Správy z oblasti turizmu

 

Cestovné kancelárie predali v minulom roku zhruba o desať percent viac pobytov ako rok predtým.

 

Cestovky chcú predať o desatinu viac zájazdov

Vlaňajšok si naše cestovné kancelárie odškrtnú ako úspešný. Oproti roku 2009 totiž dokázali spolu predať asi o desatinu viac zájazdov. "To znamená, že dovolenky si u slovenských touroperátorov kúpilo až 570-tisíc ľudí,“ vyhlásil pre HN Ivan Schwarz zo Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr.

Niektorí rástli ešte viac
Líder v tomto biznise na Slovensku, cestovná kancelária SATUR Travel, hovorí dokonca ešte o väčších nárastoch, a to na úrovni 15 až 25 percent. "Najatraktívnejšími boli letecké destinácie ako Turecko, Egypt či grécke ostrovy. V individuálnej doprave zasa skórovalo Chorvátsko a Taliansko,“ vysvetľuje marketingová riaditeľka spoločnosti Mária Gallová.

Podobne na tom bol i konkurenčný Aeolus. Ako nám za túto cestovku prezradila Viera Iliopoulou, pri leteckých zájazdoch zaznamenali plus päť percent. "Autobusové zájazdy sa zvýšili o desatinu a najviac sme predali dovoleniek pri mori, kam zákazníci cestovali vlastnou dopravu. Vzrástli o viac ako tretinu,“ dopĺňa Iliopoulou.           

 

Svetlá budúcnosť
Maximálne desaťpercentný rast v celkovom predaji potvrdzuje aj Jozef Orgonáš, generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR. Medzi top destinácie tohto leta podľa odborníkov patrilo Turecko, akýmsi prepadákom bolo Grécko. Ľudia sa tam totiž báli cestovať pre rozsiahle štrajky na letiskách, v hoteloch či reštauráciách a benzínkach. "Krajinou číslo jeden bolo Turecko. Niektorí touroperátori tu zaznamenali rekordný, až polovičný nárast,“ vysvetľuje Orgonáš.

 

Cestovky dúfajú i v lepší nasledujúci rok. "Predpokladáme, že v tomto roku porastieme o päť percent,“ nazdáva sa produktový manažér Ruefa Reisen Pavol Frankovič. Tomu prispôsobili cestovky aj rezerváciu kapacít. To pre Slovákov znamená i to, že ak sa predaje nenaštartujú v tomto roku tak, ako predpokladajú, počas leta bude opäť nadbytok last minute dovoleniek. Taktiež podľa Ivana Schwarza bude tento biznis rásť, konkrétne o desať percent. "Tým pádom by sme sa dostali späť na rekordnú úroveň z roku 2008,“ podotýka Schwarz.

 
Petra Jamrichová

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2018 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness