Hradov, ktoré vyzerajú, akoby sa z plátna preniesli priamo do skutočnosti, je množstvo. My sme pre vás vybrali niekoľko z nich, aby ste sa mohli pokochať a možno vás inšpirujú natoľko, že sa rozhodnete urobiť si výlet na tieto miesta.

Chateau de Chambord, Francúzsko

zamok chambord, hrad, poznavaci zajazd, francuzsko, zamky na loire, satur

Zámok Chambord je najväčším na Loire.

FOTO: depositphotos.com

Údolie francúzskej rieky Loire je známe tými najkrajšími hradmi a zámkami na celom svete. Patrí k nim aj Chateau de Chambord, najväčší zámok v údolí. Postavený bol v rokoch 1519 – 1547. Spája v sebe prvky francúzskej renesancie a stredovekej architektúry. Hovorí sa, že pri jeho navrhovaní pomáhal aj slávny Leonardo da Vinci. Chateau de Chambord bol jedným z tých, ktoré inšpirovali tvorcov Popoluškinho zámku v Disney Worlde na Floride. Okrem toho sa objavil aj v príbehu Kráska a zviera, kde sa stal domovom Zvieraťa.

Nádherný zámok, ktorý pôsobí honosne a majestátne, je súčasťou poznávacieho zájazdu cestovnej kancelárie Satur Zámky na Loire. Pocíťte na vlastnej koži jeho silu a vydajte sa za objavovaním jeho tajomstiev spolu s nami.

Versailles, Francúzsko

versailles, zamok, francuzsko, poznavaci zajazd, satur

Zrejme najznámejší zámok vo Francúzsku, ak nie na celom svete – Versailles.

FOTO: depositphotos.com

Počas poznávacieho zájazdu Zámky na Loire sa vyberieme aj do ďalšieho skvostu francúzskej architektúry – zámku Versailles. Už na prvý pohľad každého návštevníka ohromia upravené a pestované záhrady a krásne fontány. Zámok patrí k najnavštevovanejším na svete, no starať sa oň určite nie je žiadna zábava. Má totiž 2143 okien, 1252 krbov a 67 schodísk. Ak ste milovníkom histórie, fascinuje vás život francúzskeho kráľa Slnko, Ľudovíta XIV., alebo sa len radi kocháte krásnymi miestami, potom je táto pamiatka UNESCO miestom, kde sa vaše sny stanú skutočnosťou.

Palácový systém Alhambra, Španielsko

spanielsko, alhambra, zamok, palac, letna dovolenka v spanielsku, poznavaci zajazd, satur

Ako v rozprávke sa budete cítiť v palácovom komplexe Alhambra.

FOTO: depositphotos.com

Každé malé dievčatko sníva o tom, že sa aspoň na chvíľu stane princeznou, ktorá žije v krásnom paláci. Tento pocit zažijete pri návšteve španielskeho paláca Alhambra, ktorý je pýchou mesta Granada. Palácový komplex je známy aj ako „Červená pevnosť“ vďaka červenej hline, ktorá bola použitá pri jeho výstavbe. Jemný zvuk tečúcej vody, melodický spev slávika a nádvorie s krásnymi kvitnúcimi kvetmi je dokonalým miestom aj pre romantiku vo dvojici. Palác je dielom Maurov, ktorí v minulosti ovládali väčšiu časť Španielska. Bol sídlom maurských panovníkov, neskôr ho využívali ako citadelu.

Viete si predstaviť, že princezná Katarína Aragónska musela opustiť tieto krásne slnečné miesta a odišla do Anglicka, aby sa vydala za princa Arthura a neskôr za kráľa Henricha VIII.? Skúste sa vžiť do jej pocitov počas poznávacieho zájazdu s cestovnou kanceláriou Satur, keď spolu navštívime aj Alhambru.

Windsor, Anglicko

windsor, anglicko, hrad, zamok, poznavaci zajazd, satur, velka britania

Domov anglických kráľov – hrad Windsor.

FOTO: depositphotos.com

Hrad v anglickom grófstve Bershire je v súčasnosti najväčší a najstarší hrad na svete, ktorý slúži ako obydlie kráľovskej rodiny. Najstaršia časť hradu bola postavená v roku 1066, keď ju dal postaviť Viliam Dobyvateľ. Pôvodne bol hrad postavený z dreva, až za vlády Henricha I. boli drevené steny nahradené kameňom. Počas druhej svetovej vojny boli z hradu odnesené mnohé významné umelecké diela. Stráž okolo kráľovských spální bola posilnená pre prípad, že by sa hrad stal terčom bombardovania. Kráľovská rodina tu počas vojny prespávala. Tento fakt bol však tajný, preto si veľa Britov myslelo, že králi boli neustále v Buckinghamskom paláci. V roku 1992 zasiahol Windsor požiar, počas ktorého bolo zničených asi sto izieb – či už ohňom alebo vodou, ktorá sa používala na hasenie. Jeho oprava stála 40 miliónov libier.

Hrad, ktorý poznáte z rozprávania a mnohých filmov o britskej kráľovskej rodine, môžete navštíviť aj vy počas poznávacieho zájazdu do Londýna. Windsor bude jednou z pamiatok, kam sa spoločne vydáme.

Hrad Eilean Donan, Škótsko

eilean donan castle, skotsko, hrad, zamok, poznavaci zajazd, satur

Najfotografovanejší hrad v Škótsku – Eilean Donan Castle.

FOTO: archív CK Satur

Hrad Eilean Donan vyzerá ako zo strašidelnej rozprávky. Leží na ostrove, kde sa stretávajú tri jazerá a je považovaný za jednu z najdôležitejších atrakcií na Škótskej vysočine. Existujú náznaky, že pevnosť na tomto mieste existovala už v šiestom alebo siedmom storočí, no stredoveký hrad bol postavený v 13. storočí. Pôvodne slúžil ako obrana proti Vikingom, ktorí v tých časoch opakovane útočili na sever Škótska.

Objavil sa aj v mnohých populárnych filmoch, napríklad vo filme Highlander so Seanom Connerym, Loch Ness alebo v bondovke Jeden svet nestačí s Pierceom Brosnanom. Aj tu však platí, že najviac sa vždy dozviete priamo na mieste. Preto neváhajte a vyberte sa sem s cestovnou kanceláriou Satur na poznávací zájazd do Škótska.

Neuschwanstein, Nemecko

neuschwanstein, zamok, nemecko, hrad, poznavaci zajazd, satur

Jeden z najkrajších bavorských zámkov Neuschwanstein.

FOTO: depositphotos.com

Tento zámok z 19. storočia v južnom Nemecku vyzerá, ako keby prišiel priamo z Disneyho sveta. A nie je to náhoda, pretože bol hlavnou inšpiráciou pre jeden z Disneyho zámkov. Stojí nad obcou Hohenschwangau v juhozápadnej časti Bavorska a pôvodne bol útočiskom kráľa Ludwiga II. Iróniou je, že mal byť jeho pokojnou oázou, po jeho smrti sa však stal častým cieľom turistov.

Tento rozprávkový zámok môžeme navštíviť spoločne počas poznávacieho zájazdu Bavorské zámky. Okrem Neuschwansteinu spoznáte aj ďalšie zámky Ľudovíta II. – Herrenchiemsee a Linderhof.

Zámok Schwerin, Nemecko

schwerin, nemecko, poznavaci zajazd, hrad, zamok, satur

Jeden z najkrajších romantických zámkov v Nemecku.

FOTO: depositphotos.com

Zámok Schwerin sa nachádza na ostrove v Nemecku. Je to jedna z najkrajších a najvýznamnejších stavieb z obdobia romantizmu v severnej Európe. Dnes je domovom parlamentu nemeckej spolkovej republiky Meklenbursko-Predpomoransko. V minulosti bol sídlom meklenburských kniežat.

Hrad Corvin, Rumunsko

hrad corvin, rumunsko, dracula, poznavaci zajazd, satur

Jeden z najznámejších rumunských hradov Corvin.

FOTO: depositphotos.com

Tento goticko-renesančný hrad v Rumunsku je známy pre svoju strašidelnú históriu. Leží v „Drakulovom kraji“, takže v zozname „rozprávkových“ hradov nemôže chýbať. Je obohnaný tridsať metrov hlbokou vodnou priekopou. Jediný vchod tvorí úzky most na vysokých kamenných pilieroch. K hradnej studni sa viaže povesť o tureckých zajatcoch, ktorí mali od Jána Huňadyho sľúbené, že keď studňu vykopú, budú prepustení. Ten však zomrel predtým, ako bola studňa dokončená a jeho manželka ich nechala popraviť.

Hrad Bran, Rumunsko

hrad bran, rumunsko, dracula, poznavaci zajazd, satur

Domov najznámejšej hororovej postavy – Draculu.

FOTO: depositphotos.com

Pri legendách o upíroch ešte na chvíľu ostaneme. Gotický hrad v Transylvánii sa považuje za domov krvilačného Draculu. Hmlisté okolie z neho robí ideálnu kulisu pre príbehy Brama Stokera. Aj keď nie je tento hrad klasickým „rozprávkovým“ miestom, fanúšikovia príbehov o Draculovi ho radi vyhľadávajú.


Ktoré európske mestá sa oplatí navštíviť? Prečítajte si!

Cestovatelia vybrali najlepšie mestá v Európe. Ktoré navštívite vy?


Zámok Lastovičie hniezdo, Ukrajina

lastovicie hniezdo, swallows nest, ukrajina, hrad, zamok, poznavaci zajazd, satur

Zo zámku sú tie najromantickejšie výhľady na západ slnka.

FOTO: depositphotos.com

Vyráža vám dych už len pohľad na tento zámok? Potom počkajte, aký výhľad sa vám naskytne, ak sa sem vyberiete. Lastovičie hniezdo na Ukrajine bol pôvodne malou drevenicou, no v roku 1911 ho dal na zámoček prestavať barón von Steingel. Pôvodne nevyčnieval nad morom tak, ako je tomu dnes, a obklopovala ho záhrada. Po jednom zo silných zemetrasení sa však do mora zrútila časť skaly, na ktorej boli vysadené stromy. Časť Lastovičieho hniezda ostala doslova visieť vo vzduchu.

Hrad Osaka, Japonsko

osaka, japonsko, poznavaci zajazd, satur, hrad, zamok,

Hrad Osaka, ktorý kedysi chránili samurajovia.

FOTO: depositphotos.com

Jedna z najznámejších pamiatok v Japonsku hrá veľmi významnú úlohu v histórii krajiny. Vďaka nádhernej architektúre a záhradám je tento hrad ideálom rozprávok. Patril rodine Hidejošiho Tojotomia, ktorému sa v 16. storočí podarilo zjednotiť Japonsko. Bol jeho sídlom a neskôr aj sídlom jeho syna. Hrad však nemá za sebou pokojnú históriu – v minulosti niekoľkokrát vyhorel a bol znova zrekonštruovaný. Napriek tomu vyzerá ako z rozprávky.

Bojnický zámok, Bojnice

bojnice, bojnicky zamok, slovensko, poznavaci zajazd, satur

Najromantickejší zámok na Slovensku nájdete v Bojniciach.

FOTO: archív CK Satur

To najlepšie a pre nás aj najznámejšie sme si nechali na koniec. Zoznam zámkov, ktoré vyzerajú ako z rozprávky by bez toho Bojnického nebol kompletný. Jeho história sa začala písať pred mnohými storočiami. Zámok vystriedal niekoľko majiteľov, z ktorých každý mu dal inú podobu. Tá, ktorú môžeme vidieť dnes, je dielom rodu Pálfiovcov. Jeho posledný šľachtický majiteľ Ján František Pálfi ho prestaval podľa vzoru romantických zámkov na Loire. Mal byť darom pre jeho vyvolenú, ktorá však nakoniec Pálfimu zlomila srdce a vydala sa za iného. On sám ostal až do svojej smrti starým mládencom. Medzi najkrajšie zámky sveta ho zaraďujú aj mnohé zahraničné portály, takže by ste si jeho návštevu určite nemali nechať ujsť ani vy.

Autor: Satur.sk

Radi spoznávate nové miesta a krajiny? Vyberte sa na poznávací zájazd s cestovnou kanceláriou Satur do celého sveta!


Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2017 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness