Najlepšia rodinná dovolenka
Najlepšia rodinná dovolenka

Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

TOP pamiatky roka 2016. Tieto miesta musíte vidieť

TOP pamiatky roka 2016. Tieto miesta musíte vidieť

30.05.2016


Cestovanie je pre mnohých ľudí vášňou, ktorá ich úplne pohltí. Navštevovať neznáme miesta, spoznávať cudzie krajiny a kultúry je obrovskou príležitosťou zažiť veci, ktoré by sa inak nepodarili. Turisti navyše tieto miesta radi ohodnotia, aby ich ostatným odporučili alebo naopak ich od cesty odradili.

Na základe hodnotenia svojich čitateľov zverejnil uznávaný cestovateľský portál TripAdvisor rebríček 25 najobľúbenejších pamiatok pre rok 2016. Prekvapivo sa v prvej desiatke nenachádzajú najväčšie svetoznáme turistické atrakcie. Na druhej strane, až jedenásť miest, ktoré turisti odporúčajú, sa nachádza v Európe. Kam by ste sa teda mali tento rok zaručene vybrať?

1. Machu Picchu

TOP pamiatkou roka 2016 sa podľa portálu TripAdvisor stalo Machu Picchu.

FOTO: Depositphotos.com

S Peru je neodmysliteľne spojené mesto Inkov Machu Picchu. Jeho ruiny patria k najnavštevovanejším pamiatkam v celej Južnej Amerike. Vysoká obľúbenosť má ale negatívny dopad na životné prostredie v regióne. Úrady dokonca museli obmedziť počet turistov, ktorí smú za jeden deň miesto navštíviť.

Chceli by ste toto miesto zažiť na vlastnej koži? Vyskúšajte si Grand Tour Južnou Amerikou, ktorú ponúka cestovná kancelária Satur.

2. Veľká mešita šejka Zajída, Abu Dhabi, SAE

Veľkú mešitu šejka Zajída si môžete pozrieť v Spojených arabských emirátoch.

FOTO: Depositphotos.com

Spojené arabské emiráty síce nepatria k miestam, kam smeruje ročne najviac turistov z celého sveta, no recenzie čitateľov portálu TripAdvisor ho poslali na druhé miesto rebríčka. Mešita je veľkolepou sakrálnou stavbou, do ktorej sa zmestí až 40-tisíc ľudí. Interiér zaujme množstvom mramoru, zlatom a ručne vyrábanými kobercami. Architektúra je odvodená z marockej mešity v Casablance. Otvorená je od roku 2007.

Navštívte Spojené arabské emiráty s cestovnou kanceláriou Satur, ktorá v tejto krajine ponúka aj skvelé poznávacie zájazdy.

3. Angkor Wat, Kambodža

Jeden z najväčších divov sveta Angkor Wat.

FOTO: Depositphotos.com

Chrámový komplex Angkor Wat má svoje čaro aj napriek tomu, že nie je práve v najzachovalejšom stave. Rozpad spôsobujú poveternostné podmienky, vegetácia aj ľudské ničenie.

No aj napriek tomu si túto pamiatku môžete pozrieť na vlastné oči aj vy. Stačí vybrať si z ponuky cestovnej kancelárie Satur.

4. Bazilika sv. Petra vo Vatikáne

Z kupoly Baziliky sv. Petra v Ríme sa vám naskytne neopakovateľný výhľad.

FOTO: Depositphotos.com

Chrám svätého Petra je najnavštevovanejšou svätyňou na svete. Ročne sem prídu státisíce veriacich a turistov z celého sveta. Jedným z najznámejších umeleckých diel v bazilike je Berniniho oltárny baldachýn. Spájajú sa s ňou ale aj mená Michelangela či Bramanteho.

Chýba táto pamiatka na vašom zozname navštívených miest? Potom neváhajte a určite si ju pozrite ešte tento rok. Možností na poznávacie zájazdy je hneď niekoľko.

5. Tádž Mahál, India

Obraz Tádž Mahálu je jedným z najznámejších vyobrazení na celom svete.

FOTO: Depositphotos.com

Najznámejšia pamiatka Indie patrí k svetovému dedičstvu UNESCO. Pozostáva z hlavnej budovy, štyroch minaretov, mešity na západe a domu pre hostí na východe. Jej obraz je známy po celom svete, pričom jedinečné na ňom je to, že v každej hodine pôsobí inak.

India ale ponúka aj mnohé ďalšie zaujímavosti, ktoré stojí za to vidieť. Jej najväčšie perly môžete spoznať vďaka zájazdu s CK Satur.

6. Katedrála-mešita v Cordobe, Španielsko

Prvky kresťanskej architektúry aj moslimskej mešity nájdete na jednom mieste v španielskej Cordobe.

FOTO: Depositphotos.com

Táto stavba spája dve na prvý pohľad nezlučiteľné veci. Pôvodne stála na tomto mieste stredoveká mešita, ku ktorej sa v 16. storočí pristavala kresťanská katedrála. Jej rozloha je viac ako 23-tisíc metrov štvorcových, vďaka čomu sa radí medzi najväčšie sakrálne stavby na svete.

Či už chcete oddych na pláži, alebo spoznávanie nových miest, nájdite všetky možnosti na jednom mieste.

7. Chrám Kristovho vzkriesenia – Spasiteľ na krvi, Rusko

Turisti v Petrohrade obdivujú aj Chrám Kristovho vzkriesenia, ktorý má za sebou bohatú históriu.

FOTO: Depositphotos.com

Pravoslávny chrám v Petrohrade bol postavený na mieste, kde v 19. storočí spáchali atentát na cára Alexandra II. Budovu dal postaviť cárov syn na pamiatku zavraždeného otca. Počas komunizmu bol chrám zatvorený, neskôr sa využíval ako sklad ovocia či zeleniny. Pri neopatrnom narábaní však boli poškodené mnohé vzácne mozaiky a ikony. Pre verejnosť ho znovu otvorili v roku 1997.

Dnes je cieľom mnohých turistov, ktorí sa vyberú do Petrohradu, aby spoznali jeho kultúru a históriu. Ak aj vás toto mesto už dlho láka, no zatiaľ ste sa na jeho návštevu neodhodlali, vyberte si tú pravú možnosť na jeho spoznanie.

8. Alhambra, Španielsko

Španielska Alhambra je pamiatkou, ktorú by ste rozhodne mali navštíviť.

FOTO: Depositphotos.com

Alhambra v preklade doslova znamená Červený hrad. Ide vlastne o stredoveký komplex palácov a pevností maurských panovníkov. V najširšej časti zaberá asi 142-tisíc metrov štvorcových. Dookola stojí opevnený múr, ktorý je lemovaný 13 vežami. Patrí k svetovému dedičstvu UNESCO.

K Španielsku ale neodmysliteľne patria aj pláže, hotely a dovolenky. Ak sa správne rozhodnete, nakombinujete si potrebnú dávku oddychu a stihnete navštíviť aj historické pamiatky. Vybrať si môžete aj s CK Satur.

9. Lincolnov pamätník, Washington, USA

V Spojených štátoch amerických sa tiež nachádzajú miesta, ktoré stojí za to vidieť. Patrí medzi ne aj Lincolnov pamätník.

FOTO: Depositphotos.com

Pamätník vzdáva hold 16. americkému prezidentovi Abrahamovi Lincolnovi. Odznelo v ňom veľa známych rečí, medzi nimi aj prejav „I have a dream“ („Mám sen“) Martina Luthera Kinga.

Spojené štáty americké sú ešte stále pre mnohých Slovákov krajinou, o ktorej len snívajú. Ak sa vám už sny mália, premeňte ich na skutočnosť so širokou ponukou zájazdov a pobytov od CK Satur.

10. Milánsky dóm, Taliansko

Pri návšteve Milána rozhodne neprehliadnite ani Milánsky dóm.

FOTO: Depositphotos.com

Gotická katedrála v talianskom Miláne je sídlom milánskeho arcibiskupa. Po Bazilike sv. Petra je to druhá najväčšia katedrála v Taliansku.

Pozrite si ponuku last minute zájazdov do Talianska a určite si nájdete čas nielen na opaľovanie na pláži, ale aj na spoznávanie historických miest, ktoré sú s Talianskom späté.

11. Most Golden Gate, San Francisco, USA

S Amerikou sa neodmysliteľne spája most Golden Gate v San Franciscu.

FOTO: Depositphotos.com

Visutý most prekračuje Kalifornský prieliv Golden Gate, ktorý spája Sanfranciský záliv s Tichým oceánom. Podľa Americkej spoločnosti stavebných inžinierov je jedným zo siedmich divov moderného sveta.

12. Hagia Sophia, Istanbul, Turecko

Najznámejšia pamiatka byzantskej architektúry je jedným z lákadiel na návštevu Turecka.

FOTO: Depositphotos.com

Hovorí sa mu aj Chrám Svätej Múdrosti alebo Chrám Božej Múdrosti. V jednej z najznámejších sakrálnych stavieb sveta je v súčasnosti múzeum. Ide o najznámejšiu pamiatku byzantskej architektúry.

Vychutnajte si dovolenku v Turecku s cestovnou kanceláriou Satur. Kompletnú ponuku nájdete TU

13. Grand Place, Brusel, Belgicko

Aj hlavné mesto Európy - Brusel má svojim návštevníkom čo ponúknuť.

FOTO: Depositphotos.com

Grand Place je historické jadro belgického hlavného mesta Brusel. Dominantou je gotická radnica, ktorá pochádza z 15. storočia. Námestie s pohnutou históriou patrí od roku 1998 k svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.

Ešte ste neboli v hlavnom meste Európy? Vyskúšajte niektorý z poznávacích zájazdov CK Satur.

14. Eiffelova veža, Paríž, Francúzsko

Najznámejšia dominanta Francúzska - Eiffelova veža by nemala chýbať v zozname žiadneho turistu.

FOTO: Depositphotos.com

Najznámejší symbol Francúzska sa vypína v blízkosti rieky Seina. Atrakciu hlavného mesta navštívia ročne státisíce turistov. Každý, kto zavíta do Paríža, sa k nej chce minimálne priblížiť. Tí odvážnejší si vychutnajú aj pohľad z výšky.

Cesta do Paríža je povinnou jazdou každého cestovateľa. Vychutnať si pravé francúzske croisanty a zažiť atmosféru európskeho veľkomesta sa vám podarí, ak si vyberiete niektorý z pobytov v ponuke CK Satur.

15. Katedrála Notre Dame, Paríž, Francúzsko

Francúzsko ponúka okrem Eiffelovej veže aj ďalšie pamiatky. K tým, ktoré určite musíte vidieť, patrí Katedrála Notre Dame.

FOTO: Depositphotos.com

Za ďalšou pamiatkou netreba chodiť ďaleko. Katedrále Notre Dame sa v minulosti hovorilo aj Chrám Matky Božej a neodmysliteľne sa spája s románom Victora Huga s rovnomenným názvom. Postavili ju medzi 12. a 14. storočím, kedy bol Paríž biskupstvom. K jej dejinám sa viaže aj pomazanie Napoleona I. pápežom.

16. Veľký čínsky múr, Čína

Veľký čínsky múr je jednou z najznámejších dominánt Číny.

FOTO: Depositphotos.com

Starý systém opevnenia, ktorý budovala dynastia Ming od 15. do 17. storočia, sa ťahá naprieč severnou Čínou. Má neuveriteľnú dĺžku až 6700 kilometrov. V minulosti slúžil predovšetkým na obranu. Dnes je neoddeliteľnou súčasťou tejto ázijskej krajiny.

Dnes je Veľký čínsky múr najmä turistickou atrakciou, bez ktorej si už túto krajinu ani nevieme predstaviť. O jeho monumentálnosti sa môžete presvedčiť aj sami. Zájazdy má vo svojej ponuke aj cestovná kancelária Satur.

17. Akropola, Atény, Grécko

Aj grécku Akropolu sa oplatí vidieť.

FOTO: Depositphotos.com

Každý návštevník Atén pozná komplex stavieb týčiaci sa na návrší kopca Akropolis. Tvorí ho niekoľko budov – vstupnou bránou sú Propylaje, ďalej chrám Erechteion, malý chrám Atény Niké a ústredný Partenón.

Že ste už strávili dovolenku v Grécku už niekoľkokrát, no stále ste si nenašli čas na to, aby ste spoznali aj históriu tejto krajiny? Je najvyšší čas to zmeniť! Vyberte si svoju dovolenku v Grécku, ale tento raz si rovno naplánujte aj niekoľko výletov.

18. Socha Krista Spasiteľa, Rio de Janeiro, Brazília

Rio de Janeiro a socha Krista - jeden z najznámejších pohľadov.

FOTO: Depositphotos.com

Monumentálna socha symbolicky drží ochrannú ruku nad mestom Rio de Janeiro. Roztvorené ruky vyjadrujú súcit, ale aj radosť z nezávislosti. Je symbolom najmä pre kresťanov, ročne ju však navštívia tisícky turistov.

V južnej Amerike toho môžete ale vidieť oveľa viac. Ak si netrúfate podniknúť výlet sami, obráťte sa na cestovnú kanceláriu Satur, s ktorou prežijete nezabudnuteľnú poznávaciu jazdu.

19. Big Ben, Londýn, Anglicko

Pri prehliadke Londýna ani nemáte možnosť vyhnúť sa Big Benu.

FOTO: Depositphotos.com

Hoci Big Ben je len hovorový výraz pre Hodinovú vežu či najnovšie Alžbetinu vežu, je to pomenovanie, ktoré zľudovelo. Len málokto povie veži na severovýchodnom konci Westminsterského paláca inak. Zaujímavosťou je, že hodiny si zachovali svoju povestnú presnosť aj pri bombardovaní počas druhej svetovej vojny.

Pre mnohých Slovákov sa Anglicko stalo druhým domovom, iní ho aspoň niekoľkokrát v živote navštívili. Pridajte sa k nim aj vy a vyberte si niektorý zájazd zo širokej ponuky CK Satur.

20. Pyramída v Chichen Itza, Mexiko

Mayovia zanechali v Mexiku mnohé miesta, ktoré treba vidieť. Patrí k nim aj pyramída Chichen Itza.

FOTO: Depositphotos.com

Ďalšia z lokalít Svetového dedičstva UNESCO sa nachádza na Yucatánskom polostrove v Mexiku a pochádza ešte z čias mayskej civilizácie. Najznámejšia je deväťstupňová pyramída Kukulkán. Na jej vrchole sa nachádza svätyňa zasvätená jej bohovi – operenému hadovi Kukulkánovi.

Mexiko patrí pre Slovákov ešte stále k exotickým destináciám, ktoré však určite stojí za to navštíviť. S CK Satur je to jednoduché.

21. Chrám Wat Pho, Bangkok, Thajsko

Najviac podobizní Budhu na jednom mieste. Tie nájdete v Chráme Wat Pho v Bangkoku.

FOTO: Depositphotos.com

Chrám „Ležiaceho Budhu“ patrí k najnavštevovanejším chrámom v Thajsku. Nachádza sa v ňom niekoľkometrová socha ležiaceho Budhu, no aj viac ako tisíc jeho podobizní.

Thajsko objavuje stále viac dovolenkárov zo Slovenska. Ak sa k nim chcete pridať aj vy a vydať sa po stopách kráľovských miest, CK Satur má pre vás niekoľko ponúk.

22. Veža Burdž Chalífa, Dubaj, SAE

Najznámejší mrakodrap na svete sa nachádza v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch.

FOTO: Depositphotos.com

Dubajský mrakodrap má výšku neuveriteľných 828 metrov, čím si ešte aj niekoľko rokov od svojho vzniku drží prvenstvo medzi najvyššími stavbami sveta. Nachádza sa v ňom hotel, súkromné apartmány či byty, reštaurácie a iné priestory.

K okázalému životu šejkov sa dokonale hodí. Odvšadiaľ dýchajúci luxus láka mnohých turistov. Dovolenka v Dubaji je už aj na Slovensku obľúbenou voľbou. Vyskúšajte ju aj vy!

23. Austrálsky vojnový pamätník, Canberra

Ak navštívite Austráliu, nenechajte si ujsť ani vojnový pamätník v Canberre.

FOTO: Depositphotos.com

Ide o austrálsku národnú pamiatku členom vojenských jednotiek a podporných organizácií, ktorí zahynuli počas bojov v rôznych vojnách. Nachádza sa v austrálskom hlavnom meste Canberra a jeho súčasťou je aj vojenské múzeum.

24. Opera v Sydney, Austrália

Sydney si dnes bez charakteristickej budovy opery nevieme ani predstaviť.

FOTO: Flickr.com/Kinson Cheng

Jedinečná architektúra tejto budovy sa stala neodmysliteľným symbolom austrálskeho mesta. Od roku 2007 patrí na zoznam UNESCO.

25. Svätyňa Fušimi Inari Tajša, Kjóto, Japonsko

V Japonsku si nezabudnite pozrieť Svätyňu Fušimi Inari Tajša.

FOTO: Depositphotos.com

Stavba je zasvätená japonskej bohyni Inari, ktorá bola vnímaná ako patrónka obchodu a podnikania. Práve to je dôvod, prečo boli niektoré časti svätyne počas výstavby dotované z japonského obchodu. Inari však bola predovšetkým bohyňou ryže.

Autor: Satur.sk

Vyberte si poznávací zájazd z ponuky cestovnej kancelárie Satur


Náš TIPGRAND TOUR ŠKANDINÁVIOU / Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

Fínsko, Nórsko, Švédsko, Škandinávia

10-dňový letecký zájazd

od 1 699 za osobu

Ušetríte do 199 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPNICE PRE DETI S NÁVŠTEVOU MARINELANDU / Francúzsko

Francúzsko

4-dňový letecký zájazd.

od 369 za osobu

Ušetríte do 59 € (14 %)

Ďalej
Náš TIPÍRSKO, BRETÓNSKO A NORMANDIA / Francúzsko, Írsko

Francúzsko, Írsko

11-dňový letecký zájazd.

od 1 299 za osobu

Ušetríte do 99 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9/11-dňový letecký zájazd

od 1 199 za osobu

Ušetríte do 159 € (12 %)

Ďalej
Náš TIPVEĽKÝ OKRUH DÁNSKOM A SEVERNÝM NEMECKOM / Nemecko, Dánsko

Nemecko, Dánsko

10-dňový kombinovaný zájazd

od 1 098 za osobu

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 499 za osobu

Ušetríte do 59 € (11 %)

Ďalej
Náš TIPČÍNA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / Čína

Čína

10-dňový letecký zájazd

od 1 379 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeSLOVÁCKO A VODNÝ SVET / Česká republika

Česká republika

2-dňový autokarový zájazd

od 69 za osobu

Ušetríte do 5 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPAZERBAJDŽAN - UNIKÁTNE SYMBOLY KRAJINY OHŇA / Azerbajdžan

Azerbajdžan

6 - dňový letecký zájazd.

od 659 za osobu

Ušetríte do 39 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPIRÁN  - PERZSKÁ KRÁSA / Irán

Irán

12 - dňový letecký zájazd.

od 1 699 za osobu

Ušetríte do 59 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL, CITY BREAK TEL AVIV / Izrael

Izrael

4-dňový letecký zájazd.

od 619 za osobu

Ušetríte do 19 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPKOLUMBIA - EL DORADO A RELAX V KARIBIKU / Kolumbia

Kolumbia

13-dňový letecký zájazd

od 2 498 za osobu

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.