Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Cesta do iného sveta. Viete, kde objavíte najväčšiu jaskyňu na svete?

Cesta do iného sveta. Viete, kde objavíte najväčšiu jaskyňu na svete?

09.09.2016


V tri milióny rokov starej jaskyni sa darí sviežej džungli. Voda kvapká z diery v strope vo výške 100 metrov, keď celú scénu zmení veľkolepý slnečný lúč. Prenikavé volanie vtákov a makakov sa odráža od stien a návštevníci sa strácajú v neobvyklom svete. To je Hang Son Doong, najväčšia jaskyňa sveta v strednom Vietname. 

Exotika nemusí znamenať len biele karibské pláže, palmy a oceán. Za jedným z najnezvyčajnejších zážitkov, aké sa vám vôbec môže podariť prežiť, sa treba vybrať do Vietnamu. Jaskyňa Hang Son Doong, ktorá je považovaná za najväčšiu na svete, sa nachádza v samom srdci Národného parku Phong Nha-Ke Bang vo vietnamskej provincii Quang Binh. „Dávajte pozor na dinosaury. Tieto slová sme kričali, keď sme prvý krát objavili jaskyňu,“ opísal svoje prvé zážitky na tomto mieste expert Howard Limbert. Prehistorická atmosféra miesta jeho reakciu dostatočne vysvetľuje.

Keď za všetko môže náhoda

K objaveniu tohto miesta prišlo celkom náhodne v roku 1990, keď miestny farmár Ho Khanh hľadal v džungli úkryt pred búrkou. Začul zvuk podzemnej rieky prúdiacej z veľkej vápencovej diery. So svojím objavom išiel za výskumným tímom z Británie, ktorý sa venoval jaskyniam. No aby nebolo objavenie také jednoduché, Ho Khanh sa počas návratu k nezvyklému miestu stratil a jaskyňa ostala pred svetom ukrytá ešte ďalších 18 rokov. V roku 2008 počas lovu opäť natrafil na vchod a nasledujúci rok sem zaviedol dvoch výskumníkov. Keď v roku 2010 oznámili, že je to z hľadiska prierezu vôbec najväčšia jaskyňa, aká bola kedy objavená, otriasli svetom speleológov.

Odvtedy sa Hang Son Doong stala cieľom niekoľkých expedícií. A nie je sa čomu čudovať, každý chcel vidieť päť kilometrov dlhú a dvesto metrov vysokú jaskyňu, do ktorej by sa pokojne zmestil celý blok newyorských domov. V roku 2013 ju po prvý krát sprístupnili verejnosti. Vzácne miesto chcú miestni ochrániť pred zničením, preto sa prehliadky konajú len od februára do augusta a v skupine môže byť maximálne 10 turistov. Ekosystém jaskyne je jedinečný – má svoje vlastné podnebie, najväčší stalagmit dosahuje výšku 80 metrov, sú tu zriedkavé jaskynné perly, v tme sa dobre darí mikroorganizmom a zrútenie stropov dovolilo, aby sa aj vo vnútri rozbujnela zeleň.

Cesta k Hang Son Doong nie je nič pre bojkov. Jej súčasťou sú dva dni náročnej turistiky v džungli a prechody cez rieky. V noci sa kempuje v neďalekej jaskyni Hang En, ktorá je momentálne známa ako tretia najväčšia na svete. Ani dosiahnutím cieľa sa ale dobrodružstvo nekončí. Akonáhle sa dostanete dnu, čaká vás skákanie, šplhanie, plazenie a plávanie v rieke. Teda, ak sa chcete dostať na koniec jaskyne. A asi by bola celá predchádzajúca námaha zbytočná, ak by ste sa otočili pri vchode alebo vzdali pri prvej prekážke. No nie? Našťastie sú výlety organizované, takže celý čas vám budú kryť chrbát dvaja speleológovia, miestni sprievodcovia a ďalší členovia výpravy.

vietnam, jaskyna, hang son doong, najvacsia jaskyna na svete, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, satur

Krásu jaskyne treba zachovať. Aj preto je počet turistov obmedzený.

FOTO: flickr.com/ NGUYỄN DUY SƠN

Príležitosť na lepší život

Objavenie jaskyne Hang Son Doong bolo pre miestnych obyvateľov vykúpením. Rastúci cestovný ruch zlepšil životy mnohých tunajších ľudí. Provincia Quang Binh bola veľmi dlho jednou z najchudobnejších v krajine, ktorú počas vojny vo Vietname zasiahlo ťažké bombardovanie. Na poliach a v džungli je ešte stále roztrúsená nevybuchnutá munícia, preto by ste sa rozhodne nemali vydávať na túru bez skúseného sprievodcu. Veľa obyvateľov hľadá a odstraňuje míny, ktoré potom predáva do šrotu. Asi nikoho neprekvapí, že pri tejto nebezpečnej práci bolo stratených už množstvo životov. Pre niektorých to však bola jediná možnosť, ako uživiť svoje rodiny.

Keď boli objavené kolosálne jaskyne v parku Phong Nha, začal sa prílev turistov. Dedinčania sa chopili svoje príležitosti, zamerali sa na cestovný ruch a ekonomika sa konečne začala zviechať. Postavili nové miesta pre turistov a kedysi chudobné mesto dostalo novú šancu na život. Nedávny objav 57 nových jaskýň tiež nabudil obyvateľov Phong Nha, ktorí teraz svoju malú dedinu vidia ako hlavné miesto pre dobrodružstvo v juhovýchodnej Ázii.

Podarí sa zachrániť ekosystém?

A aj napriek tomu, aké teraz vyzerá všetko krásne a ružové, stačí málo a situácia sa môže úplne zmeniť. V posledných rokoch sa totiž podľa portálu cnn.com objavila nová hrozba pre životné prostredie oblasti. Vietnamská developerská spoločnosť Sun Group sa snaží o vybudovanie lanovky k Hang Son Doong, ktorá by mohla za hodinu priviesť až tisíc návštevníkov. Organizácia UNESCO ako aj vietnamskí aktivisti s týmto plánom nesúhlasia a prinútili vládu, aby pozastavila stavebné povolenie.


Nechce sa vám utrácať peniaze na cestovanie? Prečítajte si, prečo by ste mali svoj názor zmeniť!

Je to potvrdené! Cestujte, budete šťastnejší


Kým developeri tvrdia, že zvýšený cestovný ruch bude aj naďalej potrebovať miestnu komunitu, obyvatelia a ochranári sa boja, že by došlo k zničeniu ekosytému. Podobné projekty na najvyššiu horu vo Vietname majú za následok dramatické škody na životnom prostredí. Či sa bude história opakovať aj v prípade jaskyne Hang Son Doong zatiaľ nikto nevie. Všetkým ostáva len dúfať, že jedna z posledných nedotknutých oblastí v regióne, zostane aj v budúcnosti rovnako krásna ako dnes.

Vietnam má aj ďalšie atrakcie, ktoré lákajú turistov z celého sveta. Zavítať do tejto neobyčajnej krajiny môžete spolu s nami. Zo severu na juh prejdeme za 15 dní tie najväčšie pamiatky krajiny. Poznávanie Vietnamu môžete spojiť aj s objavovaním pozoruhodností Kambodže. Výber je len na vás. No môžeme vám sľúbiť, že po návrate z týchto poznávacích zájazdov sa na svet budete pozerať úplne inak.

Autor: Satur.sk

Radi spoznávate nové miesta? Vyberte si niektorý z poznávacích zájazdov cestovnej kancelárie Satur.sk!


Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9/11-dňový letecký zájazd

od 1 229 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 558 za osobu

Ďalej
Náš TIPIZRAEL, CITY BREAK TEL AVIV / Izrael

Izrael

4-dňový letecký zájazd.

od 638 za osobu

Ďalej
Náš TIPKOLUMBIA - EL DORADO A RELAX V KARIBIKU / Kolumbia

Kolumbia

13-dňový letecký zájazd

od 2 498 za osobu

Ďalej
Náš TIPBARMA DOBRODRUŽSTVO V KRAJINE ZLATA / Barma

Barma

11-dňový letecký zájazd

od 1 848 za osobu

Ďalej
Náš TIPVIETNAM - KAMBODŽA / Kambodža, Vietnam

Kambodža, Vietnam

11-dňový letecký zájazd

od 1 898 za osobu

Ďalej
Náš TIPGRAND TOUR JUŽNOU AMERIKOU / Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

19-dňový letecký zájazd

od 3 799 za osobu

Ušetríte do 199 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPNAJKRAJŠIE MESTÁ ŠVAJČIARSKA / Švajčiarsko

Švajčiarsko

3-dňový letecký zájazd.

od 369 za osobu

Ušetríte do 59 € (14 %)

Ďalej
Náš TIPATÉNY - MESTO BOHOV / Grécko

Grécko

5-dňový letecký zájazd

od 528 za osobu

Ďalej
Náš TIPBAVORSKÉ ZÁMKY / Nemecko

Nemecko

4-dňový autokarový zájazd.

od 268 za osobu

Ďalej
Náš TIPINDIA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / India

India

8-dňový letecký zájazd  

od 918,16 za osobu

Ušetríte do 79,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL -  TVÁRE IZRAELA / Izrael

Izrael

8-dňový letecký zájazd.

od 999 za osobu

Ušetríte do 69 € (6 %)

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: +421-905 936 676
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.