Zanzibar

Exotický ostrov pobrežia Tanzánie, prezývaný tiež "ostrov korenia" vás očarí nielen svojou exotickosťou, panenskou prírodou, podmorským svetom s množstvom koralov, ale aj prívetivosťou miestnych obyvateľov. Zanzibar, tak ako si mnohí mylne myslia, nie je len jeden ostrov ale súostrovie tvorené dvomi hlavnými ostrovmi Unguja a Pemba a nespočetným množstvom maličkých ostrovov.

Keby ste sa nevedeli rozhodnúť, či sa počas dovolenky na Zanzibare, skôr oddáte oddychu na pláži, šnorchlovaniu alebo skôr navštívite historické mesto Stone Town, môžete sa pokúsiť prebádať zopár z týchto ostrovčekov. Slovo Zanzibar môžeme preložiť ako "pobrežie čiernych ľudí", kedysi bol ostrov známy pre trh s otrokmi, dnes je navštevovaný najmä pre svoje azúrovo modré more a pláže s bielym pieskom, ktoré sa radia medzi najkrajšie na svete.

Zanzibar je súostrovím v Indickom oceáne, ktoré leží 35 km od brehov východnej Afriky. V tejto časti sa vynárajú početné ostrovy. Celé súostrovie bolo kedysi samostatným štátom Zanzibar, ktorý sa spojil s Tanganikou a vytvoril Tanzániu, preto je tento názov odvodený z oboch krajín. Hlavným mestom je Zanzibar City. Stará časť mesta je známa ako Stone Town a je súčasťou svetového dedičstva.

Prvé zmienky o osídľovaní Zanzibaru sa datujú do obdobia asi 20 000 pred n.l. Slávny grécky geograf Ptolemaios sa zmienil o tejto krajine v 2. storočí n.l. Ostrov bol súčasťou obchodnej cesty z Rímskej ríše do indo-čínskych prístavov. Od 4. storočia dochádza k usadzovaní sa Bantuovcov, neskôr Arabov a perzských emigrantov. Ostrov bol využívaný ako základňa počas obchodných ciest medzi Arábiou, Afrikou a Indiou. Vďaka zmiešaným manželstvám vznikol kiswahilský jazyk, ktorý tvorí základ súčasnej svahilčiny. Obchodovalo sa so zlatom, slonovinou, ebenom, panciermi korytnačiek a otrokmi. Na oplátku sa vymieňali látky, korálky a porcelán.

Krajina
Zanzibar Zanzibar
Hlavné mesto
Zanzibar City
Časový posun
1h
Mena
tanzánijský šiling
Dĺžka letu
12h

Užitočné informácie

Štátne zriadenie
Zanzibar je autonómny štát, ktorý leží na východnom pobreží Afriky, spolu s pevninskou Tanganikou tvorí štát Tanzánia.
Rozloha a populácia
Územie Zanzibaru sa rozprestiera na 2,461 km², žije tu viac ako 1,3 milióna obyvateľov.
Jazyky
Úradnými jazykmi sú rovnocenne angličtina a svahilčina.
Náboženstvo
Islam je dominantným náboženstvom. Nájdu tu zastúpenie aj menšiny hlásiace sa ku kresťanstvu a hinduizmu.
Elektrický prúd
Napätie v sieti je 220 V. Odporúča sa adaptér na anglický typ zástrčiek s tromi kolíkmi.
Zanzibar
Zanzibar. Foto: unsplash.com

Táto prosperujúca doba pokračovala do 15. storočia, do príchodu Vasca Da Gamu, čo znamenalo začiatok portugalskej nadvlády nad východnou Afrikou a Zanzibarom na dobu dvoch storočí. Prichádzajú sem kresťanskí misionári. V 17. storočí prebrali moc nad ostrovom Ománčania. Aj keď africkí náčelníci protestovali, Ománčania pôsobili na ostrove až do revolúcie v roku 1964. Počas tohto obdobia vládlo veľa sultánov z rodiny Busaidi, a toto meno je dnes na ostrove veľmi bežné. Najznámejším sultánom bol Said bin Sultan. Zbohatol vďaka klinčekom a vďaka nemu sa Zanzibaru hovorí aj „ostrov korenia“. Ostrov prekvital aj pre obchod s otrokmi. Oblasť kontrolovaná zanzibarským sultánom sa nazývala Zanj.

Pestrý Zanzibar
Pestrý Zanzibar. Foto: unsplash.com

Po smrti sultána Saida v roku 1856 došlo k boju o moc a Británia získala značnú kontrolu. Briti sa snažili zastaviť obchod s otrokmi. Až sultán Ali, jeden z nástupcov sultána Saida, dodržal zmluvu v roku 1890, ktorá vyhlásila všetkých otrokov za slobodných. Na konci 19. storočia dochádza k nezhodám medzi sultánom a Britmi, ktorí nakoniec zaútočili na Stone Town a zničili sultánov palác, loď, hárem a maják. Táto krátka vojna trvala len 40 minút a zapísala sa do dejín ako najkratšie trvajúca. Vyhlásený bol nový sultán Said Hamoud bin Mohamed.

obyvateľ Zanzibaru
Obyvateľ Zanzibaru. Foto: unsplash.com

Zanzibar ostal britským protektorátom až do vyhlásenia nezávislosti v roku 1963. John Okello, ugandský prezident začal v roku 1964 jednu z najkrvavejších revolúcií ostrova. Získal si podporu čierneho obyvateľstva a dobyl strategické budovy. Sídlil v budove rozhlasovej stanice a odtiaľ vysielal svoje posolstvo. Vtedy zahynulo 17 000 Arabov a Indov, mnohí utiekli, pôda im bola znárodnená. Za nového prezidenta bol vyhlásený Abied Karume. Nadviazal vzťahy so ZSSR, Kubou, Čínou, aby vybudoval cesty, letiská a infraštruktúru. K Tanzánii sa Zanzibar pripojil v roku 1964. Dnes tu prekvitá turimus pre krásne pláže, podmanivú prírodu, africko-arabskú kultúru a korenie.

dieťa zbierajúce korenie. zanzibar
Dieťa zbierajúce korenie. Zanzibar. Foto: unsplash.com

Top lokality

Nungwi

Pláž Nungwi s jej oslňujúcim bielym pieskom zaujme každého. Nungwi sa nachádza na najsevernejšom konci Zanzibaru a jej piesok je taký biely, že svieti snáď aj v noci. Pre africké pobrežie sú typické veľké vlny, ktoré však túto pláž obchádzajú a preto je možné šantiť vo vode celý deň. Prípadne môžete využiť ponuku vodných športov. Pozdĺž pláže sa nachádzajú typické zanzibarské domčeky s reštauráciami a barmi. Nungwi sa nachádza kúsok od rybárskej dedinky s rovnakým názvom, v ktorej môžete zažiť skvelú zanzibarskú atmosféru.

Nungwi
Nungwi. Foto: unsplash.com

Jambiani

Jambiani je dedina, ktorá sa ťahá pozdĺž pobrežia a rovnomennej pláže Jambiani. Približne kilometer kamenných domčekov dopĺňa tyrkysovo modré more s člnmi "zaparkovanými" na otvorenom mori. Jambiani je o niečo pokojnejšie a tichšie ako Nungwi či Paje.

čln zakotvený na otvorenom mori
Čln zakotvený na otvorenom mori. Foto: depositphotos.com

Hlavné mesto

Stone Town

Stone Town je multikultúrne mestečko, zapísané aj na zozname historického dedičstva UNESCO. Úzke mestské uličky si pamätajú dejiny, keď bol ostrov pod správou Portugalska, cez ománsky sultanát až po britský protektorát a revolúciu v 60-tych rokoch.

Stone Town z výšky
Stone Town z výšky. Foto: unsplash.com

Ak hľadáte pravý suvenír z ostrova – určite si vyberte korenie. Zanzibar je známy aj ako Spicy Island (korenistý ostrov). Zanzibarské klinčeky, rôzne zmesi korenín, ovocie i zeleninu nájdete aj na trhu Darajani. Pre hudobných fanúšikov má návšteva Zanzibaru aj ďalší rozmer – práve v mestečku Stone Town nájdete dom, v ktorom vyrastal Freddie Mercury, vlastným menom Farrokh Bulsara, legendárny líder skupiny Queen.

trh v Stone Town
Trh v Stone Town. Foto: unsplash.com

Kedy vycestovať

Najideálnejším obdobím pre návštevu Zanzibaru je december až marec kedy sa priemerná teplota vody pohybuje na 30°C. December je síce najslnečnejším mesiacom, ale výborné počasie je tu počas celého roka, o čom svedčí aj priemerná ročná teplota na úrovni 28 °C. Najmenej vhodným termínom na návštevu krajiny je apríl – máj, kedy tu spadne priemerne 300 – 400 mm zrážok za mesiac. Sú to teda najvlhkejšie mesiace v roku a priemerná teplota sa tu pohybuje na 24°C.

Letisko a dĺžka letu

Medzinárodné letisko sa nachádza v Abeid Amani Karume. Let na Zanzibar trvá v priemere 8 hodín a 35 minút z Bratislavy, 8 hodín a 30 minút z Košíc a 8 hodín a 35 minút z Viedne.

Zastupiteľský úrad

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi, Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 20, Nairobi 00 100, Keňa

Tel: +254 202721896, +254 202721898
Mobil: +254 731282826 (pohotovostný mobil)
Email: emb.nairobi@mzv.skv

Víza a doklady

Pre návštevu krajiny potrebujete cestovný pas, platný minimálne 6 mesiacov po požadovanej dobe pobytu. Vízum je možné obdržať i pri vstupe do krajiny. Poplatok za vízum je 50 USD (platnosť 6 mesiacov a iba na jeden vstup, pričom dĺžka pobytu nesmie prekročiť 3 mesiace).

Doprava

Lokálna doprava

Po ostrove, môžete využiť dala-dala - miestnu dopravu. Zväčša ide o otvorené nákladné auto, kde sedia natlačení cestujúci oproti sebe na pričniach, modernejším spôsobom dopravy je uzavretý minibus, ktorý je však bez klimatizácie no dá sa povedať, že je pohodlnejší. Treba brať do úvahy, že autobusy nepremávajú pravidelne, vyrážajú až keď sa naplnia.

Prenajatie auta/mopedu

Ak sa rozhodnete pre požičanie auta, prenájom vás bude stáť okolo 35 USD/deň za menšie auto, plus potrebujete špeciálne povolenie, aby ste mohli šoférovať na Zanzibare. To vám ochotne vybavia v požičovni za približne 10 USD. Cesty v niektorých pobrežných oblastiach sú kamenisté a prašné, inak v ostatných oblastiach v zásade dobré.

Ak by ste uvažovali nad prenajatím mopedu, ceny sa pohybujú okolo 20 USD/deň. Keďže premávka v Afrike nie je najbezpečnejšia, vo všeobecnosti sa viac odporúča prenajať si auto.

Sviatky

1.január

Nový rok

12. január

Zanzibarský deň nezávislosti

7. apríl

Deň Karume

 

Veľkonočné sviatky

26. apríl

Union day

1.máj

Sviatok práce

4. jún

Eid al-Fitr

5.jún

Eid al-Fitr Holiday

7. jun

Saba Saba

8.august

Nane Nane

11.august

Eid al-Hajj

14 október

Deň Nyerere

9. november

Narodenie proroka Muhameda

9. december

Republic day

25. december

Vianoce

Tipy na výlety na Zanzibare

  • zanzibarská kuchyňa
    • Top

    Typické miestne jedlá sú urodžo - zemiaky zaliate kyslou šťavou s kari fazuľovými knedlíčkami a vysmážanými guľkami a miškaki, marinované kúsky mäsa napichnuté na paličky a opečené na ohni. Strava v plážových reštauráciách a v rezortoch je medzinárodnejšia - kokosové kari, ale aj pizza, hamburgery, šaláty a pod.

    • Top

    Stojí na mieste kde svojho času sídlilo trhovisko s otrokmi. Základný kameň katedrály bol položený v roku 1873, a teda v rovnakom roku, ako bol oficiálne zakázané obchodovanie s otrokmi. Na mieste, kde bol postavený stĺp, ku ktorému boli otroci pripútavaní a bičovaní stojí teraz symbolicky oltár. Otrokárstvo pripomínajú aj neďaleké malé cely, ktoré sú vybavené iba malým otvorom. V každej z nich muselo vydržať naraz až 75 otrokov, to znamená, že nemohli ani stáť vzpriamene. Cely sú dnes súčasťou St. Monica´s Guest House. Pred katedrálou stojí tiež pamätník otrokárstva znázorňujúci niekoľko osôb spojených reťazou.

    • Top

    David Livingstone je pravdepodobne najznámejší zo všetkých európskych prieskumníkov 19. storočia v Afrike. Mnohé z jeho ciest sa začali a končili v Zanzibare a žil v tomto dome predtým, ako odišiel na svoju poslednú cestu.. Dom bol postavený okolo roku 1860 Sultanom Majidom a nachádza sa na severovýchodnej strane Stone Town. Livingstone a ďalší misionári a prieskumníci ako Burton, Speke, Cameron a Stanley ho využili ako východisko pre expedície do východnej a strednej Afriky v druhej polovici 19. storočia. Začiatkom 20. storočia bol dom využívaný členmi indickej komunity ostrova na rôzne účely. V roku 1947 ho kúpila koloniálna vláda a stalo sa vedeckým laboratóriom na výskum chorôb klinčeka. Po nezávislosti a revolúcii sa stalo ústredím turistického úradu priateľstva Tanzánie a potom hlavnou kanceláriou turistickej spoločnosti Zanzibar (ZTC). Dnes je táto stará budova ústredím Obchodnej, priemyselnej a poľnohospodárskej komory Zanzibar (ZNCCIA).

  • Gueréza červená zanzibarská, Zanzibar
    • Top

    Zaujímavým endemitom, na ktorý sú domáci patrične hrdí, je práve guaréza. Ide o druh opice, ktorá sa vyskytuje len na území zanzibaru a je priateľská až flegmatická. Najvýraznejšie sa od ostatných odlišuje najmä tým, že má len štyri prsty, chýba jej teda palec, ktorý je taký typický pre rady primátov. Vďaka systému, ktorý majú v národnom parku Jozani vybudovaný, sa môžete dostať až do tesnej blízkosti celých rodín guérezy. Možno ich tak pozorovať v prirodzenom prostredí a vychutnať si tu čaro miestnej prírody na dosah ruky.

    • Top

    Dom zázrakov je pravdepodobne najväčšou dominantou starého mesta. Palác stojí na nábreží už od roku 1883, kedy ju nechal postaviť vtedajší sultán Barghaš. V tej dobe bol Dom Zázrakov najvyššou budovou východnej Afriky a tiež bol prvou budovou, ktorá mala elektrické vedenie, výťah a vodovodné potrubie. Dnes sa v tejto budove nachádza Národné múzeum histórie a kultúry, kde nájdete zaujímavú expozíciu s popismi aj v angličtine.

  • Jozani forest, Zanzibar
    • Top

    Prírodná lesná rezervácia je domovom vzácnych opíc Red Colobus (červená gueréza). Mimoriadne živé opičky sú veľmi fotogenické. Žijú tu aj ďalšie endemické druhy opíc a aj nepolapiteľný zanzibarský leopard (naposledy videný pred niekoľkými rokmi). Jozani má vynikajúci náučný chodník a skvelých sprievodcov. Mangrovníkový porast, hustý tropický les s typickými drevinami, no skutočná džungľa!

Vybrané ponuky v lokalite

Počasie na Zanzibare