
Mykonos
Luxus Kykladského súostrovia
Kyklady je súostrovie Grécka, kde patria ostrovy Sifnos, Milos, Serifos, Amorgos, Santorini, Delos, Tinos, Syros, Mykonos, Andros, Naxos, Paros, Ios, Folegandros a iné menšie ostrovy. Ležia si medzi Krétskym, Myrtojským, Egejským a Ikarským morom. Toto slnkom zaliate súostrovie pochádza z názvu „kyklos“, čo znamená kruh. Akýsi posvätný „kruh“, čo chránil ostrov Delos, lebo tam sa narodil boh Apolón, alebo „kruh“, ktorý sa vytváral na mori pre silný vietor a tým stáčal lode dokola. Ako sa však spomína aj v gréckej mytológii, „Kyklades“ je pomenovanie krásnych nýmf boha mora Poseidona. Akokoľvek to už bolo, Kyklady sa dnes radia medzi najlepšiu destináciu na svete.
Mykonos. Foto: unsplash.com
Príbeh o Mykonose sa začal písať, keď sa tu odohrala „gigantomachia“, súboj Gigantov s bohmi, čo mali nesmiernu silu. Povstali proti nim olympskí bohovia na čele s Diom a s jedným „nesmrteľným“ smrteľníkom, Heraklom. Po víťazstve bohov a páde Gigantov boli rozhádzaní do všetkých kútov sveta. Telo jedného Giganta po dopade do mora sa premenilo na ostrov, na ktorom začal vládnuť grécky hrdina Mykonos, údajne syn alebo vnuk boha Apolóna. Mykonos je malý ostrov s dĺžkou 15 km a šírkou 10 km, ale za to veľkým lákadlom, kde žije cez 6000 obyvateľov pracujúcich najmä v cestovnom ruchu. Kedysi to bola najchudobnejšia časť súostrovia. Do povedomia sa dostal v 16. storočí, keď ho dobyl celkom bez odporu najznámejší pirát Stredomoria, Barbarossa. Ten so svojimi kumpánmi naučil ostrovanov ako sa dá slušne z pirátstva uživiť. A z toho možno preto tu miestnym dodnes pulzuje pirátska krv. V tej dobe určite nebol ostrov žiadnym vábivým miestom práve pre pirátov. No situácia sa začala meniť po II. svetovej vojne, keď sem prišli hľadať útočisko a hlavne pokoj grécke známe a bohaté osobnosti. Tí sa postarali o rozvoj miestneho turizmu, ale i napriek tomu si ostrov zachoval aj svoju tradičnú atmosféru.
Ikonické mlyny na ostrove Mykonos. Foto: unsplash.com
Prísť na Mykonos nie je len o tom, aby človek videl luxus a jeho biele domčeky, či skoro 600 kostolov, ale spoznal aj srdečných a láskavých obyvateľov, ktorí z ostrova vytvorili jedno nádherné miesto.
Príbeh o pelikánovi Petrosovi
Ak ste ešte nepočuli a najslávnejšom pelikánovi na svete, tak na Mykonose sa tak určite stane, pretože pelikán Petros sa tu jednoducho v 50 rokoch minulého storočia usadil, po tom čo bol zranený. Petrosa zachránil v roku 1958 miestny rybár Thodoris Kiradonis, ktorý o pelikánovi tvrdil, že má zaujímavého ducha a stali sa z nich priatelia. Petros často sedával pri svojom rybárovi v meste a ostrovania si ho tak obľúbili. Vždy sa mu ušla aj chutná ryba. Keď na ostrov zavítali turisti, jednoducho Petros bol všade a stal sa akými ostrovným maskotom. Bol hýčkaný krásnou Brigitte Bardot a tiež perzskou kráľovnou Sorayou. Je na pohľadniciach, tričkách a rôznych iných suveníroch. Jedného rána sa rozhodol odletieť na susedný ostrov Tinos, kde sa ho miestni obyvatelia rozhodli ponechať. Lenže Petros už patril na Mykonos, preto tak rozhodol aj miestny súd. (Bol to prvý a posledný súd v Grécku pre prepustenie pelikána.) V deň, keď sa Petros vrátil na Mykonos bola na jeho počesť usporiadaná oslava s hudbou a tancom a dokonca aj miestny kňaz na jeho slávnostný príchod nechal rozozvučať kostolné zvony. Petros umrel údajne ako 30 ročný v roku 1985. Už vtedy však nebol na ostrove sám. Ako dar od Jackie Kennedy Onassis sem bola loďou dovezená samica z Floridy. Dnes na pelikánov pod menom Petros natrafíte pri potulkách mestom a sú ikonou Mykonosu, avšak ako hovoria ostrovania už to nie je ten prvý a pravý Petros. Petros I. je zabalzamovaný a vystavený v miestnom múzeu. Mykonos nie je ani pravým domovom pelikánov.
Mykons a jeho biele domčeky. Foto: unsplash.com
Top lokality
Hlavné mesto
Chora
Mykonos láka za dňa aj v noci, ale nie je to len najlepšie párty miesto na svete. Hlavné mesto Chora je centrom miestneho života obklopené dvoma malými kopcami. Z jedného sa dvíha hrad a na druhom sú tie preslávené veterné mlyny. Tak ako iné kykladské mestá aj Chora je labyrintom uličiek, ktoré z oboch strán chránia domy, kde sú fantastické obchody, trendové galérie a výklady so šperkmi sú hotovým umeleckým dielom.
Chora. Foto: unsplash.com
Svoje extravagantné kúsky tu ponúkajú známe svetové značky ako Dior, Chanel, Gucci, Hermes, Dolce&Gabbana a iné módne spoločnosti. A každoročne sa otvárajú nové a nové obchody. Domáci predávajú svoje staré domy a radšej sa sťahujú do komfortnejších a nových mimo Chory. Ako zvyknú hovoriť miestni, keď niekto umrie vo svojom dome v Chore, ihneď je v predaji a čoskoro je z neho opäť nejaký nový obchod. Taký je vraj cyklus života ostrovanov. Nudizmus a homosexualita tu mali v minulosti zelenú, pretože kňazi a polícia na iných ostrovoch to neakceptovali, ale obyvatelia Mykonosu s tým nemali problém.
Hlavné mesto Chora. Foto: depositphotos.com
Treba zažiť

Kostol Panaghia Paraportiani
Je najznámejší kostol na ostrove nachádzajúci sa pri časti Kastro, neďaleko hradu. Považuje sa za klenot folklórnej architektúry. Zvláštnosťou je, že v skutočnosti päť rôznych kostolov tvoria jeden. Štyri kostoly Aghii Anargyri, Aghios Efstathios, Aghios Sozon a Aghia Anastasia sa nachádzajú na prízemí a piaty byzantský kostol Panaghia (Panna Mária) je v hornej časti. Názov kostol získal zo slova „paraporti“, čo značí starý, druhá zadná brána, pretože už pol milénia stojí pri hrade Kastro.

Kykladský západ slnka
Ak túžite po krásnom západe slnka, sadnite na loď v prístave Yialos v Chore. Alebo úchvatný západ zažijete od kostola Panaghia Paraportiani. Pri hrade Panigirakis je Sunset Bar s nádherným výhľadom na Egejské more a ku tomu čarovnému momentu hrá príjemná živá hudba.

Maják Armenistis
Bol jedným z najväčších majákov v Stredomorí, ktorý sa využíval až do roku 1983 najmä pri náročnom morskom prechode rozdeľujúcom Mykonos a ostrov Tinos. V roku 1889 dokonca získal v Paríži aj ocenenie za dômyselný mechanizmus. K majáku sa pokojne môžete vybrať na sever ostrova. Jednu jeho časť nájdete v Egejskom námornom múzeu na Mykonose. Múzeum tiež ponúka náhľad k tradičnému kykladskému interiéru domovu námorníkov. Nájdete tu aj modely lodí, staré námorné inštrumenty a mince s námornou tematikou z 5. storočia pred n. l. Pokochať sa môžete aj slávnym dáždnikom, ktorý patril gréckemu hrdinovi Mantovi Mavrogenousovi, ktorý bojoval za oslobodenie Grécka v roku 1821. Námorné múzeum je otvorené denne od 10.30-13:00 a od 18.30-21:00.

Miestny trh v Chore
Ak chcete vidieť skoro ráno rybárov vracajúcich sa so svojimi úlovkami, nájdete ich v prístave Yialos. Miestni farmári sem prichádzajú tiež, aby ponúkli čerstvé, chutné paradajky, malé uhorky, melóny, sladké figy či marhule. Nájdete ich tu od 8 do 12 hodiny. A trhovisko má aj svojho maskota, kačicu.
Foto: greece-is.com

Galéria Rarity a Galéria Skoufa v Chore
Galéria Rarity priťahuje návštevníkov z celého sveta, ktorí sa zaujímajú o umenie. Galéria vystavuje svoje diela už viac ako 20 rokov. Súčasné umenie gréckych umelcov ponúka Skoufa.
Foto: allaboutmykonos.com

Folklórne múzeum
Je unikátnou ukážkou typického domu zriadeného v roku 1958 a rozloženého v 6 miestnostiach. Uvidíte tu starý nábytok, oblečenie, náradie, kuchynské náčinie či ručne vyrobené šperky, ktoré vytvorila dizajnérka Maroulina. Dokonca známe hviezdy ako Greta Garbo, Elizabeth Taylor, Maria Callas a Jackie Onassis si kúpili šperky z malého obchodu, ktoré tu táto grécka dizajnérka mala v rokoch 1954 až 1972. Nádherná zastávka v časoch ostrovnej klasiky. Múzeum je otvorené denne okrem nedele v dvoch časových intervaloch od 10:30-14:00 a od 17:30-20:30 hod.
Foto: mykonostraveller.com

1420
V roku 1420 bola postavená stavba v stredovekom duchu, ktorá je tu dodnes ako pekáreň Gioras Wood Bakery. Dnes však hlavne funguje ako kaviareň, ale určite dýcha minulosťou a ostane najstaršou pekárňou v celom Kykladskom súostroví.
Foto: greece-is.com

Archeologické múzeum Mykonos
Antických artefaktov má Grécko neskutočné množstvo a samozrejme, že aj Mykonos sa môže pochváliť krásnymi kúskami z rôzneho obdobia. Je ním napríklad „pithos“ veľká nádoba slúžiaca ako pohrebná urna z roku 670 pred n. l. znázorňujúca obkľúčenie Tróje ale aj proti vojnový odkaz. Je to ozajstné umelecké dielo. V severnej časti ostrova ležia ruiny mesta Ftelia, ktoré sa datuje do obdobia 5000 rokov pred n. l. a i napriek svojej dlhovekosti tu experti našli cenný materiál.
Foto: lonelyplanet.com

Ano Mera
Sympatická dedinka, kde sa nad dedinou Ano Mera rozprestierajú pozostatky hradu Gyzi obklopené opunciami. Dedinka láka aj milovníkov byzantského umenia a ikon, ktoré sú vystavené v kláštore Panagia Tourliani postavenom v roku 1542. Od 18. storočia je tu stále fungujúci kláštor Paleokastro.

Delos
Kedysi vyspelé obchodné a umelecké centrum antického Grécka, ktoré mohlo mať až 30 000 obyvateľov, ktorí sa sem dostali z Atén, Ríma, Cypru, Egypta a ďalších miest vtedajšieho sveta. Ostrov má dĺžku 5 km a šírku 1,3 km. Podľa mytológie sa tu Leto, milenke boha Dia, narodili boh Apolón a bohyňa Artemis. V archeologickom areáli sa nachádza agora, divadlo, terasa s levmi, chrám boha Apolóna, pokladnica mestských štátov, domy s krásnymi mozaikovými podlahami, ktoré uchvacujú každého milovníka histórie a umenia. V archeologickom múzeu sú vystavené levy, sochy a zlaté šperky. Z Mykonosu sa sem doplavíte do 30 minút.

Tinos
Malý ostrov spoznáte hlavne podľa typických domov „holubníkov“, čo je jeden zo symbolov kykladskej ľudovej architektúry. Hlavné mesto Tinos sa stalo pútnickým miestom pre nájdenú ikonu Panny Márie z roku 1822, o ktorej sa hovorí, že dodáva liečivú silu. Tinos preslávil hlavne mramor ťažiaci sa v severnej časti pri meste Pyrgos. Ostrov sa nachádza 22 km od Mykonosu.
Pláže
Prvé kroky k odhaleniu pláží turistami prichádzajú počas medzivojnového obdobia v roku 1933, keď sem zavítalo 2000 turistov a 200 turistov na susedný ostrov Delos. Na ostrove nájdete 25 pláží a záleží len na vás, ktorú si vyberiete. Na juhu sa nachádzajú známe pieskové pláže. Všetky sú dostupné autom, motorkou alebo loďou. Určite ich však vyskúšajte viaceré. Ponúkame vám dokonalé „menu“ pláží, ktoré Mykonos ponúka.
Pláž Aghios Ioannis (juh ostrova)
Krásna pláž pre rodiny s deťmi, na ktorej sa nachádzajú výborné stravovacie možnosti a o zábavu tu máte postarané celý deň. Súčasťou pláže je aj mólo, na ktorom sú uviazané turistické lode a v pozadí sa týčia povestné biele domčeky. Ak vydržíte až do západu slnka zažijete tak nádherný pohľad na more a ostrov Delos.
Pláž Ornos (juh ostrova)
Táto pláž sa nachádza v najkrajšom zálive Mykonosu. Je síce trochu malá, miestami má kamenisté podložie, ale je veľmi dobre vybavená a preto ponúka kvalitný servis a komfort. Lahôdkou sú aj miestne taverny. Po celý plážový deň vás tu čaká pohodová atmosféra.
Pláž Psaru (juh ostrova)
Psaru je najčistejšou plážou ostrova v pokojnom zálive. Je pomerne malá, ale veľmi dobre vybavená aj pre rodiny s deťmi. Často tu kotvia luxusné jachty, ktoré celému prostrediu dodávajú elegantný šarm.
Pláž Platys Gialos (juh ostrova)
Táto pláž je známa najmä pre jemný piesok, tyrkysovú farbu a pozvoľný vstup do mora. Vhodná je i pre rodiny s deťmi, ktoré tú nájdu ihrisko, vodné športy, pestré taverny. Premávajú sem aj lode, ktoré vás preplavia na susedné pláže ako Elia, Agrari alebo Paradise.
Pláž Agia Anna (juh ostrova)
Táto pláž dostala pomenovanie podľa kostolíka Agia Anna, ktorý sa nachádza v blízkom okolí. Nájdete tu pieskovú pláž, ktorú obmývajú jemné morské vlny. Skvelý obed si môžete dať v jednej z taverien, kde určite v ponuke nebude chýbať čerstvá ryba.
Pláž Parga (juh ostrova)
To je pláž keď chcete byť videní a zároveň vidieť. Navštevujú ju hlavne mladí ľudia. Tu určite nepremeškajte posedieť si v taverne Nikolas, kde sú fantastické grécke jedlá a v bare Scorpio určite natrafíte na nejakú tú „hviezdu“. Aj tie najpopulárnejšie farebné taverny majú prijateľné ceny.
Super Paradise beach (juh ostrova)
Magická pláž Kyklád, kde zábava nikdy nekončí. A to je skutočne pravda, pretože so zábavou to tu začalo už pred tridsiatimi rokmi. Nájdete tu milovníkov hlučnej zábavy, hudby, nudistov, veľa mladých, gayov a tanečníčky. Baviť sa tu dá celú dovolenku so skvelou gréckou kuchyňou a nápojmi od výmyslu sveta.
Paradise beach (juh ostrova)
Paradise alebo aj „Malá Ibiza“ je plná zábavy a hudby s najlepšími DJ-mi. Hlavná show tu začína o 17 hod. Do tej doby si môžete vychutnať aj samotnú pláž, na ktorú sa aj tak chodí zväčša len zabávať. Tu sa nudiť určite nebudete a vychutnáte si tu aj jedlo a nápoje.
Pláž Agrari (juh ostrova)
Po „rajských plážach“ dopyt určite je, ale predsa len Agrari je celkom pokojné miesto. Je tu malá piesková pláž, v ktorej okolí sa nachádzajú pekné útesy a nádherné more. Ak máte hluku dosť, toto je pláž, na ktorej nájdete pokoj, čas na relax a vychutnať si môžete aj autentické grécke jedlo.
Pláž Elia (juh ostrova)
Dlhá piesková pláž s kryštálovou farbou mora a príjemnou kykladskou architektúrou. Tešiť sa môžete na relaxovanie, ale aj na ponuku vodných športov a výborný servis, ktorý je zaujímavý aj tým, že pláž sa čistí až 5 krát denne.
Pláž Kapari (západ ostrova)
Ak chcete zažiť ten starý Mykonos, určite sa vyberte na túto pláž, ktorá leží na výbežku Agios Ioannis. Je to vraj ten najtichší kút na ostrove. Pláž je malá a čiastočne nudistická. Ak vám to neprekáža, ste tu vítaní.
Pláž Megali Ammos (západ ostrova)
Je to prvá pláž, ktorá sa začala rozvíjať v cestovnom ruchu a leží len 600 metrov od hlavného mesta Chora. Pláž má dobré vybavenie a veľmi chutné jedlá v čarovných tavernách. Toto miesto obľubujú turisti aj domáci.
Pláž Aghios Stefanos (západ ostrova)
Najkrajší západ je z tejto pláži, ktorá sa nachádza pri hlavnom prístave. Očaria vás tu kykladské biele domčeky a farba mora. Výhodou je aj ľahká dostupnosť z hlavného mesta.
Pláž Choulakia (západ ostrova)
Turisticky nie veľmi známa kamenistá pláž, na ktorej sa však budete cítiť ako Robinson Crusoe a preto rozhodne stojí za návštevu.
Pláž Aghios Sostis (sever ostrova)
Je pláž bez vybavenia v zálive Panormo. Kedysi hlavne nudistická. Nenájdete tu ani slnečníky s ležadlami, ani taverny, či bary a nehrá tu žiadna hudba. Tyrkysové more sa tu dotýka červených skál a príjemného piesku. Je tu skutočné ticho, až pre Mykonos nezvyčajné. Ale zastavte sa pri malej kaplnke Aghios Sostis, až budete vychádzať hore k jednej z taverien.
Pláž Ftelia (západ ostrova)
Béžový piesok tu miestami rozveje severný vietor a práve ten tu vytvára vhodné podmienky a miesto pre windsurfing. Na túto pláž sa dostane len autom alebo taxíkom, nevedie sem žiadna mestská doprava.
Pláž Fokos (západ ostrova)
Je malá pokojná piesková pláž bez slnečníkov a ležadiel. Nachádza sa tu len jedna taverna s výborným jedlom. Preto ak máte radi tento štýl oddychu, nasmerujte svoje kroky práve sem.
Pláž Lia (východ ostrova)
Je malá a pokojná pláž, ktorá pre zabezpečenie komfortu ponúka slnečníky a ležadlá. Dá sa tu príjemne relaxovať a je vhodná aj pre rodiny s deťmi.
Pláž Kalafatis (východ ostrova)
Veľká obľúbená piesková pláž, ktorá je vhodná tak pre rodiny s deťmi, ako aj mladých, ktorí si ju obľúbili pre športové aktivity, hlavne windsurfing. Považuje sa za najväčšiu pláž na Mykonose, je plážovo dobre vybavená a uspokojí tak všetky vekové kategórie.
Pláž Kalo Livadi (východ ostrova)
Zábava, hudba, vodné športy, dobré jedlo. Kalo Livadi je dlhá, rozľahlá piesková pláž. Nie je však až taká rušná ako Super Paradise.
Pre deti
Mykonos nie je síce typickou gréckou destináciou pre deti, ale aj tu sú skvelé možnosti ako sa môžu zabaviť a hlavne vyšantiť na pieskových plážach. Ostrov ponúka veľa krásnych pláží aj pre tých najmenších. Túlať sa s nimi môžete mestom Chora a hľadať pelikánov či somárikov, objavovať ostrov na bicykloch, dať si s nimi zmrzlinu alebo neuveriteľne lahodnú kokosovú palacinku v Trio Bambini alebo ich vziať na ostrov Delos a zoznámiť ich tak s nezabudnuteľnými gréckymi príbehmi a legendami.
Pláž Platys Gialos
Krásna piesková pláž, ktorá je vhodná pre detské šantenie. Keďže sa tu nachádza aj malý prístav, s deťmi môžete nasadnúť na loď a spoznávať iné okolité pláže. Táto pláž sa nachádza v zálive a je tak chránená pred silným vetrom „meltemi“. Pešo sa odtiaľto dostanete aj na susednú pieskovú pláž Agia Anna a v miestnej taverne Nikolas vám ugrilujú výborné čerstvé ryby.
Na lodi vo vlnách Egejského mora
Skvelý zážitok dopriať deťom plaviť sa loďou alebo katamaránom. Nechajte sa unášať za poznaním Mykonosu z mora na 5-6 hodín, priblížite sa k ostrovom Delos a Rhenia. Grécky kapitán vás doplaví na miesta, kde môžete šnorchlovať a plávať v krásnej čistej vode.
Gastronómia
Mykonos je ostrovom nielen krásnych pieskových pláží, barov, ale aj výborného jedla. V ponuke nájdete skvelé grécke pochutiny, ale keďže sa jedná o luxusnú destináciu, tak práve tu môžete spoliehať na fantastické reštaurácie, ktoré ponúkajú nielen miestne špeciality. Aby ulahodili návštevníkom z celého sveta, dokázali vytvoriť v celku exotické kykladské chute. „Kali orexi“! Dobrú chuť!
Louza
Je miesta špecialita, ktorú milujú všetci ostrovania a pripravujú ju s láskou. Je to šunka z bravčového mäsa, ktoré sa nechá v soli naložené 24 hodín. Potom sa ponorí na 10 minút do vriacej vody, následne sa vysuší a posype koreninami ako oregano, čierne korenie a nové korenie. V mäsiarstve Madoupas, ktoré si píše svoju históriu od roku 1930, vám ponúknu len ten najlepší kúsok.
Louza. Foto:grecorama.com
Kopanisti
Snáď najznámejší ostrovný ostrý syr, vyrábaný z kozieho mlieka a dozrievajúci niekoľko mesiacov. Počas dozrievania sa k nemu pridáva ďalší syr a znovu začína fermentácia. Táto procedúra sa niekoľkokrát opakuje, až kým sa nezíska tá pravá chuť.
Kopanisti. Foto: depositphotos.com
Reštaurácia Remezzo
V tejto reštaurácii si, okrem nádherného výhľadu hlavne počas západu slnka priamo v prístave v Chore, môžete vychutnať „kykladské dakos“, suchár s čerstvou paradajkou a syrom, z hlavného jedla grécka - moussaka.
Reštaurácia Thea
Usaďte sa v luxusnom hoteli Belvedere s výhľadom na Choru a more. Reštauráciu Thea robí fantastickou jej známy šéf kuchár Nikos Zervos, ktorý sa zameriava hlavne na to, aby hostia dostali najlepšie lokálne produkty. Vychutnajte si čerstvú rybu s gréckym šalátom. A západ slnka môžete pozorovať s vynikajúcou jogurtovou penou.
Reštaurácia Bakalo
Okrem výbornej domácej sladkej baklavy s orieškami si v príjemnej reštaurácii, môžete dopriať výborné tzatziki a skvelú moussaku. V ponuke sú fantastické miestne recepty. Reštaurácia je zriadená v typickom kykladskom dome s vonkajšou terasou. Nachádza sa v časti Lakka v hlavnom meste.
Reštaurácia Kalita
Túto reštauráciu nájdete v hoteli Fresh v Chore. Ich kuchyňa sa zameriava na moderné, medzinárodne a grécke chute. Lahodné sú gnocchi so syrom San Michali z ostrova Syros alebo rizoto so šafránom z Kozani, zo severného Grécka, čo je najznámejšie miesto, kde sa na území Grécka pestuje.
Reštaurácia M-Eating
Gréci sú majstri v príprave jahňacieho mäsa a táto reštaurácia ho servíruje neuveriteľne lahodné s Mytilili omeletou z čerstvej zeleniny a miestnymi bylinkami. Reštaurácia sídli priamo v Chore v tradičnej budove postavenej zo začiatku minulého storočia.
Reštaurácia M-Eating. Foto:www.m-eating.gr
Roca Cookery
Reštaurácia Roca je oslavou egejskej chuti, ktorú objavíte v čerstvých rybách a morských špecialitách pripravovaných na kykladský spôsob a výhľad na starý prístav Chory je tu tiež očarujúci. Milovníci rýb si tu určite prídu na svoje.
Mr Pug
Spojenie ázijských špecialít s gréckymi môže priniesť fantastické chute, ktoré môžete vyskúšať v reštaurácii Mr Pug pôsobiacej tajomne moderne s etnickými prvkami. Jedlo nielen úžasne chutí, ale je aj krásne naaranžované. Božské je „satay“ kura, klasický grécky šalát s pridaným avokádom a čerstvým koriandrom, obrie krevety s kari omáčkou, alebo dezerty s exotickým ovocím. Reštaurácia sa nachádza v hlavnom meste s výhľadom na more.
Reštaurácia Mr Pug. Foto: moregreece.com
Zábava
Na bicykli po Mykonose
Ak ste milovníci bicyklovania vydajte sa za poznaním z Ano Mera cez polia, popri kostoloch a pozrite miestne útulné farmy. Ľahký terén vás zavedie na pláž Fokos alebo Lia. Odtiaľ ku viniciam Vioma, ktoré ponúkajú lahodné víno.
Za poznaním a dobrodružstvom na koni
Severovýchod ostrova je stvorený na spoznávanie okolia na koni. Nasadnite v Ano Mera, ktoré je zároveň aj centrum farmárskeho života ostrova, a zastavte sa až na pláži Fokos, na ktorej si vychutnajte krásne more.
Svet pod hladinou
V lete sa teplota morskej vody vyšplhá ku príjemným 24 stupňom a je tu výborná viditeľnosť až do hĺbky 50 metrov. Najpopulárnejšie miesto na potápanie je útes Lia a Aghia Anna. Ak sa vyberiete na potápanie z lode, určite je zaujímavý útes Kalafakiona a okolie, kde môžete naraziť na fragmenty z antickej keramiky. Ďalším skvelým miestom na potápanie je vrak nákladnej lode Anna II. s dĺžkou 62 metrov, ktorá sa potopila v roku 1995 pri pláži Lia. Na Mykonose sú tri PADI akreditované potápačské centrá.
Windsurfing
Severný vietor „meltemi“ prináša pre priaznivcov windsurfingu a kitesurfingu možnosť zažiť aj tento druh športu a to na plážach Korfos a Kalafatis, na ktorých sa dá výstroj aj zapožičať.
Festival žatvy
Tento festival organizuje jeden zo slávnych veterných mlynov Bonis každý rok počas druhej septembrovej nedele. Ľudia tu jedávajú „kerasmatu“, miestne jedlá a nápoje, počúvajú grécku hudbu a pozorujú folklórne tance. Zážitkom je počuť „paramythades“, kde miestni rozprávači hovoria skutočné príbehy a legendy Mykonosu.
Letný festival
Jeden z najznámejších letných festivalov plnom hudby, koncertov, divadelných predstavení v podaní umelcov z celého sveta.
Gay festival
Každý rok v lete sa na ostrove koná aj festival gayov.
Miestne uličky
Nechajte sa zlákať chodením po hlavnom meste a objavujte krásu a čaro miestnych ulíc.
Miestne uličky na Mykonose. Foto: depositphotos.com
Tajné tipy
Plážový klub SantAnna
Je to unikátny klub situovaný na pláži Parga. Čo ho robí príťažlivým je to, že má jeden z najväčších bazénov v rámci Európy so slanou vodou a je vhodný pre všetky vekové kategórie a samozrejme aj rodiny s deťmi. K dispozícii sú reštaurácie, wellness, salón a fitko. Návštevníci môžu relaxovať priamo pri bazéne alebo v časti pre VIP. Ceny začínajú od 20 € a vyšplhať sa môžu až na 500 €. Počas celého dňa tu hrá príjemná hudba.
Bakogia
Asi posledná typická tradičná kaviareň v Chore, ktorá nepretržite funguje od roku 1978. Nad dverami vás víta nápis „Yialos“, ale pre každého je známa ako Bakogia. Každú nedeľu po omši sa tu stretávajú miestni a popíjajú pálenku „tsipouro“ alebo ouzo. Rozprávajú sa, smejú, spievajú a pri tom si pochutnávajú na miestnych chuťovkách ako „mostra“, čo je suchár so syrom „kopanisti“, paradajkou a kapary.
Cine Manto
Okrem toho, že táto kaviareň s reštauráciou je aj domovom ostrovného pelikána nachádza sa tu aj kino pod hviezdami. Obľubujú ho aj miestni. Je to neobyčajný zážitok, ktorý vás myšlienkami zavedie aspoň na chvíľu niekam úplne inam. A nie je to nič luxusné, v celku obyčajné posedenie s trochou zelene navôkol. Pri sledovaní filmu si doprajte „suvlaki“, grilované mäso na paličke a pivo, presne tak ako to uvidíte u domácich.
Domy 19. storočia
Nahliadnite do čarovného múzea Lena´s House v Chore, ktoré je otvorené vo večerných hodinách od 18:30 do 21:30 a uvidíte zariadenú domácnosť z tohto obdobia. Sú tu dve dobovo zariadené spálne. Benátska posteľ má ručne maľované obrázky, vedľa postele je svietiaca lampa a otvorená biblia, a všetko to pôsobí akoby tu na chvíľu zastal čas.
Pekáreň Psyllos´
Od roku 1958 stále funkčná pekáreň ponúka sedem druhov chleba. Aby sa tento miestny dar dostal na stôl je potrené, aby tak pekári začali pracovať už ráno o 3 hodine. Pri vstupe do pekárne však nenájdete žiadny názov. Majiteľ Yiannis Vamvakouris, ktorý zdedil svoju pekáreň po svojom otcovi chce zachovať fungovanie, ako si želal jeho otec. Lebo to čo je výborné, nepotrebuje predsa žiadnu reklamu. Pekáreň však nájdete na malej ulici za hotelom Fresh Boutique Hotel a otvorená je od 03:30-15:30. Ak sa vraciate z nočnej zábavy, ochutnajte napríklad plnené pečivo „sfoliates“, „koulouria“ alebo miestny obľúbený suchár „paksimadia“.
Najužšia ulička v Chore
Túto uličku Panachrantou so šírkou len 34 cm nájdete medzi kostolom Panachra a susedným obchodom s názvom Tracce Collection. Ešte je tu ulička Aghion Tessarakonta, ktorá je široká až 64 cm.
Saxo joga pri západe slnka
Milovníci jogy majú možnosť zažiť jogu počas západu slnka pri veterných mlynoch v rytmoch živej saxofónovej hudby so skúseným inštruktorom zo Sunset Yoga.
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Administratívne je Mykonos samostatným správnym okresom (nómos) spomedzi celkového počtu 52 takýchto jednotiek Gréckej republiky.
Rozloha a populácia: Rozloha Mykonosu je 105,2 km² a žije na ňom približne 10 134 obyvateľov.
Jazyky: Úradným jazykom je gréčtina. V letoviskách sa dohovoríte aj anglicky, nemecky alebo francúzsky.
Náboženstvo: Grécka ortodoxná cirkev (pravoslávna), hlavou je aténsky arcibiskup.
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220 V. Adaptér nie je potrebný.
Mena: euro
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Turistická sezóna v Grécku je najrušnejšia v mesiacoch máj – september, čo je aj ideálne obdobie pre dovolenku v Grécku. Počasie sa líši vo vnútrozemí i na ostrovoch, no vo všeobecnosti platí, že najteplejšími mesiacmi roka sú júl a august, kedy sú priemerné denné teploty 26 °C. More je najteplejšie v mesiacoch júl až september, kedy má približne 24 - 25 °C.
Letisko a dĺžka letu
Vstupnou bránou pre dovolenkárov smerujúcich na grécky ostrov Myskonos je letisko Mykonos Airport (JMK), nachádzajúce sa na západnej strane ostrova neďaleko hlavného mesta. Let trvá približne 2 a pol hodiny.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach:, Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52, Atény, Grécko
Tel: +30 2106771980, +30 2106771870
Mobil: +30 6932408028
Email: emb.athens@mzv.sk
Víza a doklady
Do Grécka môžu občania Slovenskej republiky vstúpiť s platným občianskym preukazom alebo cestovným pasom. Pre slovenských občanov nie sú stanovené žiadne vízové podmienky pre návštevu Grécka.
Colné predpisy
V Grécku je zakázaný dovoz, vývoz, predaj, prechovávanie, výroba, predaj a prevážanie drog či pestovanie rastlín, z ktorých sa môžu vyrábať psychotropné a omamné látky. Platí to aj pre mak, ktorý je považovaný za ľahkú drogu. Do Grécka môžete doviezť rôzne potraviny z Európskej únie ale v množstve osobnej spotreby. Na svoju dovolenku si môžete spokojne zobrať aj svojho domáceho maznáčika avšak s medzinárodným očkovacím preukazom.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 6 - 13,00 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 12 - 30,00 € |
Mlieko | 1,20 € |
Chlieb | 0,90 € |
Ryža | 1,50 € |
Vajcia | 2,30 € |
Miestny syr | 8,00 € |
Kuracie prsia (1 kg) | 6,50 € |
Fľaša vína | 6,00 € |
Domáce pivo | 1,50 € |
Kapučíno | 2,90 € |
Sviatky
Sviatky v Grécku:
1. január | Nový rok a sviatok Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento deň si ľudia vzájomne vymieňajú drobné darčeky, deti obchádzajú domácnosti a spievajú (obdoba našej koledy). |
6. január | Sviatok Zjavenia Pána, oslavujúci pokrstenie Krista v rieke Jordán. Je to sviatok, kedy sa do mora, jazera alebo rieky hodí kríž a mladí chlapci sa predháňajú, kto ho prvý vyloví a donesie späť. |
7. január | Sviatok Jána Krstiteľa |
25. marec | Sviatok Zvestovania Panny Márie a Deň nezávislosti. Tri týždne pred začiatkom pôstu začínajú fašiangy, usporadúvajú sa maškarné večierky. |
rôzne |
Čistý pondelok - Prvý deň pôstu. Tento deň sa oslavuje púšťaním šarkanov a jedia sa tradičné druhy pôstneho jedla. |
rôzne |
Veľká noc - Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok. Na Veľký piatok sa nosí v procesii so sviečkami Kristova rakva, v sobotu o polnoci kňaz v kostole vyhlási, že Kristus vstal z mŕtvych a od jeho zapálenej sviečky sa prenáša tzv. plameň života na sviečky veriacich, ktorí si ich nesú zapálené domov. V nedeľu sa navštevujú všetci príbuzní, na ražni sa pečie jahňacina, súťaží sa v rozbíjaní natvrdo uvarených a na čerstvo nafarbených vajciach (ťukajú sa špičkami o seba). |
1. máj | Sviatok jari a sviatok práce. V tento deň sa vstupné dvere domu zdobia kyticami. |
25. máj | Jónsky deň - oslava pripojenia Jónskych ostrovov ku Grécku. |
30. júl | Sviatok svätých apoštolov |
15. august | Sviatok Nanebovzatia Panny Márie |
28. október | Deň "Óchi", oslava odmietnutia talianskeho ultimáta v roku 1941 (ministerský predseda Metaxas odmietol na Mussoliniho žiadosť o povolenie vstupu talianskych jednotiek do Grécka, deň zahájenia gréckeho boja proti okupácii). |
25. a 26. december | Vianoce |