Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Tekuté zlato: Údolie rieky Douro, domov portského

Tekuté zlato: Údolie rieky Douro, domov portského

17.08.2016

Nikdy netrvá dlho, kým si návštevníci uvedomia, že Porto je výnimočné mesto. Rovnako ako malebné údolie rieky Douro, ktoré by ste nemali pri cesto do druhého najväčšieho portugalského mesta minúť. Rieka Douro by sa voľne dala preložiť ako „Zlatá rieka“. Keď sa tu ocitnete pri západe slnka v správnom čase, zistíte prečo sa jej takto hovorí. Voda žiari ako tekuté zlato. No najväčším pokladom údolia sú vinice.

Tiahne sa na severe Portugalska, prechádza cez územie dlhé viac ako 320 kilometrov, od drsnej pustatiny na hranici so Španielskom, až po Porto a Atlantik za ním. Z hrozna vypestovaného na strmých svahoch sa po celé stáročia vyrába legendárne portské víno. Zdá sa vám málo, že ide o jeden z najkrajších vinárskych regiónov na svete? Potom tu nájdete tiež nádhernú krajinu s mnohými pamiatkami UNESCO. Tu je to najlepšie, čo portugalská „Zlatá rieka“ ponúka.

Tradície v Porte

Z hornej plošiny monumentálneho mostu Dom Luis I je ten najkrajší výhľad na Porto. Zdá sa vám v niečom podobný Eiffelovke? Asi to nebude úplná náhoda, keďže ho navrhol architekt Téophil Seyriga, ktorý spolupracoval s Gustávom Eiffelom na dominante Paríža. Reštaurácie v krivoľakých uličkách Porta servírujú miestnu pochúťku: dusené držky s fazuľou. Potešením pre milovníkov jedla je trh Bolhao. Centrum mesta prekypuje obchodmi, ktoré sa nezmenili po celé generácie. Všade sú znaky tradičného umenia – od azulejos (ručne maľované dlaždice) okolo metra až po ozdoby na rozpadajúcich sa stredovekých hradbách.

Najstaršie graffiti na svete?

V roku 1980 sa archeológom podaril prekvapivý objav na mieste, kde sa spájajú rieky Coa a Douro. Skaly v bujnom údolí sú plné tisícok rezbárskych prác: sú tu jelene, kozy, kone, zubry – predchodcovia moderného dobytka. Prehistorické „graffiti“ majú okolo 30-tisíc rokov a sú možno najstarším vonkajším umeleckým prejavom ľudstva. Plány na vybudovanie priehrady na tomto mieste boli zamietnuté a dnes je oblasť pamiatkou UNESCO.

Dokonalé portské

Portské sa vyrába z hrozna vypestovaného vo viniciach pozdĺž rieky Douro a obohacuje sa brandy. Suché biele portské vína sú skvelé ako aperitívy. Tmavé sa hodia k syrom alebo čokoládovým dezertom. Druhov je však množstvo, najlepšie je ich ochutnať priamo vo viniciach. Skvelé vína zrejú vo Vila Nova de Gaia, ktorá je tiež jednou zo zastávok nášho poznávacieho zájazdu.

porto, portugalsko, poznavaci zajazd, poznavacka, portske vino, satur

Vinice, v ktorých zreje hrozno pre slávne portské.

FOTO: depositphotos.com

K Atlantiku na skok

Nóbl plážové predmestie Porta Foz do Douro je miesto, kde sa rieka vlieva do Atlantiku. Promenádu obklopujú palmy a cool plážové bary. Počas slnečných dní je plná bežcov, cyklistov, ale aj mám s kočíkmi.

Plavba po rieke

Neexistuje dokonalejší spôsob, ako spoznať zákutia rieky Douro. Kedysi sa po nej plavili tisícky tradičných drevených lodí rabelo, ktoré prevážali do prístavu portské. Dnes sa na nich môžu odviezť aj turisti. K rabelám sa pridali elegantné plávajúce hotely, poskytujúce týždenné plavby s ochutnávkami vína. Ak si neviete celkom predstaviť stráviť niekoľko dní za sebou na rieke, vyberte si jednodňový výlet z Porta na trajekte. Plavba na súkromnej jachte alebo historickom člne je romantickejšia.

porto, portugalsko, poznavaci zajazd, poznavacka, portske vino, satur

Tradičné lode rabely v minulosti vozili ten najvzácnejší poklad.

FOTO: depositphotos.com

 

Historický vlak plný vína a hudby

Okolo Doura vedie jednokoľajová trať, ktorá sa začína v Porte a končí v mestečku Pocinho. Až do konca októbra premáva údolím historický vlak s piatimi drevenými vagónmi z minulého storočia. Z vlaku sa vždy ozýva tradičná hudba a zábava. A samozrejme, nechýba ani ochutnávka vín a miestnych pochúťok!

Tvárou v tvár supom

Na dĺžke približne 128 kilometrov je rieka Douro prirodzenou hranicou medzi Portugalskom a Španielskom. V týchto miestach pretína hlboké kaňony a náhorné plošiny posiate balvanmi. Oba brehy rieky sú prírodnými parkami, poskytujúcimi výhľad na divokú prírodu okolo. Atrakciou sú veľké vtáky, preto nie je nezvyčajné stať sa svedkom letu supa bielohlavého.


Prečítajte si viac aj o Portugalsku!

Cesta za majstrami Európy: Veci, ktoré ste o Portugalsku (možno) nevedeli


Najlepšia jazda na svete

Automobiloví nadšenci si musia vyskúšať jazdu po ceste N-222. Je totiž „vedecky“ dokázané, že je najlepšou cestou na svete. J Ale teraz vážne – v minuloročných testoch porazila aj slávnu cestu Highway 1 v Kalifornii či austrálsku Great Ocean Road. Cesty hodnotil odborník na fyziku, dizajnér a expert na dráhy. Ich úlohou bolo vyhodnotiť, ktoré cesty z celého sveta sú najviac vzrušujúce. K portugalskej výhre prispeli aj vínne terasy vinúce sa okolo rieky Douro.

História a pamiatky UNESCO

Desiatky kostolov, hradov a mostov prepája trasa známa ako Rota do Romanico. História najstarších stavieb siaha až do dvanásteho storočia, kedy tu založil kráľ Afonso Portugalské kráľovstvo. Ešte staršie je Citania do Monte Mozinho, keltské hradisko, ktoré dáva nahliadnuť do časov pred Rimanmi. Historické centrum Porta, Ribeira, bolo na zoznam UNESCO zapísané v roku 1996. Na sever Portugalska láka pútnické miesto Bom Jesus do Monte s monumentálnym barokovým schodiskom, ktoré vystupuje do výšky 116 metrov. Zdobia ho symbolické fontány, alegorické sochy, baroková výzdoba v podobe krížovej cesty a na vrchole je osem biblických postáv, ktoré prispeli k odsúdeniu Ježiša.

porto, portugalsko, poznavaci zajazd, poznavacka, portske vino, satur

Porto je mesto histórie, architektúry, kultúry, gastronómie aj obchodu.

FOTO: depositphotos.com

Porto je výnimočné. Má všetok šarm miest ležiacich v blízkosti významných riek. Poďte sa aj vy počas poznávacieho zájazdu s cestovnou kanceláriou Satur poprechádzať pozdĺž rieky Douro. Objavíte architektúru, úžasnú krajinu a okolie Porta. Chýbať nebude ani ochutnávka toho najlepšieho portského!

Autor: Satur.sk

Radi spoznávate nové miesta? Vyberte si z ponuky poznávacích zájazdov cestovnej kancelárie Satur!


Náš TIPGRAND TOUR JUŽNOU AMERIKOU / Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

19-dňový letecký zájazd

od 3 799 za osobu

Ušetríte do 199 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeLEGOLAND DETSKÝ SEN / Nemecko

Nemecko

3-dňový autokarový zájazd

od 139 za osobu

Ušetríte do 9 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9, 11 resp. 12-dňový letecký zájazd.

od 1 194,16 za osobu

Ušetríte do 103,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 558 za osobu

Ďalej
Náš TIPKOLUMBIA - EL DORADO A RELAX V KARIBIKU / Kolumbia

Kolumbia

13-dňový letecký zájazd

od 2 379 za osobu

Ušetríte do 119 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPVIETNAM - KAMBODŽA / Kambodža, Vietnam

Kambodža, Vietnam

11-dňový letecký zájazd

od 1 898 za osobu

Ďalej
Náš TIPZLATÝ TROJUHOLNÍK / India

India

8-dňový letecký zájazd.

od 918,16 za osobu

Ušetríte do 79,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL -  TVÁRE IZRAELA / Izrael

Izrael

8-dňový letecký zájazd.

od 918,16 za osobu

Ušetríte do 79,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPMAROKO - KRIŽOVATKA FARIEB A VÔNÍ / Maroko

Maroko

8-dňový letecký zájazd.

od 799 za osobu

Ušetríte do 59 € (7 %)

Ďalej
Náš TIPNORIMBERG PREDVIANOČNÁ NÁLADA / Nemecko

Nemecko

2-dňový autokarový zájazd.

od 128 za osobu

Ďalej
Náš TIPZÁMKY LEDNICE A VALTICE / Česká republika

Česká republika

1-dňový zájazd.

od 17 za osobu

Ďalej
ADVENT NA ESTERHÁZYHO ZÁMKU / Rakúsko

Rakúsko

1-dňový autorkárový zájazd

od 19 za osobu

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.