Najlepšia rodinná dovolenka
Najlepšia rodinná dovolenka

Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Horúce flamenco, sherry a každý deň fiesta... Zoznámte sa s Andalúziou

Horúce flamenco, sherry a každý deň fiesta... Zoznámte sa s Andalúziou

29.07.2016


Populárne obrazy Španielska ako krajiny býčích zápasov, flamenca, sherry, nikdy nekončiacich fiest, krásnych bielych domov učupených na vysokých skalách a zničených hradov pochádzajú najmä z jednej časti krajiny – Andalúzie. Je to najjužnejšia časť územia a práve tu sa zachovalo najviac z typického španielskeho života. Aj dnes je stále temperamentná a vášnivá.

K najpozoruhodnejším miestam v tejto časti Pyrenejského polostrova patria maurské pamiatky, ktoré budú počas letnej dovolenky v Španielsku súperiť o vašu pozornosť. Maurovia, miešanci Berberov a Arabov prišli na toto územie z Maroka a severnej Afriky a na viac ako sedem storočí obsadili oblasť Al-Andalus. Ich prvé sily sa vylodili v roku 710 nášho letopočtu a počas štyroch rokov si podmanili prakticky celú krajinu. O svoje posledné kráľovstvo, Granadu, prišli až v roku 1492. Počas rokov, keď bola krajina pod ich nadvládou, tu vybudovali prepracovaný systém stredovekých miest a sústredili sa najmä na Cordobu, Sevillu a Granadu.

„Must see“ Andalúzie

Všetky tri lokality sú domovom žiarivých a krásnych pamiatok, z ktorých najdokonalejšou je určite palácový komplex Alhambra v Granade, pravdepodobne najzmyselnejšia stavba v celej Európe. Kto zavíta do Andalúzie, nemôže odísť bez jej návštevy. Tak sa v období vrcholiaceho leta stáva, že za deň sa v Alhambre vystrieda aj šesťtisíc návštevníkov. Meno pochádza z arabského al-Qala'at al-Hamra, čo znamená Červený hrad. Prvý palác bol postavený v 11. storočí a neskôr pribúdali ďalšie. Keď v 15. storočí získali v Granade nadvládu kresťania, bola mešita nahradená kostolom. Počas Napoleónovho ťaženia, sa z Alhambry stali kasárne a takmer ju vyhodili do povetria. Miesto, ktoré môžu turisti dnes navštevovať, bolo veľmi ťažko, no s úctou obnovované.

alhambra, granada, spanielsko, letna dovolenka v spanielsku, letna dovolenka pri mori, poznavacka, poznavaci zajazd, satur

Španielska Alhambra patrí medzi 25 pamiatok, ktoré by ste v roku 2016 nemali vynechať.

FOTO: depositphotos.com

V Seville zasa návštevníkov ohúri rozprávkovo zdobený Alcazar.  Dnes je to hlavné mesto Andalúzie, kde sídli autonómny parlament regiónu. Pulzujúcej modernej metropole počas dovolenky v najjužnejšej časti Španielska určite neodoláte. Alcazar sa navyše objavil v piatej sérii súčasného seriálového hitu Hra o tróny, čo priviedlo na toto miesto ďalšie zástupy návštevníkov. Najstaršia časť palácového komplexu sa datuje do desiateho storočia nášho letopočtu, ale väčšia časť bola postavené až o štyristo rokov neskôr. V meste Osuna, ktoré patrí k provincii Sevilla, sa taktiež utáboril štáb Hry o tróny. Mesto sa stalo kulisou pre bojové scény.

alcazar, sevilla, spanielsko, andaluzia, letna dovolenka pri mori, letna dovolenka v spanielsku, poznavacka, poznavaci zajazd, satur

Alcazar v Seville sa stal miestom, kde sa nakrúcal aj seriál Hra o tróny.

FOTO: depositphotos.com

Najväčšia a najkrajšia Veľká mešita, ktorá je dielom Maurov, stojí v Cordobe. Patrí k dominantám svetovej architektúry. Je symbolom svetskej a sofistikovanej islamskej kultúry, ktorá tu rozkvitala pred viac ako tisíc rokmi v čase, keď bola Cordoba islamským kalifátom, najväčším a kultivovaným mestom v západnej Európe. Dnes tretia najväčšia mešita sveta sa rozkladá na rozlohe približne dvoch futbalových ihrísk a ročne pritiahne milióny návštevníkov. Po tom, ako v Cordobe stratil kalif svoj vplyv a vrátili sa sem vládnuť kresťania, prestavali Veľkú mešitu na katedrálu. Vďaka tomu sa zachovali aj prvky islamskej kultúry a pribudli kaplnky a kupoly, ktoré dodali stavbe jedinečnosť. V roku 2016 zaradil portál TripAdvisor mešitu v Cordobe k 25 pamiatkam, ktoré treba vidieť.

cordoba, mesita, katedrala, spanielsko, andaluzia, letna dovolenka v spanielsku, letna dovolenka pri mori, satur

Aj mešita, aj katedrála – miesto, kde sa spája maurská a kresťanská architektúra.

FOTO: depositphotos.com

Aj keď sú tieto tri mestá hlavnými turistickými cieľmi Andalúzie, stojí za to opustiť vychodené chodníčky a vybrať sa na výlet do menších miest vo vnútrozemí. Objavíte renesančné mestá, ako je Ubeda, Baeza a Osuna, maurské mesto Carmona a biele mestá okolo oblasti Ronda. Všetky tieto miesta sú jednoducho dostupné aj lokálnou dopravou. V blízkosti Cadizu je tiež Národný park Coto de Doñana, najvýznamnejšia a najväčšia prírodná rezervácia s veľkolepou škálou fauny a flóry.

Po lyžovačke rovno do mora

K Andalúzii patrí aj najvyššie španielske pohorie Sierra Nevada. Ak sa sem vyberiete napríklad v marci, prežijete perfektnú dovolenku, počas ktorej môžete skombinovať lyžovanie v kopcoch, po ktorom sa vrhnete do mora. Na sever od Seville sa tiahnu menej známe kopce pohoria Sierra Morena, kde si však užijete skvelú turistiku.

Dovolenkári v Španielsku milujú najmä andalúzske pobrežie Costa del Sol, ktoré sa tiahne po oboch stranách Malagy. Okolo pobrežia stoja luxusné hotely a komplexy, ktoré svojim hosťom ponúkajú oddych a relax. Tí, ktorí si chcú vychutnať trochu pokoja aj na pláži, sa môžu vybrať napríklad na pláže medzi mestami Tarifa a Cádiz, ktoré obklopuje Atlantik. Druhou možnosťou sú pláže na juhovýchodnom cípe, kde sa vykúpete v príjemne teplom Stredozemnom mori. Teplota je na kúpanie vhodná dokonca aj počas zimných mesiacov. Oblasť okolo Atlantiku má hlavnú sezónu od júna do septembra.

sierra nevada, spanielsko, andaluzia, pohorie, turistika, letna dovolenka pri mori, letna dovolenka v spanielsku, satur

Najväčšie pohorie Španielska Sierra Nevada.

FOTO: depositphotos.com

Vybrať sa na dovolenku do Andalúzie môžete v podstate kedykoľvek počas celého roka. Na jar budete svedkami toho, ako sa prebúdza príroda a začínajú kvitnúť kvety. V apríli a máji vytvára príroda krásne obrazy. V júni nájdete na končiaroch hôr sneh, pričom teplota v nižších polohách už vystupuje na príjemných 20 - 30 stupňov. Alternatívou je aj dovolenka v septembri či októbri, kedy miesto opustila väčšina turistov, ale more je ešte stále príjemne teplé. Treba ale rátať s tým, že môže častejšie spŕchnuť, alebo sa objavia búrky. Aj v zime, v novembri či v decembri, je Andalúzia populárna medzi turistami. Do svojho tepla lákajú útulné tapas bary, ceny sú nižšie ako počas vrcholiacej sezóny. Na miestach, ktoré sú vyššie ako 1000 metrov nad morom, sa objavuje aj prvý sneh.

Pobrežie pre každého

Počas letnej dovolenky si túžime vychutnať hlavne more a piesočnaté pláže. Andalúzie je v tomto určite pravým miestom, kam sa vybrať. Jej pobrežie je dlhé stovky kilometrov. Vyhovie dovolenkárom, ktorí radi šnorchlujú v malých zátokách Stredozemného mora alebo si chcú zasurfovať v burácajúcich vlnách Atlantiku.

K najobľúbenejším častiam pobrežia patria Costa de Almeria a Costa Tropical na východnom konci oblasti. V provincii Almeria vás prekvapia takmer nedotknuté pláže, ktoré sa opierajú o útesy vytvorené vulkanickými erupciami. Costa Tropical v provincii Granada má dĺžku niekoľko kilometrov. Z jednej strany ho obmýva Stredozemné more, z druhej strany je chránené pohorím Sierra Nevada. Ako spoznáte, že ste sa zatúlali práve do tejto oblasti? Okolo seba ucítite vôňu manga, avokáda a jabĺk, ktorým sa darí na svahoch za reťazcom tajných zátok.

costa almeria, spanielsko, andaluzia, letna dovolenka v spanielsku, letna dovolenka pri mori, satur

Nedotknuté pláže na pobreží Costa Almeria.

FOTO: depostiphotos.com

Costa del Sol leží v strede a je miestom, kde si príjemnú letnú dovolenku pri mori vychutnajú aj rodiny s deťmi. K známemu pobrežiu tiež patria „coolové“ plážové kluby, v ktorých je živo počas dňa aj v noci. V Malage lemujú promenádu kilometre piesku po oboch stranách mesta. Miestni obyvatelia tu radi jazdia na bicykloch, premávajú sa na korčuliach, udržujú sa v kondícii behom alebo sa jednoducho prechádzajú. V pravidelných rozostupoch sú vybudované vonkajšie „telocvične“, kde si môžete urobiť krátky tréning. Ak to pre vás znie namáhavo, požičajte si elektrobicykel  a pedálujte len toľko, koľko sa vám páči. Súčasťou zábavy sú obedy v miestnych jednoduchých reštauráciách, ktoré nájdete pozdĺž celého pobrežia. Kým neochutnáte práve ulovenú sardinku, napichnutú na špajli a jemne ugrilovanú, k tomu jednoduchý šalát a studené pivo, neviete, ako chutí ozajstný dovolenkový život.

malaga, spanielsko, andaluzia, letna dovolenka pri mori, letna dovolenka v spanielsku, satur

Španielske mesto Malaga leží na známom pobreží Costa del Sol.

FOTO: depositphotos.com

Zdanlivo nekonečné pláže so zlatým pieskom sa tiahnu pozdĺž západného pobrežia od pobrežia Costa de la Luz, ktoré prechádza od mesta Tarifa do antického Cadizu, ďalej do Národného parku Doñana a provincie Huelva. V Costa de la Luz musíte ochutnať tuniaka, ktorých lovia tradičným spôsobom už niekoľko storočí. Ak dostanete chuť na veľkolepé pláže, vyberte sa do Zahara de los Atunes, čo je viac ako šesťkilometrový pás zlatého piesku so zafírovo modrým morom. Keďže ste tu už viac vo vodách Atlantiku ako Stredozemného mora, je trochu odlišná aj ponuka vodných športov, ktorým sa môžete venovať. Jednoznačne najobľúbenejší je windsurfing.


Krásnu dovolenku na španielsky spôsob prežijete aj na Malorke. Prečítajte si viac!

Dovolenka na Malorke? S našimi tipmi zažijete niečo nové!


Kde stretnete hviezdy

Neodmysliteľnou súčasťou Andalúzie je aj letovisko Marbella, kde trávia svoje dovolenky hollywoodske hviezdy, slávni športovci, známi politici. O tom, že o známe mená nie je v Marbelle núdza, presviedča zoznam ľudí, ktorí sa tu už „mihli“ – Naomi campbell, Paris Hilton, princ Harry, ale aj Ronnie Wood, Sean Connery či prvá dáma USA Michelle Obama so svojou dcérou Sashou. Marbella je dokonalým príkladom miesta, kde sa stretáva staré tradičné Španielsko s prvkami modernej doby. V neďalekom prístave Puerto banus kotvia nablýskané jachty milionár a ticho pradú motory ich drahých áut.

andaluzia, spanielsko, letna dovolenka pri mori, letna dovolenka v spanielsku, satur

Miesto, kde kotvia najluxusnejšie jachty – španielska Marbella.

FOTO: depositphotos.com

Je to miesto, kde všetko žiari hviezdnym pozlátkom. Krásne ženy si nesú kabelky Fendi, na očiach majú slnečné okuliare od Diora a nakupujú výhradne u Versaceho. Ak práve nepatríte k ľuďom, ktorým je tento štýl blízky, nenechajte sa počas letnej dovolenky v Španielsku odradiť od návštevy tohto miesta. Za výlet určite stojí pláž Capobino, jedna z najlepších v tejto oblasti. Radi sem chodia aj rodiny s deťmi, ktorým vyhovuje, že hneď po ruke sú reštaurácie aj bary, takže sa nemusia starať o to, aby hľadali miesto, kam vziať svoje hladné deti na obed. Má to len jeden malý háčik. Ak sa sem vyberiete, poriadne sa obzrite okolo seba. Pláž je totiž rozdelená na dve časti, a kým na jeden si užijete rodinnú zábavu, na druhej sa radi slnia nudisti.

