Jordánsko s pobytom pri Mŕtvom mori

Jordánsko

5 33 recenzií

Celkové
hodnotenie
5
33 5

Mŕtve more, v ktorom sa nedá plávať ani ponárať
Jerash, nazývané aj „Pompeje východu“
Ťavy na púšti Wadi Rum
Krst v Jordáne
Archeologické nálezisko Petra
Jerash, nazývané aj „Pompeje východu“
Jerash, nazývané aj „Pompeje východu“
Mŕtve more
Ťavy v Jordánsku
Mt. Nebo, miesto, kde Mojžiš videl Jordánsko ako zasľúbenú zem
Tradičné jedlo Jordánska

Podrobné info o zájazde


Raňajky

Veľkosť skupiny max 16 osôb

Slovenský sprievodca

Vstupy v cene

S pobytom pri mori

Priamy let

Vysvetlenie piktogramov


Úvod

Jordánsko, krajina známa z mnohých televíznych filmov o hrdinoch. Tajomná krajina, ktorá skrýva množstvo historických pamiatok. Našu cestu začneme čerstvou kávou s kardamónom na jordánskom trhu a budeme pokračovať mestami  Jerash a Madaba, z archeologického náleziska Petra sa nám naskytnú nezabudnuteľné výhľady a na fascinujúcej púšti Wadi Rum budeme dobýjať púštne hrady. Naše poznávanie ukončíme pri najväčšom poklade krajiny, pri Mŕtvom mori, kde strávime niekoľko dní so zdravým blatom :-).

8-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie

4* hotely.

Stravovanie

Raňajky.

Celková cena zahŕňa

Leteckú dopravu. Transfer BA-letisko-BA. Miestne transfery. 7x ubytovanie v 4* hoteloch s raňajkami. 1,5 h jazdu na džípoch. Vstupy do pamiatok. Miestneho sprievodcu a sprievodcu CK SATUR. Servisné poplatky 380 EUR.

Celková cena nezahŕňa

Povinné doplatky: prepitné pre miestnych vodičov a sprievodcov 30 EUR/osoba (vyzbiera sprievodca  po prílete). Ostatné poplatky: stravu a nápoje nezahrnuté v programe, za jednolôžkovú izbu 350 EUR, za polpenziu 80 EUR, fakultatívne aktivity a cestovné poistenie.

Poznámka

V Silvestrovskom termíne je pobyt v letovisku Aqaba.

Doprava

Letecká z Viedne.

Program zájazdu

1. deň

Odlet z Európy do hlavného mesta Jordánska – Ammánu. Privíta nás nádherná a tajomná krajina, ktorá dýcha históriou starých civilizácií. Podľa času prehliadka mesta.
1

Ammán

Ammán, Jordánsko

HistóriaKultúra

Ammán je veľmi zaujímavým mestom. Metropolou Jordánska sa stalo až v 20. storočí, predtým bolo po niekoľko storočí skoro neobývané. Jeho počiatky ale siahajú až do praveku. Dnešné mesto Ammán má skoro tri milióny obyvateľov jordánskej a palestínskej národnosti a do popredia sa dostáva napríklad tiež vďaka svojim špičkovým hotelom a veľmi dobrým nákupným možnostiam. Pôvodne sa Ammán rozprestieral na siedmych pahorkoch, dnes je pahorkov mesta ešte viac. Základné rozdelenie mesta je na východnú (staršiu) a západnú (modernejšiu) časť. Vo východnom Ammáne sa nachádza historické centrum s pamiatkami a tradičné trhovisko. V západnom Ammáne sú sídla medzinárodných spoločností, nákupné strediská a špičkové hotely.

Viac Menej

2. deň

Ráno sa vydáme do mesta Jerash, nazývaného aj „Pompeje východu“. Nachádza za severne od Ammánu. Jeho antické pamiatky sú po Ríme jedny z najväčších a najzachovalejších. Nájdeme tu množstvo stĺpov, starých ulíc, chrámov, námestí, divadiel, kúpeľov, fontán a mestských opevnení. Jedným z najekologickejších a historicky významných miest je aj mesto Ajloun. Miestny hrad je dokonalým príkladom islamskej architektúry. Bol vystavaný na obranu troch hlavných ciest, ktoré viedli cez údolie rieky Jordán a spájali Jordánsko so Sýriou.
2

Jerash

Jerash, Jordánsko

HistóriaKultúra

Leží v biblických Gileadských horách cca 45 km severne od Ammánu. Jerash je dokonalou ukážkou rímskeho provinčného mesta na Blízkom východe a je považované za najlepšie zachované mesto z konfederácie Decapolis. Mesto sa tiež prezýva Pompeje Východu. Tunajšia úrodná krajina bola domovom mnohých civilizácií. Vrcholný rozkvet prežíval Jerash na začiatku 3. storočia. Potom došlo k úpadku následkom kresťanských a moslimských invázií a zemetraseniu v roku 747. Hoci výkopové práce sa začali v dvadsiatych rokoch minulého storočia, predpokladá sa, že bolo zatiaľ odkrytých iba 10% mesta. Jerash je po Petre druhou najnavštevovanejšou pamiatkou. Môže sa pochváliť bohatým kultúrnym dedičstvom z doby neolitickej, gréckej, rímskej, byzantskej a umajovskej. Tunajšie divadlá každý rok v júli hostia Geraský festival kultúry a umenia a priťahujú tisíce divákov.

Viac Menej

3. deň

Mesto Madaba sa nachádza na jednej z mnohých svätých ciest v zemi. Je nazývané aj „mesto mozaík“. Najväčším lákadlom mesta je mozaiková mapa z byzantských čias, znázorňujúca Jeruzalem a množstvo ďalších svätých miest. Takmer na každom rohu sa nachádzajú nádherné mozaiky, sú na domoch i kostoloch. Len 10 min na západ sa vypína Mt. Nebo, miesto, kde Mojžiš videl Jordánsko ako zasľúbenú zem. Presunieme sa do mesta Umm al Rassas, ktoré je hlavným mestom provincie Madaba. Dominantou oblasti je križiacky hrad z 12. storočia v meste Kerak.
3

Mt. Nebo

VRCH NEBO,

HistóriaPríroda

Miesto, kde Mojžiš po 40 ročnom putovaní s izraelitami uvidel zasľúbenú zem a kde neskôr zomrel. Samotný pohľad z vrchu je neopísateľný a úžasný zároveň, cítite sa akoby medzi nebom a zemou a vnárate sa do histórie okolitej krajiny. Jemný vánok s prímesou soli vám umožňuje zhlboka dýchať a cítiť sa pritom ako v rajskej záhrade. Jasne rozoznávate okraje Mŕtveho mora nachádzajúceho sa v údolí, ktoré rozdeľuje dve krajiny - Jordánsko a Izrael. V prípade, že je pekne a slnečno, tak na druhej strane údolia vidíte skalnaté vrchy, za ktorými sa nachádza Jeruzalem. Po pravej strane tohto nádherného pohľadu dominuje jedno z najstarších miest starého sveta - Jericho.

Viac Menej
4

Madaba

4. deň

Jordánsko oplýva veľkým archeologickým bohatstvom od neolitických zrúcanín až po púštne hrady umájovských kniežat. Perlou medzi pamiatkami je archeologické nálezisko Petra, ktoré patrí k novodobým divom sveta a je zapísaná v zozname UNESCO. Je dedičstvom Nabatejcov, ktorí sa tu usadili pred 2000 rokmi. Pre farbu svojich skalných útesov (červená a ružová) je nazývaná aj „Ružovým mestom“. Vstup do mesta je cez bránu Siq a prechádzať budeme údolím lemovaným strmými stenami, ktoré v niektorých miestach dosahujú výšku až 80 m. Všetky stavby, chrámy, tunely a hrobky boli vytesané do pieskovca. Mesto sa stalo kulisou  v mnohých filmoch – Múmia sa vracia, Indiana Jones.
5

Petra

Petra, Jordánsko

HistóriaPríroda

Antické mesto nachádzajúce sa v južnej časti Jordánska. Je nepochybne najväčšou turistickou atrakciou tejto krajiny. Názov mesta sa odvodzuje z gréčtiny a znamená „kameň“. Uvedený názov môžeme považovať za výstižný, pretože celé mesto leží netradične v skalách. Známe sa stalo predovšetkým monumentmi vytesanými do skaly. Podobu tomuto miestu, tak ako ho poznáme dnes, dala civilizácia Nabatejcov, ktorí územie osídľovali približne od 4. storočia pred Kr. do roku 106 po Kr. Vtedy bolo toto územie pričlenené k Rímskej ríši.

Viac Menej

5. deň

Najznámejšia a najväčšia púšť krajiny Wadi Rum nám odhalí svoje tajomstvá. Púšť je známa svojím červeným pieskovcovým povrchom, ktorý sa tu po stáročia formoval a má vlastnosť meniť sa v závislosti od slnečných lúčov od červenej, cez oranžovú až po žltú farbu. Pred sebou máme jazdu na džípoch a následne presun k Mŕtvemu moru.
6

Wádí Rum

Wádí Rum, Jordánsko

HistóriaKultúraPríroda

Wádí je arabské pomenovanie pre vyschnuté koryto rieky, niekedy trvalo bez vody alebo tadiaľ tečie voda len sezónne v období intenzívnejších zrážok. V Jordánsku ide o púštne údolie, na ktoré sa vzťahuje ochranný status a teda je doňho limitovaný vstup motorovými vozidlami. Oblasť je obývaná beduínskymi kmeňmi, avšak život púštnych nomádov prešiel hlavne v 20. storočí razantnou zmenou. Dnes sa títo beduíni zapájajú vo veľkom do cestovného ruchu. Turisti sa môžu zúčastniť organizovaných výletov do púšte, spojenými so strávením jednej alebo niekoľkých nocí v stanových táboroch. Údolie Wádí Rum je spojené aj s činnosťou osoby T. E. Lawrenca, známeho aj ako Lawrence z Arábie. Tento britský dôstojník aj v tejto časti Jordánska organizoval s arabskými kmeňmi slávnu Arabskú revolúciu proti Osmanskej ríši.

Viac Menej
7

Aqaba

6. deň

Mŕtve more je nielen najnižšie položenou vodnou plochou na zemi ale aj najslanšou. Voda v mori je sýtobelasá a taká slaná, že sa v nej nedá ponoriť a ani plávať. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné liečivé účinky. Podľa starých bájí na dne ležia ruiny biblických miest Sodomy a Gomory.

7. deň

Pobyt pri Mŕtvom mori. V Silvestrovskom termíne pobyt v Aqabe.
8

Mŕtve more

Mŕtve more, Izrael

Príroda

Slané bezodtokové jazero, ktoré leží na hraniciach Jordánska a Izraela. Je vôbec najnižšie položenou vodnou plochou na zemskom povrchu. Nie je len najnižšie položeným jazerom na Zemi, ale aj najslanším. Teplota vody je tak vysoká, že takmer všetka voda, ktorá doň vteká z Jordánu, sa vyparí, čím sa more ďalej presáľa. Voda je sýtobelasá, veľmi pokojná a až taká nasýtená soľou, že sa v nej nedá plávať ani ponoriť. Ak sa chcete namočiť, musíte sa pomaličky zosúvať dozadu, kým neležíte celkom rovno. Na niektorých miestach na pobreží vytvorila morská voda nánosy bahna, ktoré má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Podľa starých báji na dne jazera ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Viac Menej

8. deň

Transfer na letisko a odlet do Európy.

Zmena programu vyhradená.

Jordánsko

Jordánsku patrí krátka časť Akabského zálivu. Väčšina krajiny sa rozprestiera na západ mierne sa dvíhajúcej sýrskej a arabskej tabuli. Územie na západe príkro spadá do priekopovej prepadliny Ghór (dolina Jordánu), ktorej najnižšiu časť a zároveň najnižšie položené miesto na svete (-405 m) vypĺňajú slané vody Mŕtveho mora. Na tomto mieste sa nachádzali aj dobre známe mestá Sodoma a Gomora.Najvyší vrch krajiny je Ra’s al Khashm (1854 m n. m.) v pohorí Ash Sharah. Na bývalom britskom mandátnom území (transjordánsky emirát) vzniklo roku 1967 kráľovstvo. Územie na západ od rieky Jordán obsadil Izrael roku 1967 po arabsko-izraelských vojnách.

Jordánsko, bohaté na dejepisné pamiatky a pozoruhodnosti, patrí medzi najzaujímavejšie krajiny pre turistov. Obyvatelia sú známi tradičným pohostinným prístupom. Jordánsko je úchvatnou krajinou, ktorá dýcha tajomstvom východu. Svätá zem, kde sa odohrávali biblické udalosti, kde tiahli križiacke výpravy cez Jerash, starodávne rímske mesto, na juh smerom na Kerak, ktorý je známy svojim arborétom. Lawrence z Arábie vyrážal odtiaľ, z púšte Wadi Rum, so svojim vojskom proti otomanom do Aqaby. Najväčším zázrakom Jordánska je však mesto vytesané do ružových skál – Petra, ktorú pokladajú za ôsmy div sveta. Jordánsko ponúka širokú paletu možností ako stráviť dovolenku, či už je to objavovanie histórie, alebo leňošenie pri mori – pri liečivom Mŕtvom mori, alebo pri priezračnom Červenom. Pocit kúpania sa v Čevenom mori je fantastický. Krásny podmorský koralový svet, aký sa Vám naskytne v tomto mori, môžete uvidieť iba v Karibiku,  či v Tasmánskom mori v Austrálii. Koraly začínajú už od dvoch – troch metrov od brehu.

Hlavné mesto: Amman
Časový posun: h

Mena:
Kurz: 1€ = 0

Klimatický diagram

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands