TOP 10 zážitkov z Indie a Srí Lanky

CK SATUR - 19.02.2018

Adriana s Teleránom na cestách sa vybrala tentokrát do skutočnej exotiky. Celých 10 dní strávila v Indii a na Srí Lanke, kde sme si pre ňu pripravili viaceré zážitky a hotely na testovanie. Od relaxačných procedúr ajurvédy na juhu po poznávanie severu Indie. Každý deň bol doslova nabitý zážitkami, vybrali sme pre vás tie, na ktoré nikdy nezabudne.

1. Aj rybačka je v zelenom raji Indie iná

Po pristáti v štáte Kerala na juhu Indie sa ocitnete akoby v inom svete. Prekrásna príroda všade navôkol a pobrežie Arabského mora, ktorého pláže patria medzi najkrajšie v Indii očarili aj samotnú Adrianu. Vďaka monzúnom a tropickému podnebiu tu vyrástla hustá džungľa. No Kerala nie je len o pralesoch, je známa aj pre svoje plážové letoviská, takým je aj Kovalam, ktoré prezývajú rajom juhu.

backwaters lodka v keraleS Keralou sú úzko spojené tzv. backwaters – lode postavené starodávnou technikou, ktoré sa plavia po miestnych lagúnach, jazierkach a kanáloch. FOTO: depositphotos.com

Popri poznávaní indického štátu Kerala mal štáb Markízy v sprievode našej delegátky Zuzany možnosť pozrieť si aj unikátnu rybársku techniku – veľké siete zavesené na drevenej konštrukcii, ktoré pripomínajú pavúka s pavučinou.

2. Ajurvédske procedúry

Masáže s bylinným éterickými olejmi, cvičenie jogy, prechádzky zeleným areálom a dokonca hojdačka s výhľadom na more. Toto všetko vyskúšala Adriana počas svojho pobytu v hoteli The Travancore Heritage ****+. Ako sama povedala: „Sem prídeš vypnúť, či chceš, alebo nie.“ A naozaj, po absolvovaní vstupnej prehliadky s ajuvédskym lekárom vám procedúry nastavia podľa toho, čo vaše telo i myseľ najviac potrebujú. Ak potrebujete dobiť baterky, zbaviť sa stresu, detoxikovať, chudnúť, alebo aj preliečiť zdravotné problémy, môžete si vybrať ajurvédický balíček na 7, 14 až 21 dní.

ajurvedska proceduera v hoteli travancore v indii
Jedna z viacerých ajurvédskych procedúr, ktoré Adriana vyskúšala. FOTO: archív CK SATUR


Viac o ajurvéde sa dozviete aj v rozhovore s Eleonórou Fedorovou:

"Je fascinujúce, ako vás ajurvédskych centrách vedia prečítať"


3. Vynikajúca strava v ajurvédskom centre

Ak sa už rozhodnete pre ajurvédsky pobyt musíte rátať aj s nastavením jedálnička, obzvlášť pri ozdravných a očistných pobytoch. Nemusíte sa však obávať – žiadne sucháre nehrozia. Ajurvédska diéta je založená na vegetariánskej strave a je doplnená bylinkovými čajmi. Vyskúšala ju aj Adriana a veľmi jej chutila.

4. „Ak chceš zažiť pravé Dillí, tak jedine na cyklorikši!“

Po zregenerovaní síl sa Adriana s kameramanom presunuli do hlavného mesta Indie – Dillí. Prešli vstupnou bránou a začali svoju cestu za poznávaním. Hlavné mesto má niekoľko symbolov, no medzi najvýraznejšie patrí Piatková mešita, zvaná Jama Masjid, ktorá je najväčšou mešitou v Indii. Navštívili aj areál Kutub Minár s 72 metrov vysokým minaretom. Na presuny medzi pamiatkami využívali cyklorikšu, na ktorej spoznáte Indiu autenticky.

adriana a kameraman na riksi v indii
Tá pravá India a ten pravý sprievodca. FOTO: archív CK SATUR

5. Príbeh lásky vtesaný do mramoru

Azda neexistuje človek, ktorý si pri Indii nevybaví Taj Mahal. Jeden zo siedmych novodobých divov sveta je monumentálnou stavbou z bieleho mramoru. Ak Indiu navštívite, nemôžete ho obísť, na prehliadku sa treba vybrať v skorých ranných hodinách – vyhnete sa najväčším davom a pohľad na Taj Mahal pri východe slnka stojí aj za skoršie vstávanie.


Viac o Taj Mahale sa dočítate tu:

Legendami opradený Taj Mahal


6. Placky (nielen) pre chudobných

Jedným z TOP zážitkov pre Adrianu bola aj príprava placiek chapati v Guru Dwara Bangla Sahib. Miesto kde denne rozdajú viac ako 10 000 porcií placiek, ktoré pripravujú Sikhovia, dobrovoľníci ako aj turisti – zapojiť sa môže každý. Zvláštnosťou pre našinca je, že na toto miesto môžete vstupovať len s bosými nohami.

priprava jedla pre chudobnychPríprava jedla pre chudobných bolo jedným z top zážitkov. FOTO: archív CK SATUR

7. Relax na letisku v Dillí

Letisko väčšine z nás evokuje zhon a stres. Dostaviť sa včas, zorientovať sa kde je gate a potom už len čakať na boarding. Na letisku v Dillí vás čakanie a dokonca aj meškanie letu poteší. Okrem toho, že letisko je obrovské a človeku tu čas ubehne, sú tu pripravené viaceré miesta na relax – aj Adriana si vyskúšala malý kvetinový kúpeľ na nohy.

relax na letisku v dilli

8. Čajové plantáže

Cejlónsky čierny čaj sa na Srí Lanke začal pestovať v časoch, keď bol ostrov britskou kolóniou. Čaj zbierajú tri krát za rok zberačky, ktoré nazbierajú aj 12kg čerstvých lístkov denne. Ich úlohu si vyskúšala počas pobytu na Srí Lanke aj Adriana. Popri prehliadke plantáže spoznáte celý proces pestovania a spracovania čaju ako aj pomyselného „otca cejlónskeho čaju“ Jamesa Taylora. Čajové plantáže pokrývajú značnú časť ostrova o okrem svetoznámeho čierneho čaju tu pestujú aj zelený.

9. Stretnúť slona na Srí Lanke? Žiadny problém.

Národný park Minariya sa okolo vás budú prechádzať slony, ktoré tu žijú vo svojich prirodzených podmienkach – po celom parku sa ich pohybuje viac ako 700. Tím Telerána na cestách sa do parku vybral v skorých ranných hodinách a vychutnali si tu aj východ slnka.

slony v narodnom parku na sri lanke
Tím Telerána na cestách sledoval slonov pri raňajkách. FOTO: archív CK SATUR

10. Naozaj Srí Lanku ochraňuje zub samotného Budhu?

Na Srí Lanke sa traduje, že pri Budhovej exhumácii boli zachránené štyri zuby – tri sa dostali do iných svetov a jeden práve sem, do Kandy. Ťažko povedať, nakoľko je táto povera pravdivá, hlavne, keď zub bol viackrát ukradnutý, každopádne domáci veria, že práve prítomnosť zubu v tomto chráme pomáha ochraňovať ostrov a tamojší budhizmus. Nech je pravda akákoľvek, dôležité je, že vďaka tejto povere vznikol chrám so zlatou strechou a jedinečnou atmosférou.

chram budhovho zubu na sri lankePosvätné miesto, ktoré ukrýva dôležitý symbol pre obyvateľol Srí Lanky. FOTO: depositphotos.com

Ktoré hotely navštívila?

Popri poznávaní je dôležitou úlohou Telerána na cestách testovať aj ubytovanie. Areál hotela, pláže ako aj izby vám Adriana hodnotila priamo na Instagrame a v live streame na Facebooku - ktoré to boli?

The Travancore Heritage ****+ - hotel sa nachádza v indickom štáte Kerala, ktorý je známy najkrajšími plážami v Indii. Ubytovanie je uprostred tropickej záhrady v izbách v tradičnom minimalistickom štýle a Adriana si tu vyskúšala ajurvédske procedúry a načerpala sily a energiu do ďalšieho poznávania.

Niraamaya Retreat ***** - hotel obklopený nádhernou súkromnou plážou s ubytovaním v  domčekoch postavených v tradičnom keralskom štýle, kde sa kombinuje zvetrané drevo s moderným štýlom. Nájdete tu dokonalú rovnováhu medzi útulným starým svetom a moderným pohodlím.

ajurvedsky hotel niraamaya v indii
Hotel je postavený v tradičnej keralskej architektúre a je oázou pokoja. FOTO: archív CK SATUR

Suriya Luxury Resort & Spa ****+ - novootvorený luxusný rezort sa nachádza priamo na pláži strediska Waikkal na Srí Lanke a ponúka all inclusive služby v nádhernom prostredí tropickej záhrady.

hotel suriya na sri lanke
Hotel ešte dýcha novotou a v areáli nájdete mnoho krásnych miest na oddych. FOTO: archív CK SATUR

Heritance Kandalama ***** -  hotel leží v čarokrásnom prostredí, na rieke Mahaweli. Je doslova súčasťou prírody - opice sa štverajú po balkónoch, v zákutiach chodieb akoby boli útesy a zaplávate si tu v infinity poole s výhľadom na ôsmy div sveta - pevnosť Sigiriya.

infinity bazen v hoteli heritance kandalama na sri lankeZaslúžený oddych v infinity bazéne s neopakovateľným výhľadom. FOTO: archív CK SATUR

V Indii a na Srí Lanke strávil tím Telerána na cestách 10 dní. Ajruvédske centrá na juhu, krásne pamiatky na severe a na záver zelený ostrov so slonmi a čajovníkom naokolo Adrianu očarili. Ak aj vy chcete spoznať tieto miesta, širokú ponuku pobytových a poznávacích zájazdov do Indie a na Srí Lanku nájdete u nás. Príjemným bonusom na ceste za poznávaním je aj prítomnosť slovenskej delegátky Zuzky, ktorá sprevádzala na cestách aj tím Telerána.

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR