Zo Sardínie na Korziku

Druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori ostáva so svojim členitým pobrežím, plážami s bielym pieskom, dramatickými žulovými útesmi a horským vnútrozemím jedinečný a tajomný. Očarujúce strediská ležia v krátkej vzdialenosti od tichých, stredovekých dedín. Zrúcaniny hradov a starobylé kostoly svedčia o pohnutej histórii. Sardínii sa hovorí aj Karibik Stredomoria. Krásne pláže, smaragdovo zelené more, úžasná príroda. Costa Smeralda je najznámejšie letovisko a zároveň pýcha ostrova. Malé mestá sú vybudované tak, aby sa podobali gréckym ostrovom. Lesk a glamour letoviska priťahuje známe osobnosti, ktorých jachty často vidieť kotviť v prístave Porto Cervo.

porto cervo, taliansko, sardinia, dovolenka na sardinii, dovolenka v taliansku, letna dovolenka pri mori, satur

Letovisko, kde kotvia bohatí a slávni – Porto Cervo.

FOTO: depositphotos.com

Už z tohto opisu je jasné, že na Sardínii prežijete jednu zo svojich najúžasnejších dovoleniek. Je domovom príjemných rodinných aj exkluzívnych hotelov. Mimoriadne obľúbený najmä medzi rodinami s deťmi je Rezort Baia dei Pini****+ v stredisku Budoni na severe Sardínie. Jednou z jeho najväčších predností je, že počas letnej sezóny od júla do augusta v ňom máme dvoch slovenských animátorov z klubu Planet Fun, ktorí pripravujú program pre všetky deti. Rodičia si tak môžu aspoň na chvíľu pripomenúť sladké časy vo dvojici.

baia dei pini, dovolenka v taliansku, rodinna dovolenka, letna dovolenka pri mori, klubova dovolenka, satur

Rezot Baia dei Pini patrí na Sardínii k najobľúbenejším.

FOTO: archív CK Satur

Ani to však nie je všetko, čo počas dovolenky na Sardínii môžete zažiť. Cestovatelia, ktorí radi objavujú nové miesta, si určite nenechajú ujsť príležitosť vydať sa na Korziku. Na štvrtý najväčší ostrov v Stredomorí sa poplavíte trajektom z prístavu Santa Teresa di Gallura. Hodinová cesta smeruje cez Bonifácky prieliv, čo je chránená morská rezervácia, do prístavného mestečka Bonifácio. Uličky starého mesta sú uzučké a malebné. Cez približne pätnásť ulíc sa prejdete pomerne rýchlo, no fotky, ktoré urobíte, budú stáť za to. Úžasnú scenériu vytvárajú domy stojace na útesoch vo výške 80 metrov. Mesto ležiace na juhu ostrova obklopuje z troch strán more. Keď vyjdete k citadele a vydáte sa na východ, čaká na vás prechádzka s úžasnými výhľadmi z hrany útesu. Ak by ste radšej obdivovali pamiatky mesta, potom sa okrem citadely s dvomi schodiskami prejdite po schodisku kráľa aragónskeho so 187 stupienkami, ktoré je vytesané v skale a vedie od hladiny mora až do mesta. V Bonifáciu nájdete aj niekoľko krásnych kostolov – Kostol sv. Márie a gotický Kostol sv. Dominika.

bonifacio, korzika, letna dovolenka pri mori, satur

Počas dovolenky na Sardínii môžete obdivovať aj korzické mesto Bonifácio.

FOTO: depositphotos.com

Z Umagu do Benátok

Umag je prvým chorvátskym mestom, do ktorého dorazíte, keď na Istriu prídete zo západnej Európy. Srdcia turistov dobýva svojím pôvabom a rozmanitosťou. Vnútrozemie Umagu turistom odhalí krásne kopce s opevnením, nádherné scenérie a úžasnú históriu. More v Umagu je krištáľovo čisté a kúpať sa v ňom dá od mája do októbra. Dovolenkári by mali navštíviť mestské hradby s padacím mostom z desiateho storočia. V mestskom múzeu si obzriete expozície starovekej keramiky a remesiel. V neďalekom meste Savudrije stojí najstarší maják na Jadrane. Početné cyklistické chodníčky pozývajú na objavovanie okolia jedným z najlepších možných spôsobov.

umag, chorvatsko, dovolenka v chorvatsku, letna dovolenka pri mori, satur

Umag má ideálne počasie na dovolenku od mája až do októbra.

FOTO: archív CK Satur

Cestovný ruch sa v posledných rokoch natoľko rozšíril, že letnú dovolenku v Umagu strávite v kvalitných troj- aj štvorhviezdičkových hoteloch. Pre rodiny s deťmi je ideálny hotel Sol Sipar**** v tichom rekreačnom prostredí strediska Punta. Centrum Umagu je dostupné asi 15-minútovou peknou prechádzkou po plážovej promenáde alebo turistickým vláčikom. V hoteli sú pre deti aj dospelých pripravené bohaté animácie, kým okolie láka aj na ďalšie športové aktivity.

sil sipar, umag, chorvatsko, dovolenka v chorvatsku, letna dovolenka pri mori, satur

Priamo pri hoteli Sol Sipar sú upravené vstupy na kamenistú pláž s plochami na slnenie.

FOTO: archív CK Satur

Skvelý deň prežijete v prípade, že si z našej ponuky vyberiete fakultatívny výlet do Benátok. Výlet rýchloloďou je spojený s návštevou sklárne Murano a prehliadkou najkrajších pamiatok mesta. Väčšina z nich je sústredená okolo Námestia sv. Marka a Kanála Grande. Obísť sa nedá Bazilika sv. Marka, Dóžov palác, Most vzdychov alebo Ponte Rialto. Mesto leží na 118 ostrovoch navzájom prepojených kanálmi a mostmi. Ak trávite dovolenku na Istrii len vo dvojici, najromantickejší zážitok si zrejme odnesiete práve z Benátok a plavby na gondole. Ani rodiny by si ale tento zážitok nemali odoprieť, najmä deťom sa netradičná loďka určite zapáči.

benatky, taliansko, poznavaci zajazd, satur,

Talianske mesto na vode – Benátky.

FOTO: depositphotos.com

Jeden ostrov, dva svety

Miesto, kde sa z morskej peny zrodila bohyňa lásky Afrodita. To je asi najznámejší mytologický príbeh viažuci sa k ostrovu Cyprus. Poviete si, „prečo vybrali do tohto zoznamu práve Severný a Južný Cyprus? Veď ide o jeden ostrov!“. Máte pravdu, ide o jeden ostrov, ale rozdiel medzi severnou a južnou časťou je veľký. V severnej časti sa budete cítiť ako v Turecku, aj s bazármi a všetkým, čo k tomu patrí. Na juhu sa stretnete s gréckou pohostinnosťou, zvykmi a tradíciami. Posedíte si v tavernách, pochutíte si na gréckom jedle a pálenke, zatancujete si s domácimi ich tradičné tance.

famagusta, severny cyprus, letna dovolenka na cypre, letna dovolenka pri mori, satur

K miestam, ktoré musíte na Severnom Cypre vidieť, patrí Famagusta.

FOTO: archív CK Satur

Dovolenka na Severnom Cypre je tou najlepšou alternatívou k Turecku. Vďaka rozmachu cestovného ruchu pribudli hotely s kvalitnými službami a all inclusive programom. Už niekoľko sezón kraľuje v zozname top hotelov u slovenských dovolenkárov Kaya Artemis Resort and Casino*****. K jeho obľúbenosti určite prispieva aj fakt, že naša cestovná kancelária Satur sem na leto vysiela šikovných animátorov z klubu Planet Fun. Ani tento rok nebude výnimka a o zábavu vašich ratolestí sa postará tím šiestich animátorov! A to už len tak niekde nenájdete. Navyše, dovolenka v Kaya Artemis je pohodlná aj vďaka bohatému all inclusive programu, užijete si krásnu pláž s dlhým mólom a budete sa cítiť tak trochu ako v starých legendách, keďže hotel je postavený v štýle gréckeho chrámu. A aby sme nezabudli, top lákadlom tohto roka je športová akadémia, kde sa vaše deti naučia plávať, hrať futbal a tenis. To všetko zadarmo a pod dozorom skutočných lektorov!

kaya artemis, dovolenka na cypre, dovolenka na severnom cypre, rodinna dovolenka,

Dovolenku v hoteli Kaya Artemis si budete dlho pamätať.

FOTO: archív CK Satur

Aj keď je dovolenka na Severnom Cypre pohodlná a komfortná, bola by škoda, ak by ste ostali len za bránami hotela. Jedným z najvyhľadávanejších výletov je návšteva hlavného mesta. Nikózia je rozdelená na severnú tureckú časť a južnú grécku časť. Jednou nohou sa tak ocitnete v Turecku s jeho tradičnými bazármi a druhou nohou v Grécku so všetkými lákavými vôňami.

V severnej časti Cypru neobíďte Famagustu s jej známou štvrťou Varosha – „Mestom duchov“. Kedysi bola prosperujúcou časťou, srdcom cestovného ruchu. Hovorilo sa jej aj Monte Carlo Cypru. Bolo to vyhlásené miesto na dovolenky filmových hviezd a iných známych osobností. V súčasnosti je však opustená a pomaly chátra.

Na južnom Cypre stojí za návštevu letovisko Ayia Napa s množstvom barov, reštaurácií a obchodov. Je to pravé dovolenkové miesto s ruchom a životom. Okrem toho sa okolo pobrežia v Ayia Napa tiahne jedna z najkrajších cyperských pláží – Nissi Beach. A ak by vám to nestačilo, na východnom okraji strediska sa rozprestiera ďalšia nádherná pláž Konnos Bay. Na juhozápadnom cípe ostrova leží mestečko Paphos, v ktorom sa vraj zrodila Afrodita, no uvidíte tu aj ruiny starých rímskych stavieb. Jedna z najkrajších hradných zrúcanín v celom Stredomorí je Hrad St. Hilarion. Pre milovníkov turizmu je tým pravým miestom krásny národný park Cape Greco.

ayia napa, cyprus, letna dovolenka na cypre, letna dovolenka pri mori, satur

Obľúbené centrum dovolenkového života na juhu Cypru je Ayia Napa.

FOTO: depositphotos.com

Z Korfu do Albánska

Krásne čisté moria kontrastujú so sýtou zelenou farbou cyprusov, pomarančovníkov, citrónovníkov a olivových hájov. Piesočnaté pláže dopĺňa panenská príroda a skalnaté útesy. Možno aj to očarilo rakúsku cisárovnú Alžbetu Bavorskú, ktorú všetci poznáme ako Sissi, keď sa zamilovala do gréckeho ostrova Korfu. Nechala tu postaviť aj jednu z najkrajších pamiatok – zámok Achilleion. Súčasťou záhradného parku je niekoľko sôch Achilla, ktorý Sissi inšpiroval pri výbere mena pre jej panstvo. K najkrajším častiam ostrova patrí Paleokastritsa s nádhernými plážami. Z tohto miesta každý deň vyplávajú lode za objavovaním ďalších krás ostrova.

paleokastrita, korfu, grecko, dovolenka na korfu, dovolenka v grecku, letna dovolenka pri mori, satur

Paleokastritsa je známa krásnymi plážami.

FOTO: archív CK Satur

Na to, aby ste mali dostatok energie na spoznávanie, treba si nájsť pohodlný hotel, v ktorom svoju prežijete svoju dovolenku na Korfu. Hotel Gelina Village**** poskytuje všetko, na čo si počas dovolenky spomeniete a aj niečo navyše. Okrem rodinného klubu Planet Fun s dvomi slovenskými animátormi, je výhodou hotela aquapark s piatimi toboganmi, lievikom, lenivou riekou a ďalšími atrakciami, ihrisko s preliezačkami, kolotoče a mini ZOO. Jednoducho dovolenka ako vyšitá pre rodiny s deťmi.

gelina village, letna dovolenka pri mori, dovolenka v grecku, dovolenka na korfu, rodinna dovolenka, klubova dovolenka, satur

Deti strávia v aquaparku zrejme väčšinu dovolenky.

FOTO: archív CK Satur

Napriek tomu, že aj na samotnom ostrove by ste našli množstvo miest, kam sa vydať za objavovaním, vyskúšať môžete aj inú alternatívu – odskočiť si na celodenný výlet loďou do Albánska. Počas neho navštívite bránu južného Albánska, mesto Saranda, a tiež významné archeologické nálezisko, pamiatku UNESCO Butrint. Starobylé ruiny butrintu sú právom považované za Perlu Jadranu. Miestni obyvatelia si dodnes hovoria „potomkovia Tróje“, pretože veľa z nich verí, že prvú osadu na tomto miesta založili Trójania. Saranda je najjužnejšie mesto Albánska a leží priamo oproti ostrovu Korfu. V meste nájdete niekoľko múzeí, ruiny starovekého mesta či kláštor.

butrint, albansko, letna dovolenka pri mori, dovolenka v albansku, poznavaci zajazd, satur

Mesto Butrint je pamiatkou UNESCO.

FOTO: archív CK Satur


Prečítajte si tiež!

Neviete, kam sa vybrať na dovolenku? Inšpirujte sa TOP plážami Európy


Zo Sicílie na Maltu

Keď sa povie Sicília, každý si hneď predstaví kúdol dymu stúpajúci z útrob Etny. Jej výška presahuje tritisíc metrov. Sopka je lákadlom pre množstvo turistov, ktorí chcú vyliezť (takmer) až na jej vrchol. No o nič ukrátení neostanú ani dovolenkári, ktorým sa nechce kráčať po vlastných. Hore ich vyvezie lanovka a prenajať sa dajú aj džípy. Nech vás neprekvapí, keď sa po ceste hore vystriedajú vinice, olivové, figové a citrusové sady. No celá dovolenka na Sicílii určite nebude len o Etne. Spoznávať sa oplatí aj krásne mestá ako Taormina s výhľadom na Iónske more, hlavné mesto Palermo, starobylé Syrakúzy s archeologickým parkom a starým mestom Ortygia alebo Agrigento, kde leží slávne Údolie chrámov (Valle dei Templi).

taormina, taliansko, sicilia, letna dovolenka na sicilii, satur

Jedno z najkrajších sicílskych miest, Taormina.

FOTO: depositphotos.com

Neďaleko Syrakúz v zálive Fontane Bianche stojí hotel Fontane Bianche****, vhodný pre rodiny aj pre páry. Obklopuje ho dlhá pláž s bielym pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Hostia tiež ocenia, že ležadlá a slnečníky sú na nej zdarma. So Syrakúzami ho spája pravidelná verejná doprava. Rovnako ako Syrakúzy, teda len 15 kilometrov je vzdialené aj ďalšie známe sicílske mestečko Noto.

fontane bianche, dovolenka na sicilii, letna dovolenka pri mori, rodinna dovolenka, klubova dovolenka, satur

Z bazéna obklopeného subtropickou záhradou sa vám ani nebude chcieť ísť von.

FOTO: archív CK Satur

Sicíliu delí len 100 kilometrov od ostrova Malta, takže výlet loďou je určite dobrý tip, ako stráviť deň, keď sa vám už nebude chcieť len tak polihovať na pláži. Hlavné mesto Valetta sa pýši krásnou architektúrou, pôvabnými úzkymi uličkami a pôsobivými kostolmi. Okolo celého ostrova sú roztrúsené malé zátoky ako stvorené na šnorchlovanie, plávanie a opaľovanie. V spletitých uličkách Vallety sú ukryté najrôznejšie obchodíky. Miestami sa môžu návštevníci cítiť ako vo filme zo stredoveku, pretože mesto je obohnané vysokými múrmi, ktoré v minulosti slúžili ako obrana pred nepriateľmi. V štýlových kaviarňach ochutnajte pastizzi, čo sú miestne tradičné taštičky z lístkového cesta plnené ricottou alebo hráškovým krémom.

valetta, malta, dovolenka na malte, letna dovolenka pri mori, satur

Valleta, hlavné mesto Malty.

FOTO: depositphotos.com

Už viete, kam sa tento rok vyberiete na letnú dovolenku tak, aby ste z nej vyťažili čo najviac? V ponuke našej cestovnej kancelárie Satur nájdete množstvo skvelých hotelov, len pozor, leto sa blíži a o dovolenky je veľký záujem, tak nech si stihnete vybrať to pravé pre vás!

Autor: Satur.sk


Vyberte si svoju letnú dovolenku pri mori z ponuky cestovnej kancelárie Satur!

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2017 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness