Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Mohutné vulkány, lahodná káva, divoká príroda. Aj to je Kostarika, najšťastnejšia krajina sveta

Mohutné vulkány, lahodná káva, divoká príroda. Aj to je Kostarika, najšťastnejšia krajina sveta

17.10.2016


Majestátne sopky, hmlisté lesy, ohromujúce riečne údolia a stovky pláží pozdĺž Tichého oceána a na karibskom pobreží. Kostaričania si ako pozdrav nehovoria „ahoj“, ale „pura vida“ (čistý život). Najšťastnejšia krajina na svete je prvou, ktorá používa len obnoviteľné zdroje elektriny. Kostarika je viac ako len destinácia na exotickú dovolenku, je to miesto, ktoré obohatí interaktívnymi zmyslovými zážitkami.

V Stredoamerickej krajine, ktorá je len o kúsok väčšia ako Slovensko, žije viac ako päťstotisíc druhov rastlín a zvierat. Kostarika je tak jednou z biologicky najrozmanitejších krajín sveta. No zaujímavá nie je len príroda, ale aj samotný život domácich obyvateľov. Podľa celosvetového indexu šťastia je Kostarika najšťastnejšou krajinou sveta. Od roku 1949 nemá vlastnú armádu a študentov vychováva Univerzita pre mier. Obyvatelia Kostariky sa pýšia vysokým štandardom bývania, miera gramotnosti je na úrovni 96 percent a priemerná dĺžka života dosahuje 78 rokov. Kto by si neprial žiť v takejto krajine? :)

kostarika, plaz, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Veľká časť Kostariky je chránenou oblasťou.

FOTO: archív CK Satur

Ďalším plusovým bodom pre Kostariku je, že do značnej miery odolala príležitosti využiť svoje rozsiahle prírodné zdroje. A to jej boli ponúknuté viaceré lukratívne zmluvy. Krajina pritom disponuje vysokou hustotou drahých kovov v južnom Pacifiku, zásobami ropy a vzácnymi drevami v pralese. Kostarika si namiesto toho zvolila cestu udržateľného rozvoja a záväzok k rozvoju využívania energie z obnoviteľných zdrojov. Je na najlepšej ceste stať sa prvou uhlíkovo neutrálnou krajinou, pričom využíva kombináciu geotermálnej, vodnej a veternej energie. Okrem toho je štvrtina územia chránenou oblasťou, má 28 národných parkov a rezervácií.

Za najväčším dobrodružstvom k sopkám

Pôvodne banánová republika je dnes známa pre výbornú kávu. Stalo sa z nej regionálne centrum pre technológiu a komunikácie. No ak je Kostarika v niečom naozaj superveľmocou, určite je to dobrodružná turistika. Je len málo vecí, ktoré lákajú na exotickú dovolenku viac ako sopka Arenal v Národnom parku Arenal. Sopka s výškou 1633 metrov spala viac ako štyristo rokov (od roku 1500 do roku 1968), no v dvadsiatom storočí sa opäť prebudila a dodnes môžu návštevníci parku pri troche šťastia vidieť, ako tečie dole kopcom červeno žiariaca láva. Na južnej strane sopky, na farme makadamových stromov, stojí Observatórium Arenal, od ktorého je jedinečný výhľad na vulkán na jednej strane a jazero Arenal na druhej. Početné turistické chodníčky vedú k vodopádom alebo starším či novším lávovým prúdom.

arenal, sopka, kostarika, poznavaci zajazd, dovolenka v exotike, exoticka dovolenka, satur

Arenal je najznámejším vulkánom na Kostarike.

FOTO: archív CK Satur

Najvyššou sopkou v Kostarike je však sopka Irazú, ktorú nájdete v rovnomennom národnom parku. Má výšku 3342 metrov a jej vrchol pripomína mesačnú krajinu s krátermi. Hlavný kráter dosahuje v priemere až 1050 metrov a má hĺbku tristo metrov. O niečo zaujímavejší je ale kráter Diego de la Haya. Hoci je o polovicu menší, ukrýva limetkovo zelené jazero, ktoré občas svoju farbu zmení na červenú. K obom kráterom sa dostanete po značených chodníkoch a z vrcholu si počas jasných dní vychutnáte úžasný výhľad tak na Pacifik, ako aj Karibik.

Ak si chcete pozrieť sopku, ktorá naposledy vybuchla len pár rokov dozadu, vyberte sa do Národného parku Rincon de la Vieja. Turistické trasy na vrchol sopky sú už opäť otvorené. Niektoré však nevedú len na vrchol, ale tiež k vodopádom a horúcim prameňom. Pri svojej ceste môžete natrafiť na voľne žijúcich tapírov, leňochodov, opice, ale tiež jaguáre, pumy či oceloty.

Divočina, akú nepoznáte

Pre tých, ktorí sa chcú úplne ponoriť do tajov prírody, sú ako stvorené lesy okolo Monteverde a Santa Elena. Turistické centrá sú vzdialené asi štyri hodiny cesty autobusom od hlavného mesta San José. Mraky, ktoré pokrývajú miesto, vytvárajú vlhkosť potrebnú na udržanie klímy pre unikátne biotopy, ktoré sa nachádzajú len tu. Hoci niektorí navštívia Rezervácie Monteverde Cloud Forest a Santa Elena Cloud Forest len preto, aby obdivovali vtáky, je toto miesto domovom pre množstvo druhov cicavcov, obojživelníkov či plazov. Od jaguárov, cez pumy, žaby až po opice. Organizované výlety sú jedným z najlepších spôsobov, ako vidieť les a vydať sa po cestách, ktoré vedú cez mosty, zip-liny a dokonca aj lanovky. Na čo však netreba pri príprave výletu zabudnúť je to, že ide o chladnejšiu oblasť, takže teplejšie oblečenie je podmienkou! Po všetkých zážitkov, ktoré si pre vás lesy pripravia, je dobré trochu si oddýchnuť. Monteverde a Santa Elena sú plné obchodov, reštaurácií a dokonca aj galérií s dielami miestnych umelcov.

O niečo bližšie je k hlavnému mestu Národný park Braulio Carrillo. Stačí polhodina cesty a z rušného mesta sa ocitnete uprostred drsných hôr, vodopádov, kaňonov, spiacich sopiek a panenského pralesa. Pre tých, ktorí trávia na Kostarike dovolenku, je to najlepšie miesto na pozorovanie jaguárov, púm, tapírov, leňochodov a opíc. Ak dobre nastražíte uši, budete počuť zvuk quetzalov (národné vtáky krajiny), tukanov aj orlov.

kostarika, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Stretnúť voľne žijúce zvieratá nie je na Kostarike žiadny problém.

FOTO: archív CK Satur

Ak nie sú vychodené cesty práve to, čo na svojej dovolenke v Kostarike hľadáte, zamierte za korytnačkami. Na karibské pobrežie s Národným parkom Tortuguero sa dostanete len loďou alebo lietadlom. Jedna z najdaždivejších oblastí v krajine ponúka niečo úplne iné ako zvyšok Kostariky. Park je extrémne dôležitý pre život morských korytnačiek. Takže je vám asi jasné, že najlepšou činnosťou na tomto mieste je ich pozorovanie. So skúsenými sprievodcami uvidíte stovky alebo možno tisícky kožnatiek, ktoré tu hniezdia a kladú vajíčka. Aj keď na prvý pohľad lákajú tunajšie pláže na plávanie, nie je to najlepší nápad. Príboj a morské prúdy sú tu silné a žraloky patria k bežným obyvateľom mora.

Nezabudnite ochutnať tradičné jedlo

Keď opustíte živú zeleň národných parkov, zastavte sa v hlavnom meste San José. Jeho obyvatelia sú obzvlášť hrdí na národné divadlo, ktoré je považované za najpôsobivejšiu stavbu v meste. V roku 1890 vládnuci „kávoví“ baróni hlasovali za daň z vývozu kávy. Takto získané prostriedky sa použili na financovanie výstavby divadla. Do krajiny povolali európskych remeselníkov, ktorí ho navrhli a postavili. Za návštevu stojí aj Múzeum zlata z predkolumbovského obdobia. V múzeu sa môžete pokochať na jednej z najväčších zbierok predkolumbovského zlata v Amerike.

