Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

TOP 10 atrakcií na Zakyntose

TOP 10 atrakcií na Zakyntose

16.02.2017


Zakyntos alebo tiež Zante leží v Iónskom mori len 16 kilometrov od západného pobrežia Peloponézu. Kým severozápadné pobrežie ostrova je strmé, s útesmi zvažujúcimi sa k skalnatému pobrežiu s bielymi štrkovými plážami a krištáľovo jasným tyrkysovým morom, juh je rovinatejší so zlatými piesočnatými plážami. Vnútrozemie ostrova je úrodná rovina olivových hájov a lesov. Kombinácia nádherných scenérií a pláží urobila dovolenku na Zakyntose veľmi žiadanou. Viac ako tristo rokov patrilo Zante pod nadvládu Benátčanov a Benátsky vplyv je stále cítiť v architektúre, kuchyni aj dialekte. Hoci v dôsledku silných zemetrasení v rokoch 1515 a 1953 ostalo zachovaných len málo budov, ešte stále je množstvo miest, ktoré treba na ostrove vidieť.

1. Mesto Zakyntos

Na východnom pobreží ostrova v širokom oblúku pozdĺž mierne sa zvažujúceho zálivu leží rovnomenné hlavné mesto ostrova Zakyntos. Mnoho z jeho neoklasicistických budov bolo zničených zemetrasením v roku 1953. No stále sa dá prechádzať po dláždených uliciach a námestiach, skočiť si do pekární, posedieť si v kaviarňach alebo zájsť do butikov a klenotníctiev. V hlavnom kostole Agios Dionysios sú uložené pozostatky patróna mesta. Na hlavnom námestí stojí Byzantínske múzeum s náboženskými ikonami, freskami a sochami z kostolov a kláštorov ostrova. Súčasťou zbierky je aj zmenšený model mesta z obdobia okolo roku 1950, vďaka ktorému si môžu turisti aj dnes predstaviť, ako vyzeralo mesto pred zemetrasením. Jednou z mála starých budov v meste je usadlosť z roku 1660 patriaca rímskej rodine. Tá sa ju rozhodla zreštaurovať a v roku 2007 ju sprístupnila verejnosti. Vnútri stojí dobový nábytok, obrazy a knihy, vďaka ktorým si turisti vedia prestaviť, ako tu v minulosti žili šľachtici.

zakyntos, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, letna dovolenka pri mori, satur

Pohľad na hlavné mesto ostrova – Zakyntos.

FOTO: depositphotos.com

2. Marathonisi (Turtle Island)

Malý ostrovček situovaný v zátoke Laganas Bay nielenže svojím tvarom pripomína korytnačku, ale je tiež miestom, kde hniezdia korytnačky Caretta caretta. Jeho tvar vyvolal, samozrejme niekoľko mýtov o tom, ako vznikol. Jedna z legiend hovorí, že bol vytesaný v staroveku na počesť kariet, ktoré na ňom žijú. Kvôli ohrozenému druhu morskej korytnačky sa od návštevníkov vyžaduje, aby ostali len na prvých piatich metroch malej pláže. Marathonisi nie je obývaný, rastú na ňom charakteristické borovice, olivovníky a duby. Má dve pláže – jednu štrkovú a druhú piesočnatú. Práve na tej druhej karety kladú svoje vajíčka. Marathonisi je preto súčasťou Morského parku. National Marine Park Zakynthos bol založený v roku 1999 na ochranu voľne žijúcich živočíchov v zátoke Laganas.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Ak chcete vidieť karety, na ostrove Marathonisi sa vám to podarí.

FOTO: depositphotos.com

3. Blue Caves

Modré jaskyne na severnom cípe ostrova patria k najpopulárnejším atrakciám ostrova. Pravidelne sa k nim organizujú mnohé lodné výlety – od pláže Makris Gialos, z prístavu Agios Nikolas alebo z mysu Skinari. Názov je odvodený od špecifického odrazu vody v jaskyniach, ktorý vytvára dojem azúrového a zafírového svetla. Niektoré z nich sú dostupné malými alebo strednými loďami, kým do niektorých sa dostanú iba skúsení plavci a potápači.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Modré jaskyne nemôžete pri návšteve Zakyntosu vynechať.

FOTO: depositphotos.com

4. Keri Caves

Na juhozápadnom pobreží, asi 14 kilometrov od mesta Zakyntos, v blízkosti dediny Keri, sa v krištáľovom čistom mori otvárajú dramatické jaskyne. Jednou z možností, ako sa k nim dostať sú organizované výlety, tou druhou je prenajať si loď a vydať sa za dobrodružstvom na vlastnú päsť. V jaskyniach sa dá plávať, šnorchlovať alebo potápať. Pláže na myse Marathia sú ideálne na opaľovanie. V tesnej blízkosti útesov sa nachádzajú aj dve ďalšie známy skaly – Mizitres. V jednej zo skál je trhlina, kde sa dá kúpať a pozorovať množstvo živých morských hviezdic.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Ohromia vás aj jaskyne Keri.

FOTO: depositphotos.com

5. Cameo Island

Maličký ostrov v blízkosti dediny Agios Sostis je v podstate súkromný ostrov, ktorý nesie meno po svojom majiteľovi. Počas dňa je to miesto pre skvelý únik od množstva turistov. Dostanete sa naň totiž len po zaplatení vstupu. Má malú pláž a plážový bar. Ale večer je všade počuť hudbu a dokonca vidieť aj svetelnú šou. Je populárny aj ako miesto na romantickú svadbu. Mnoho párov sa pre dovolenku na Zakyntose rozhodlo len preto, aby si svoje áno povedali na ostrove Cameo.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Za vstup na Cameo Island si síce zaplatíte, ale stojí to za to.

FOTO: depositphotos.com

6. Askos Stone Park

Povinnou zastávkou všetkých milovník zvierat je tento park v severnej časti ostrova, v blízkosti dediny Volimes. Užijú si ho najmä deti, ktoré tu stretnú jelene, medvedíky čistotné, pávy, korytnačky, poníky, oslíky, kozy či sliepky. V parku sa pohybujú ošetrovatelia, ktorí vysvetlia ako sa starať o zvieratká a ako ich kŕmiť.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Askos Stone Park priláka najmä deti.

FOTO: depositphotos.com

7. Aristeon Ecological Olive Press

Tradičný podnik v oblasti Lithakia vznikol už v roku 1850. Spočiatku sa jeho majitelia venovali chovu zvierat. V súčasnosti sú známy výrobcom olivového oleja a turistom ponúkajú prehliadku, pri ktorej krok za krokom vysvetlia celý výrobný proces oleja od toho, ako prebiehal v drevených lisoch v 18. storočí až po dnešné moderné technológie. Pri prehliadke môžete vyskúšať olivový olej s domácim chlebom a miestnymi olivami.

8. Dedina Kampi

Na západnej strane ostrova stojí dedina Kampi, z ktorej vedie strmá cesta na vrchol kopca, kde stojí veľký kríž – pamätník obetí občianskej vojny v Grécku. Zážitkom je pozorovanie západu slnka, ktoré mizne za Iónskym morom, pričom vy stojíte na vrchole útesu vo výške približne tristo metrov. V blízkosti sa nachádzajú aj ďalšie dediny ako Exo Chora a Maries, kde sa dodnes obyvatelia živia poľnohospodárstvom a remeslami. Kúpite si tu ručné výrobky ako rohože, obrusy alebo tradičné výrobky ako med a olej.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Aj takýto výhľad sa vám naskytne v dedine Kampi.

FOTO: depositphotos.com

9. Pútnické miesto Anafonitria

Dominantou malej dediny Anafonitria je byzantský kláštor z 15. storočia, zasvätený Panne Márii. V tomto kláštore prežil posledné roky svätý ochranca ostrova Agios Dionysios. Kláštor má zaujímavú architektúru, v ktorej sa odráža vplyv benátskej kultúry. Dedina je od hlavného mesta Zakyntosu vzdialená asi 25 kilometrov.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Kláštor v dedine Anafonitria.

FOTO: depositphotos.com

10. Vodný park Water Village

V dedine Sarakinado, na juhovýchode ostrova, sa na ploche 40-tisíc metrov štvorcových rozprestiera aquapark, ktorý vyhľadávajú najmä rodiny s deťmi. Návštevníkom ponúka úžasnú škálu vodných hier. Niektoré z atrakcií sú prispôsobené najmenším návštevníkom, ale na svoje si prídu aj nadšenci adrenalínu pri atrakciách ako boomerang, superbowl či kamikadze. Nechýba ani lenivá rieka a veľký bazén. Súčasťou parku je ihrisko na minigolf, trampolíny a skákací hrad. Keď vás prepadne hlad alebo smäd, môžete navštíviť niektorú z kaviarní, bar alebo stánky s občerstvením.

water village, aquapark, zakyntos, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

V zábavnom vodnom parku si užije kopec zábavy celá rodina.

FOTO: zantewatervillage.gr

TIPY na najlepšie pláže

Pravdepodobne najfotografovanejšia pláž v Grécku je známa Navagio beach (alebo tiež Shipwreck beach). Pomenovaná je podľa vraku lode, na ktorej pašeráci prepravovali cigarety. V roku 1980 tu stroskotala a vrak sa stal zapadol do piesku. Pláž je prístupná len po mori, najjednoduchšie je vziať si vodný taxík z prístavu v Agios Nikolaos alebo ju navštíviť počas organizovaných výletov. V sezóne býva zväčša plná dovolenkárov, no po tretej popoludní sa začína vyprázdňovať. Skvelý výhľad na pláž sa vám naskytne z dedinky Anafonitria.

plaz navagio, shipwreck beach, zakyntos, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Navagio je najznámejšou plážou ostrova Zakyntos.

FOTO: depositphotos.com

Krásna nedotknutá lagúna len kúsok od mesta Agios Leon (a asi 25 kilometrov od mesta Zakyntos) je Limnionas s priehľadnou smaragdovo zelenou vodou. Nie je tu síce žiadna skutočná pláž ako taká, no na opaľovanie poslúži množstvo plochých skál.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Ak na opaľovanie nepotrebujete pláž, vyberte sa k lagúne Limnionas.

FOTO: depositphotos.com

Ideálna pre rodiny a milovníkov vodných športov je pláž Kalamaki na východnom konci zálivu Laganas. Územie je súčasťou národného morského parku a prirodzeným pokračovaním pláže Laganas. Kalamaki dominujú impozantné skalné útvary.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Úžasná scenéria na pláži Kalamaki.

FOTO: depositphotos.com

K najkrajším plážam na ostrove patrí Gerakas s plytkou tyrkysovou vodou, zlatým pieskom a skalami vypínajúcimi sa v diaľke. Aj táto pláž je súčasťou národného morského parku, no návštevníkom ponúka nevšedný zážitok. V období od mája do októbra si môžu turisti privstať a prísť na pláž pomáhať liahnucim sa korytnačkám alebo len tak pozorovať, ako sa snažia dostať do mora. Od hlavného mesta je pláž vzdialená asi 18 kilometrov južne.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Zakyntos je plný krásnych pláží, patrí k nim aj Gerakas.

FOTO: depositphotos.com

Najväčšia pláž ostrova Zakyntos je Banana beach, ktorá sa nachádza asi 14 kilometrov od hlavného mesta. Je to plne organizovaná pláž so slnečníkmi a ležadlami na prenájom. Plážové bary ponúkajú studené nápoje a ľahké občerstvenie. Známa je najmä pre ponuku rôznych vodných športov.

zakyntos, top atrakcie, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Na Banana beach si užijete množstvo vodných športov.

FOTO: depositphotos.com


Prečítajte si tiež!

Top 10 atrakcií na Chalkidiki


Tipy na tradičné jedlo

Počas dovolenky na Zakyntose je ochutnávka typického jedla doslova „povinnosťou“. Taverny lákajú na typickú vôňu stredomorskej kuchyne, kde je mäso, ryby, olivový olej a zelenina základ. Tradičnými produktmi na ostrove sú med, olivový olej, syr a kozie jogurty. Typickým syrom je tirokafteri, okorenený mäkký syr, ktorý sa servíruje aj ako predjedlo. Jedinečnú chuť má aj syr ladotyri, ktorý nájdete tiež len na Zakyntose.

zakyntos, dovolenka na zakyntose, dovolenka v grecku, satur

Dobré jedlo s krásnym výhľadom. Aj tak vyzerá dokonalá dovolenka na Zakyntose.

FOTO: depositphotos.com

Na Zakyntose je obľúbené jahňacie, bravčové a kuracie mäso pripravované na rôzne spôsoby. Asi najcharakteristickejším jedlom ostrova je však plnený králik varený vo víne. Ak máte radi pikantné jedlá, siahnite po „spetsofai“. Pokrme vyrobenom z domácich klobás a papriky v bohatej paradajkovej omáčke.

Autor: Satur.sk


Chcete prežiť dovolenku na Zakyntose? Vyberte si z ponuky zájazdov cestovnej kancelárie Satur!

Náš TIPMAROKO - KRIŽOVATKA FARIEB A VÔNÍ / Maroko, Poznávací Zájazd, Afrika

Maroko, Poznávací Zájazd, Afrika

8-dňový letecký zájazd.

 

od 918,16 za osobu

Ušetríte do 79,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

28.12.2017 - 4.1.2018 (8 dní)
Ďalej
Náš TIPBALI - OSTROV TANCA, HUDBY A UMENIA / Indonézia,Bali

Indonézia,Bali

13-dňový letecký zájazd

 

od 1 562,16 za osobu

Ušetríte do 135,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

26.12.2017 - 7.1.2018 (13 dní)
Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka, Poznávací Zájazd, Ázia

Srí Lanka, Poznávací Zájazd, Ázia

9, 11 resp. 12-dňový letecký zájazd.

 

od 1 801,36 za osobu

Ušetríte do 156,64 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

26.12.2017 - 3.1.2018 (9 dní)
Ďalej
Náš TIPDUBAJ - SVET FANTASTICKÝCH ATRAKCIÍ / Spojené arabské emiráty, Poznávací Zájazd, Ázia

Spojené arabské emiráty, Poznávací Zájazd, Ázia

8-dňový letecký zájazd.

 

od 1 838,16 za osobu

Ušetríte do 159,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

29.12.2017 - 5.1.2018 (8 dní)
Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA & MALDIVY POZNÁVANIE A ODDYCH / Maldivy,Srí Lanka

Maldivy,Srí Lanka

11/12-dňový letecký zájazd.

 

od 2 482,16 za osobu

Ušetríte do 215,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

26.12.2017 - 6.1.2018 (12 dní)
Ďalej
Náš TIPKUBA - TO NAJLEPŠIE ALL INCLUSIVE / Kuba, Poznávací Zájazd, Amerika

Kuba, Poznávací Zájazd, Amerika

12-dňový letecký zájazd.

 

od 2 482,16 za osobu

Ušetríte do 215,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

27.12.2017 - 7.1.2018 (12 dní)
Ďalej
BELEHRAD - METROPOLA NA DUNAJI / Srbsko, Poznávací Zájazd, Srbsko

Srbsko, Poznávací Zájazd, Srbsko

 

od 421,36 za osobu

Ušetríte do 36,64 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

29.12.2017 - 2.1.2018 (5 dní)
Ďalej
POTULKY PARÍŽOM-SILVESTER / Francúzsko, Poznávací Zájazd, Francúzsko

Francúzsko, Poznávací Zájazd, Francúzsko

5-dňový letecký zájazd

 

od 458,16 za osobu

Ušetríte do 39,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

29.12.2017 - 2.1.2018 (5 dní)
Ďalej
NICE S NÁVŠTEVOU MONAKA-SILVESTER / Francúzsko, Poznávací Zájazd, Francúzsko

Francúzsko, Poznávací Zájazd, Francúzsko

5-dňový letecký zájazd.

 

od 522,56 za osobu

Ušetríte do 45,44 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

30.12.2017 - 3.1.2018 (5 dní)
Ďalej
AMSTERDAM PLNÝ PREKVAPENÍ / Holandsko, Poznávací Zájazd, Benelux

Holandsko, Poznávací Zájazd, Benelux

4-dňový letecký zájazd

 

od 522,56 za osobu

Ušetríte do 45,44 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

29.12.2017 - 1.1.2018 (4 dni)
Ďalej
LONDÝNSKE NAJ...- SILVESTER / Veľká Británia, Poznávací Zájazd, Veľká Británia

Veľká Británia, Poznávací Zájazd, Veľká Británia

5-dňový letecký zájazd.

 

od 550,16 za osobu

Ušetríte do 47,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

29.12.2017 - 2.1.2018 (5 dní)
Ďalej
ZLATÝ TROJUHOLNÍK / India, Poznávací Zájazd, India

India, Poznávací Zájazd, India

8-dňový letecký zájazd.

 

od 1 424,16 za osobu

Ušetríte do 123,84 € (8 %)

Vyhovujúce termíny:

28.12.2017 - 4.1.2018 (8 dní)
Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.