnú prechádzku po drevených chodníkov. Môžete si tu zájsť aj k sírnym rybníkom s nezvyčajnou vôňou.

bird's eye view of brown wooden bridgesĶemeri. Foto: unsplash.com

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Lotyšský relax

Tradícia sauny a kúpeľov je v Lotyšsku hlboko zakorenená. V 19. storočí bol kúpeľný dom na každej farme. Avšak aj dnes tradície kúpeľov stále pretrvávajú. Známe sú mokré kúpele, kde sa voda nalieva na horúce kamene, aby sa vytvorila para a vzduch sa zvlhčil. Dokonalá teplota kúpeľa je 86℃. Po nahriatí je dôležité sa rýchlo schladiť v studenom jazierku, alebo v sprche. Súčasťou kúpeľového rituálu je aj plácanie zo stromových vetvičiek z brezy či z lipy, kde sa pridávajú aj rôzne liečivé rastliny. Taký kúpeľný rituál je možné zažiť v ktoromkoľvek zo stoviek penziónov v Lotyšsku.

brown wooden round table with chairsSaunový relax. Foto: unsplash.com

Pokaini

Pokaini les je malebné a zároveň starobylé posvätné miesto známe pre svoje legendy, ktoré sa o ňom rozprávajú s nadšením dodnes. Vo vnútri lesa nájdete pešie chodníky, riečky a rôzne kamene, čo je dôvod prečo je tento les spojený s poverami a legendami. Nachádza sa tu chodníky v dĺžke 15 km. Mnoho kamenné blogy majú aj svoj názov. Môžete vyskúšať napríklad „cestu ročných období“, alebo „cestu zdravia“.

Pokaini Forest
Pokaini les. Foto: latviatravel

Mys Kolka

Pozoruhodný mys Kolka patrí medzi najvýraznejšie časti lotyšského pobrežia, kde sa stretávajú vlny otvoreného Baltského mora a Rižského zálivu. V čase obdobia sťahovania vtákov na mysom prelietajú tisíce vtákov a je to vhodné miesto odkiaľ začať návštevu národného parku Slitere. Tu môžete prejsť chodníkom Pine Trail, vyliezť na vyhliadkovú vežu Mys Kolka, ochutnať údené ryby od miestnych rybárov, sledovať východ alebo západ slnka alebo navštíviť tri kostoly.

green trees near body of water during daytimeMys Kolka. Foto: unsplash.com

Liepajská katedrála

V katedrále Svätej Trojice sa nachádza najväčší mechanický organ na svete. Má úžasný zvuk, ktorý si môžete užiť počas Medzinárodného festivalu organovej hudby, ktorý sa koná každý september. Tiež môžete navštíviť katedrálu a pozrieť si panorámu mesta Liepaja z kostolnej veže vysokej 55 m.

Liepājas Trīsvienības baznīcaKatedrála Sv. Trojice. Foto: latviatravel

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 64 589 km2
1,853,376 obyvateľov

Jazyky: lotyšský jazyk, väčšina obyvateľov sa dohovorí po rusky

Náboženstvo: evanjelické, pravoslávne, rímskokatolícke 

Časový posun: +1h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Na spoznávanie krás Lotyšska je vhodná jar, leto a skorá jeseň. V krajine prevláda mierne podnebie. Zima, hlavne v prímorských oblastiach, je mokrá, so snehovými prehánkami (najmä vo februári ) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C, letá sú krátke a mierne, teplota dosahuje 26 - 28° C, máj je považovaný za obdobie dažďov a v septembri už je potrebné počítať s rýchlo sa meniacim počasím, vetrom a jesennými dažďami.

Letisko a dĺžka letu

Z Viedne cca 2 hod. do Rigy. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige, Smilšu iela 8, 1050 Riga, Lotyšsko

Tel: +371 67814280
Email: emb.riga@mzv.sk

Víza a doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Colné predpisy

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Doprava

V Rige funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava (električky, autobusy, trolejbusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Lístok je možné kúpiť priamo u vodiča alebo v pobočke trafík Narvesen. Taxi služba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Rige pôsobí niekoľko taxi služieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt. Pri príjazde do Rigy vlastným alebo požičaným autom odporúčame orientovať sa na centrum (centrs) alebo prístav (osta), parkovacie domy (autostavieta), orientácia je pomerne dobrá a zrozumiteľná.

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Mestského súdu Bratislava III, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR