Alsasko

Alsasko

Rozprávkový kraj plný vína a stredovekých miest

Stiahnuť PDF

Alsasko je francúzskym regiónom, ktoré leží na východe krajiny, v blízkosti hraníc s Nemeckom. Tento severovýchodný francúzsky región je plný pekných pevností a farebných hrazdených dedín. Vinice tu pokrývajú krajinu, kam až oko dovidí, a pohorie Vogézy poskytuje nádherné výhľady. Okrem vína a farebných domov sú tunajším symbolom aj bociany. Keďže Alsasko leží pri hraniciach s Nemeckom, a obe krajiny v posledných storočiach opakovane bojovali o tento pás zeme, výsledná kultúra, tradície a alsaský dialekt pôsobia ako zmes oboch krajín.

Kúzelné Alsasko, poznávací zájazd
Kúzelné Alsasko. Francúszko. Foto: depositphotos.com

 

Dovolenky vo Francúzsku

 

Top lokality

Colmar

Colmar je tretie najväčšie mesto v Alsasku. Nachádza sa na alsaskej vínnej ceste a považuje sa za hlavné mesto alsaského vína. Colmar je známe svojimi zachovanými starými domami, početnými architektonickými pamiatkami a múzeami, medzi ktoré patrí múzeum Unterlinden s oltárom Isenheim. Toto nádherné mestečko je takisto prezývané ako Malé Benátky. Colmar je plné rôznych zaujímavých historických pamiatok i rozprávkových domčekov. 

Colmar. Francúzsko
Colmar. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Kaysersberg

Kaysersberg je jedným z najlepších vinárskych oblastí v Alsasku. Prvé viniče sa sem priviedli v 16. storočí z Maďarska a výroba vína je ešte dnes veľmi dôležitým aspektom hospodárstva mesta. Víno vyrobené z odrody Pinot Gris je miestnou špecialitou. Pinot Gris alebo Rulandské šedé sa vyznačuje zlatistou farbou, jemnou ovocnou vôňou a korenistou chuťou. Víno z tejto oblasti je veľmi vhodné napríklad ku grilovaným rybám. Víno z tejto oblasti je veľmi jedinečné.

Kaysersberg. Francúzsko
Kaysersberg. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Štrasburg

Štrasburg je hlavné a najväčšie mesto regiónu Est vo Francúzsku a takisto je sídlom Európskeho parlamentu. Historické centrum Štrasburgu bolo zapísané v roku 1988 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mesto je prepojením francúzsko-nemeckej kultúry a bolo kultúrnym mostom medzi Francúzskom a Nemeckom. Štrasburg je sídlom medzinárodne uznávaných hudobných a dramatických inštitúcií ako napríklad Národná opera Rín či Národné divadlo v Štrasburgu.

Štrasburg. Francúzsko
Štrasburg. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Štrasburg je domovom aj jednej z najväčších francúzskych univerzít. Mesto križujú pekné kanály a rieka Ill. Budovy pripomínajúce perníkové chalúpky kontrastujú so secesnou architektúrou a trblietavými sklenenými konštrukciami. Rôzne múzeá, parky, reštaurácie, historické kostoly, butiky a veľké francúzske obchodné domy dotvárajú zaujímavý pôvab.

Dve štrasburské časti, Grande-Île (Veľký ostrov) a Neustadt, sú na zozname svetového dedičstva UNESCO. Grande-Île sa vyznačuje labyrintovými uličkami a stredovekými budovami, zatiaľ čo Neustadt (Nové mesto) pôsobí plánovanejšie. Bol postavený, keď v Štrasburgu vládlo Nemecko.

Stiahnuť PDF

Treba zažiť

Riquewihr, Francúzsko

Kultúra

Riquewihr

Riquewihr je vinohradnícka obec na známej Vínnej ceste a patrí medzi najkrajšie dediny vo Francúzsku. Nachádza sa len 10 kilometrov od Colmaru. Mestečko si v 16. storočí začalo budovať svoju povesť a prosperitu z poľnohospodárstva a obchodu s vínom. Riquewihr je viac-menej rovnaký ako v 16. storočí a má pozoruhodné architektonické dedičstvo. Zachovali sa tu 3 obranné veže, niektoré z najstarších opevnení z roku 1291. Nad mestečkom sa týči veža Dolder z 13. storočia. Mestečko má malé nádvoria zasadené pozdĺž ulíc s malebnými balkónmi a oknami, s množstvom kvetov, s výhľadom na studne a fontány v starom štýle.

Ribeauvillé, Francúzsko

HistóriaKultúra

Ribeauvillé

Ribeauvillé je romantické mesto, ktoré je čiastočne obklopené starobylými stenami. Má veľa malebných stredovekých domov a dva staré gotické kostoly sv. Gregorija a sv. Augustína. V mestskej radnici môžete vidieť cennú zbierku starožitností. Ribeauvillé sa nachádza uprostred viníc Alsaska. Z tejto oblasti pochádzajú mnohé chutné vína ako napríklad Rizling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir či mnohé iné. Každé víno má svoju charakteristické chuť, vôňu i farbu.

Haut Koenigsbourg, Francúzsko

HistóriaKultúra

Haut Koenigsbourg

Haut Koenigsbourg je nádherný stredoveký hrad. Od roku 1900 do roku 1908 bol prestavaný na výzvu nemeckého cisára Wilhelma II. Nachádza sa na strategickom mieste na skalnatom výbehu s výhľadom na Porýnie. Hrad počas rokov prešiel viacerými deštrukciami, rekonštrukciami a takisto i majiteľmi. Dnes je významnou turistickou lokalitou, ktorá každoročne priťahuje stotisíce ľudí. Jeho kópiu môžete vidieť dokonca aj v Malajzii.

Remeš, Francúzsko

HistóriaKultúra

Katedrála v Remeši

Remeš spoločne s Épernay a Ay funguje ako jedno z centier výroby šampanského. Mnohé z najväčších domov na výrobu šampanského, známe ako les grandes marques, majú svoje sídlo v Remeši a sú otvorené najmä na ochutnávky a turistické zájazdy. Šampanské tu stárne v mnohých jaskyniach a tuneloch pod Remešom, ktoré tvoria veľké bludisko pod celým mestom. Niektoré nápisy vytesané v skalách hovoria o osídlení tohto územia už od rímskych čias. Známou je tu i katedrála pod názvom Notre Dame. Od roku 1991 je zapísané do zoznamu UNESCO.  Katedrála v Remeši je miestom, kde boli korunovaní francúzski králi a hostila 33 korunovácií za niečo viac ako 1000 rokov. V tejto katedrále sa v roku 498 konal aj krst Clovisa, vďaka ktorému sa tak zrodilo kráľovstvo Frankov a preto sa Remeš stalo vyvoleným mestom na korunovanie kráľov. Nachádza sa tu aj viac ako 2000 sôch, ktoré tiež prispievajú ku kráse katedrály: sochárske stĺpy, oblúky (brúsený kameň), ozdobné figúrky, svätostánky, vnútorné a vonkajšie postavy a slávny usmievavý anjel.

Stiahnuť PDF

Pre deti

Plavba loďou v Štrasburgu

Hoci historické jadro Štrasburgu je možné obdivovať pešo, ďalším príjemným spôsobom, ako sa zoznámiť s mestom, je výlet loďou, čo ocenia aj deti. Niekoľko spoločností tu ponúka aj prenájom malej lodi, ku ktorej nie je potrebná žiadna licencia. Môžete sa tiež pripojiť k skupinovej plavbe. Počas tejto 70-minútovej prehliadky sa budete plaviť okolo hlavných atrakcií v Petite France a Neustadt, ako aj niekoľkých inštitúcií Európskej únie.

Štrasburg. Francúzsko
Štrasburg. Francúszko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Gastronómia

Okrem všetkých známych obľúbených jedál - tarte, quiches, palacinky a jemne vrstvené gratiny, si Alsasko požičiava veľa zo svojich nemeckých koreňov, čo vytvára zaujímavé chute v tradičnej francúzskej kuchyni. Klasickým jedlom z bravčového mäsa a klobás je "potée alsacienne" alebo "coq au vin", čo je kuracie mäso v bohatej smotanovej omáčke.

Dusené kuracie mäsoDusené kuracie mäso. Foto: unspalsh.com

Keďže Alsasku dominuje víno, v tradičnej kuchyni nechýbajú koláče vyrobené z bieleho a červeného vína "gâteau au vin blanc a gâteau au vin rouge", koláče vyrobené z miestneho ovocia "kirwekueche", a koláče vyrobené zo smotanových syrov "kaeskueche", či celý rad rôznych vianočných koláčikov " petits gâteaux de Noël".

Stiahnuť PDF

Zábava

Obernai

Na mestečko Obernai sa viaže legenda o sv. Odílii. Odília, dcéra vojvodu z Alsaska sa narodila slepá. Odmietnutá jej otcom bola ukrytá v kláštore v Burgundsku a v deň jej krstu sa jej vrátil zrak. Jej brat Hugues ju priviedol späť, avšak keď sa Odília mala vydať za mladého princa, utiekla. Akoby zázrakom sa pred ňou otvorila skala a mohla sa v nej ukryť. Skala sa však zavrela a na jej vrchu bol postavený kláštor Hohenburg. V tomto kláštore sa nachádza kaplnka sĺz sv. Odílie a kaplnka anjelov, ktoré môžete preskúmať a pritom si užiť krásu mestečka s jeho farebnými domami.

Obernai, Francúzsko
Obernai. Francúzsko. Foto: CK SATUR

Prechádzka cez štvrť Petite France

Štvrť Petite France je vzdialená príjemných 10 minút chôdze od štrasburskej katedrály. Je to nádherné miesto na prechádzku vďaka svojim vodným cestám, budovám vo farbe cukríkov, lávkam a nádhernými kvetinám. Nachádza sa na delte rieky Ill. Počas stredoveku poskytovali riečne vodné cesty vodnú energiu pre mlyny a garbiarne. Maison des Tanneurs je garbiarsky dom, ktorý bol postavený v roku 1572. V teplejšom počasí je táto hrazdená budova zdobená červenými muškátmi. Neďaleko nájdete aj impozantné Ponts Couverts, sériu mostov a veží z 13. storočia. Prejdete tiež okolo priehrady Vauban, obrannej priehrady postavenej v 17. storočí. Štrasburská katedrála a Ponts Couverts sú viditeľné z priehrady Vauban, odkiaľ sa naskytajú pekné výhľady.

Štvrť Petite France. Štrasburg. Francúzsko
Štvrť Petite France v Štrasburgu. Francúzsko. Foto: unsplash.com

 

Stiahnuť PDF

Tajné tipy

Vinohradnícka cesta

Dambach sa nachádza v Piedmont des Vosges a prechádza cez ňu známa vinárska cesta, ktorú sa oplatí preskúmať. Vinohradníctvo odpradávna zaujalo významné miesto v tejto obci. Dambach je najväčšia vinárska dedina v Alsasku s mnohými nezávislými vinármi, obchodníkmi a kooperatívnou pivnicou. Vína z Dambach-la-Ville sú známe vďaka slávnemu Alsaskému Grand Cru Frankstein. V Dambachu sa to len hemží rôznymi remeslami a kvalitným vínom a najkrajší pohľad na mesto si užijete z kaplnky svätého Sebastiána.

ImageDambach. Francúzsko. Foto: depositphotos.com

Épernay

V najstaršej štvrti mesta ležia úzke a nepravidelné ulice. Okolité predmestie je však moderné a priestrannejšie. V La Folie na východe sa nachádzajú viaceré vily patriace bohatým obchodníkom s vínom. Mesto sa tiež rozšírilo na pravý breh rieky Marne. Jeden z kostolov v Éperney si zachoval portál a vitráže zo 16. storočia, avšak ostatné verejné budovy sú modernej konštrukcie. Najznámejšou ulicou v meste Épernay je Avenue de Champagne, kde nájdete hlavných výrobcov šampanského. Okolie ponúka krásne zelené vinice.

Épernay. Francúzsko
Épernay. Francúzsko. Foto: unsplash.com

Vinárska oblasť Champagne

Spoznajte vinársku oblasť Champagne, ktorá sa nachádza v severovýchodnom Francúzsku. Táto oblasť je najznámejšia pre výrobu šumivého bieleho vína, ktoré nesie názov regiónu. Právo Európskej únie vyhradzuje výraz "šampanské", používať výlučne pre vína, ktoré pochádzajú z tejto oblasti. Tento región je rozdelený do ďalších piatich častí a v každej z nich sa pestuje iné hrozno. Medzi hlavné hrozno pestované v regióne patrí Chardonnay, Pinot noir a Pinot Meunier.

Champagne, Francúzsko
Vinárska oblasť Champagne. Francúszko. Foto: depositphotos.com

 

Stiahnuť PDF

Užitočné informácie

Štátne zriadenie: republika

Rozloha a populácia: 8 280 km²
1 920 000 obyvateľov

Jazyky: francúzsky

Náboženstvo: rímskokatolícke, moslimské, protestantské, židovské

Mena: euro

Časový posun: 0h

Klimatický diagram

Kedy vycestovať

Ideálne obdobie na poznávamnie je od jari do jesene. 

Letisko a dĺžka letu

Lety z Viedne do Štrasburgu, s prestupom. Dĺžka trasy z Bratislavy do Štrasburgu je 845 km, v trvaní cca 9 -10 hodín. 

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo SR v Paríži
125 rue du Ranelagh, 75016 Paríž
Tel.: +33 171937333
Email: si.paris@mzv.sk

Víza a doklady

Na základe čl. 18 Zmluvy o založení ES a členstva Slovenskej republiky v EÚ má každý občan SR právo voľne sa pohybovať a zdržiavať v inom členskom štáte EÚ. Právo pobytu občana SR môže byť obmedzené len v prípade, ak porušuje verejný poriadok, bezpečnosť a zákony Francúzskej republiky. Každý občan SR musí mať pri ceste do Francúzska vlastný cestovný doklad SR alebo občiansky preukaz SR.

Colné predpisy

Odporúčame občanom SR, aby sa pred cestou do Francúzska informovali o colných a devízových podmienkach na Veľvyslanectve Francúzska v Bratislave. Neobchodný dovoz je od colných poplatkov oslobodený. 

Vo všeobecnosti platia nasledovné podmienky k dovozu výrobkov pre osobnú potrebu z krajín EÚ do Francúzska: 800 ks cigariet, 200 ks cigár, 1 kg tabaku, 10 l destilátov, 20 l alkoholizovaného vína, 90 l vína (vrátane max. 60 l šumivého vína), 110 l piva. Benzín je možné prevážať len v nádrži auta + 10 l v kanistri. Do Francúzska je zakázané dovážať materiály s pedofilnou tematikou, produkty obsahujúce nebezpečné látky, narkotiká a psychotropné látky, dojčenské fľašky obsahujúce zlúčeninu bisfenol A, výrobky obsahujúce azbest.
 
Devízové predpisy 
Všetky osoby, teda aj občania EÚ, prekračujúce francúzske vnútorné, ako aj vonkajšie hranice majú povinnosť ohlásiť colným orgánom  dovoz i vývoz finančných prostriedkov presahujúcich 10 000 euro. Uvedený limit je stanovený na osobu; v prípade skupiny ľudí v príbuzenskom vzťahu alebo so spoločným obchodným záujmom platí uvedený limit pre celú skupinu. Prevážanie finančných prostriedkov presahujúcich 10.000 euro je potrebné ohlásiť na francúzskej colnici pri vstupe i opustení krajiny alebo písomne, najneskôr do 15 dní pred plánovanou cestou na adrese:

Service des titres du commerce extérieur
14 rue Yves Toudic,
75010 Paris,
dg-setice@douane.finances.gouv.fr

alebo na

Direction interrégionale des douanes et droits indirects de Roissy,
Aéroport Charles de Gaulle, Rue du Signe,
95701 Roissy.

Doprava

Vo Francúzsku funguje pomerne kvalitná mestská hromadná doprava v podobe metra alebo autobusov. Lístok je možné zakúpiť si na jednotlivých staniciach. V krajine treba počítať s častými štrajkami zamestnancov niektorých dopravných spoločností, ktoré ovplyvňujú fungovanie parížskych prímestských vlakov RER, železničnej dopravy SNCF, ale aj leteckej spoločnosti Air France. Odporúča sa preto sledovať webové stránky príslušného dopravcu a v dňoch, keď bude štrajk prebiehať, voliť iný spôsob dopravy. Spoločnosť Air France odporúča vykonať kontrolu vašich kontaktných údajov, aby vás mohla o zmene letu včas riadne informovať formou SMS či e-mailu.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Bolt alebo Uber. 

Sviatky

DÁTUM SVIATOK
1. január Nový rok
marec/apríl Veľkonočný pondelok
marec/apríl Veľkonočná nedeľa
1. máj Deň práce
8. máj Deň víťazstva nad fašizmom
26. máj Nanebovstúpenie Krista
5. jún Svätodušná nedeľa
6. jún Svätodušný pondelok
14. júl Štátny sviatok
15. august Nanebovzatie Panny Márie
1. november Sviatok všetkých svätých
11. november Deň prímeria
25. december Prvý sviatok vianočný

Kontakt pre médiá: marketing@satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2023 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2020 pre CK SATUR