Čaro Islandu už objavili státisíce turistov z celého sveta. Podľa najnovšieho prieskumu Inštitútu pre ekonomiku a bezpečnosť je Island dokonca najbezpečnejšou krajinou sveta. S cestovnou kanceláriou Satur ju môžete navštíviť pohodlne priamo z Bratislavy. Poznávací zájazd si užijú rovnako dospelí aj deti, ktoré budú o jedinečnom rodinnom výlete rozprávať ešte dlho. Vybrať si môžete buď päťdňový poznávací zájazd Islandský pozdrav, alebo deväťdňový zájazd Island – 7 divov. V cene je okrem dopravy aj ubytovanie s raňajkami, vstupy a sprievodca.

Tri drahokamy Islandu

Zlatý trojuholník tvorí najstarší parlament sveta Thingvellir, dvojstupňový vodopád Gulfos a gejzír Strokkur.

Thingvellir – viete, aké to je ocitnúť sa jednou nohou v Amerike a druhou v Európe? Môžete si to vyskúšať na tomto geologickom unikáte. A prečo ide o najstarší parlament sveta? Prvý islandský parlament Althingi tu totiž zasadal už v roku 930 nášho letopočtu.

Geysir – bol najznámejším gejzírom sveta, ktorý dal pomenovanie všetkým ostatným gejzírom. Dnes však už funguje len jeho sused Strokkur. Z neho vytryskne každých 5 až 10 minút ohromujúci prúd vody, ktorý môže dosiahnuť 15-30 metrov.  Ak budete mať šťastie, uvidíte dve vytrysknutia v krátkom čase za sebou.

 strokkur, gejzir, island, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Gejzír Strokkur každého ohromí svojou silou.

FOTO: archív CK Satur

Gullfoss – Voda v dvojstupňovom vodopáde prekonáva výškový rozdiel 30 metrov. V minulosti chceli jeho krásu zničiť vodnou elektrárňou. Islanďania sa však proti nápadu Anglicka spojili, vďaka čomu môžu prírodný zázrak sledovať aj ďalšie generácie. Ak budete mať šťastie na počasie, najkrajší je s dúhovým závojom.

vodopad gullfoss, island, ostrov, poznavanie, poznavacie zajazdy, poznavaci zajazd, satur 

Vodopád Gullfoss musíte pri návšteve Islandu vidieť.

FOTO: archív CK Satur


Prečítajte si:

Najbezpečnejšie krajiny sveta pre rok 2016. Sever Európy vedie


„Must see“ Islandu

Vodopád Seljalandsfoss – unikátom tohto vodopádu je, že voda do jazera padá zo skalnej steny, vďaka čomu návštevníkom dovoľuje prejsť poza svoj závoj po úzkej cestičke. Trochu mokrý, ale úžasný zážitok.

 vodopad Seljalandsfoss, island, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Ako vyzerá svet z druhej strany vodopádu? Aj to zistíte na Islande.

FOTO: archív CK Satur

Vodopád Skogar – s výškou 62 metrov a šírkou okolo 25 metrov je najvyšším vodopádom na Islande. Vo vrchnej časti sa nachádza vyhliadková plošina, z ktorej môžete vodopád pozorovať. Druhou možnosťou je prísť až k úpätiu vodopádu do štrkového koryta rieky pred jazierkom.

Mystické útvary Reynisdrangar – nachádzajú sa neďaleko najjužnejšej dedinky Islandu Vík. K ich vzniku sa viaže legenda, podľa ktorej sa dvaja trollovia snažili vytiahnuť na breh loď s tromi sťažňami. Nestihli to však do východu slnka a spoločne s ňou sa premenili na kameň.

Útesy Dýrholaey – hovorí sa im aj južná brána Islandu. Útes má výšku 120 metrov a je súčasťou prírodnej rezervácie. Zo skál Reynisdrangar je naň krásny výhľad. Nachádzajú sa tu pláže s čiernym lávovým pieskom. Okrem toho tu nájdete bazaltové stĺpy všetkých tvarov a veľkostí.

 island, utesy Dýrholaey, island, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Južná brána na Island Dýrholaey.

FOTO: depositphotos.com

Ľadovec Solheimjokull – ako vyzerá skutočný islandský ľad? Všetci turisti, ktorí tu už boli vám povedia, že je úplne iný ako ten pevninský. No nech by ste počuli čokoľvek, na jeho skutočnú podobu nebudete celkom pripravení. Všetci by čakali, že ľadovec predsa musí byť biely, čo ale vôbec neplatí. Solheimjokull prekvapí čiernym sfarbením. Spôsobujú ho čierne kamienky a prach, pozostatky po sopečnej činnosti.

 ladovec jokulsarlon, island, poznavanie, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Bez návštevy ľadovcov nespoznáte pravú tvár Islandu.

FOTO: archív CK Satur

Polostrov Reykjanes – jednoduchý most pre peších vás za pár minút dostane z Európy do Ameriky. Jeho útesy dokonale vystihujú drsnosť islandskej prírody. Na jeho území dochádza k silnej vulkanickej činnosti. Oblasť Krysuvík je pokrytá horúcimi prameňmi a lávovými poliami. Zaujímavosťou je geotermálna elektráreň v oblasti Svartsengi, z ktorej teplo vedie až do hlavného mesta Reykjavíku a používa sa aj na vyhrievanie ciest a chodníkov.

Kúpele Modrá lagúna – fascinujúci protiklad čierneho lávového poľa s mliečno-modrou geotermálnou vodou. Nachádzajú sa tiež na polostrove Reykjanes. Vznikli vlastne náhodou, ako dôsledok prevádzky neďalekej geotermálnej elektrárne. Unikátna voda je bohatá na minerály a liečivé bahno pomáha nielen pri kožných problémoch, ale údajne aj skrášľuje. Aplikujte si ho na tvár a urobte si zopár vtipných fotiek.

 modra laguna, blue lagoon, island, kupele, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Para stúpajúca z vody a všade okolo lávové pole. Jedinečný zážitok v kúpeľoch Modrá lagúna na Islande.

FOTO: archív CK Satur

Reykjavík –  je najsevernejším hlavným mestom Európy. Malebné domy dopĺňajú príjemné kaviarne a reštaurácie. Pre milovníkov umenia a kultúry sú tu mnohé galérie a múzeá. Výnimočnou stavbou na pobreží Reykjavíku je Harpa, kde sa nachádzajú obchody, reštaurácie, ale aj opera. Jej fasádu tvoria sklené tabule, ktoré sa pri západe slnka sfarbujú dozlatista a vytvárajú jedinečnú hru svetiel. Užiť si more vyhrievané termálnym prameňom môžete na pláži Nauthólsvík. Voda má teplotu príjemných 38 stupňov Celzia. Ako vyzerá kúpalisko s horúcimi prameňmi, vírivkami a toboganmi, sa dozviete v najväčšom kúpalisku v Reykjavíku Laugardalslaug. Futuristickou dominantou mesta je kostol Hallgrímskirkja, ktorý je vďaka svojej výške 74,5 metra štvrtou najvyššou budovou na ostrove. Vidieť ho môžete takmer z každej časti mesta. Využíva sa aj ako vyhliadková veža, na vyhliadkovú plošinu sa vyveziete výťahom.

 reykjavik, island, hlavne mesto, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Reykjavík – hlavné mesto Islandu, je najsevernejšie položenou metropolou Európy.

FOTO: archív CK Satur

Atrakcie plné zážitkov

Veľryby a delfíny okolo vás – Island v minulosti patril ku krajinám s vysokým percentom komerčného lovu veľrýb, po kritike ostatných krajín a vysokom úbytku veľrýb je v súčasnosti povolený len obmedzený lov. K najlepším výletom, aké môžete na Islande podniknúť je pozorovanie veľrýb a delfínov. Stačí ráno v prístave naskočiť na loď a o zážitok dňa máte postarané. A keďže v islandských vodách býva naozaj zima, organizátori myslia aj na komfort turistov. Odejú vás do špeciálnych oblekov. :)

 velryba, pozorovanie velryb, vylet, island, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Pozorovanie veľrýb je jedným z najohromujúcejších zážitkov, aké vo svojom živote zažijete.

FOTO: archív CK Satur

Islandské kone nie sú obyčajné – Ak by sa vám zdalo, že kone na Islande sú skôr poníky, tak to nikomu z domácich nehovorte. Napriek tomu, že sú vzrastom menšie, než na aké sme zvyknutí, majú ohromnú silu. Ak si chcete vyskúšať, ako prežívali jazdu na koňoch hlavní hrdinovia filmu Pán prsteňov alebo obľúbené postavy z megahitu Hra o tróny, určite jazdu na islandských koňoch nepremeškajte.

 island, kone, poznavanie, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Islandské kone si zamilujete.

FOTO: archív CK Satur

Vodopády Hraunfossar – ich návšteva je jedinečným zážitkom najmä pre neobvyklú kombináciu lávového poľa a ľadovcovej rieky. Voda vytryskuje spod lávy a vytvára nádherné kaskády cez neobvykle tvarované skaly.

Smutná legenda vodopádu Barnafoss – Island je krajinou, kde sa na každom kroku stretnete s nejakou legendou. Rovnako je to aj v prípade „detského vodopádu“ Barnafoss. Príbeh, ktorý sa k nemu viaže, je ale neskutočne smutný. Hovorí o dvoch bratoch, ktorí sa vydali do kostola za svojimi rodičmi, a to aj napriek tomu, že im to zakázali. Keď prechádzali cez most nad vodopádom, zatočila sa im hlava a obidvaja spadli do divokej vody. Keď matka zistila, že prišla o svoje deti, most prekliala, aby už cez neho nikto živý neprešiel. Most nakoniec zničilo zemetrasenie.

Doplňte do svojej zbierky krajín, ktoré už poznáte aj Island, určite neoľutujete. Jedinečné zážitky vám prinesú poznávacie zájazdy s cestovnou kanceláriou Satur!

Autor: Satur.sk

Láka vás spoznávanie nových krajín? Objavte ich s najlepšími poznávacími zájazdmi od Satur!


Páčil sa ti článok? Ukáž ho svojim priateľom.


Kontakt pre médiá: zednikova@ba.satur.sk

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.

© 1998-2019 CK SATUR, Všetky práva vyhradené.

  • Slovenská asociácia cestovných kancelárii a cestovných agentúr
  • International Air Transport Association
  • Superbrands
buscomparedatedestinationsexoticexplorefiltermapmountainsown-transportpersonsplaneseasideshareshipvipwellness