Nie je Turecko ako Turecko

CK SATUR & MADAM EVA - 02.08.2019

Milé Turecko, máme ťa radi, ale už sme trochu prejedení. Preto si tento rok vyberáme tvoju pokojnejšiu verziu - Severný Cyprus.

1. Z úcty k faktom

Na úvod geopolitické minimum: Cyprus je v dôsledku treníc rozdelený na dve časti. Severná tvorí len tretinu ostrova, ale je o to nadupanejšia, plná histórie, najskvostnejších pláží a dobrých hotelov. A rozhodne lacnejšia, než grécka časť.

2. Počasie

Stabilná istota až do októbra, 300 dni slnečného svitu do roka. Tunajšie pieskové pláže patria k najčistejším v Európe a sú creme de la creme, mnohé majú modrú vlajku. Veľké široké luxusné - to vám potvrdí každý, kto tu bol. Ak je pre vás pláž a more alfa a omega pri rozhodovaní, budete nadšení. Sú fakt dokonalé. Priezračné, čistučké, teplé. Napríklad stredisko Bafra, kde sú top hotely, vyhľadávajú tureckí milionári a celebrity pre jeho krásu a čistotu.

Pláž golden beach na karpaze
Dokonalé, piesočné a s pozvoľným vstupom do mora - také sú pláže na Severnom Cypre. Foto: depositphotos.com

3. Poznanie

Na ostrove sa to odjakživa mlelo, Gréci, Rimania, Benátčania, všetci tu zanechali niečo svoje, preto sú tunajšie mestečká ideálne na prechádzky a spoznávanie. Dýcha to tu históriou, budete si vykračovať pod palmami, a objavovať staré štvrte, kostoly, mešity, križiacke pevnosti... Taká je napríklad Kyrénia s fotogenickými zákutiami, určite Famagusta, bývalý významný prístav so zachovalým benátskym opevnením. Nachádza sa tu aj nevídaná stavba, pôvodne katolícka katedrála, ktorú Osmani v 16. storočí prebudovali na mešitu. Ak budete mať čas, urobte si výlet za grécko-rímskymi pamiatkami pri meste Pafos. Rozsiahly areál s nádhernými mozaikami vedľa prístavu je súčasťou UNESCO.

4. Tá Afrodita!

Zhruba 20 kilometrov od spomínaného Pafosu, na pláži hneď vedľa cesty sa nachádza Petra tou Romiou. Azúrové more sa tu búri, pení, dostanete sa k nemu tunelom popod cestu a zrazu pozor, ocitnete sa pri Afroditinej skale. Podľa legendy sa tu zrodila z morskej peny a kto sme my, aby sme to spochybňovali. Vraj si tu dávala rande s Adonisom. Pohľadajte na pláži kamienok v tvare srdca a vraj si poistíte lásku navždy.

5. Jedlo

Mieša v sebe najlepšie z tureckej a gréckej kuchyne, takže určite skúste lahmacun, tenučkú tureckú pizzu, jahňacie guľky kofte, ďalšiu jahňaciu dobrotu kleftiko či baklažánovú musaku. Ale čo je najväčšia lahôdka, je tzv. mezze. To vlastne ani nie je jedlo, ale rituál, ktorý sa oplatí zažiť aj mimo rezortu, niekde v kvalitnej domácej reštaurácii, napríklad počas dňa, kedy si prenajmete auto a pôjdete na potulky. Mezze znamená, že vám na cca. 20 tanieroch prinesú všetko, čo sa dá, mäská, ryby, pomazánky, dipy, šaláty a vy si už len vychutnávate a užívate.

Jedlo na severnom cypre
Zmes tureckej i gréckej kuchyne ochutnáte práve na Severnom Cypre. Foto: depositphotos.com

6. Zvláštny zážitok

To je Nikózia, posledné hlavné mesto na tejto planéte, ktoré je ešte rozdelené. Považujte zelenú líniu, ktorá rozdeľuje grécku a tureckú časť Cypru za zaujímavosť, ktorá stojí za pozretie. (môžete voľne korzovať medzi jednou a druhou časťou.)

7. Korytnačky sú tu doma

Oblasť Kyrenie a polostrova Karpassia má turistické terno, ktoré ocenia najmä deti: Turtle Beach v Alagadi, kde ku koncu leta pochodujú mladé korytnačky z pieskových hniezd do mora. 

8. Všetko pre rodinu

Severný Cyprus začínal u nás ako destinácia cca. pred šiestimi rokmi a odvtedy sa vyšvihol medzi špičku family friendly cieľov. Kvalitné hotely priamo na pláži s tými najlepšími ultra all inclusive službami, aquaparkami a animátormi. Naša cestovná kancelária tu už má tradične najprepracovanejší team aj program, starostlivo si vyberá a školí svojich ľudí a športových trénerov, ktorí si každú sezónu získa srdcia všetkých detí. Venujú sa im úprimne a ochotne, "v službe", aj mimo nej, vezmú vám ich na obed, na večeru, aby ste si mohli dopriať konečne jedlo s mužom aj vo dvojici:-) Natrú ich opaľovacím krémom, prezlečú z mokrého trička... no náhradné mamy a otcovia, skrátka. Ako jediná cestovná kancelária majú Športovú akadémiu, kde vám decká naučia plávať, hrať futbal, plážový volejbal a budú s deťmi tancovať a hrať sa kým neodpadnú do postele.

Animátori na severnom cypre
Tí najlepší z najlepších - animátori na Severnom Cypre zabavia deti aj dosplých. Foto: archív CK SATUR

9. Európsky Karibik

Ak sadnete na bicykel, nájdete aj veľmi príjemné zatiaľ turizmom nepoznačené miesta. Všade je blízko, výlety netrvajú dlho a prívetiví miestni ľudia sú ako bonus. Harmonická krajina je pokrytá výnimočnou vegetáciou, orchidei, pomarančovníky, citrónovníky, a tie vône!

10. Nečakajte turecký hluk, veľkovýrobne jedla, skôr všetko to turecké a dobré, ale v menšom vydaní.

Ktorý hotel?

Elegantný dizajnový Noah’s Ark 5*+. Archu vybudovali  v rozkvitnutej a rozľahlej záhrade. Má vlastný aquapark, interiér je navrhnutý v príjemných béžovo-hnedých odtieňoch. V hoteli nájdu všetko čo hľadajú tak rodiny s deťmi, ako aj páry, pretože detský raj má v hoteli vyhradený svoj „exkluzívny“ a dostatočné veľký priestor. V hoteli sú bazénové komplexy,  super vstup do mora, diskotéky, šport aj zábava.

Novopostavený Limak Cyprus 5*. Favorit sezóny v stredisku Bafra má bohatý ultra all inclusive, krásne wellness, široké mólo, toboganový svet, obrovský mini klub s rozprávkovými postavičkami životnej veľkosti, zóny pre teenagerov a veru až šesť slovenských animátorov  zo Saturu. Čistá pláž s jemným pieskom, pozvoľný vstup.

Osvedčený Kaya Artemis 5*. Postavený v štýle chrámu bohyne Artemis patrí k najväčším a najobľúbenejším hotelom na Cypre a leží na jednej z najkrajších pláží. Pokojné more, ozaj dlhý bezpečný vstup, dlhé mólo, s malými deťmi skvelá voľba. V mesiacoch júl a august tu funguje 4- členný animačný tím Planet Fun aj so športovými akadémiami A ak rodičia hľadajú oddych, hotel má aj bazén a reštauračnú časť len pre 16+.

Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Cestovná kancelária SATUR TRAVEL, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel Sa, vložka číslo: 2427/B, IČO: 35 787 201, Miletičova 1, 824 72 Bratislava

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Ocenenie najdôveryhodnejšia značka pre CK SATUR
  • Ocenenie Superbrands 2019 pre CK SATUR