Srí Lanka - ostrov jazykolamov

Roman Lipták - 28.01.2019

Z hodín zemepisu si asi spomínate, že hlavné mesto Cejlónu je Colombo, ale také ľahké to už nebude. Oficiálne Srílančania presunuli správu štátu do predmestia Colomba s krkolomným a nie práve najľahšie si zapamätateľným názvom - Sri Jayawardenepura Kotte. Kam sa hrabe Antananarivo?

Krátky kurz „srílančiny“ na úvod

Jazyk si môžete polámať aj keď budete chcieť vysloviť meno dávneho kráľ a ostrova  - Pali Maha Parakramabahu. Ľahké však nie je ani vysloviť jednoduché slovo prosím - Karunakara. Napriek zložitému jazyku sú Srílančania veľmi milý národ a dohodnete sa s nimi aj po anglicky. Starý názov tohto ostrova v perzštine je Serendip. Vďaka legende o troch princoch zo Serendipu sa do angličtiny dostalo jedno z najkrajších a zároveň najťažšie preložiteľných slov - serendipity. Princovia zažívali mnohé dobrodružstvá, stále niečo hľadali a nakoniec vždy našli niečo úplne iné, ale oveľa lepšie. Ak teda nič nehľadáte a šťastnou zhodou okolností nájdete niečo úplne super, tak to je serendipity.

Posvätní mnísi i slony

A o tom celá Srí Lanka je. Nič tam nemusíte hľadať a predsa nájdete neopakovateľný pokoj, milých usmievavých ľudí, dlhé piesčité pláže a skvelé jedlo. Stretnete tu voľne žijúcich slonov. Alebo môžete pomôcť sloníčatám v sloních sirotincoch. A počas slávnosti Pera Hera uvidíte vysvietených slonov v slávnostnej procesii, ktorá nosí po meste Kandy najsvätejšiu relikviu ostrova - Buddhov zub. Prepašovala ho sem indická princezná vo svojich vlasoch.

Budhizmus berú na Srí Lanke veľmi vážne a mnísi sú tu veľmi uznávaná vrstva obyvateľstva. Pre oslovovanie mníchov sa používa špecifická gramatická forma vykania. Domáci veria, že len mních môže dosiahnuť nirvánu  - stav večnej blaženosti po smrti, preto mnohí rodičia dávajú svojich synov do kláštora, aby im zabezpečili lepší (posmrtný) život. A mnísi tu majú aj svoju vlastnú politickú stranu. Keď ste si mysleli, že u nás má politickú stranu už každý, tak vedzte, že ešte máme rezervy.

Cejlónsky drahokam

Na Srí Lanke však nemusíte myslieť na politiku, oddýchnete si pohľadom na krásne pravidelné čajovníkové plantáže aj bujné džungle s divokým mangom a banánovníkmi. Kokosové háje sa míňajú so škoricovými porastami. Vône sú neodolateľné.

zberacka cajovych listkov na plantazi na sri lanke
Aj lístky čajovníka tu zbierajú s úsmevom na tvári. FOTO: archív CK SATUR

Aby toho nebolo málo nadelil Boh tomuto miestu aj drahé kamene, ktoré sa ťažia primitívnymi a k prírode šetrnými metódami v hlbinách pralesa. Srílanské zafíry krášlia britskú aj českú kráľovskú korunu. Modrý kameň z tohto ostrova zdobil aj snubný prsteň princeznej Diany, ktorý teraz hrdo nosí vojvodkyňa z Cambridge-u.

Vraví sa, že na Srí Lanke sa rýchlejšie plnia priania. Tak ako, chceli by ste si potrénovať jazyk na Srí Lanke, alebo si užiť tunajšiu prírodu, či nakúpiť drahokamy?

Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands