
Severný Cyprus
Nekonečné zlatisté pláže a príroda bez dotyku človeka
Severný Cyprus je druhá časť ostrova, ktorá je pod kontrolou Tureckej republiky. Kilometre panenských pláží s jemným zlatistým pieskom lemujú pobrežia pokojných zátok Famagusta Bay, výbežok Karpas a stredisko Bafra, ktoré je známe výstavbou luxusných hotelov a kasín na jednej z najkrajších pláží ostrova.
Top lokality
Bafra
Novovznikajúca turistická oblasť, nachádzajúca sa na východnom cípe Severného Cypru, asi 40 km od mesta Famagusta s historickým prístavom a 68 km od letiska Ercan (Nikózia). Rozprestiera sa v regióne Karpaz, v oblasti s krásnymi piesočnatými plážami a čistým morom. Najobľúbenejšia je pláž Golden Beach s piesočnými dunami, kde plávanie v mori bude pre vás nezabudnuteľným zážitkom vďaka priezračnej azúrovej vode. Pri väčšom šťastí môžete zazrieť aj vo vode plávajúce korytnačky, vďaka ktorým je pomenovaná aj pláž. K brehu sa približujú hlavne v noci v letných mesiacoch, kde chodia klásť svoje vajíčka. Národný park, ktorý je na polostrove Karpaz, očarí návštevníkov nedotknutou prírodou, kde voľne žijú divoké somáriky. Ďalšou zaujímavosťou polostrova je ešte mnoho miest bez elektrickej energie a vďaka tomu je vyhľadávanou oblasťou dobrodruhov a romantikov. Región Bafra je tiež známy svojimi reštauráciami s bohatou ponukou čerstvých rýb zo Stredozemného mora. Užite si skvelú chuť morských plodov pri pozorovaní nádhernej scenérie pobrežia. Oblasť Karpaz a Bafra sú bohaté aj na historické pamiatky, ako napríklad kláštor apoštola Andreja, hrad Kantara, bazilika Ayios Trias a mnoho ďalších. Ak ste hľadali raj na zemi, práve ste ho našli.
- vzdialenosť od letiska (Ercan) 69 km

Famagusta
Vo Famaguste, na východe Cypru, je situovaný najhlbší prístav ostrova. Preto ide o miesto, kde kotví mnoho výletných lodí pri návšteve Cypru. Okrem prosperujúceho prístavu je Famagusta domovom tradičného mestského opevnenia, ktoré sa zachovalo až do dnešných dní. K dvom najvýznamnejším pamiatkam v meste patrí Mešita Lala Mustafa Pasha a mestské hradby so známou Othelovou vežou. Zaujímavosťou Famagusty je ale najmä štvrť Varosha, „Mesto duchov“. Kedysi bola prosperujúcou časťou, srdcom cestovného ruchu. Hovorilo sa jej aj Monte Carlo Cypru. Bolo to vyhlásené miesto na dovolenky filmových hviezd a iných známych osobností. V súčasnosti je už od roku 1974 opustená a pomaly chátra. Aj počas jej návštevy je presne vymedzené okolie, odkiaľ je možné obzrieť si ju. Spomedzi množstva schátraných budov, ktoré predstavovali v minulosti hotely, reštaurácie, obchody môžeme spoznať malý nenápadný dom, ktorý slúžil ako prázdninový dom pre Sophiu Loren.
- vzdialenosť od letiska (Ercan) 40 km

Kyrenia
Známe prístavné mesto v tureckej časti ostrova je Kyrenia. Môže sa pochváliť úžasnou kulisou, ktorú vytvára pohorie Pentadaktylos, ktoré je možné do slovenského jazyka preložiť ako „5 prstov“ , z diaľky je totižto viditeľných 5 pahorkov pripomínajúcich prsty na ľudskej ruke. Ďalej sa môže pochváliť architektúrou staršou ako 1300 rokov a nekonečnými možnosťami na rekreáciu. K najlepším atrakciám v Kyrenii patrí Múzeum umenia, byzantský hrad zo siedmeho storočia a Múzeum lodných vrakov s artefaktmi staršími ako dvetisíc rokov, ktoré je súčasťou hradu. Uvidieť tu môžete aj korytnačky v ich prirodzenom prostredí alebo si precvičiť golf na miestnom golfovom ihrisku s výhľadom na Stredozemné more. Nezabudnuteľným zážitkom je prechádzka po prístave obklopenom množstvom reštaurácií, kaviarní a suvenírových obchodov.
- vzdialenosť od letiska (Ercan) - 42 km

Hlavné mesto
Nikózia je príbehom dvoch miest. Hlavné a zároveň najväčšie mesto Cypru, je posledným rozdeleným hlavným mestom na svete. Demarkačná čiara, tzv. zelená línia, sa tiahne mestom už od roku 1963 a delí ho na južnú (Nicosia) a severnú časť (Lefkosia). Zelená línia, ktorá delí nielen hlavné mesto, ale aj celý ostrov, meria 180 km a jej prekročenie je pre mnohých nezabudnuteľnou súčasťou návštevy tohto mesta. Na návštevníka čaká zážitok hodný cestovateľa v čase – z tureckej časti pripomínajúcej päťdesiate roky minulého storočia s tradičnými tureckými bazármi a kostolmi prerobenými na mešity, sa po pár krokoch ocitne uprostred moderného letoviska s typickými tavernami a rovnakými reťazcami, ako keby ste boli doma na Slovensku. Návštevníci severnej časti mesta sa môžu poprechádzať popri mestských hradbách z benátskeho obdobia, navštíviť Ataturkovo námestie, mešitu Selimiye (pôvodne gotická katedrála Sv. Sofie, kde boli korunovaní cyperskí králi), stredoveký hostinec (Buyuk Han) s množstvom reštaurácií a obchodmi so suvenírmi a miestny market s (ne)značkovým tovarom. . Pre prechod z jednej časti na druhú potrebujete mať so sebou platný pas, budú vás čakať dve pasové kontroly pri pohybe z tureckej do gréckej časti, kde jedna je potrebná pre vstup priestoru Európskej únie. Pri výstupe z Eú stačí prejsť už len grécko-tureckou hranicou.

Tipy na výlety

Famagusta a Mesto duchov
Vo Famaguste, na východe Cypru, je situovaný najhlbší prístav ostrova. Preto ide o miesto, kde kotví mnoho výletných lodí pri návšteve Cypru. Okrem prosperujúceho prístavu je Famagusta domovom tradičného mestského opevnenia, ktoré sa zachovalo až do dnešných dní. K dvom najvýznamnejším pamiatkam v meste patrí Mešita Lala Mustafa Pasha a mestské hradby so známou Othelovou vežou. Zaujímavosťou Famagusty je ale najmä štvrť Varosha, „Mesto duchov“. Kedysi bola prosperujúcou časťou, srdcom cestovného ruchu. Hovorilo sa jej aj Monte Carlo Cypru. Bolo to vyhlásené miesto na dovolenky filmových hviezd a iných známych osobností. V súčasnosti je však opustená a pomaly chátra. Aj počas jej návštevy je presne vymedzené okolie, odkiaľ je možné obzrieť si ju. Spomedzi množstva schátraných budov, ktoré predstavovali v minulosti hotely, reštaurácie, obchody môžeme spoznať malý nenápadný dom, ktorý slúžil ako prázdninový dom pre Sophiu Loren. V tejto časti je PRÍSNY zákaz fotografovania. Na pláži sa nachádza strážnik, ktorý na to dozerá.

Hrad St. Hilarion
Jedna z najkrajších hradných zrúcanín v Stredomorí je domovom množstva miestnych legiend a mýtov. Hrad údajne tvoril námet pre ilustráciu rozprávky od Walta Disneyho - Snehulienka. Najznámejšia legenda hovorí, že kráľovná víl, ktorá trávila čas očarúvaním miestnych pastierov, si tu postavila tento hrad. Tí, ktorí sa vyšplhajú až úplne hore, si vychutnajú fenomenálny výhľad. Ak by ste mali počas dovolenky na Cypre čas na výlet len na jeden hrad, potom si určite vyberte tento.

Polostrov Karpaz
Osamelý polostrov Karpaz v severovýchodnej časti Cypru sa tiahne ako „dlhý prst“ so zlatými plážami smerom k Sýrii. Polostrov je pomerne riedko obývaný a hovorí sa o ňom, že je to miesto, kam sa treba ísť pozrieť, aby ste zachytili aspoň niečo z tradičného života ostrovanov. Najväčším lákadlom sú nedotknuté pláže, ale za zastávku stojí aj bazilika z piateho storočia Agia Triás v Sipahi. Zaujímavosťou polostrova sú aj divoko žijúce osly, ktoré sa v minulosti využívali ako najlacnejší dopravný prostriedok. Súčasťou polostrova je preslávená Golden Beach, nazývaná aj „Korytnačia pláž“, známa výskytom korytnačiek druhu careta veľká.

Rozdelené hlavné mesto Nikózia
Metropola ostrova vôbec nie je taká, ako iné hlavné mestá. V prvom rade za to môže fakt, že je rozdelená na dve časti – jedna patrí k Severnému Cypru kontrolovanému tureckou vládou a druhá je súčasťou južnej Cyperskej republiky. Nie je preto nič nezvyčajné, že len kúsok od tureckého bazáru nájdete príjemnú grécku tavernu. V meste existuje viac ako tucet múzeí. Najlepšiu archeologickú zbierku ukrýva Cyperské múzeum. Zastúpené sú v ňom artefakty od doby kamennej až po byzantské obdobie. Navštíviť môžete aj Byzantské múzeum alebo Múzeum s observatóriom Ledra. Pre prechod z jednej časti na druhú je potrebný platný cestovný doklad (občiansky preukaz, cestovný pas) pre dve pasové kontroly pri pohybe z tureckej do gréckej časti, kde jedna je potrebná pre vstup do priestoru Európskej únie. Pri výstupe z EÚ stačí prejsť už len grécko-tureckou hranicou.

Cukráreň PETEK
Severocyperčania sú známi svojimi sladkosťami. Sladkosti ako lokoumi, baklavy, lahodné zmrzliny, torty od výmyslu sveta môžete ochutnať práve v tejto cukrárni, ktorá sa nachádza vo Famaguste priamo pri vstupe do historického centra. K nápojom neodmysliteľne patrí nápoj frappé – populárna ľadová káva s hustou penou, a to všetko za veľmi priaznivé ceny. Táto cukráreň je najlepšia na severnom Cypre.

Tajomstvo stroskotanej lode
Na rube 50 centovej cyperskej euro mince je zobrazený vrak stroskotanej lode, ktorá stroskotala pri pobreží Kyrenie a v súčasnosti sa nachádza v múzeu stroskotaných lodí v Kyrenii. Ide o zatiaľ najstaršiu stroskotanú loď, ktorá je 2300 rokov stará. Samotné múzeum sídli pevnosti Kyrenejského hradu zo 7. storočia, ktorá v minulosti chránila prístav pred vpádmi Arabov.

Mesto Salamis
V 12.storočí po Kristom, prišli na Cyprus hrdinovia trójskych vojen a postavili Salamis – mesto, ktoré sa podobalo Tróji. Dnes môžeme vidieť už len pozostatky, medzi ktorými je najlepšie zachovaný slávny grécky amfiteáter.

Büyük Han, Nikózia

Fig Tree Bay, Protaras
Pláž s čistým morom a zlatým pieskom je populárne miesto medzi turistami. Pláž vhodná pre rodiny s deťmi bola v minulosti ocenená modrou vlajkou a vyhlásená za tretiu najkrajšiu pláž v Európe. Svoje meno dostala podľa figových stromov rastúcich v blízkosti pobrežia. Turisti radi preplávajú aj k malému ostrovčeku, ktorý oddeľuje len plytké more. Okrem ležadiel a slnečníkov nájdete na pláži aj ponuku vodných športov ako vodné lyže, windsurfing alebo parasailing.

Nikózia – Kyrenia
Ak ste zvedaví, ako to vyzerá na „druhej strane ostrova“, máte jedinečnú príležitosť poznať históriu a súčasnosť tureckého života na Cypre výletom do mestečka s najkrajším prístavom na severe - Kyrénia, so zastávkou v hlavnom meste Nikózia, s možnosťou prekročiť hranicu medzi gréckou a tureckou stranou. Navštívite katedrálu svätého Jána zo 17. storočia, v ktorej môžeme vidieť krásne fresky. Zájdete taktiež k veľkolepému arcibiskupskému palácu, kde budete mať možnosť vidieť bronzovú sochu Makaria III, prvého prezidenta Cyperskej republiky, ktorú postavili v roku 2008. Neskôr pokračujete cez zelenú líniu do Kyrenie (okupovaná strana Cypru), kde navštívime stredovekú pevnosť, ktorá je v blízkosti prístavu. Pevnosť bola vybudovaná na obranu mesta pred nájazdmi Arabov v 7. storočí. V súčasnosti sa v nej nachádza múzeum lodného vraku, kde nájdeme artefakty z najstaršej zachovalej lode na svete. Po obede sa presunieme smerom vysoko do hôr, kde je ukryté najkrajšie gotické opátstvo na ostrove-Bellapais z 12. storočia. Túto úžasnú stavbu zdobia klenby a stĺpy, okolo sa rozkladá udržiavaný park s krásnym výhľadom. Na výlet je potrebný pas alebo občiansky preukaz.
Orientačná cena: 73 €
Pláže
Golden Beach
Cca 2 km dlhá piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza na poloostrove Karpas. Pláž sa vyznačuje jemným bielym pieskom. V letných mesiacoch je obľúbeným miestom hniezdenia korytnačiek, preto sa často označuje aj ako korytnačia pláž. Golden Beach je skôr tichá, oddychová pláž, bary ani kaviarne tu nehľadajte.
Fig Tree Bay, Protaras
Pláž s čistým morom a zlatým pieskom je populárne miesto medzi turistami. Pláž vhodná pre rodiny s deťmi bola v minulosti ocenená modrou vlajkou a vyhlásená za tretiu najkrajšiu pláž v Európe. Svoje meno dostala podľa figových stromov rastúcich v blízkosti pobrežia. Turisti radi preplávajú aj k malému ostrovčeku, ktorý oddeľuje len plytké more. Okrem ležadiel a slnečníkov nájdete na pláži aj ponuku vodných športov ako vodné lyže, windsurfing alebo parasailing.
Gastronómia
Cyperská kuchyňa je pestrou zmesou jedál z východného Stredomoria a Blízkeho východu. Mezé (mezédhes) je najlepšia možnosť ako ochutnať väčšinu sezónnych špecialít. Patrí sem asi 24 sezónnych jedál v tradičnom cyperskom štýle. V podstate ide o niekoľkohodinovú hostinu, počas ktorej sa na stôl nosia rôzne jedlá. Zvyčajne sa začína s veľkou miskou šalátu (Horiatiki), výberom tradičných dipov a plátkami hustého chleba. Po nich nasleduje sezónna zelenina, čerstvé ryby vrátane kalamárov a sleďov, za ktorými nasledujú zapekané špeciality ako macaronia sto fourni (mäso s cestovinami, bešamelom a strúhaným syrom) alebo mäso podávané priamo z grilu. Pochutiť si môžete aj na tahini, paste zo sezamových semien alebo hummuse. Nechýba koupepia - listy viniča plnené mletým mäsom, ryžou, cibuľou, paradajkami a zmesou bylín.
Pravdepodobne najslávnejšie cyperské jedlo je halloumi – ovčí syr, ktorý skvelo chutí vyprážaný alebo grilovaný. Výborne chutí aj studený s plátkami melónu.
Pre Severný Cyprus je tiež charakteristický kebab, pripravovaný hlavne z jahnacieho alebo kuracieho mäsa, ktorý sa balí do chlebovej placky spolu so šalátom. Ak sa teda rozhodnete skúsiť lokálnu kuchyňu, nesmiete vynechať ani takzvané pide - chlebové cesto pečené v peci v tvare loďky s rybím, prípadne iným aromatickým mäsom, navrchu so zapečeným syrom.
Známe sú aj kadaif - do rúrky zatočené pásiky sladkého cesta, muhallebi aromatický ryžový puding, ktorý býva pokvapkaný ružovou vodou a dozdobený nasekanými pistáciami. Ochutnať určite treba aj „lokoumi“ (cyperský med), alkohol ZIVANIA - miestna hroznová pálenka – typický tvrdý alkohol.
Zábava
Podujatia a kultúra
Na Cypre sa každý mesiac konajú zaujímavé festivaly a podujatia, ktoré bavia nie len domácich ale aj turistov. Na prelome mája a júna sa koná Kataklismos. Sviatok, ktorý trvá dva dni a Cyperčania sa počas neho prezliekajú do tradičného oblečenia a zhromažďujú sa v chrámoch. Ďalším festivalom v týchto dňoch je umelecký festival v Nikózii, ktorý trvá až dva týždne a počas neho sa vystavujú rôzne umelecké diela či vystupujú folklórne súbory. V júli sa koná Larnacký festival, počas ktorého sa na hrade v Larnaku konajú rôzne tanečné a divadelné predstavenia. V auguste počas sviatku Nanebovzatia Panny Márie sa veriaci zhromažďujú v najväčších kostoloch a kláštoroch. Tento sviatok sa považuje za najdôležitejší v gréckej ortodoxnej cirkvi. V septembri si na svoje prídu obľúbenci vína, pretože vo Famaguste sa organizuje festival zameraný na tento alkohol. V Agia Napa sa v septembri usporadúva festival plný tanca, hudby a folklóru.
Aktivity a športy
Medzi obľúbené športy na ostrove patrí jednoznačne futbal, ktorý zožal viacero úspechov. Ďalším obľúbeným športom je tenis, ale aj basketbal. Na Cypre sa dokonca dá aj lyžovať. Na Cypre sa lyžuje už viac ako 60 rokov na vrcholoch hory Olympus.
Tajné tipy
Tajomstvo stroskotanej lode
Na rube 50 centovej cyperskej euro mince je zobrazený vrak stroskotanej lode, ktorá stroskotala pri pobreží Kyrenie a v súčasnosti sa nachádza v múzeu stroskotaných lodí v Kyrenii. Ide o zatiaľ najstaršiu stroskotanú loď, ktorá je 2300 rokov stará. Samotné múzeum sídli pevnosti Kyrenejského hradu zo 7. storočia, ktorá v minulosti chránila prístav pred vpádmi Arabov.
Cukráreň PETEK
Severocyperčania sú známi svojimi sladkosťami. Sladkosti ako lokoumi, baklavy, lahodné zmrzliny, torty od výmyslu sveta môžete ochutnať práve v tejto cukrárni, ktorá sa nachádza vo Famaguste priamo pri vstupe do historického centra. K nápojom neodmysliteľne patrí nápoj frappé – populárna ľadová káva s hustou penou, a to všetko za veľmi priaznivé ceny. Táto cukráreň je najlepšia na severnom Cypre.
Mesto Salamis
V 12.storočí po Kristom, prišli na Cyprus hrdinovia trójskych vojen a postavili Salamis – mesto, ktoré sa podobalo Tróji. Dnes môžeme vidieť už len pozostatky, medzi ktorými je najlepšie zachovaný slávny grécky amfiteáter.
Büyük Han, Nikózia
Užitočné informácie
Štátne zriadenie: Cyprus je prezidentská republika. Prezident je hlavou štátu aj vlády. Je rozdelený na Cyperskú republiku a odtrhnutím severnej časti ostrova vznikla Severocyperská turecká republika, ktorá však nie je medzinárodne uznaná. Južná grécka časť ostrova je rozdelená na 5 eparchií: Larnaka, Lemesos, Pafos, Ammochostoch a Nikózia. Napriek tomu, že Cyprus pristúpil k Únii ako de facto rozdelený ostrov, do EÚ patrí celé jeho územie. Cyperskí Turci, ktorí sú držiteľmi cestovných dokladov EÚ alebo na ne majú nárok, sú občanmi EÚ.
Rozloha a populácia: Rozhloha Severného Cypru je 3 355 km2, čo predstavuje 34,85 % rozlohy ostrova. Počet obyvateľov je približne 326 000, z nich tvoria cyperskí Turci 99 % (asi 82 % je pôvodných Cyperčanov tureckej proveniencie, zvyšok sú anatólski osadníci z Turecka a tureckí vojaci), 1 % predstavujú cyperskí Gréci žijúci v osade Rizokarpaso a tzv. Maroniti v osade Kormakitis, ktorí sa rozhodli žiť pod tureckou administratívou – ostatní sa presídlili na grécko-cyperský juh.
Jazyky: Úradnými jazykmi sú turečtina (takmer 100 %), grécka menšina používa gréčtinu a maroniti svoj jazyk – cyperskú arabčinu kormakiti.
Náboženstvo: Tureckí moslimovia vyznávajú sunnitský islam (99 %), grécka menšina ortodoxné kresťanstvo a v osade Kormakitis sú maroniti.
Vakcinácia: Nie je potrebná.
Elektrický prúd: Napätie v elektrickej sieti je 220/240 V, je potrebný adaptér (v niektorých hoteloch sa dá požičať za malý depozit).
Mena: euro
Časový posun: +1h
Klimatický diagram
Kedy vycestovať
Severný Cyprus má typické stredomorské podnebie s veľmi suchými horúcimi letami. Pýši sa tým, že počas roka je tu až 340 slnečných dní. Priemerné teploty počas najteplejších mesiacov roka – júl, august, sa pohybujú na úrovni 29°C. Maximálne teploty však vystúpajú aj k 40°C a môžu byť pre niektorých uristov nepríjemné, pre nich je vhodný čas na dovolenku jar a jeseň.
Letisko a dĺžka letu
Na Severnom Cypre sa nachádza letisko Ercan, no je uznané len Tureckom. Pre prílet na letisko Ercan je potrebné medzipristátie v tureckej Antalyi, kde sa môže čas prestávky pohybovať od 30 minút do jednej hodiny. Na juhu ostrova sa nachádzajú 2 medzinárodné letiská, ktoré sú uznané medzinárodným spoločenstvom - prvé sa nachádza v Larnake, druhé v Pafose. Dĺžka letu z Bratislavy do oboch je cca 3 hodiny.
Zastupiteľský úrad
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nikózii, Kalamatas Street No. 4, Strovolos, Nikózia, Cyprus
Tel: +357 22879681
Mobil: +357 99694929
Email: emb.nicosia@mzv.sk
Víza a doklady
Na Severný Cyprus tzv. Severocyperská turecká republika, ktorú okrem Turecka neuznáva žiadny štát medzinárodného spoločenstva sa vzťahujú podmienky vstupu ako pre Turecko. Vstúpiť na územie Severocyperskej tureckej republiky môžete len s cestovným pasom, ktorý má platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny.
Colné predpisy
Pri dovoze domácej a cudzej meny sa neuplatňujú žiadne obmedzenia. V prípade ďalšieho vývozu alebo nákupu cennejších vecí sa odporúča hotovosť na colnici deklarovať. Vývoz starožitností bez povolenia Cyperskej archeologickej služby je prísne zakázaný. Okrem toho je zakázaný dovoz akýchkoľvek nelegálnych látok a materiálov. Obmedzený je dovoz a vývoz alkoholu a tabakových výrobkov.
Doprava
Najlepšie ostrov spoznáte z auta alebo motocyklu. Pozor, na Cypre sa jazdí na ľavej strane. Autá z požičovní sú väčšinou v dobrom stave a budete potrebovať len vodičský preukaz. Pre zapožičanie motocykla budete potrebovať takisto vodičský preukaz ale budete musieť dodržiavať ja niekoľko zásad ako napríklad to, že spolujazdec aj vodič musia mať helmu, spolujazdec musí mať viac ako 12 rokov, a napríklad do Nikózie je zakázaný vstup pre motocykle v čase od 22:00 do 6:00 h
Navštíviť rôzne krásy Cypru môžete aj autobusmi, ktoré spájajú viaceré dediny či mestá. Vlaky by ste tu hľadali márne, pretože od roku 1951 boli zrušené. Možno vás oklamú niektoré pozostatky po železničných tratiach, po ktorých už dlho neprešiel žiaden vlak.
Lodná doprava je na Cypre veľmi dobre rozvinutá. Cena lístka závisí od času prepravy. Ak budete chcieť ísť navštíviť Egypt, Libanon, Izrael či Grécko, pre lacnejší lístok si vyberte radšej stred týždňa ako víkend.
Shopping a suveníry
Nakupovanie
O tom, že na Cypre sa dobre nakupuje vie už veľa ľudí. Jedinou nevýhodou je jedine to, že tovary sú väčšinou dovozové, a preto aj často nekvalitné. Dlhú tradíciu na Cypre zastáva košikárstvo. U miestnych košikárov si môžete vybrať naozaj zaujímavé výtvory ale aj tradičné košíky. Okrem košíkov tu nájdete aj tradičný medený riad, mosadzné doplnky, ikony, šperky či kožený tovar. Netreba zabúdať na to, že na Cypre sa dodržiavajú typické obedové prestávky, kedy väčšina obchodov má od 13:00 do 19:00 zatvorené.
Suveníry
Množstvo suvenírov, ktoré na ostrove objavíte má na sebe symbol nazar – modrobiele oko, ktoré má ochraňovať majiteľa pred zlým pohľadom a urieknutím. Vybrať si ho môžete ako prívesok na retiazke, kľúčenku, ale nájdete ho aj na obľúbených magnetkách. AK si z ciest odnášate radšej niečo chutné, tak z Cypru to môžu byť rôzne druhy orieškov, želé ale aj sladké klobásy, čo sú vlastne kandizované orechy s cukrovým sirupom, špeciálne pripravované do tvaru klobások. Zároveň tu takmer všade majú cukrovinky – želé, koláčiky s medom a orechami. Z mestečka Famagusta tiež pochádza jeden zo suvenírov, tzv. svätojánsky chlebík, ktorý si môžete odniesť sušený, alebo spracovaný na sirup. Z jedál sú to ešte zivania (typická pálenka z hrozna), olivový olej (svetlý- na varenie, tmavý- do šalátov) Halloumi syr, rohovníkový sirup (liečivé účinky) a med, sirup z granátového jablka, mandľový sirup (používané ako sladidlo do kávy a do varenia), džemy z fíg a citrusov, humus, typický cyperský chlieb s halloumi syrom a čiernymi olivami, turecký čaj, turecká káva. Z kozmetiky krémy, mydlá, balzamy z olivového oleja.
Ceny
Jedlo v lacnejšej reštaurácii | 10,00 € |
Jedlo pre dvoch v stredne drahej reštaurácii | 40,00 € |
Mlieko | 1,30 € |
Chlieb | 1,40 € |
Miestny syr | 7,80 € |
Fľaša vína | 5,60 € |
Cigarety | 5,20 € |
Kapučíno | 2,90 € |
Sviatky
1. január | Nový rok |
23. apríla | deň národnej nezávislosti |
1. máj | Sviatok práce |
19. máj | pamätný deň Atatúrka |
20. júl | spomienka na vstup tureckých vojsk |
30. august | turecký národný sviatok |
29. október | deň založenia Tureckej republiky |
15. november | proklamácia nezávislej Severocyperskej republiky |