Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Malta smúti, prišla o svoj poklad a TOP turistickú atrakciu

Malta smúti, prišla o svoj poklad a TOP turistickú atrakciu

09.03.2017


Azure Window, Modré okno, poznal každý turista, ktorý strávil dovolenku na Malte alebo o tomto ostrove aspoň niečo počul. Jedna z najznámejších pamiatok krajiny sa však nenávratné stratila v mori, keď ju úplne zničila silná búrka.

Päťdesiat metrov vysoký vápencový oblúk na ostrove Gozo stojaci v zátoke Dwejra prilákal ročne tisíce turistov. V množstve dovolenkových albumov nechýba fotka z blízkosti okna alebo jeho vrcholu, tí odvážnejší z neho skákali do mora. Na ochranu pamiatky vydala minulý rok miestna vláda zákaz prechádzať sa priamo cez Modré okno, za ktorého porušenie hrozila vysoká pokuta. Turisti, ktorí dovolenku na Malte odkladali, sa však už nepochvália ani záberom samotného Window Azure. Jeden z obyvateľov Goza, ktorý vonku pozoroval silnú búrku, opísal skazu, pri ktorej sa „oblúk zrútil do zúriaceho mora s hlasným buchnutím a všade okolo neho vytryskla voda“.

Pred miliónmi rokov stáli na rovnakom mieste dve vápencové jaskyne, ktorých steny sa zrútili a ostal oblúk známy ako Modré okno. Takto stálo na svojom mieste neuveriteľne dlhý čas. Malťania sa obávali, že jedného dňa sa ich poklad nakoniec predsa zrúti do mora. Geologická štúdia z roku 2013 hovorila, že prírodná erózia je nevyhnutná, no bezprostredné nebezpečenstvo zatiaľ nehrozilo. Všetci preto verili, že prežije ešte minimálne niekoľko desaťročí. No nestalo sa. Smutný fakt potvrdil aj maltský premiér Joseph Muscat na svojom twitteri, kde napísal, že „posudky v priebehu rokov ukázali, že táto pamiatka bude tvrdo zasiahnutá nevyhnutnou prírodnou eróziou a tento smutný deň prišiel.“

Azure Window nepatrilo len do albumov turistov z celého sveta, geologický zázrak sa objavil aj v niekoľkých filmoch, vrátane Súboja titanov z roku 1981, Grófa Monte Crista z roku 2002 a tiež v prvej sezóne Hry o tróny, kde bol kulisou pre svadbu Daenerys Targaryen a Khala Droga. Úspešný seriál prilákal na miesto ešte viac turistov ako predtým.

Malta, ostrov ležiaci v Stredozemnom mori, má asi 400-tisíc obyvateľov. Aj keď je pre krajinu strata Azure Window veľkou ranou, ešte stále má turistom čo ponúknuť. Na jej území stojí prehistorický chrám z megalitickej kultúry Ggantijja, ktorý je dedičstvom UNESCO. V srdci malého opevneného mestečka Victoria sa nachádza nádherná citadela, ktorá očarí každého. Ideálnym miestom na popoludnie alebo aj celý deň pre rodiny s deťmi je Dedina Pepka Námorníka (Popeye Village). V zábavnom parku sa všetko točí okolo známej kreslenej postavičky, okrem Pepka tu stretnete aj ďalších hrdinov z rozprávky – rozmarnú Olive či „drsňáka“ Bluta.

pepek namornik, malta, gozo, poznavaci zajazd, satur

Aj keď už počas dovolenky na Malte neuvidíte známe Modré okno, stále máte čo obdivovať.

FOTO: facebook.com/Popeye Village Malta

Autor: Satur.sk


Vyberte si poznávací zájazd na Maltu v ponuke cestovnej kancelárie Satur!

Prepáčte. Vami zvoleným kritériám nezodpovedá žiadna ponuka.
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.