Najlepšia rodinná dovolenka
Najlepšia rodinná dovolenka

Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Životný štýl, ktorý je trendy. Ajurvédske pobyty vás naučia, ako byť zdravý

Životný štýl, ktorý je trendy. Ajurvédske pobyty vás naučia, ako byť zdravý

21.09.2016


Cítiť sa zdravý, mladý, krásny a plný sily. Kto by netúžil po živote, v ktorom zabudne na stres a problémy? Ajurvéda je metóda, osvedčená za tisícky rokov. Vo vyspelých krajinách sa tento trendy životný štýl uchytil už dávnejšie a stále viac ho objavujeme aj my. Ajurvéda v sanskrite znamená „veda o živote“, je symbolom osobného rozvoja, cesta liečenia tela, mysle a duše, indické tajomstvo zdravia, krásy a mladosti. Je to umenie, ktoré nás učí, ako byť samým sebou a zároveň sa cítiť ako súčasť vesmíru.

Päťtisíc rokov starý liečebný systém vznikol v Indii. Najstaršiu liečebnú metódu uznala v roku 1982 Svetová zdravotnícka organizácia za ucelený medicínsky systém. Nie je to náboženstvo, ale „dharma“ – najvyššia múdrosť. Nezameriava sa len na problémy či zdravotné ťažkosti, ale na človeka samotného. Podľa klasickej ajurvédy má každý z nás od narodenia charakteristický pomer troch základných bioenergií (dosh) – váta, pitta, kapha. Ich nerovnováha spôsobuje choroby, bolesť, slabosť. Ajurvédska medicína sa snaží človeka naučiť, ako sa dostať späť do rovnováhy, je postavená na harmónii bioenergie, využíva vonkajšie i vnútorné procedúry, očistné diéty a psychologické terapie.

K aktuálnym trendom patria ajurvédske pobyty. Presne také sme si pre vás pripravili aj my. Regeneračnú kúru podstúpite v exkluzívnom prostredí. Kúry zahŕňajú vstupnú lekársku prehliadku a 1 – 2 primárske vizity týždenne. Potom nasledujú individuálne zostavené procedúry, napríklad rôzne masáže, parné a bylinkové kúpele, špeciálne ošetrenia. Terapiu dopĺňajú meditácie a jóga. Na záver dostanete konečnú diagnózu a rady pre zdravý životný štýl do budúcna.

Autentické ajurvéda centrum

Popredný ajurvédsky rezort na Srí Lanke Jetwing Ayurveda Pavilions***** je situovaný v tichej a pokojnej oblasti neďaleko mestečka Negombo. O hostí sa starajú vyškolení odborníci a lekári v krásnom a sviežom rezorte. Hostia si môžu vybrať z 12 luxusných pavilónov a 24 izieb, ktoré zaisťujú maximálne súkromie.

ajurveda, ajurvedske pobyty, india, sri lanka, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Meditácie sú nevyhnutnou súčasťou ajurvédskej liečby.

FOTO: archív CK Satur

Ajurvédske procedúry

V hoteli sú pripravené preventívne a liečebné programy, ako je jóga alebo muzikoterapia, ošetrenia s horúcim olejom, bylinné kúpele, bylinné zábaly alebo masáže. V rezorte sa nachádza tiež parný box a sauna. Hotel ponúka niekoľko balíčkov terapií na zníženie hmotnosti, odbúranie stresu a zlepšenie tráviaceho systému. Menu zostavuje lekár špeciálne podľa potrieb klienta.

Najlepšie mesto na zoznámenie

Mestu Negombo sa hovorí aj „malý Rím“ kvôli množstvu kostolov a silnému katolíckemu vplyvu. Živé mesto je známe najmä vďaka rybolovu, čerstvé ryby sa predávajú priamo na pláži alebo na trhu. Delikatesami sú tiež homáre, kraby a krevety. Vo vzduchu sa šíri vôňa škorice, s ktorou v minulosti obchodovali Holanďania.

Čo musíte vidieť

Priamo v Negombe stojí holandská pevnosť zo 17. storočia, ktorú Briti prestavali na väzenie. Na východ od Negomba stojí chrám Angurukaramulla so šesťmetrovou sochou sediaceho Budhu. Najčastejšie sa podnikajú výlety za koralmi či vodnými vtákmi, najlepšie v kombinácii s potápaním alebo morským rybolovom. V prírodnej rezervácii Muthurajawela, najväčšej mokraďovej oblasti na Srí Lanke, žijú okrem vodných vtákov aj krokodíly, makaky alebo poloopice. Od Negomba je vzdialená 15 kilometrov.

Kam sa vyberiete na pláž

Niekoľko kilometrov dlhú pláž s hnedým pieskom v Negombe lemuje ulica Porutota Road, na ktorej je množstvo obchodíkov, reštaurácií a barov. Na pláži je viacero možností vodných športov, more ale nie je práve ideálne na kúpanie kvôli veľkým vlnám.

Ajurvéda priamo na pláži

Špecialistom na profesionálne ajurvédske terapie na Srí Lanke je aj hotel Heritance Ayurveda Maha Gedara****, ktorý predstavuje dokonalý pokoj. Návštevníci sa o tom presvedčia hneď pri vstupe do areálu, keď prestúpia z auta do golfového vozíka, ktorý sa bude ticho pohybovať okolím. Rezort zapracoval niektoré z tradičných srílanských zvykov, a tak môžu hostia po registrácii zapáliť tradičnú mosadznú lampu, ktorá symbolizuje nový začiatok. 

ajurveda, ajurvedske pobyty, india, sri lanka, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

V hoteli Heritance Ayurveda Maha Gedara nájdete pokoj.

FOTO: archív CK Satur

Ajurvédske procedúry

Klienti strávia veľa času v špecializovanom ajurvédskom centre, kde sa liečia v upokojujúcej atmosfére odľahlých miestností s vlastnými vodnými prvkami. Na kratší pobyt je pripravený úvodný balíček procedúr. Doba trvania programu je od troch do šiestich dní. Balíček obsahuje celkovo tri terapie zamerané na hlavu, tvár a nohy. K nim patria bylinné kúpele alebo bylinné parné kúpele. V ponuke sú tiež balíčky proti stresu, na podporu relaxácie, na omladenie alebo chudnutie. Joga a meditácia sú neustálou súčasťou života v rezorte. V cene nášho pobytu je metóda „Panchakarma“, ktorá má tri fázy. Lepší efekt sa dosiahne aspoň dvojtýždňovým pobytom.

Čo musíte vidieť

Mesto Kosgoda je známe ochranou morských korytnačiek. Vďaka projektu založenému v roku 1988 sa doteraz podarilo zachrániť viac ako 3,5 milióna korytnačiek. Liaheň platí rybárom za vajcia, ktoré pozbierajú pozdĺž pobrežia a prinesú. Výbornou príležitosťou na pozorovanie stoviek druhov rastlín a živočíchov je výlet po rieke Madu Ganga, okolo ktorej sa tiahne zrejme jeden z posledných súvislých mangrovníkových lesov na Srí Lanke. V rieke je asi 64 ostrovov a niekoľko lagún. Za návštevu stojí ostrov s budhistickým kláštorom, kde mladí mnísi ukazujú 150 rokov starú knihu vyrobenú z palmových listov a spôsob, akým sa varí škoricové drevo na otvorenom ohni.

Kam sa vybrať na nákupy

Tristo rokov stará pevnosť Galle sa síce nachádza až 72 kilometrov od rezortu, ale je ideálnym miestom, kam sa vybrať na nákupy do štýlových obchodov. Navyše si tu môžete obzrieť pevnosť, ktorá patrí k pamiatkam UNESCO, ulice s pozostatkami koloniálnej architektúry, hodinovú vežu, navštíviť maják alebo ležiaceho Budhu v chráme.

Kde si oddýchnete na pláži

Beruwela leží v jednej z hlavných turistických lokalít Srí Lanky, kde sa začína približne 130 kilometrov dlhý pás piesočnatých pláží. Pláže na severnom konci mesta sú pokojné a zväčša nebývajú preplnené.

Ajurvéda v luxusnom komplexe

Hotel Marari Villas***** v oblasti Kerala v Južnej Indii je vzdialený od klasických turistických cieľov, takže je ideálny na pokojnú dovolenku. Luxusný ajurvédsky komplex tvorí päť samostatných víl, pričom každá má svojho kuchára. Ten pripravuje raňajky, obedy a večere v súlade s odporúčaniami lekára. Vily rešpektujú ekologické zásady, využívajú solárnu energiu, LED osvetlenie, ekologické spotrebiče a ekologické spracovanie odpadu.

ajurveda, ajurvedske pobyty, india, sri lanka, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Marari Villas je luxusný ajurvédsky komplex.

FOTO: archív CK Satur

Ajurvédske procedúry

Rezort spolupracuje s renomovaným lekárom, ktorý poskytuje konzultácie. Po nich predpíše ajurvédske procedúry, liečivú stravu a osobný program s joga cvičeniami a meditáciami. Počas šesť či sedemdňového pobytu stihnete dve súkromné konzultácie s lekárom, jednu konzultáciu s odborníkom na jogu, štyri dni očisťujúcich procedúr a dva dni omladzujúcich procedúr. Okrem toho sa denne konajú kurzy jogy, v škole varenia sa môžete naučiť viac o príprave ajurvédskych jedál. Najčastejšie procedúry sú masáže tela, liečivý parný box a bylinná masáž.

Čo musíte vidieť

Oblasť Kerala je známa aj ako „Vlastná krajina Boha“ (God's Own Country). Bránou do Keraly je pevnosť Kochi. Očarujúce mesto, kde zanechali svoje stopy Arabi, Briti, Holanďania, Číňania aj Portugalci. Jednou z najpokojnejších aktivít je výlet v hausbóte po kanáloch lemovaných palmami. Zážitok ešte spríjemní čerstvo uvarené indické jedlo a chladené pivo. Pre každého milovníka čaju je „must see“ oblasť Munnar s rozľahlými čajovníkovými plantážami. Vyskúšajte čaj pripravený z práve natrhaných listov alebo navštívte múzeum čaju. Dobrodružné povahy môžu vyskúšať trekking na Chembra Peak a Meenmutty Falls. Jedným z najpopulárnejších národných parkov v Južnej Indii je Peryiar. Otvorený je počas celého roka, aj v období monzúnov. Svoj domov tu majú slony a turisti si môžu vyskúšať tridsaťminútovú prechádzku džungľou na niektorom z týchto ohromných zvierat.

Pláž, na ktorej si oddýchnete

Pláž Varkala s dlhým a kľukatiacim sa pásom skál vyráža dych. Pozdĺž útesu vedie dláždený chodník lemovaný kokosovými palmami, kurióznymi obchodíkmi, plážovými chatrčami, hotelmi a penziónmi. V dolnej časti útesu je dlhý úsek krásnej pláže, kam vedú schody z vrchu skaly.


Prečítajte si tiež:

Príroda aj luxus v jednom. Panama, all inclusive plážový raj


Ajurvéda v najzelenšej časti Indie

Na okraji starobylej rybárskej dedinky Vizhinjam v oblasti Kerala v Južnej Indii stojí rezort Nikki’s Nest Ayurveda Resort****. Poloha hotela zaručuje pokojnú a nerušenú dovolenku, kde sa budete naplno venovať ajurvéde, hľadaniu rovnováhy a harmónie.

ajurveda, ajurvedske pobyty, india, sri lanka, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Už samotný výhľad z hotela Nikki’s Nest Ayurveda Resort je upokojujúci.

FOTO: archív CK Satur

Ajurvédske procedúry

Procedúry v rezorte sú zamerané na omladenie, očistu, dlhovekosť, chudnutie, zbavenie stresu a odstránenie bolesti. Na to sú využívané vlažné rastlinné oleje, bylinné balíčky, liečivé mlieko a oleje, bylinné extrakty. Najčastejšie sa aplikujú počas masáží alebo vo forme zábalov.

Najkrajšia pláž

Rezort sa nachádza v blízkosti jednej z najkrajších pláží oblasti – Chowara beach s bielym pieskom, ktorá má niekoľko kilometrov.

Mesto plné histórie

Vizhinjam bolo v minulosti významné prístavné mesto. Dnes tu uvidíte skutočný život rybárov, ktorí na úsvite vyťahujú svoje člny na more a vracajú sa až za súmraku. V morskom akvárium vo Vizhinjame žijú vzácne vodné živočíchy. Ďalším lákadlom je chrám z 18. storočia, na ktorého vonkajšej stene je podobizeň Šivu a jeho manželky, bohyne Párvatí.

Potrebujete aj vy načerpať nové sily, objaviť stratenú rovnováhu? Vyskúšajte na vlastnej koži ajurvédu a jej liečivé účinky na niektorom z pobytov cestovnej kancelárie Satur. Objavíte nielen nový životný štýl, ale tiež prežijete exotickú dovolenku na krásnych miestach.

Autor: Satur.sk

Láka vás dovolenka v exotike? Vyberte si tú svoju z ponuky cestovnej kancelárie Satur!


 

Náš TIPHOTEL HOLIDAY INN BUR DUBAI / Spojené arabské emiráty, Dubaj

Spojené arabské emiráty, Dubaj

Raňajky
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 359 za osobu

Ušetríte do 99 € (22 %)

Ďalej
Náš TIPPlanet funHOTEL RIXOS BAB AL BAHR / Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Ultra All Inclusive
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 899 za osobu

Ušetríte do 69 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL MELIÁ VARADERO / Kuba, Varadero

Kuba, Varadero

All Inclusive
Letecky z Viedne

od 1 298 za osobu

Ďalej
Náš TIPHOTEL CITYMAX BUR DUBAI / Spojené arabské emiráty, Dubaj

Spojené arabské emiráty, Dubaj

Raňajky
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 299 za osobu

Ušetríte do 189 € (39 %)

Ďalej
Náš TIPČÍNA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / Čína, Poznávací Zájazd, Ázia

Čína, Poznávací Zájazd, Ázia

10-dňový letecký zájazd

 

od 1 379 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL ROC BARLOVENTO / Kuba, Varadero

Kuba, Varadero

All Inclusive
Letecky z Viedne

od 998 za osobu

Ďalej
Náš TIPSEVERNÉ THAJSKO - PO STOPÁCH KRÁĽOVSKÝCH MIEST / Thajsko, Poznávací Zájazd, Ázia

Thajsko, Poznávací Zájazd, Ázia

13-dňový letecký zájazd

 

od 1 498 za osobu

Ďalej
Náš TIPHOTEL PARADISE ISLAND RESORT / Maldivy, Severný Male Atol

Maldivy, Severný Male Atol

Polpenzia
Letecky z Viedne

od 1 859 za osobu

Ušetríte do 199 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL -  TVÁRE IZRAELA / Izrael, Poznávací Zájazd, Ázia

Izrael, Poznávací Zájazd, Ázia

8-dňový letecký zájazd.

 

od 999 za osobu

Ušetríte do 69 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPVIETNAM - KAMBODŽA / Kambodža,Vietnam

Kambodža,Vietnam

11-dňový letecký zájazd

 

od 1 898 za osobu

Ďalej
Náš TIPHOTEL IBEROSTAR BÁVARO SUITES / Dominikánska republika, Punta Cana

Dominikánska republika, Punta Cana

All Inclusive
Letecky z Viedne

od 1 198 za osobu

Ďalej
Náš TIPHOTEL ATLANTIS, THE PALM / Spojené arabské emiráty, Dubaj

Spojené arabské emiráty, Dubaj

Raňajky
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 3 268 za osobu

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.