Miesto na príjemnú dovolenku

Ďalším obľúbeným miestom, kde môžete prežiť príjemnú rodinnú dovolenku v Andalúzii je oblasť Torrox Costa. Mesto Torrox dosiahlo svoj najväčší význam a prosperitu počas maurského obdobia, kedy zohrával ústrednú úlohu v obchode s hodvábom a spájal obchodníkov z Granady a východných miest ako Bagdad a Damašk. Centrum mesta je veľmi pekné s bielymi domami na strmých svahoch, na ktorých je mesto postavené. Pobrežie Torrox Costa je populárny pobrežný pás, kde si turisti počas leta môžu vyberať z množstva hotelov. Jedným z nich je aj hotel Iberostar Malaga Playa*****, ktorý si môžete vybrať v ponuke cestovnej kancelárie Satur. Centrum strediska je len 200 metrov od hotela a miešajú sa v ňom presne tie prvky, ktoré by ste čakali – španielska a arabská architektúra, ktoré spoločne vytvárajú jedinečné miesto ako stvorené na letnú dovolenku.

iberostar malaga playa, hotel, spanielsko, andaluzia, satur, letna dovolenka v spanielsku, letna dovolenka pri mori,

Hotel Iberostar Malaga Playa je skvelým miestom na prežite letnej dovolenky v Španielsku.

FOTO: archív CK Satur

Vedeli ste, že...

-          ... v andalúzskej provincii Jaén sa darí viac ako 60 miliónom olivovníkov?

-          ... Mulhacén v Andalúzii je so svojimi 3482 metrami najvyšší vrch španielskej pevniny?

-          ... Jerez de la Frontera je domovom svetoznámeho sherry?

V Andalúzii nikdy ...

-          ... neparkujte nesprávne. Hrozí vám poriadna pokuta alebo dokonca nebudete môcť ďalej pokračovať v ceste

-          ... nezabudnite natankovať. Nájsť čerpaciu stanicu môžete niekedy trvať poriadne dlho.

Ak chcete prežiť horúcu letnú dovolenku, vyberte sa do španielskej Andalúzie spolu s cestovnou kanceláriou Satur!

Autor: Satur.sk

Ešte neviete, kam pôjdete na letnú dovolenku? Vyberte si z ponuky Last Minute zájazdov cestovnej kancelárie Satur!


-42%
HOTEL NISSI BEACH RESORT
Cyprus, Južný Cyprus, Ayia Napa
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
899 €
1 548 € / za osobu
23.7.2017 (ne)30.7.2017 (ne)
-46%
HOTEL LTI THALASSA SOUSSE
Tunisko, Sousse
15 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
599 €
1 108 € / za osobu
24.7.2017 (po)7.8.2017 (po)
-39%
Planet funHOTEL GELINA VILLAGE
Grécko, Korfu, Acharavi
15 dní, All Inclusive
Letecky z Košíc
799 €
1 298 € / za osobu
24.7.2017 (po)7.8.2017 (po)
-65%
HOTEL HILTON LONG BEACH
Egypt, Hurghada
15 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
399 €
1 118 € / za osobu
25.7.2017 (ut)8.8.2017 (ut)
-39%
HOTEL SUNRISE
Grécko, Rodos, Pefkos
15 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
899 €
1 468 € / za osobu
25.7.2017 (ut)8.8.2017 (ut)
-25%
PAVILÓNY RIVIJERA
Chorvátsko, Stredná Dalmácia, Makarska
8 dní, Polpenzia
Individuálna doprava
299 €
398 € / za osobu
26.7.2017 (st)2.8.2017 (st)
-29%
CLUB HOTEL BAIA ARANZOS
Taliansko, Sardínia, Golfo Aranci
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
699 €
978 € / za osobu
26.7.2017 (st)2.8.2017 (st)
-28%
HOTEL FLAMBOYAN CARIBE
Španielsko, Malorka, Magaluf
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
699 €
968 € / za osobu
26.7.2017 (st)2.8.2017 (st)
-31%
Planet funRezort BAIA DEI PINI
Taliansko, Sardínia, Budoni
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
749 €
1 078 € / za osobu
26.7.2017 (st)2.8.2017 (st)
-34%
HOTEL OAZ
Albánsko, Durres
12 dní, Light All Inclusive
Letecky z Košíc
499 €
748 € / za osobu
27.7.2017 (št)7.8.2017 (št)
-17%
HOTEL PARADISE BEACH
Bulharsko, Burgas, Sveti Vlas
8 dní, All Inclusive
Letecky z Košíc
499 €
598 € / za osobu
27.7.2017 (št)3.8.2017 (št)
-20%
HOTEL NTINAS FILOXENIA
Grécko, Thassos, Skala Potamia
8 dní, All Inclusive
Letecky z Bratislavy
799 €
998 € / za osobu
27.7.2017 (št)3.8.2017 (št)
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.