TOP 10 zážitkov, ktoré si odnesiete len z Kirgizska

Juraj Kordík - 25.11.2019

Kirgizsko, to je rozprávka, miesto, kde počas jedného dňa môžete sledovať zasnežené jazero, i navštíviť púšť. Príroda, hory, výhľady, turistika, neuveriteľne priezračné jazerá, história vpísaná do tradícii viac, než do akýchkoľvek kníh, gurmánsky pôžitok z miestnych jedál a koňaku, a ľudia - ľudia tak ochotní, milí a ústretoví, ako málokde. Nahliadnite do Kirgizska očami nášho sprievodcu Juraja Kordíka.

Sú krajiny, o ktorých vieme, že existujú, pretože sme sa o nich kedysi učili, alebo vo vybraných prípadoch sme s nimi mali niečo spoločné. Družba v rámci Sovietskeho zväzu znamenala pre niektorých možnosť cestovať s doložkou, nielen do Juhoslávie, ale aj do krajín strednej Ázie. A práve to je to, čo počujem, keď idem s mnohými turistami do Kirgizska a pýtam sa ich, čo o ňom vedia...

Veľa toho nie je, a práve preto nám sprievodca Juraj Kordík pripravil zoznam TOP zážitkov a zaujímavostí, ktoré si počas návštevy Kirgizska nemôžete nechať ujsť.

1. Príroda all inclusive

Hory, to je to, čo v Kirgizsku uvidíte na mnohých miestach. Prakticky takmer všade a všetko - hory, kaňony i púšte. Keď budete prechádzať okolo jazier, čakajú vás prekrásne pohľady na zasnežené kopce okolitých pohorí, ktoré tvoria prirodzenú hranicu s Kazachstanom, no i susednou Čínou. Oblasť jazera Song Kuul, čo je rozprávka sama o sebe, skrýva prekrásne kaňony s miestnymi nomádmi kočujúcimi za pastvinami a na zimu vracajúcimi sa do nížin. Hranice s Čínou a hory Tian Shan, to je výzva pre každého horolezca – najvyšší bod má 7439 m. Údolie Altyn Arashan v rokline pod Tianshanskými kopcami je rozprávka naživo, Ala Archa kúsok od hlavného mesta Biškeku je zas národný park známy svojou čistou vodou a ideálnym východiskom na kratšiu pešiu turistiku.

2. Posledné jazero Son Kul

Prísť do Kirgizska a nestráviť aspoň jednu noc v autentickom jurtovom kempe? Akoby ste v krajine ani neboli. Azda nie je lepšieho miesta, kde sa rozložiť v tomto prastarom príbytku nomádov, ktorého symbol sa nachádza napr. i na kirgizskej vlajke. Jurty nájdete v Kirgizsku na mnohých miestach (vyrábajú sa tu i pre susedný Kazachstan), no málokde nájdete krajšie prostredie, ako pri jazere Son Kul (preklad Posledné jazero, inak druhé najväčšie v krajine s nadmorskou výškou 3016 metrov nad morom). Prechádzka na koňoch touto čarovnou a malebnou prírodou bez žiadneho svetelného či iného smogu, priemyslu, uloženou za kopcami a priesmykmi obrovských kopcov, je jedným z top zážitkov z Kirgizska.

Jurty pri jazere v kirgizsku
Jurty nájdete v Kirgizsku na mnohých miestach. Foto: archív CK SATUR

3. Nemrznúce jazero Issyk Kul

Jazero číslo 2 – perla krajiny, sa prekladá ako Teplé jazero – nikdy totiž nezamŕza. 668 metrov hlboké jazero je druhým najväčším horským jazerom na svete a zároveň 5. najhlbším. Dokonale čistá a priezračná voda v nadmorskej výške 1600 metrov nad morom, podľa rôznych prameňov (a vraj i objavov) má neďaleko svojich brehov ukrývať prastaré mestá. V pobrežnejdedinke Svetly Mys má dokonca odpočívať Sv. Matej a na brehoch jazera je pochovaný i objavteľ a geograf Przewalski (známy aj pre „Przewalskeho“ kone - v Mongolsku boli vo voľnej prírode vyhubené a do prírody sa vrátili vďaka zoologickým záhradám a súkromným zbierkam). V 14. storočí tu vraj začal čierny mor, ktorý vyhubil obrovskú časť populácie nielen vtedajšej Európy, ale i Ázie. Dnes je to tu úplná rozprávka.

Brehy jazera issyk kul v kirgizsku
Dokonale čistá a priezračná voda v nadmorskej výške 1600 metrov nad morom. Foto: archív CK SATUR

4. Rozprávkový kaňon

A pri rozprávkach ostaneme. Fairy tale znamená v preklade rozprávka. Tento kaňon ňou ale naozaj je. Zmenšenina Grand kaňonu v Arizone je akousi kirgizskou odpoveďou na svojho väčšieho a známejšieho amerického bratranca. Do červena sfarbené pieskovcové a vápencové skaliská, vyhliadky na okolie a panoramatické pohľady na jazero Issyk Kul, množstvo miest, kde sa viete na chvíľku stratiť z dohľadu ostatným a vychutnať si rozprávkovo červené dúhové kopce. Z (možno zasneženého) jazera Son Kul sa tak viete v priebehu dňa ocitnúť v tejto červenej skalnatej púšti a za 1 jediný deň tak zažiť naozaj 4 ročné obdobia.

Sprievodca juraj v rozprávkovom kaňone fairytale v kirgizsku
Sprievodca Juraj v zmenšenine Grand Canyonu - Fairytale kaňon v Kirgizsku. Foto: archív CK SATUR

5. Orlí lovci

Tradícia orlích lovcov je stará stovky, ak nie tisícky rokov. Mieste rodiny chovajú (najmä) orlice, z ktorých sa, de facto, stáva člen rodiny. Člen rodiny zabezpečujúci príjem - lovom divokých horských mačiek, líšok, vlkov i zajacov sa z orlice stáva nenahraditeľný spoločník. Láska a vzájomná úcta človeka a orla, ktorá medzi nimi panuje už pri letmom pohľade, dáva nahliadnuť do starých a ojedinelých tradícii tohto národa. V Kirgizsku je 34 druhov dravcov, ktorých vedia ľudia domestifikovať a loviť s nimi. Samotný výcvik zaberie 3-4 roky a z orlice sa stáva člen rodiny. Lovec sa volá berkchut a práve orol zlatý je aj symbolom krajiny . V histórii a tradíciách má nezameniteľné miesto tak, ako jurta. V krajine sa viete zúčastniť i národných hier orlích lovcov.

6. (Ne)tradičné tradície

Tradície nie sú len o orloch. Tradície, to je celé Kirgizsko. História, návyky a činy miestnych sú dôsledkom tisícročných miešaní jednotlivých etník na tak malom území. Náboženstvá – najrozšírenejší islam je však tak ovplyvnený nomádskou kultúrou a šamanizmom, až sa občas čudujete, či to stále islam je. Kuchyňa – od xingjianských čínskych utečencoch Ujgurov a Dunganov, ktorí sem priniesli nielen architektúru čínskych budhistických kláštorov aplikovanú na islam, ale i nenapodobiteľnú kuchyňu. Nelegálne únosy neviest, pohrebné rituály, i akási obroda nomádskeho spôsobu života, i rozorvanosť po páde Sovietskeho zväzu a akási schizofrénia medzi tradičným nomádskym spôsobom života počnúc pastierstvom po stavby júrt a túžbou žiť modernejším životom, cestovať a chodiť do škôl. Zvyšky kolchozov – kolektívnych fariem z čias Rusov – sú akousi reminiscenciou na časy uplynulé, tak ako socha súdruha Lenina otočená v hlavnom meste Biškeku smerom na kampus americkej univerzity. Kirgizsko nie je o UNESCO stavbách, hoci i tie tu nájdeme (čarovná Burana tower cestou do Biškeku od jazier). Je práve o tých tradíciách, ktoré sú možno pre nás občas úsmevné, no úsmevné v tom najmilšom a najúprimnejšom zmysle slova.

Tradície v kirgizsku
Tradície si v Kurgizsku ctia vo všetkých sférach. Foto: archív CK SATUR

7. Suveníry sú v každej krajine

. Kirgizské sú však trochu iné. Náušnice, šperky a iné doplnky z ničoho iného ako ovčej plsti farbené prírodnými farbivami, vlnené svetre a úžitkové doplnky. Koňaky, ktoré sú tak dobré a piteľné, až je to nebezpečné (Kirgizi vo všeobecnosti veľa pijú). Ikonický mužský biely, čiernym vyšívaný vyvýšený klobúk kalpak zatieni v horku, zahreje v zime, drží i pri cvale na koni, tak, ako chlieb sa nikdy nesmie pokladať na zem. Podľa miestnych tradícii by ste nikdy nemali zabiť človeka nosiaceho práve kaplak! Najpraktickejší a najtradičnejší suvenír však bude bezpochyby shyrdak. Výroba tohto kirgizského koberca z ovčej plsti je zapísaná na zozname UNESCO, vyrába sa mlátením, dupaním, farbením, prešívaním, premývaním, zošívaním a pri speve. Treba na to silu (i nervy), zručnosť a znalosť miestnej symboliky a kultúry.

Pani predávajúca koberce v kirgizsku
Shyrdak, asi najpraktickejší suvenír z Kirgizska. Foto: rchív CK SATUR

8. Nezameniteľná kuchyňa

Gastronómia je dôležitou súčasťou každej kultúry. Kirgizská je ovplyvnená nielen tou ruskou (najmä tradičné polievky, predsa len, Rusi tu boli do pádu Sovietskeho zväzu), ale i čínskou – nezameniteľná kuchyňa najmä na zeleninovej báze etnika Dunganov je raj na stole. Ak ste boli v Uzbekistane alebo v iných krajinách Strednej Ázie, možno vám budú povedomé viaceré jedlá. Hranice krajín neboli do 20. storočia reálne určené a jedlo, vône i chute sa tak navzájom stierajú. Korenie nepozná hranice a Kirgizsko je toho vynikajúcim dôkazom. Azda všetky druhy mäsa, zelenina, ryža i rezance – rýchlokurz chutí, počas ktorého i každý príde na svoje!

Tradičná večera v kirgizsku
Tradičné pohostenie si vyhutnali aj naši klienti počas poznávacieho zájazdu. Foto: archív CK SATUR

9. 4 ročné obdobia za jeden deň

Z často zasneženého jazera Son Kul sa viete v priebehu dňa ocitnúť v červenej skalnatej púšti Rozprávkového kaňona a za 1 jediný deň tak zažiť naozaj 4 ročné obdobia. Kedy teda vycestovať do Kirgizska? Medzi ideálne mesiace na treking a návštevu miest patria máj - september (sever a stred krajiny) a marec - október (juh a východ krajiny). Ak si chcete vyhutnať noc v tradičnej jurte s výhľadmi na Pamír ideálnym obdobím je máj - začiatok septembra. Pretože pred a po týchto mesiacoch nomádi odchádzajú do miest. Obdobím, kedy sú mnohé horské priechody nepriechodné a mestá ponuré sú mesiace november až február. 

Zasnezene jurty v kirgiszku a sprievodca
Aj takéto počasie poteší v Kirgizsku - uprostred júna. Foto: archív CK SATUR

10. Ľudskosť

Tak podstatná a tak chýbajúca. V mnohých krajinách, kam turizmus dorazil už dávnejšie, už akosi počítame s pascami na turistov. Kirgizsko to ešte nepostihlo. Ľudia tak zvedaví, úprimní a čistí sa radi dozvedajú o našich  tradíciách, o podobnostiach s nimi a pohľadoch na ich kultúru, všadeprítomná ponúknutá pomoc bez očakávania odmeny je v dnešnej dobe už viac ako prekvapivá a sami máme pocit, že tu niečo smrdí. A smrdí. Naša podozrievavosť a stereotypy. Krajina Kirgizsko je mladá a krehká. Istoty, ktoré mali počas Sovietov sú razom preč a to, čo im bolo kedysi odopierané (nomádska kultúra) sa po desaťročiach odopierania pomaly, no veľmi krehko, vracajú.

Miestny pán v kirgizsku
Ľudia tak zvedaví, úprimní a čistí sa radi dozvedajú o našich tradíciách. Foto: archív CK SATUR

Občas hovorím, že sú miesta, ktoré sú také pekné a čisté (v srdciach ľudí), že by sme tam ani nemali chodiť. V tomto meradle mi Kirgizsko svieti ako Polárka. Nepokazme im to tam!

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR