Parga

Parga

Trblietavá perla na brehoch Iónskeho mora

Stiahnuť PDF

Parga má na území Grécka výsadnú polohu, ktorá je obdarovaná výnimočnou prírodnou krásou. Bolo to obľúbené miesto gréckych bohov, pretože tu nachádzali báječné podnebie. Leží v kraji Epiros, v pevninskej časti západného Grécka. Severne od Pargy leží ostrov Korfu, oproti Paxos a Antipaxos a na juhu sú ostrovy Lefkada, Ithaka, Kefalónia a Zakyntos. V minulosti plnilo svoju obrannú a obchodnú funkciu a bolo to jedno z dôležitých prístavných miest. Z východnej strany mesto chráni dych berúce pohorie Pindos, nad ktorým sa týči čisto blankytná nebeská prikrývka a zo západnej strany ho objímajú priezračné vody Iónskeho mora. Tu sa narodila princezná Olympias, ktorú jej rod vydal za macedónskeho kráľa Filipa II. A ich potomok nebol nik iný ako Alexander Veľký. Ten hoci žil svoj život krátky, vyplnil ho veľkými činmi. Odtiaľto pochádzal aj najznámejší epeirský kráľ Pyrrhos, ktorý v roku 279 pred n.l. vyhral bitku proti Rimanom v Apúlii. Pyrrhos tu utrpel veľký straty a najznámejší je jeho výrok po bitke: „Ešte jedno takéto víťazstvo, a som zničený!“

Dovolenky v Parge

Stiahnuť PDF

Pre deti

Dobrodružstvo na rieke Acheron

Vhodné pre malých i veľkých cestovateľov, ktorí radi spoznávajú prírodu. V delte rieky Acheron sa nachádzajú chodníky, kde je možné pozorovať a spoznávať túto čarovnú časť Grécka. Nachádza sa tu 150 druhov vtáctva, 415 druhov zvierat a živočíchov. Je možné si tu prenajať loďku a skúmať a objavovať niečo nové. Pre tých odvážnejších je tu kajak, rafting alebo kanoe.

Zábava na rieke Acheron čaká nielen deti aj dosplých. Foto: wikimedia.org
Stiahnuť PDF

Gastronómia

Celé Grécko ponúka úžasnú kuchyňu, ktorá nielenže je zdravá ale aj výborné chutí. Pre kraj Epiros sú typické najmä syry a mliečne výrobky, je tu dostatok zelene, orechov, gaštanov, húb, lesných plodov a hrozna. Vinice sú hlavne v okolí Metsova a Zagori.

Výborné sú odtiaľto koláče „tyripites“, plnené syrom feta, či kozím syrom, koláč „hortopites“ a „lachanopites“ plnené zeleninou.

Výborne chutí aj hustá polievka s ryžou a vajíčkovo-citrónovou omáčkou „avgolemono“. Často sa používa aj sladká paprika. Miestni obyvatelia si tu na kvalitné a hlavne domáce jedlo veľmi potrpia. Jedlo tu skutočne milujú a dokážu si ho vychutnať.

Najznámejší je miestny údený syr „metsovone“, ktorý sa vyrába z kozieho, ovčieho a kravského mlieka. Produkuje sa v nádhernom horskom meste Metsovo. Pochúťkou je aj miestny syr „galotyri“, ktorý sa vyznačuje jeho slanosťou a má krémovú konzistenciu. Jedáva sa s chlebom alebo sa používa ku koláčom.

Špecialitou sú aj divé huby z národného parku Pindos. Ak sa budete nachádzať v blízkosti rieky Acheron alebo rieky Louros v ponuke nájdete aj výborného čerstvého pstruha. Mesto Arta sa preslávilo výbornými úhormi, ktoré sa exportujú aj do iných štátov Európy.

Výbroný je sladký koláč „blohero“ alebo „aplochero“, ktoré Vám určite ponúknu v typických miestnych tavernách.

Mesto Ioannina je slávne pre svoju sladkú „baklavu“ plnenú vlašskými orechmi a sladkým korením.

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Kaňon Vikos

Vedeli ste, že kaňon Vikos v severozápadnej časti Grécka je najhlbším na svete? Jeho hĺbka je 900 metrov a od roku 1997 patrí do Guinnessovej knihy rekordov. Nachádza sa v Národnom parku Severný Pindos 30 km od mesta Ioannina. Tento národný park je najväčším parkom na území Grécka. Kto miluje hore a túry bude určite očarený.

Počuli ste už o tomto gréckom kaňone? Foto: pixabay.com

Kraj Zagoria

Názov „Zagoria“ pochádza zo slovanského názvu „za horami“. Je to skupina 48 horských útulných dediniek s kamennými domami a šedými strechami. Každá dedinka má svoj kostol, centrálne námestia s platanom, kde nájdete príjemné posedenie s miestnymi dedinčanmi. Tento kraj bol obývaný pred stovkami rokov, ale najvýznamnejšie obdobie kultúrneho a obchodného rozvoja prinieslo obdobie od 17. do 19. storočia.

Príroda tohto kraja vás očarí. Foto: wikimedia.org

Porto Katsiki

Porto Katsiki je krásna pláž ležiaca na ostrove Lefkada v Iónskom zálive. Názov znamená v preklad prístav kôz. Tento názov získala kvôli tomu, lebo v minulosti mohli toto územie dosiahnuť jedine kozy. Pláž je známa svojím krásnym rostredím a čistým modrým morom. Pri tejto pláži dokonca neexitustuje žiadne ubytovanie a zakázané je aj kempovanie. Preto sa na tomto území zachovala viacmenej panenská príroda. V roku 2015 zasiahlo túto pláž silné zemetrasenie, ktoré narušilo jej územie avšak vedci sa domnievajú, že sa pláž v priebehu rokov sama postupne obnoví.

Porto Katsiki, Grécko
Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: Pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom a samostatnými správnymi okresmi (nómos). Grécko je rozdelené na 51 takýchto jednotiek.

Rozloha a populácia: Rozloha mesta je 276,5 km² a má 11 866 obyvateľov (údaje z roku 2011).

Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina, v letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky.

Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.

Vakcinácia: Nie je potrebná.

Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V, adaptér nie je potrebný.

Mena: euro

Časový posun: +1h

Kedy vycestovať

Turistická sezóna v Grécku je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku v Grécku. Počasie sa líši vo vnútrozemí i na ostrovoch, no vo všeobecnosti platí, že najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.

Klimatický diagram

Ceny

Jedlo v lacnejšej reštaurácii 12,00 €
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii 40,00 €
Mlieko 1,60 €
Chlieb  0,90 €
Ryža    2,20 €
Vajcia  2,60 €
Miestny syr 9,00 €
Kuracie prsia  8,00 €
Fľaša vína 7,00 €
Domáce pivo 1,50 €
Cigarety          4,50 €
Kapučíno 3,20 €

Sviatky

1. január Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy).
6. január Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť.
7. január Sviatok Jána Krstiteľa
25. marec Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. 
Čistý pondelok Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla.
Veľká noc

Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v sprievode so sviečkami truhla Ježiša Krista, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Ježiš Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach, ktoré sa o seba ťukajú špičkami.

1. máj

Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. 

25. máj Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. 
Začiatok júla Svätodušné sviatky 
30. júl Sviatok svätých apoštolov 
15. august Sviatok Nanebovzatia Panny Márie 
28. október Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii).
25. a 26. december Vianoce

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2021 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR