Top 10 atrakcií v Egypte

CK SATUR - 24.04.2017

Dávny domov faraónov, Egypt je oslňujúca krajina chrámov a hrobiek, ktoré ohromia všetkých turistov. No napriek tomu, nie je všetko len o historických pokladoch. Obrovské púštne oblasti, vynikajúce podmienky na potápanie a slávny Níl. V Egypte je pre každého niečo. Milovníci pláží zamieria na Sinajský polostrov, do Hurghady alebo Marsa Alam, nadšenci archeológie nájdu svoje miesto v Luxore. Dovolenka v Egypte je dokonalým mixom aktivít kombinujúcich kultúru, dobrodružstvo a relax.

1. Pyramídy v Gíze

Posledný preživší zo siedmich divov sveta, pyramídy v Gíze, sú jednou z najznámejších pamiatok na svete. Stavali sa ako hrobky faraónov, ktoré strážili tajomné sfingy. Pyramídový komplex ohromuje turistov, no pre vedcov predstavoval po celé stáročia nevysvetliteľnú záhadu – ako vôbec mohli byť tieto pyramídy postavené? Dnes sú tieto megalitické pamätníky mŕtvych kráľov rovnako podivuhodné ako v minulosti. Najväčšia je Cheopsova pyramída, ktorá má výšku 139 metrov. Výlet do Gízy je nepopierateľným vrcholom každej dovolenky v Egypte. Celkovo bolo v krajine objavených 138 pyramíd. Všetky stoja na západnom brehu Nílu, ktorý bol v egyptskej mytológii spájaný s ríšou mŕtvych.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Pyramídy v Gíze sú jednou z hlavných atrakcií.

FOTO: depositphotos.com

2. Chrám v Karnaku

Len málo miest v Egypte je pôsobivejších ako Karnak. A to aj napriek tomu, že dnes tu stoja už len ruiny. Najväčšie antické náboženské miesto, aké bolo kedy postavené, vznikalo v priebehu storočí. Chrám sa skladá z troch hlavných chrámov, menších uzavretých chránov a niekoľkých vonkajších chrámov. Hlavný chrám je zasvätený staroegyptskému bohovi Amonovi. Nachádza sa v ňom 134 mohutných stĺpov usporiadaných v 16 radoch. Súčasťou Karnaku je tiež nespočetné množstvo sôch bohov a faraónov, ale aj impozantné nástenné maľby.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, karnak

Karnak je jednou z top atrakcií v Egypte.

FOTO: depositphotos.com

3. Luxor a Údolie kráľov

Návštevu chrámu v Karnaku je ideálne spojiť s prehliadkou Luxoru, keďže sú od seba vzdialené len približne 2,5 kilometra. V Údolí kráľov sa počas päťsto rokov stavali hrobky faraónov a privilegovaných obyvateľov Egypta. Spolu sa tu nachádza 63 hrobiek rozličnej veľkosti. Kráľovské hrobky sú zdobené výjavmi z egyptskej mytológie a sú vodítkom k pohrebným rituálom vtedajšieho obdobia. Múmie faraónov v sarkofágoch čakali na prechod do posmrtného života. V niektorých z najznámejších hrobiek boli pochovaní faraóni ako Ramzes II., Amenhotep II. a samozrejme Tutanchamon. Podľa niektorých historikov nebol Tutanchamón taký dôležitý faraón ako jeho predchodcovia. O jeho hrobke to však neplatí. Odvtedy, ako ju v roku 1922 objavil Howard Carter, stala sa jedným z najfascinujúcejších miest pre všetkých turistov. Ešte príťažlivejšia je vďaka tomu, že sarkofág aj s mumifikovaným telom sú dnes späť v hrobke, avšak nie vždy je pre turistov otvorená. Preto je vždy dobré poradiť sa so sprievodcom. Zaujímavé je aj Údolie kráľovien s vyše sto hrobmi kráľovien a kráľovských detí. Jedna z najviac fotografovaných pamiatok je Chrám kráľovnej Hatšepsovet, čiastočne vytesaný do skaly, čiastočne voľne stojaci.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Údolie kráľov a kráľovien. Jednou z najznámejších je hrobka kráľovnej Hatšepsovet.

FOTO: depositphotos.com

V centre Luxoru priamo na brehu Nílu stojí impozantný chrám, ku ktorému vedie chodník lemovaný sfingami. Ešte pôsobivejší je v noci, keď sa celý rozžiari v odtieni zlata. Luxor stojí na mieste starobylých Téb a označuje sa ako najväčšie múzeum pod holým nebom na svete.

4. Abu Simbel

Aj v krajine plnej úžasných chrámov je Abu Simbel niečo zvláštne. Chrámový komplex umiestnený v Núbii na západnom brehu Nílu dal postaviť Ramzes II. ako pamiatku na seba a svoju manželku. Oba chrámy vytesávali robotníci priamo do skaly, čo už samo o seba nebola ľahká práca. Napriek tomu vyzerajú chrámy absolútne kolosálne. Pôsobivá je aj dvadsať metrov vysoká socha Ramzesa II. stojaca pred chrámom. Už sama o sebe upozorňuje na pôsobivosť vnútorných priestorov. Miestnosti sú lemované sochami a basreliéfmi. Abu Simbel je však známy aj pre takmer nepredstaviteľný čin – premiestnenie oboch chrámov v roku 1960. Egypťania museli nájsť nové miesto, pretože hrozilo, že ich zaleje jazero Nasser pri budovaní Asuánskej priehrady. Celá operácia trvala štyri roky. Pripomína vám pohľad naň tak trochu Indianu Jonesa? Nečudujte sa, vo filme Dobyvatelia stratenej archy boli použité kulisy, ktorým bol predlohou Abu Simbel. Hoci chrám turisti navštevujú počas celého roka, 22. februára a 22. októbra sa do chrámu doslova hrnú davy, aby boli svedkami jedinečného divadla, kedy slnečné lúče prenikajú do vnútornej svätyne chrámu a osvetľujú štyri sochy hlboko vo vnútri.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, abu simbel

Stačilo málo a chrámy v Abu Simbel dnes nemuseli existovať.

FOTO: depositphotos.com

5. Káhira

Úzke uličky hlavného mesta Káhiry majú zvláštnu atmosféru. Mesto je plné mešít a madrasov (islamských škôl). Nájdete tu možno jeden z najlepších trhov v severnej Afrike – Khan-el-Khalili. V labyrinte uličiek majú svoje dielne a malé stánky remeselníci, predávajúci keramiku, textil, korenie, parfumy, kvalitné šperkovnice či špeciálny tabak. V Káhire neobíďte mešitu Al Azhar alebo oslňujúcu mešitu sultána Hassana a stredoveké hradby Bab Zuweila. Pokladnicou sveta faraónov je Egyptské múzeum v centre Káhiry. Vo vyblednutom ružovom „zámku“ je umiestnených okolo 120-tisíc egyptských artefaktov, ktoré nie sú usporiadané v chronologickom poradí, no aj vďaka tomu má svoje čaro. Artefakty sú uložené v dvoch poschodiach, v prízemí sa nachádza rozsiahla zbierka papyrusov a mincí používaných starými Egypťanmi. Na poschodí sú predmety patriace posledným dvom dynastiám starovekého Egypta a tiež množstvo vecí privezených z Údolia kráľov. K tomu najlepšiemu, čo sa dá v múzeu vidieť ale bezpochyby patria artefakty z hrobu Tutanchamona a miestnosť, kde sú uložené múmie.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, kahira

Zažite počas dovolenky v Egypte pravú atmosféru Káhiry.

FOTO: depositphotos.com

6. Hurghada

Letovisko na pobreží Červeného mora bolo založené na začiatku dvadsiateho storočia. Najväčší „boom“ nastal v osemdesiatych rokoch minulého storočia vďaka rozmáhajúcemu sa turizmu. Hotely a výborná infraštruktúra poskytujú turistom vynikajúce zázemie s bohatými možnosťai stravovania či vodných športov. Je ideálna nielen na oddych, ale turisti poznajú aj jej rušný nočný život a rozsiahle nákupné možnosti.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, hurghada

Hurghada je obľúbené stredisko dovolenkárov.

FOTO: depositphotos.com

7. Červené more

Máte radi potápanie? Pobrežie Červeného mora vám poskytne toľko príležitostí, že sa vám o nich bude ešte dlho snívať. More je dobre známe svojou veľkolepou viditeľnosťou a exotickými podmorskými obrazmi. Ohromné koralové útesy sú domovom pre tisícky rôznych druhov morských živočíchov. Na oboch stranách mora sú uložené plážové strediská ako Sharm el Sheikh, Dahab či Hurghada.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

More je plné pestrofarebných rýb.

FOTO: archív CK Satur

8. Oáza Siwa

Izolovaná osada, kde žije asi 23-tisíc ľudí, sa nachádza v Líbyjskej púšti. Jej obyvateľmi sú prevažne etnickí Berberi. Je situovaná na starej obchodnej ceste, pre ktorú bola Siwa životne dôležitá. Prírodné pramene a tiene paliem dávali cestujúcim aspoň na chvíľu zabudnúť, že prechádzajú púšťou. S pádom Rímskej ríše sa začal aj úpadok osady. Dnes poskytuje príjemný oddych od zhonu egyptských miest. Nádhernú malú oázu obklopujú datľovníkové plantáže a mnohé sladkovodné pramene. Z osady si môžete naplánovať dobrodružné výlety do okolitej púšte.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Oáza Siwa v Egypte.

FOTO: depositphotos.com

9. Západná púšť

Egypt by nebol Egyptom bez púští. Jednou z nich je Západná púšť s množstvom populárnych turistických atrakcií a oáz. Jej súčasťou je Biela púšť, Čierna púšť aj Údolie veľrýb. Egyptským prírodným zázrakom je Biela púšť, kde surreálne tvarované kriedové hory vytvorili niečo, čo vyzerá ako zasnežené kopčeky uprostred vyprahnutého piesku. Tunajšia krajina vyzerá ako zo sci-fi filmu s oslnivo bielymi balvanmi a vrcholkami, ktoré sa podobajú na ľadovce. Severne od Bielej púšte uvidíte ďalšiu zaujímavosť – Čiernu púšť. Na žltom piesku leží vrstva čierneho prachu a hornín, ktoré jej dali meno. Na jej konci sa vypínajú čierne vulkanické kopce. Keď sa vyšplháte na najvyšší bod púšte English Mountain, naskytne sa vám jedinečný výhľad na podivnú krajinu. Údolie veľrýb s obrovskými vzácnymi fosíliami dávnych veľrýb a žralokov dokazuje, že pred 40 až 50 miliónmi rokov, bola oblasť zaplavená morom. Kostry neskôr pokryl piesok Západnej púšte, no postupne ich odhaľoval vietor a erózia. Krajina okolo je rovnako úžasná ako objavy – gigantické pieskovcové skaly a hory, duny a kopce. Skúste miesto navštíviť pri západe slnka, prežijete magický zážitok.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Biela púšť v Egypte je nezvyčajným prírodným javom.

FOTO: depositphotos.com

10. Mesto Asuán

Na kľukatých zákrutách Nílu leží Asuán, pokojné a malebné mestečko, ktoré slúži ako východiskový bod pre množstvo výletov. Riečny trajekt vás vezme na ostrov Elephantine, kde sa poprechádzate farebnými nubijskými ulicami. Na ostrove Agelika preskúmate chrám Philae z rímskeho obdobia. Najväčšou pamiatkou na ostrove je chrám Isis, zaberá asi štvrtinu ostrova. Steny sú pokryté výjavmi z obdobia Ptolemajovcov a rímskych cisárov. Neskôr, keď sa chrám stal kostol, pridali kresťania kríže. Ak si chcete oddýchnuť, stačí zájsť do reštaurácie na niektorom z parníkov a sledovať život na Níle.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Krásne mesto Asuán ležiace na brehu Nílu.

FOTO: depositphotos.com

Tipy na najlepšie pláže

Nielen päťhviezdičkové hotely sú lákadlom El Gouny. Šnorchlovanie alebo plávanie v tyrkysovej vode môžete striedať s opaľovaním na niektorej z mnohých miestnych krásnych pláží.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, el gouna

Pláže v El Gouna patria k tým najkrajším.

FOTO: depositphotos.com

Aj v Marsa Alam nájdete niektoré z najlepších pláží. Marsa Nayzak je prírodné kúpalisko vytvorené meteoritom, ktorý zasiahol Zem. Ras Banas ponúka dobrodružstvo pre potápačov a príjemný zážitok pre plavcov, ktorí si chcú vychutnať pozorovanie koralov a farebných rýb v priezračnej vode.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur, marsa alam

Chcete len oddychovať na pláži alebo obdivovať podmorský život? Na plážach v Marsa Alam nájdete oboje.

FOTO: depositphotos.com

Ak ste potápačský nadšenec, nenechajte si ujsť „Potopené mesto“ v Sahl Hasheesh. Aj keď by si niekto mohol myslieť, že ide o skutočné potopené mesto, bolo vytvorené umelo. Okrem toho, že je lákadlom pre turistov, pomáha rozvíjať aj podmorský život.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

More v Sahl Hasheesh vyhľadávajú najmä potápači.

FOTO: depositphotos.com

Na pláži El Mahmya na južnom pobreží ostrova Giftun si užijete kúpanie, šnorchlovanie, úžasný výhľad na západ slnka, jedlo alebo nápoje z mnohých reštaurácií, kde podávajú morské plody rovnako ako talianske jedlá.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Idylická pláž El Mahmya na ostrove Giftun.

FOTO: depositphotos.com

Asi 15 kilometrov južne od Taby objavíte očarujúcu pláž s krištáľovo čistou vodou, oslňujúcimi koralovými útesmi a výnimočným morským životom. Fjord, ako sa tomuto miestu hovorí, je miesto pre skúsených potápačov. Alternatívou pre menej skúsených je Fjord Banana.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Fjord je miestom pre skúsených potápačov.

FOTO: depositphotos.com


Prečítajte si tiež!

TOP 10 atrakcií v Albánsku


Tipy na tradičné jedlá

Egyptská kuchyňa a niektoré z jej receptov sú staré až päťtisíc rokov. Samozrejme, že počas rokov došlo k úprave pokrmov a surovín, a to predovšetkým s pridaním ingrediencií a štýlov z iných kultúr. Egyptská kuchyňa je silne závislá na strukovinách ako je fazuľa a šošovica, ale tiež zelenine a najmä cibuli, ktorá sa dáva takmer do každého egyptského jedla.

Súčasťou väčšiny jedál je egyptský chlieb aisha. Vedeli ste, že tento výraz znamená aj život? Je podobný pite, vyrába sa zmiešaním pšeničnej múky, vody a soli. Základom pre Baba ghanoush je grilovaný baklažán, ktorý sa olúpe a zmieša s pastou tahini, citrónovou šťavou, soľou, korením, petržlenom, rasou a olivovým olejom. Podáva sa ako dip, najlepšie k chlebu aisha.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Počas dovolenky v Egypte vyskúšajte aj tradičné jedlo Baba ghanoush.

FOTO: depositphotos.com

Falafel je síce známy na celom Strednom východe, ale vznikol práve v Egypte. Samozrejmosťou je humus, dip z cíceru a sezamu zvyčajne podávaný s grilovaným alebo opečeným chlebom. Shawarma je obľúbené jedlo Stredného východu z kuracieho, jahňacieho, hovädzieho, kozieho alebo morčacieho mäsa. Podáva sa zabalené v pita chlebe s tahini omáčkou.

egypt, top atrakcie v egypte, letna dovolenka pri mori, satur,

Na shawarme si pochutíte.

FOTO: depositphotos.com

Autor: Satur.sk


Vyberte si svoju dovolenku v Egypte z ponuky cestovnej kancelárie Satur!

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2017 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness