Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Trochu iná dovolenka: Spoznajte najkrajšie talianske jazerá

Trochu iná dovolenka: Spoznajte najkrajšie talianske jazerá

25.08.2016


Potenciál talianskych jazier ako dovolenkovej destinácie objavili už starí Rimania. Svoje honosné vily si stavali pri tých najkrajších – Como a Garda, kde sa úpätia južných Álp zvažujú k Stredozemnému moru a úrodné pláne severného Talianska tvoria niektoré z najkrajších oblastí v Európe.

Moderný cestovný ruch síce zmenil mestá, ale jazerá a hory sú rovnako krásne ako pred dvetisíc rokmi. Tie najkrajšie talianske jazerá sa rozprestierajú severne od Milána až k Verone. Najzápadnejšie je Lake Orta, nádherný malý kúsok hlbokej modrej vody leží v blízkosti jednej zo stredovekých dedín v krajine, Orta San Giulio. Cez švajčiarske hranice prechádza Lago Maggiore, najdlhšie z jazier. Módne jazero Como sa nachádza na východe. Lemujú ho honosné vily a pompézne hotely. Ešte o niečo ďalej na východ je Lake Iseo, najmenej známe z piatich jazier. No a posledné, najväčšie zo všetkých a obľúbené miesto na dovolenku – Lago di Garda.

Najexkluzívnejšie: Lake Como

Moderná destinácia je plná módnych reštaurácií, ktoré lemujú brehy jazera. Luxusné hotely už prichýlili nejedného známeho hosťa. Lake Como si obľúbila Madona, George Clooney, Brad Pitt a Angelina Jolie.

lake como, taliansko, talianske jazera, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, satur

Jazero Como je miesto, ktoré navštevujú aj celebrity.

FOTO: archív CK Satur

Pre koho je Lake Como?

Lake Como by ste mali navštíviť, ak túžite po romantickom mieste. Na jeho preskúmanie vám nebude stačiť len deň či dva. Aby ste spoznali všetky jeho krásy a zákutia, určite si na jeho návštevu doprajte dlhší čas.

Spoznajte miesto z bondovky

Na južnom brehu jazera stojí elegantné mesto Como. Cez Staré mesto turistov povedú krivolaké uličky so značkovými butikmi, kaviarňami pod holým nebom a reštauráciami. Jeden z najatraktívnejších domov je Villa del Balbianello z 18. storočia, kde sa nakrúcala aj bondovka Casino Royal. Ďalej na sever je Villa Carlotta, ružovo-biely veľký dom, s veľkolepou záhradou, kaméliami, rododendronmi a azalkami ako najväčšími lákadlami.

Najkrajšie mestá

Stredisko Menaggio má atraktívne centrum a ponúka výhľad cez vodu na malebné mestá Bellagio a Varennu. Bellagio, Perla jazera Como, sa nachádza medzi ramenami jazera. Mestečko obklopené cyprusmi je ideálnym miestom pre turistov, ktorí sa chcú vydať na spoznávanie okolia. Romantické mesto Varenna tvoria zhluky atraktívnych domov zasadené pozdĺž skalnatého pobrežia.

Najlepšie na turistiku

Dvanásť kilometrov severne od Menaggia je mesto Dongo, kde v roku 1945 partizáni zajali Benita Mussoliniho pri jeho pokuse o útek do Švajčiarska. Severný breh jazera Como je do značnej miery mimo centra pozornosti turistov, no práve tu sa oplatí vydať na pešiu turistiku.

Najväčšie: Lago di Garda

Topografia jazera Garda je na niektorých miestach dramaticky odlišná. Na juhu ho obklopujú skalnaté kopce, severné pobrežie je charakteristické strmými útesmi. Dovolenkový pocit ako pri Stredozemnom mori vytvárajú palmy. 

lago di garda, taliansko, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, talianske jazera, satur

Okolo jazera Garda nájdete všetko – kopce, útesy aj palmy.

FOTO: archív CK Satur

Pre koho je Lago di Garda

Ak ste outdoorové typy, potom je jazero Garda niečo pre vás. Na severnom brehu nájdete veľa možností na športové aktivity. Jazero patrí k tým väčším, preto si rezervujte na jeho obhliadku dostatok času.

Najkrajšie mestá

V spodnej časti jazera sa rozprestiera Sirmione, kúpeľné mesto so starobylými hradbami, ktoré priťahuje väčšinu turistov. Za návštevu stojí staré benátske mestečko Salo s príjemnou promenádou na západnom pobreží. Ďalej na sever leží pokojné mesto Gargnano. Posledné „jazerné“ mesto v Lombardii je Limone sul Garda, známe pestovaním citrónov a citrónovníkovou záhradou Limonaia del Castel. 

hrad v sirmione, talianske jazera, lago di garda, taliansko, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, satur

Hrad v Sirmione je obľúbeným miestom turistov.

FOTO: archív CK Satur

Miesta pre športovcov

Jedno z najkrajších miest v okolí jazera Garda je vodopád Varone. V útrobách jaskyne uvidíte unikátne vodopády, ktoré padajú z výšky takmer 100 metrov. Severné pobrežie Lake Garda je hlavným bodom, odkiaľ sa môžete vydať za športovými aktivitami – windsurfingom, kitesurfingom, plachtením, splavovaním na kanoe alebo lezením.

Hrad, kde väznili Goetheho

Hlavným lákadlom mesta Malcesine na východnom brehu Lago di Garda je hrad z 13. storočia Castello Scaligero, kde bol v roku 1786 krátko väznený Goethe. Z Malcesine si určite choďte pozrieť Monte Baldo. Na vrch sa ide prvou 360-stupňovou točiacou sa lanovkou na svete. Z vrchu je bezkonkurenčný výhľad na celé Lago di Garda.

lago di garda, taliansko, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, talianske jazera, satur, hrad v malcesine

Známou turistickou atrakciou je aj hrad v Malcesine.

FOTO: archív CK Satur

Ako sa sem dostanete

Najjužnejší cíp severotalianskeho jazera Lago di Garda je súčasťou trasy nášho poznávacieho zájazdu. V ponuke cestovnej kancelárie Satur si vyberte Veľký okruh Talianskom.

Najlepšie na relax: Lago Maggiore

Keď sa na začiatku 20. storočia otvoril tunel Simplon, spájajúci Taliansko a Švajčiarsko, stalo sa jazero vyhľadávanou lokalitou európskej šľachty. Aj keď má časy najväčšej slávy za sebou, stále je to príjemné miesto na relax. Okolie jazera je plné paliem a oleandrov, vzduch je presýtený vôňou verbeny.

lago maggiore, taliansko, talianske jazera, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, satur

Miesto, kde si naozaj oddýchnete: Talianske jazero Maggiore.

FOTO: archív CK Satur

Pre koho je Lago Maggiore

Milovníci prírody a kultúry nájdu pokoj na brehu Maggiore. Aj na prehliadku tohto jazera je potrebné mať dostatok času. A najmä, keď si chcete oddýchnuť, nebudete sa predsa nikam náhliť. :)

Najkrajšie mestá

Najväčším turistickým lákadlom sú Boromejské ostrovy. Na ostrove Isola Bella stoja barokové paláce s dokonale pestovanými terasovitými záhradami. Na väčšom Isola Madre voľne žijú pávy a papagáje. Jediným trvalé obývaným ostrovom je Isola dei Pescatori, atraktívne miesto s uličkami a starými budovami. Kedysi v nich žili rybári, dnes je väčšina obchodmi so suvenírmi.

Vyberte sa na túry

Severná časť jazera Maggiore je divokejšia a menej preskúmaná (určite si pozrite dediny Cannero a Cannobio). V dvoch krajinách naraz sa ocitnete v letovisku Ascona, ktoré leží medzi Talianskom a Švajčiarskom. Východné pobrežie je oveľa pokojnejšie, s najlepšími možnosťami na horskú turistiku.

Najzápadnejšie: Lake Orta

Aj keď neleží priamo na tej najživšej turistickej trase, je to pravdepodobne najkrajšie z talianskych jazier. V jeho blízkosti stojí stredoveká dedina Orta San Giulio. Domáci so stopercentnou istotou tvrdia, že je najokúzľujúcejšie mesto v okolí jazier. Mestečko má kľukaté uličky a vily pastelových farieb. Námestie na brehu jazera Piazza Motta je posiate gaštanmi a orámované budovami s freskami.

lago di orta, taliansko, talianske jazera, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, satur

Na oddych aj na šport – jazero Orta je síce malé, ale určite sa vám zapáči.

FOTO: archív CK Satur

Pre koho je Lake Orta

Jazero je ďalším romantickým únikom z reality. Malé jazero Orta si pokojne môžete vybrať ako krátku zastávku. Príjemne si oddýchnete, pokocháte sa výhľadom, načerpáte nové sily. Nádherný výhľad na jazero si vychutnáte pri pikniku v tieni borovíc.

Najkrajšie miesta

Malým ostrovom bez áut s jedinou dláždenou ulicou po obvode je Isola San Giulio. Na ostrove žijú mníšky, stojí tu benediktínska bazilika San Giulio. Z mesta Orta San Giulio si urobíte najlepšie výlety do okolia. Okrem romantických zákutí ponúka mesto tiež príležitosti na športové aktivity ako plachtenie alebo windsurfing.


September je ideálny čas na poznávanie. Ktoré mestá sa oplatí vidieť? Prečítajte si!

Od Španielska až po Izrael. Najkrajšie prístavné mestá v Stredozemnom mori


Najmenej známe: Lake Iseo

Jazero je oveľa menšie ako jeho susedia, hoci pri dĺžke 20 kilometrov a šírke päť kilometrov, sa to dá len ťažko predstaviť. Aj napriek tomu je u turistov veľmi obľúbené. Očarujúcim miestom je jeden z najväčších európskych jazerných ostrovov Monte Isola. Jeho promenádu najlepšie preskúmate na bicykli. Cyklistické a pešie trasy križujú vnútrozemie ostrova.

lago iseo, taliansko, talianske jazera, dovolenka v taliansku, dovolenka v septembri, satur

Z okolia jazera Iseo pochádza aj svetoznáme šumivé víno Franciacorta.

FOTO: flickr.com/ Omar Pappini

Pre koho je Lake Iseo

Ak sa chcete počas dovolenky venovať pešej turistike alebo bicyklovaniu, vyberte sa k jazeru Iseo. Keďže patrí k menším jazerám, postačí vám na jeho preskúmanie aj pár dní.

Najkrajšie mestá

Na juhozápadnom brehu jazera leží Sarnico, atraktívne staré mesto s množstvom secesných víl. Ak sa zatúlate na juhovýchodné pobrežie do mesta Iseo, objavíte dláždené uličky ako stvorené na prechádzky. Najbohatší na atrakcie je ale východný breh jazera, kde sú zalesnené kopce obsypané olivovými hájmi.

Bez ochutnávky vína neodídete

Starobylá obchodná cesta Via Valeriana je dnes obľúbenou turistickou trasou. Dvadsaťštyri kilometrov dlhý úsek prechádza malebnými dedinami, vinicami a olivovými hájmi. Zo všetkých strán si pritom vychutnáte nádherný výhľad na jazero Iseo. Južne od jazera, medzi mestami Iseo a Brescia, sa ukrýva kopcovitý región Franciacorta. Keď sa necháte domácimi prehovoriť na ochutnanie tunajšieho šumivého vína, zistíte, prečo je známe na celom svete.

Najlepší čas na návštevu jazier

Sezóna jazier trvá od Veľkej noci do októbra. Najlepší čas na návštevu je od mája do začiatku júna a potom znova v septembri, kedy sú dni ešte stále príjemne teplé a večery jasné a trochu chladnejšie. V júli a v auguste sú jazerá najviac preplnené a hrozia aj naozaj neznesiteľné horúčavy.

Vybrať sa na prehliadku talianskych jazier môžete počas dovolenky v Taliansku. Práve teraz je to najvhodnejšie obdobie, keď už nebude všade veľa turistov. Stačí si prenajať auto a za pár dní si prejdete miesta, ktoré vás najviac zaujmú. Vyberte si dovolenku v Taliansku z našej ponuky a uvidíte, že aj september je stále vhodným časom na dni oddychu.

Autor: Satur.sk

Nestihli ste letnú dovolenku? Vyberte si z ponuky LAST MINUTE zájazdov cestovnej kancelárie Satur!


-6%
TO NAJLEPŠIE Z TALIANSKA
Taliansko, Poznávací Zájazd, Taliansko
7 dní, Raňajky
Autobusom
339 €
358 € / za osobu
18.10.2017 (st)24.10.2017 (st)
-7%
ČABIANSKY KLOBÁSOVÝ FESTIVAL
Maďarsko, Poznávací Zájazd, Maďarsko
3 dni, Raňajky
Autobusom
139 €
148 € / za osobu
20.10.2017 (pi)22.10.2017 (pi)
-73%
HOTEL THREE CORNERS HAPPY LIFE
Egypt, Marsa Alam
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
149 €
548 € / za osobu
22.10.2017 (ne)29.10.2017 (ne)
-73%
HOTEL AURORA BAY
Egypt, Marsa Alam
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
149 €
548 € / za osobu
22.10.2017 (ne)29.10.2017 (ne)
-72%
HOTELOVÝ KOMPLEX THREE CORNERS SEA BEACH RESORT
Egypt, Marsa Alam
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
149 €
528 € / za osobu
22.10.2017 (ne)29.10.2017 (ne)
-55%
HOTEL EL MALIKIA BEACH RESORT ABU DABAB
Egypt, Marsa Alam
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
299 €
658 € / za osobu
22.10.2017 (ne)29.10.2017 (ne)
-31%
HOTEL FANAR HOTEL & RESIDENCES
Omán, Salalah
9 dní, All Inclusive
Letecky z Viedne
999 €
1 428 € / za osobu
23.10.2017 (po)31.10.2017 (po)
-64%
HOTEL HILTON LONG BEACH
Egypt, Hurghada
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
249 €
688 € / za osobu
27.10.2017 (pi)3.11.2017 (pi)
-54%
HOTEL PALM BEACH
Egypt, Hurghada
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
249 €
538 € / za osobu
27.10.2017 (pi)3.11.2017 (pi)
-51%
HOTEL STEIGENBERGER AQUA MAGIC LETO 2017
Egypt, Hurghada
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
359 €
728 € / za osobu
27.10.2017 (pi)3.11.2017 (pi)
-7%
LEGOLAND DETSKÝ SEN
Nemecko, Poznávací Zájazd, Nemecko
3 dni, Raňajky
Autobusom
139 €
148 € / za osobu
28.10.2017 (so)30.10.2017 (so)
-59%
HOTEL THREE CORNERS HAPPY LIFE
Egypt, Marsa Alam
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
229 €
548 € / za osobu
29.10.2017 (ne)5.11.2017 (ne)
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.