Kam cestujete?

Ako cestujete?

Odlet z

Kedy cestujete?

+/- 7 dní

Čas odletu

Dĺžka pobytu

Cestujúci

Spať

Advent sa nezadržateľne blíži: Vyberte sa na najlepšie vianočné trhy v Európe!

Advent sa nezadržateľne blíži: Vyberte sa na najlepšie vianočné trhy v Európe!

06.10.2016


Varené víno, horúci grog alebo ovocný punč? Perníky či nugátové dobroty? Mohlo by sa zdať, že sviatočná sezóna je ešte ďaleko, ale vianočné trhy sa začnú, skôr ako sa nazdáte. Veľký alebo malý, každý trh odráža kultúru a tradície regiónu – jedlo, pitie, hudbu. Zažili ste už atmosféru vianočných trhov v niektorej zo zahraničných metropol a chcete si to zopakovať? Alebo plánujete tento rok prvý takýto výlet? V oboch prípadoch pre vás máme niekoľko tipov, kam sa môžete vybrať.

Rakúsko: Sprievod čertov aj prechádzky zámkami

Najkrajšie vianočné trhy v Rakúsku sa konajú v mestečku Steyr, rakúskom meste Vianoc. Vianočné trhy sú známe vďaka najväčšej zbierke historických vianočných ozdôb a stromčekov, najväčšiemu betlehemu sveta či vďaka mechanickým jasličkám s 200 pohyblivými figúrkami. Deti dostanú príležitosť povoziť sa na vianočnom vláčiku a stretnúť Ježiška.

vianoce, vianocne trhy, adventne trhy, advent, satur

Rakúsko je známe množstvom vianočných trhov.

FOTO: depositphotos.com

Vianočné trhy sa na promenáde konajú už od roku 1998. Tento rok bude námestie plné stánkov s pečenými klobáskami, tradičnými medovníkmi a oblátkami od 18. novembra do 18. decembra. Okrem vône jedla zapĺňa vzduch príchuť pálenky, muštu, punču a vareného vína. Ako darček pod vianočný stromček si prinesiete košíky, čiapky, klobúky, med a medové výrobky, sviečky z včelieho vosku. Sviatočnú náladu ešte umocnia rozprávkové postavičky ukryté medzi stánkami.

Trochu netradičné poňatie vianočných trhov predstavuje Stiegl Bieradvent v Salzburgu, ktorý sa koná od 24. novembra do 18. decembra. Ako už napovedá názov, pôjde o adventný trh, na ktorom bude tiecť pivo potokom. Koná sa vždy od štvrtka do nedele v poobedných hodinách.

Na námestí s krásnou salzburskou katedrálou bude zasa všetko pripravené na tradičné vianočné trhy – od remesiel, vianočného pečiva, ozdôb až po umelecké diela týkajúce sa Vianoc. Salzburské trhy sú pastvou pre všetky zmysly. Každý rok lákajú návštevníkov vystúpenia salzburského zboru a detských skupín. Všetky neposlušné deti ale treba pripraviť na čertovský sprievod Krampuslauf, ktorý na námestie prinesie divokejšie predstavenie. Ich desivých masiek sa však môže zľaknúť aj nejeden dospelý. No všetko sa nesie v duchu dobrej nálady a zábavy.

salzburg, vianoce, vianocne trhy, poznavaci zajazd, adventne trhy, satur, rakusko

Vianočné trhy v Salzburgu majú svoje jedinečné tradície.

FOTO: depositphotos.com

Počas Vianoc sú nádherne vyzdobené aj známe hrady a zámky. Jedinečnú vianočnú atmosféru má Schloss Hof, Esterházyho zámok aj Schönbrunn. Každý z nich má niečo, prečo sa ho oplatí navštíviť. Schloss Hof zapôsobil už na Máriu Teréziu, no jej potomkovia sa oň veľmi nestarali a zámok upadal. Dnes je však opäť v plnej kráse a počas Vianoc je nádherne vyzdobený. Barokový Esterházyho zámok je klenotom Eisenstadtu. Tristo rokov slúžil kniežacej rodine ako jej hlavné sídlo. V jeho historických priestoroch sa v súčasnosti koná adventný trh s umeleckými a remeselnými výrobkami, punčom a sladkosťami. Na zámku Schönbrunn deti dostanú nádielku od Mikuláša, pozrú si ZOO a detské múzeum. Od 19. novembra do 26. decembra sa na zámku konajú už 23. vianočné trhy. Na nádherne osvetlenom nádvorí má svoje stánky vždy okolo 80 vystavovateľov z celého Rakúska. Tradičné rezbárske výrobky, nostalgické hračky a vianočné dekorácie sú doplnené produktmi z vybranej zberateľskej limitovanej edície. Trhovníci nezabúdajú ani na jedlo, a tak sa medzi stánkami budete prechádzať so šálkou horúceho punču, vrecúškom pečených gaštanov alebo pražených mandlí v ruke.

achonbrunn, rakusko, vianocne trhy, vianoce, adventne trhy, poznavaci zajazd, satur

Zo Schönbrunnu si deti odnesú aj malé balíčky od Mikuláša.

FOTO: archív CK Satur

Obľúbeným cieľom Slovákov je v predvianočnom období Viedeň. História vianočných trhov siaha až do 13. storočia. V súčasnosti sa na návštevníkov pripravuje viac ako 150 stánkarov s miniatúrnymi drevenými domčekmi, bábikami, perníkovými srdciami, koženými odevmi. To najpodstatnejšie z vianočných trhov sa odohráva pred radnicou. Na trhu Spittelberg v blízkosti štvrte múzeí si zasa môžete kúpiť výrobky zo skla, striebra a keramiky. Od 13. novembra až do Vianoc sa bude uličkami Viedne niesť vôňa tradičných dobrôt, vrava dospelých aj detí a hudba z rôznych vystúpení a zábavných programov.

Maďarsko: Trhy plné dobrého jedla

Vianočné trhy v Budapešti patria podľa rôznych zahraničných portálov k desiatke najkrajších v Európe. Vörösmartyho námestie uprostred Budapešti je miestom, kde sa zídu všetci milovníci vianočnej nálady aj tento rok od 27. novembra do 31. decembra. Maďarské trhy sú jedným slovom tradičné. Trdelník sa pečie na uhlí, preto má úplne inú chuť. V stánkoch sa predávajú domáce džemy. Okrem vône klobásky námestím rozvoniava segedín, guláš, halászlé, pečienka.

budapest, vianoce, vianocne trhy, advent, adventne trhy, satur

Vianočné trhy v Budapešti sú hlavne o tradične dobrom jedle.

FOTO: depositphotos.com

Stánky s hromadami sladkého pečiva sa miešajú s tými, v ktorých nájdete tradičné háčkované predmety, baranice, rukavice, šperky, záhradných škriatkov pre šťastie, hand-made čokolády a medové torty. Viac ako stovka predávajúcich má všetko, po čom zvyčajne turisti aj domáci pri nákupoch siahnu.


Prečítajte si tiež!

Hit sezóny: Lyžovačku v Rakúsku si užijete s dátovými okuliarmi


Nemecko: Na vianočné trhy dohliadne anjel

Viete, ktoré trhy sú označované ako najkrajšie a najväčšie v Európe? Vianočné trhy v Norimbergu. Hlavné námestie mesta je zaplavené stánkami s rozmanitými sladkými aj slanými dobrotami. No to, čo najviac preslávilo tieto adventné trhy, je vianočný anjel, ktorý sa každý rok objavuje na balkóne kostola Frauenkirche. Pritom hrá koledy tunajší orchester. Otvorenie norimberského trhu sa koná vždy v piatok pred prvým adventom. Tento rok pripadlo na 25. novembra. O pol šiestej poobede sa ozvú trúbky a zbor z miestnej hudobnej školy zaspieva prvú vianočnú pieseň. Konečne sa začnú rozsvecovať svetlá a všetky oči sa upierajú na kostol, kde sa objaví anjel. Za jasného svetla odrecituje detský zbor svoj slávny prológ. Otvárací ceremoniál sa počas niekoľkých desiatok rokov vôbec nezmenil. Len v roku 1950 a 1960 prešiel úpravami otvárací príhovor. Trhy potrvajú až do 24. decembra, otvorené sú každý deň počas týždňa aj cez víkend vždy od 10:00 do 19:00 hod. Výnimkou je Štedrý deň, kedy sa poslední stánkari zbalia o druhej poobede.

norimberg, vianocne trhy, advent, vianoce, nemecko, adventne trhy, satur

Norimberg, rodisko Albrechta Dürera, je tiež mesto, kde si vychutnáte atmosféru Vianoc.