Pre pohodlie a dobrú vybavenosť je dobrou voľbou aj mesto Jaco. Od mnohých ostatných miest na pobreží Pacifiku ho odlišujú moderné byty a obchody, dobré reštaurácie a ďalšie vymoženosti. Často sem chodia turisti, ale tiež domáci, ktorí majú chuť na dobrú večeru. Keď strávite v Kostarike pár dní, zistíte, že majú mimoriadne radi sladké a káva je životne dôležitou súčasťou kuchyne. Ak chcete vyskúšať tradičné jedlo Kostariky, vyberte si „casado“. Jeho súčasťou je ryža, fazuľa, banány, šalát a mäso (kuracie, bravčové, hovädzie alebo ryby). Niekde môžete dostať toto jedlo zabalené v tortile, so syrom a plátkami avokáda. Hovorí sa, že odkedy Kostaričania vymysleli salsu Lizano, prúdi im v žilách namiesto krvi. Pridávajú ju doslova všade a v reštaurácii je často položená vedľa kečupu a majonézy. Ak vám zachutí, vyberte sa do niektorého supermarketu alebo na trh. Kúpite ju všade. Večeru treba zakončiť dezertom. Akým iným, ak nie typickým? Tres Leches je dezert z piškótového cesta namočený v troch druhoch mlieka. Na vrch sa dáva biely krém ozdobený čerešňami, škoricou a čokoládou. Tajnou-netajnou príčinou úspechu tohto dezertu je ale zrejme veľa rumu. J Existujú síce aj nealkoholické verzie, ale nie je nič zvláštne vidieť aj malé deti, ako si pochutnávajú na originálnom Tres Leches.

kostarika, plaz, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Nádherné pláže na Kostarike lákajú na oddych.

FOTO: archív CK Satur

Dobré jedlo nájdete aj v ležérnych reštauráciách pod holým nebom v meste Dominical. Na hornom konci mesta stoja malé luxusné hostince a penzióny. Tieto miesta často umožňujú pozorovanie divej zveri zblízka. Najväčšiu slávu si ale mesto získalo pre široký úsek pláže, kde predajcovia vystavujú svoj tovar, ponúkajú remeselné výrobky a suveníry.

Dovolenka all inclusive

Najlepším miestom na surfovanie, oddych na pláži a zábavu je však nepochybne Tamarindo. Mesto na polostrove Nicoya bolo v minulosti pokojnou rybárskou dedinou. Dnes v ňom nájdete dobré jedlo aj kvalitné ubytovanie. Mesto sa rozkladá pozdĺž Tamarindo Beach, ktorá je dlhá približne 1,5 kilometra. Niektoré časti sú vhodné pre skúsených surferov, ale svoje prvé pokusy na doske si tu môžu vyskúšať aj začiatočníci. Najväčšie vlny sú zvyčajne v novembri a decembri. Ak nie ste nadšencom tohto športu, možno vás zaujme možnosť šnorchlovania, potápania, jazdy na koni alebo sledovanie korytnačiek. Neďaleká Playa Grande je jedným z najdôležitejších hniezdísk kožnatiek.


Prečítajte si tiež!

Prežite Silvester v exotike! 6 tipov, z ktorých si vyberie každý


Na polostrove Nicoya stoja tiež krásne a moderné hotely. Ak hľadáte dovolenku na Kostarike, kde vás nebude rušiť krik a džavot detí, vyberte sa do hotela Occidental Papagayao*****. All inclusive rezort len pre dospelých s wellnessom a golfom leží priamo na pláži. Ticho a pokoj si vychutnáte v areáli plnom tropických rastlín, pri komplexe bazénov alebo počas prechádzok. Vyskúšať tradičnú kuchyňu je doslova podmienkou, ale ak vás prepadne chuť na taliansku, orientálnu alebo mexickú kuchyňu, stačí sa vybrať do niektorej z hotelových reštaurácií.

occidental papagayo, satur, kostarika, dovolenka v exotike, exoticka dovolenka, satur

Hotel Occidental Papagayo má všetky prednosti only adults rezortu.

FOTO: archív CK Satur

Rodinám s deťmi splnia všetky ich predstavy hotely Occidental Tamarindo****Barcelo Tambor Beach****. Vyberte si svoju dovolenku v Kostarike v niektorom z týchto hotelov s cestovnou kanceláriou Satur a dve deti do 12 rokov budú mať pobyt zdarma. Hotel Occidental Tamarindo stojí priamo na úžasnej pláži Langosta, len pár metrov od národného parku Las Baulas, kde môžete pozorovať korytnačky. Tomuto zážitku vaše deti určite neodolajú. ;) Ak majú radšej motýle a papagáje, vezmite ich do hotela Barcelo Tambor Beach, kde ich môžu obdivovať až do vyčerpania.

barcelo tambor, kostarika, exoticka dovolenka, dovolenka v exotike, satur

Exotickú dovolenku na Kostarike pre celú rodinu prežijete v hoteli Barcelo Tambor Beach.

FOTO: archív CK Satur

Aj počas pobytovej dovolenky na Kostarike určite navštívite aspoň niekoľko atrakcií krajiny. No na jej lepšie preskúmanie a spoznanie sa viac hodí poznávací zájazd, ktorý môžete absolvovať spolu s nami. Prejdeme sa po najväčších národných parkoch, uvidíme korytnačky, posedíme si pri káve a necháme sa pohltiť miestnym životom. Nerozmýšľajte však dlho, najbližší zájazd pre vás máme pripravený už od prvého novembra!

Autor: Satur.sk

Láka vás dovolenka v exotike? Vyberte si z ponuky cestovnej kancelárie Satur.sk!


Náš TIPHOTEL Rixos Bab Al Bahr / Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Ultra All Inclusive
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 1 346,36 za osobu

Ušetríte do 41,64 € (3 %)

Ďalej
Náš TIPPlanet funHOTEL Doubletree by Hilton Resort & Spa Marjan Island / Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah

Polpenzia, All Inclusive
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 550,80 za osobu

Ušetríte do 97,20 € (15 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL VICTORIA BEACHCOMBER RESORT & SPA / Maurícius, Západné Pobrežie, Pointe Aux Piments

Maurícius, Západné Pobrežie, Pointe Aux Piments

Polpenzia
Letecky z Viedne

od 1 528,30 za osobu

Ušetríte do 269,70 € (15 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL  Azul Beach Resort Riviera Maya / Mexiko, Yucatan, Riviera Maya

Mexiko, Yucatan, Riviera Maya

All Inclusive
Letecky z Viedne

od 1 744,20 za osobu

Ušetríte do 193,80 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL Atmosphere Kanifushi Maldives / Maldivy, Lhaviyani Atol

Maldivy, Lhaviyani Atol

Ultra All Inclusive
Letecky z Viedne

od 3 931,20 za osobu

Ušetríte do 436,80 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPSKUTOČNÝ RAJ NA ZEMI / Seychely,Seychely

Seychely,Seychely

10-dňový letecký zájazd

 

od 2 206,16 za osobu

Ušetríte do 191,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPPANAMA - DOKONALÝ ODDYCH V TROPICKOM RAJI / Panama, Poznávací Zájazd, Amerika

Panama, Poznávací Zájazd, Amerika

9-dňový letecký zájazd

 

od 1 828,96 za osobu

Ušetríte do 159,04 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPZANZIBAR - POZNÁVANIE AFRICKÉHO RAJA / Zanzibar, Poznávací Zájazd, Zanzibar

Zanzibar, Poznávací Zájazd, Zanzibar

9 resp. 12-dňový letecký zájazd

 

od 1 194,16 za osobu

Ušetríte do 103,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL Kurumba Maldives / Maldivy, Severný Male Atol

Maldivy, Severný Male Atol

Raňajky
Letecky z Viedne

od 1 771,20 za osobu

Ušetríte do 196,80 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL Rixos The Palm Dubai / Spojené arabské emiráty, Dubaj

Spojené arabské emiráty, Dubaj

Polpenzia
Letecky z Bratislavy, Viedne

od 933,30 za osobu

Ušetríte do 164,70 € (15 %)

Ďalej
Náš TIPHOTEL VOI Kiwengwa Resort / Zanzibar, Kiwengwa

Zanzibar, Kiwengwa

All Inclusive
Letecky z Viedne

od 898,20 za osobu

Ušetríte do 99,80 € (10 %)

Ďalej
Náš TIPCoral Strand Smart Choice Hotel / Seychely,Seychely

Seychely,Seychely

Raňajky
Letecky z Viedne

od 1 348,20 za osobu

Ušetríte do 149,80 € (10 %)

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.