FOTO: archív CK Satur

Taliansko: Najlepšie miesto na nákupy

Hoci vianočné trhy v Taliansku, známe ako Mercatino di Natale, nie sú také veľké ako napríklad v Nemecku alebo v Rakúsku, medzi miestnymi obyvateľmi a turistami z Európy sú veľmi obľúbené. Navyše, dajú sa perfektne spojiť s nákupmi napríklad v Miláne. Taliani sú hrdí na prepracované betlehemy, ktoré môžete obdivovať na rôznych trhoch po celej krajine. Milánske vianočné trhy s jedinečnou kulisou katedrály sa konajú na námestí Duomo. Tento rok potrvajú od 27. novembra až do začiatku januára.

milano, poznavaci zajazd, poznavacie zajazdy, vianocne trhy, advent, satur

Aj vianočné trhy v Miláne majú svoju originálnu atmosféru.

FOTO: depositphotos.com

Najlepšie si ich atmosféru vychutnáte večer, keď svietia všetky vianočné ozdoby, znejú koledy a vianočné piesne. Pochutnáte si na talianskych špecialitách a pripiť si môžete napríklad aj Aperolom. Od 7. do 11. decembra sa navyše v Miláne koná aj trh s názvom „Oh, Bej! Oh, Bej!", ktorý je skvelým miestom na nákupy. Jeho tradícia pochádza ešte zo začiatku 16. storočia. Stovky stánkov ponúkajú všetko od hračiek, cez rôzne „čačky“, oblečenie až po jedlo a pitie.

Aj ďalšie európske mestá sa pripravujú na najkrajšie obdobie v roku. Adventné a vianočné trhy sa konajú takmer v každom z nich. A vy ich môžete navštíviť spolu s nami. Vyberte si niektorý z poznávacích zájazdov v ponuke cestovnej kancelárie Satur a okrem vianočnej atmosféry spoznáte aj ostatné záhady európskych miest!

Autor: Satur.sk

Radi poznávate nové miesta? Vyberte si poznávací zájazd z ponuky cestovnej kancelárie Satur a precestujte celý svet!


Náš TIPSRÍ LANKA - IDEÁLNA KOMBINÁCIA / Srí Lanka

Srí Lanka

9/11-dňový letecký zájazd

od 1 229 za osobu

Ušetríte do 69 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPLONDÝN PRE DETI / Veľká Británia

Veľká Británia

4-dňový letecký zájazd.

od 558 za osobu

Ďalej
Náš TIPIZRAEL, CITY BREAK TEL AVIV / Izrael

Izrael

4-dňový letecký zájazd.

od 638 za osobu

Ďalej
Náš TIPKOLUMBIA - EL DORADO A RELAX V KARIBIKU / Kolumbia

Kolumbia

13-dňový letecký zájazd

od 2 498 za osobu

Ďalej
Náš TIPVIETNAM - KAMBODŽA / Kambodža, Vietnam

Kambodža, Vietnam

11-dňový letecký zájazd

od 1 898 za osobu

Ďalej
Náš TIPGRAND TOUR JUŽNOU AMERIKOU / Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

Argentína, Brazília, Peru, Bolívia

19-dňový letecký zájazd

od 3 799 za osobu

Ušetríte do 199 € (5 %)

Ďalej
Náš TIPATÉNY - MESTO BOHOV / Grécko

Grécko

5-dňový letecký zájazd

od 528 za osobu

Ďalej
Náš TIPBAVORSKÉ ZÁMKY / Nemecko

Nemecko

4-dňový autokarový zájazd.

od 268 za osobu

Ďalej
Náš TIPINDIA - ZLATÝ TROJUHOLNÍK / India

India

8-dňový letecký zájazd  

od 918,16 za osobu

Ušetríte do 79,84 € (8 %)

Ďalej
Náš TIPIZRAEL -  TVÁRE IZRAELA / Izrael

Izrael

8-dňový letecký zájazd.

od 999 za osobu

Ušetríte do 69 € (6 %)

Ďalej
Náš TIPAnimátor na palubeLEGOLAND DETSKÝ SEN / Nemecko

Nemecko

3-dňový autokarový zájazd

od 148 za osobu

Ďalej
Náš TIPLONDÝNSKE NAJ... / Veľká Británia

Veľká Británia

4 resp. 5-dňový letecký zájazd.

od 498 za osobu

Ďalej
NÁJDI SVOJU POBOČKU
Najdi svoju pobocku
© SATUR Travel a.s.
Home | Mapa stránok | Vyhľadávanie | Pobočky | Kontakt pre média: zednikova@ba.satur.sk
Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.